Πτυχιομανία

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Έχω μια απορία.
Ποια είναι η λογική της φοίτησης σε μια δεύτερη σχολή και η απόκτηση ενός δεύτερου πτυχίου;

Αφού με κάποιο μεταπτυχιακό ή και (μετα)διδακτορικό πρόγραμμα μπορείς να γίνεις κάτοχος κάποιου άλλου επιστημονικού κλάδου (ύστερα από ατελείωτο λιώσιμο στο διάβασμα)...:(

Η λογική είναι, ότι ΜΟΝΟ το ΠΤΥΧΙΟ (στην Ελλάδα πάντα) σου προσφέρει τα επαγγελματικά του δικαιώματα και ΟΧΙ τα μεταπτυχιακά, διδακτορικά, μεταδιδακτορικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
ναι, αλλά για παράδειγμα στον ΑΣΕΠ ή στον ιδιωτικό φορέα, ως τι θα διοριστείς; ως επιστήμονας του πρώτου ή του δεύτερου πτυχίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
πτυχίο από την πρώτη σχολή θα σου ζητήσουν με την αίτηση συμμετοχής στις κατατακτήριες εξετάσεις στη δεύτερη σχολή.
Αν εισαχθείς στη δεύτερη με Πανελλήνιες (90%) ή με το σύστημα του 10%... μόνο Υπ. Δήλωση ζητάνε!

Ποιες είναι οι "σχολές της πλάκας"? Πιο εύκολες/δύσκολες ίσως, αλλά σε όλες πρέπει να διαβάσεις, για να σου δώσουν το πτυχίο. Οι "βάσεις" έχουν να κάνουν με τη ζήτηση του κάθε επαγγέλματος... άρα προσφορά θέσεων εργασίας με τα σημερινά δεδομένα. Καμία σχέση δεν έχουν να κάνουν με "δυσκολία/ευκολία" απόκτησης του πτυχίου.
Θαρρώ λοιπόν, ότι δεν υπάρχουν. Κοινώς δεν "χαρίζουν πτυχία" με ευχολόγια. Για πτυχιούχος στην κοινωνία προορίζεσαι και το πτυχίο πιστοποιεί κάποιες γνώσεις και δεξιότητες που απέκτησες στο εκάστοτε ΑΕΙ/ΑΤΕΙ...
VouDou ξέρω πως βγαίνουν οι βάσεις, αυτό που θέλω να περάσω είναι ότι μπήκαν και σε ιδρύματα που μόνο ο τίτλος τους δηλώνει (καλώς ή κακώς) μια ποιότητα σπουδών και μια δυσκολία. Δε βρίσκω κάποια σχολή της πλάκας τώρα το να πω ιχθυοκαλλιέργειας που πετάγεται συνέχεια θα είναι ανέντιμο μιας και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολη/δύσκολη. Τέλος πάντων Στατιστική έχει περάσει το παλικάρι αυτό αρκεί για να τα βρει αρκετά σκούρα. Ούτε καν να βάλει και στο παιχνίδι και δεύτερη σχολή. Μεγάλο ρίσκο για το τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
ναι, αλλά για παράδειγμα στον ΑΣΕΠ ή στον ιδιωτικό φορέα, ως τι θα διοριστείς; ως επιστήμονας του πρώτου ή του δεύτερου πτυχίου;

Θα διορισθείς για το ένα από τα δύο πτυχία που θα ζητώνται (και άρα το άλλο δεν θα ληφθεί υπόψη, βλέπε και συνέχεια όμως στη 2η παράγραφο) στην προκήρυξη. Και κατ' επέκταση έχεις δικαίωμα υποβολής αίτησης για μία θέση ΜΟΝΟ και όταν φέρεις το σχετικό πτυχίο (αλλιώς αυτομάτως είσαι εκτός προκήρυξης) και ΟΧΙ τυχόν σχετικά master/PhD που κατέχεις...

ΟΜΩΣ επειδή ανέφερες και τον ΑΣΕΠ υπάρχει μία εξαίρεση: Το δεύτερο πτυχίο θα ληφθεί υπόψη, ήτοι θα σου προσφέρει επιπλέον μόρια ως επιπλέον προσόν, ΜΟΝΟ και ΟΤΑΝ πλοιρούνται δύο προϋποθέσεις:
α) Είναι σχετικό με την προκηρρυσόμενη θέση
β) Της ίδιας εκαπιδευτικής βαθμίδας με το πτυχίο-θέση της προκήρυξης.

Παράδειγμα για να γίνει λιανά...

Έστω (φανταστικό παράδειγμα) ότι ζητείται ένα άτομο ΠΕ-Πληροφορικής και η προκήρυξη ορίζει ότι δεκτό γίνεται το πτυχίο ας πούμε Πληροφορικής ΑΕΙ και μόνο (αυστήρά)...
Άρα οι κάτοχοι πτυχίων ξέρω εγώ ΗΜΜΥ, Μηχανικός Η/Υ, Εφαρμοσμένης Πληροφορικής κτλ κτλ άλλο τίτλο θέλετε... ΕΚΤΟΣ προκήρυξης... Επίσης, οι κάτοχοι πτυχίου Πληροφορικής ΑΤΕΙ είναι εκτός προκήρυξης, γιατί εργασιακά ορίζονται ΤΕ-Πληροφορικής (και όχι ΠΕ-Πληροφορικής).

Πάμε παρακάτω... Ένα άτομο όμως έχει 1 πτυχίο ΠΕ-Πληροφορικής (π.χ. Πληροφορικής ΕΚΠΑ) και ως 2ο πτυχίο το ΠΕ-Διδακτικής της Τεχνολογίας & Ψηφιακών Συστημάτων (δηλαδή επίσης ΑΕΙ)... τότε θα ληφθή υπόψη και θα προσφέρει μόρια (άρα επιπλέον προσόν) στον ΑΣΕΠ. Γιατί? το άτομο προσλαμβάνεται με το πτυχίο ΠΕ-Πληροφορικής που ορίζει η προκήρυξη, αλλά λαμβάνεται υπόψη και το 2ο πτυχίο ως σχετικό (εκλαϊκευτικά) με τα "computers". Αν το άτομο είχε πρώτο πτυχίο ΠΕ-Πληροφορικής (δηλαδή Πληροφορικής ΕΚΠΑ, άρα ΑΕΙ) και ένα δεύτερο πτυχίο ΤΕ-Πληροφορικής (π.χ. Πληροφορικής ΤΕΙ Αθήνας), τότε το δεύτερο πτυχίο ΔΕΝ θα ληφθεί υπόψη γιατί ΔΕΝ είναι της ίδιας εκπαιδευτικής βαθμίδας με το πτυχίο-πρόσληψη (δηλαδή ΑΕΙ)...

Εδώ δίνεται και η απάντηση ότι μέχρι σήμερα που μιλάμε ουσιαστικά τα ΑΤΕΙ ΔΕΝ είναι ίδιας "εκπαιδευτικής βαθμίδας" για το Ελληνικό Κράτος/εργασία/ΑΣΕΠ με τα ΑΕΙ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Θα διορισθείς για το ένα από τα δύο πτυχία που θα ζητώνται...ΔΕΝ είναι ίδιας "εκπαιδευτικής βαθμίδας" για το Ελληνικό Κράτος/εργασία/ΑΣΕΠ με τα ΑΕΙ!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
VouDou ξέρω πως βγαίνουν οι βάσεις, αυτό που θέλω να περάσω είναι ότι μπήκαν και σε ιδρύματα που μόνο ο τίτλος τους δηλώνει (καλώς ή κακώς) μια ποιότητα σπουδών και μια δυσκολία. Δε βρίσκω κάποια σχολή της πλάκας τώρα το να πω ιχθυοκαλλιέργειας που πετάγεται συνέχεια θα είναι ανέντιμο μιας και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολη/δύσκολη. Τέλος πάντων Στατιστική έχει περάσει το παλικάρι αυτό αρκεί για να τα βρει αρκετά σκούρα. Ούτε καν να βάλει και στο παιχνίδι και δεύτερη σχολή. Μεγάλο ρίσκο για το τίποτα

yeap... Συμφωνούμε έτσι...

Και όντως μεγάλο ρίσκο για το τίποτα. Και το αναλύω ακόμα παραπέρα: Αν τελειώσεις π.χ. Στατιστική, πάρεις το πτυχίο... περάσεις ΣΕΜΦΕ... τα όποια κοινά μαθήματα ενδέχεται να στα αναγνωρίσουν. Αν είσαι (παράνομα) και στις δύο σχολές... τότε το ίδιο (κοινό) μάθημα πρέπει να το δώσεις δύο φορές... Για αυτό και είπα ότι χρονικά είναι πάνω-κάτω το ίδιο... και δεν είσαι "παράνομος"...

Και για να αναφέρω κάτι που ξέχασα στον nPb, η έννοια κτήσης 2ου πτυχίου έχει διττή σημασία: ή θα χτίσεις με επιπλέον προσόν στο 1ο πτυχίο (π.χ. Στατιστικός και μετά Μαθηματικός με τη λογική της "συνάφειας πτυχίων" που ανέφερα πριν) ή θα τραβήξεις ρότα για τελείως (φαινομενικά ή μη) άλλο επιστημονικό αντικείμενο (παύλα θέσεις εργασίας) και κατ' επέκταση θα διεκδικείς άσχετες τελείως θέσεις (π.χ. Στατιστικός και 2ο πτυχίο ξέρω 'γω Χημικός)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
τα πτυχία διαφόρων σχολών είναι ίδιας δυσκολίας Αλεξάνδρα; :)
-----------------------------------------
(π.χ. Στατιστικός και μετά Μαθηματικός με τη λογική της "συνάφειας πτυχίων" που ανέφερα πριν) ή θα τραβήξεις ρότα για τελείως (φαινομενικά ή μη) άλλο επιστημονικό αντικείμενο (παύλα θέσεις εργασίας) και κατ' επέκταση θα διεκδικείς άσχετες τελείως θέσεις (π.χ. Στατιστικός και 2ο πτυχίο ξέρω 'γω Χημικός)...

Καλά, στην πρώτη περίπτωση Στατιστικός & Μαθηματικός μπορείς να χτυπήσεις σε θέσεις στατιστικού ερευνητή (και όχι λανθασμένα στατιστικολόγου = π_π_ρολόγου). Στην δεύτερη περίπτωση, που μετά το πτυχίο Στατιστικής αποκτήσεις και πτυχίο Χημείας, πού και πως μπορείς να εργαστείς;

Υ.Σ.: Για παράδειγμα, εγώ που τελειώνω Μαθηματικός, τι επιλογές έχω για ένα δεύτερο πτυχίο, από πλευράς συνάφειας επιστημών και σαφών εργασιακών προοπτικών; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καλά, στην πρώτη περίπτωση Στατιστικός & Μαθηματικός μπορείς να χτυπήσεις σε θέσεις στατιστικού ερευνητή (και όχι λανθασμένα στατιστικολόγου = π_π_ρολόγου). Στην δεύτερη περίπτωση, που μετά το πτυχίο Στατιστικής αποκτήσεις και πτυχίο Χημείας, πού και πως μπορείς να εργαστείς;

Υ.Σ.: Για παράδειγμα, εγώ που τελειώνω Μαθηματικός, τι επιλογές έχω για ένα δεύτερο πτυχίο, από πλευράς συνάφειας επιστημών και σαφών εργασιακών προοπτικών; :)

χεχε... Για Στατιστικός-Ερευνητής (και όντως όχι Στατιστικολόγος... όπως επίσης Πληροφορικός είναι το σωστό και όχι Πληροφορικάριος) με την αυστηρή εργασιακά έννοια του "ερευνητή" θες τουλάχιστον Διδακτορικό σε κλάδο της Στατιστικής!

Αν έχεις πτυχίο Στατιστικής και 2ο πτυχίο Χημικός... τότε μπορείς να χτυπήσεις θέσεις Στατιστικού με το ένα πτυχίο και, αντίστοιχα, θέσεις Χημικού με το άλλο.. Με δύο λόγια: παίζεις μπαλίτσα σε 2 διαφορετικά ταμπλό!!!!!!

Μαθηματικός και από πλευράς "συνάφειας", όπως τα είπαμε πριν, είναι για τον ΑΣΕΠ για θέσεις με σειρά προτεραιότητας (και ΟΧΙ για τους σχετικούς διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ που είναι για Καθηγητής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης) είναι όπως το σκέφτομαι τώρα στα γρήγορα μόνο Στατιστικός! Όμως αυτό θα αξίζει πραγματικά να το κάνεις αν έχεις αποφασίσει από τώρα να γίνεις Δημόσιος υπάλληλος και να γνωρίζεις ότι υπάρχουν θέσεις για μόνιμος ΠΕ-Στατιστικός (γιατί για μαθηματικός είναι μόνο στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση).

Τώρα θυμήθηκα, ότι καλή περίπτωση είναι οι θέσεις με σειρά προτεραιότητας π.χ. ΠΕ Οικονομικού-Διοικητικού που είναι αρκετές και λαμβάνονται υπόψη όοοοοοολα σχεδόν τα πτυχία του 5ου πεδίου (δηλαδή για το Ελληνικό Δημόσια είναι όλα σχεδόν το ίδιο τα τμήματα του 5ου πεδίου). Τι αν είσαι ΛΟΧΡΗ ΟΠΑ... τι αν είσαι π.χ. Περιφερειακής Οικονομικής Ανάπτυξης Λειβαδιάς... Όλοι "ΠΕ Οικονομικού" χαρακτηρίζονται (να άλλο ένας τρόπος έμμεσης "καταστρατήγισης" των βάσεων που θυμήθηκα από τα μερικά που έχω αναφέρει κατά καιρούς)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Μαθηματικός και από πλευράς "συνάφειας", όπως τα είπαμε πριν, είναι για τον ΑΣΕΠ για θέσεις με σειρά προτεραιότητας (και ΟΧΙ για τους σχετικούς διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ που είναι για Καθηγητής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης) είναι όπως το σκέφτομαι τώρα στα γρήγορα μόνο Στατιστικός! Όμως αυτό θα αξίζει πραγματικά να το κάνεις αν έχεις αποφασίσει από τώρα να γίνεις Δημόσιος υπάλληλος και να γνωρίζεις ότι υπάρχουν θέσεις για μόνιμος ΠΕ-Στατιστικός (γιατί για μαθηματικός είναι μόνο στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση).

Τώρα θυμήθηκα, ότι καλή περίπτωση είναι οι θέσεις με σειρά προτεραιότητας π.χ. ΠΕ Οικονομικού-Διοικητικού που είναι αρκετές και λαμβάνονται υπόψη όοοοοοολα σχεδόν τα πτυχία του 5ου πεδίου (δηλαδή για το Ελληνικό Δημόσια είναι όλα σχεδόν το ίδιο τα τμήματα του 5ου πεδίου). Τι αν είσαι ΛΟΧΡΗ ΟΠΑ... τι αν είσαι π.χ. Περιφερειακής Οικονομικής Ανάπτυξης Λειβαδιάς... Όλοι "ΠΕ Οικονομικού" χαρακτηρίζονται (να άλλο ένας τόπος έμμεσης καταστρατήγισης της βάσης που θυμήθηκα από τα μερικά που έχω αναφέρει κατά καιρούς)..

Τις προάλλες είχα δει μια προκύρηξη του ΑΣΕΠ που αναφερόταν σε πλήρωση κάποιων μόνιμων θέσεων στην Πολεοδομία. Στα τυπικά προσόντα αναφερόταν τίτλος ΠΕ Μαθηματικού ή ΠΕ Πολιτικού Μηχανικού με μεταπτυχιακή ειδίκευση στις αντισεισμικές κατασκευές & αντισεισμική τεχνολογία...εκεί έμεινα κυριολεκτικά...:P:lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
:!::!:
Τις προάλλες είχα δει μια προκύρηξη του ΑΣΕΠ που αναφερόταν σε πλήρωση κάποιων μόνιμων θέσεων στην Πολεοδομία. Στα τυπικά προσόντα αναφερόταν τίτλος ΠΕ Μαθηματικού ή ΠΕ Πολιτικού Μηχανικού με μεταπτυχιακή ειδίκευση στις αντισεισμικές κατασκευές & αντισεισμική τεχνολογία...εκεί έμεινα κυριολεκτικά...:P:lol::lol:

:!: εεε? Μήπως ήταν δύο θέσεις? εννοώ διακριτές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Όχι Voudou, για την ίδια θέση ζητούσαν πτυχιούχους Πολιτικούς Μηχανικούς ή Μαθηματικούς με μεταπτυχιακό ειδίκευσης στο παραπάνω επιστημονικό αντικείμενο. Η θέση αφορούσε θέματα προστασίας κτιρίων σύμφωνα με τον x πολεοδομικό νόμο.

Σου λέω ότι όταν είδα την προκύρηξη έπαθα μεγάλη πλάκα...:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

db92

Νεοφερμένος

Ο db92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
η φάση είναι τραγική μου φαίνεται, όπως οτιδήποτε στην ελλάδα κλασσικά
δηλαδή για να πάρεις δύο πτυχία το πρέπει να φας οοολη την διαδικασια του να μπεις στη σχολη και να παρακολουθησεις τις χρονιες κανονικά, χωρίς να υπάρχει και κανένας λόγος ξέρω γω, στο κάτω κάτω δικιά μου ευθύνη θα ήταν αν μπορώ να περάσω τα μαθήματα ή οχι ακολουθώντας δυο μαζί παράλληλα

και εδώ που τα λέμε, αν ηταν και αλλιώς το συστημα αφοδευθην για τα πτυχια

οταν εγω του πω του αλλου οτι εγω ξερω ενα χ πραγμα καλυτερα απο αποφοιτους η πτυχιουχους και θα μου πει "που ειναι το πτυχιο;" και θα βρει αφορμη να μου δωσει λιγοτερα ετσι, ε τοτε τι να το κανεις

βασικα εμενα ηταν στα σχεδια μου να φυγω απο την ελλαδα αλλα η ιδέα ηταν να κανω σπουδες εδω οσο γινεται πιο ανωδυνα

τεσπα δεν εχει σημασια, σε οποια σχολη περασω αρχικα και μετα βλεποντας και κανοντας και αν αλλαξει κανενα συστημα και μου κατσει αυτο που λεω.

σωθηκες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
βασικα εμενα ηταν στα σχεδια μου να φυγω απο την ελλαδα αλλα η ιδέα ηταν να κανω σπουδες εδω οσο γινεται πιο ανωδυνα

...σόρρυ φίλε...
Υπάρχει ανώδυνος τρόπος να σπουδάσεις μια επιστήμη; :)
Τέσσερα χρόνια στην σχολή μου, φτύνω αίμα σε κάθε εξεταστική όταν κάθε μάθημα που δίνω, αντιστοιχεί σε τρια δύσκολα μαθήματα...:(:sick: γιατί η συνταγή της επιτυχίας είναι να γράψεις τις λύσεις όπως τις θέλει ο κάθε καθηγητής, όχι όπως τις λέει κάποιο x επιστημονικό βιβλίο...δηλ., η συνταγή της επιτυχίας είναι να μαντέψεις ποιο είναι το αγαπημένο χρώμα του καθηγητή-εξεταστή σου. Αν το βρεις πέρασες...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Κανονικά δεν επιτρέπεται να παρακολουθεις δυο σχολές ταυτόχρονα και το χειρότερο που μπορείς να πάθεις είναι όχι να διαγραφεις από τη σχολή όπως ειπώθηκε παραπάνω αλλά μπορεί να εχεις ποινικές κυρώσεις.Διότι αν περάσεις σε μια σχολή και μετά κανεις 10% για μια άλλη για να είσαι σε δυο σχολές όταν θα πας για την έγγραφη στη σχολή που περασες με το 10% θα σου ζητηθεί υπευθυνη δήλωση ότι διαγραφτηκες από τη προηγούμενη σχολή.Η κατάθεση ψευδών στοιχείων σε υπεύθυνη δήλωση μπορει να έχει πολύ σοβαρές κυρώσεις τις οποίες αν προσέξετε γράφει και στο πισω μέρος αυτής.Πάρτε μια υπευθυνη δήλωση από ένα περίπτερο και διαβάστε από πίσω τί γράφει για τις κυρώσεις σε περίπτωση κατάθεσης ψευδών στοιχείων.Με τέτοια πράγματα δεν παίζουμε.

Πρώτα απ'ολα για να γραφτεις σε ένα τμήμα κανεις υπευθυνη δηλωση οτι δεν έχεις άλλη θεση σε άλλο ΑΕΙ/ΤΕΙ της χώρας κι αν πιαστείς να έχεις κάνει ψευδή δήλωση θα έχεις και ποινικά προβλήματα με τη Δικαιοσύνη, πέρα απ'αυτά που θα έχεις με τη σχολή σου.

Ναι αλλα δεν υπάρχει περίπτωση να σε πιάσουν.Αν είχαν τρόπο να βρούν αν είσαι γραμμένος και σε άλλη σχολη δεν θα σου ζήταγαν υπεύθυνη δήλωση.

Συμφωνώ με τον epsilon. Επίσης δε θέλω να φανω απότομη αλλά προσγειωθείτε λίγο στην πραγματικότητα. Εδώ ένα πτυχίο στα τμήματα που ζητάτε είναι δύσκολο, θα καταφέρετε και δεύτερο? Όφελος? Ακόμα κι αν δε θες το χαρτί από τη 2η πηγαίντε ένα χρόνο στη μία να δείτε αν μπορείς να παρακολουθείς και να είσαι καλός και μετά μου λέτε για ταυτόχρονη παρακολούθηση της 2ης. Όνειρα θερινής νυκτός που πολύ πιθανόν να σου χαλάσουν και το 1ο πτυχίο που ήθελες

Δεν είπα ότι σε 5 χρονια θα έχω δυο πτυχία και θα είμαι ο γαμάτος ξερωγώ.Το βάρος θα το ρίξω στη μια σχολη και αν βρίσκω χρόνο θα παρακολουθώ και λίγο την ΣΕΜΦΕ.Και να μην την τελειώσω ποτε την ΣΕΜΦΕ δεν με πειράζει.Δεν έχω να χάσω κάτι.


απλα θα τελειωσεις τις σχολες σε 10 χρονια

Μια χαρά.Μακάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πρώτα απ'ολα με τη θεσπιση ανώτατου ορίου σπουδών και να θέλεις να τελειώσεις τις δύο σχολές σε 10 χρόνια, δε μπορείς γιατι θα σε διώξουν απ'τη μία στα 8. Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο θέλεις να το κάνεις αυτό όταν μπορεις να τελειώσεις ΣΕΜΦΕ ή Μαθηματικό και μετά να κάνεις μεταπτυχιακό στη Στατιστική. Όπως σου είπαν κι άλλοι μιλάς για πολύ απαιτητικές σχολές. Όσο για το οτι δεν υπάρχουν τρόποι να σε πιάσουν, κράτα και μια πισινή γιατι δεν εισαι Υπουργός Παιδείας να ξέρεις αν και πως μπορούν να σε πιάσουν. Το χειρότερο οπως σου είπα ειναι να σε τρέχει το πανεπιστήμιό σου για ψευδή δήλωση, δεν ειναι απλά να σε διαγράψουν κι απ'τα δύο τμήματα. Κι ούτε καν σωστό ειναι αυτό που λες από την άποψη οτι αφου το δημόσιο πανεπιστήμιο ειναι εντελώς δωρεάν, δεν δικαιούσαι δύο θέσεις σ'αυτό, με την ιδια λογική που ένας που δουλεύει στο Δημόσιο δεν δικαιούται δεύτερη θέση εργασίας, την οποία θα πάρει από κάποιον άλλον που δεν έχει καν θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μα αφού αν τα παρακολουθήσεις σωστά μπορείς να τα τελειώσεις σε 4+5=9 χρόνια, δεν καταλαβαίνω. Και μαθήματα θα αναγνωρίσεις κερδίζοντας κι άλλο χρόνο και θα πας με το αβαντάζ της επαφής σου ήδη με μια επιστήμη. Νομίζω ότι με άλλη ωριμότητα θα το δεις μετά από το 1ο πτυχίο το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Πρώτα απ'ολα με τη θεσπιση ανώτατου ορίου σπουδών και να θέλεις να τελειώσεις τις δύο σχολές σε 10 χρόνια, δε μπορείς γιατι θα σε διώξουν απ'τη μία στα 8. Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο θέλεις να το κάνεις αυτό όταν μπορεις να τελειώσεις ΣΕΜΦΕ ή Μαθηματικό και μετά να κάνεις μεταπτυχιακό στη Στατιστική. Όπως σου είπαν κι άλλοι μιλάς για πολύ απαιτητικές σχολές. Όσο για το οτι δεν υπάρχουν τρόποι να σε πιάσουν, κράτα και μια πισινή γιατι δεν εισαι Υπουργός Παιδείας να ξέρεις αν και πως μπορούν να σε πιάσουν. Το χειρότερο οπως σου είπα ειναι να σε τρέχει το πανεπιστήμιό σου για ψευδή δήλωση, δεν ειναι απλά να σε διαγράψουν κι απ'τα δύο τμήματα. Κι ούτε καν σωστό ειναι αυτό που λες από την άποψη οτι αφου το δημόσιο πανεπιστήμιο ειναι εντελώς δωρεάν, δεν δικαιούσαι δύο θέσεις σ'αυτό, με την ιδια λογική που ένας που δουλεύει στο Δημόσιο δεν δικαιούται δεύτερη θέση εργασίας, την οποία θα πάρει από κάποιον άλλον που δεν έχει καν θέση.

Για το ανώτατο όριο σπουδών είσαι σίγουρος ότι ισχύει?Είχα ακούσει ότι τελικά δεν πέρασε.Σκεφτόμουν να δηλώσω ΣΕΜΦΕ και μετά να κάνω μεταπτυχιακό στην Στατιστική αλλα η αλήθεια είναι ότι φοβήθηκα να την δηλώσω επειδή , αν και μου αρέσει, δεν έχω και την καλύτερη "παράδοση" στην Φυσική.
Ξέρω πολλά παιδιά που παρακολουθούν για χρονια δυο σχολες ταυτόχρονα και δεν τους έχει ενοχλήσει κανεις.E αν είμαι τόσο άτυχος και πιάσουν εμένα τι να κάνουμε.Μα και αν ξαναδώσω φέτος πανελλήνιες,περάσω στην ΣΕΜΦΕ και διαγραφτώ από την πρώτη σχολη πάλι την θέση θα την έχω στερήσει από κάποιο παιδί.Έτσι είναι το σύστημα.Τι να κάνουμε?

Μα αφού αν τα παρακολουθήσεις σωστά μπορείς να τα τελειώσεις σε 4+5=9 χρόνια, δεν καταλαβαίνω. Και μαθήματα θα αναγνωρίσεις κερδίζοντας κι άλλο χρόνο και θα πας με το αβαντάζ της επαφής σου ήδη με μια επιστήμη. Νομίζω ότι με άλλη ωριμότητα θα το δεις μετά από το 1ο πτυχίο το θέμα.

Γιατί δεν με ενδιαφέρει καθόλου το πτυχίο και τα επαγγελματικά δικαιώματα της ΣΕΜΦΕ.Μονο οι "γνώσεις".Αλλωστε με ποιον τρόπο θα πάω μετά το πρώτο πτυχίο στην ΣΕΜΦΕ?Θα κάτσω στα 24-25 να διαβάζω ΑΟΔΕ και Ανάπτυξη Εφαρμογών ή θα δώσω κατατακτήριες που παίρνουν μονο 2-3 άτομα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γιατί δεν με ενδιαφέρει καθόλου το πτυχίο και τα επαγγελματικά δικαιώματα της ΣΕΜΦΕ.Μονο οι "γνώσεις".

ε άμα είναι έτσι... αφού δεν σε ενδιαφέρει καθόλου το πτυχίο κτλ κτλ της ΣΕΜΦΕ μπορείς τότε να είσαι απλά στο αμφιθέατρο και να παρακολουθείς τις διαλέξεις... και όλα μέλι-γάλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
έχω βάλει σαν στόχο μια ανώτατη σχολή ( ημμυ εμπ), αλλά εντάξει πιο πρακτικά είναι αμφίβολο ότι θα την πιάσω. έστω ότι πιάνω τα μόρια που θέλω, είναι εφικτό παράλληλα με τις σπουδές που κάνω σε κάποιο θέμα να κάνω σπουδές και σε κάποια άλλη σχολή; αυτό το σκέφτομαι με τη λογική του να έχεις μια σχολή που θα παρακολουθείς προφανώς, αλλά είναι πολλές σχολές αν και όχι ανώτατες οι οποίες απλά θέλουν να διαβάσεις μόνος σου αν δεν παρακολουθείς και πας στο τέλος της χρονιάς και δίνεις εξετάσεις ξέρω γω

τώρα δεν ισχυρίζομαι ότι ειμαι τόσο μαγκας και θα πιάσω και ημμυ και θα διαβάζω για εκει και παράλληλα θα βγαζω και άλλη σχολη, αν και δεν θα με χάλαγε καθόλου :ΡΡΡρΡ

το ερώτημα είναι περισσότερο το εαν είναι εφικτό με κάποιο τρόπο.
π.χ. περνάω ημμυ αλλά τυχαίνει ήδη να είμαι αυθεντία(λέμε τώρα) σε γεωγραφία γεωλογία και τα συναφή μπορώ να είμαι στους ημμυ και να δώσω παράλληλα εξετάσεις για να πάρω και αναγνώριση για την γεωγραφία; αφού είμαι μάστορας και τα ξέρω ήδη γιατί να μην έχω τρόπο να λάβω κάποιου είδους πιστοποίηση; εξτρά εργαλείο για δουλειά και ετσι

Βάση νόμου είναι παράνομο και αποτελεί ποινικό αδίκημα να είναι κάποιος εγγεγραμμένος ταυτόχρονα στα προγράμματα προπτυχιακών σπουδών σε 2 ή περισσότερες σχολές/τμήματα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Το ίδιο ισχύει και για τα μεταπτυχιακά (είτε οδηγούν σε ΜΔΕ είτε σε Διδακτορικό Δίπλωμα). Είναι παράνομο και αποτελεί ποινικό αδίκημα να είναι κάποιος εγγεγραμμένος ταυτόχρονα σε 2 ή περισσότερα προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών που ανήκουν σε σχολές/τμήματα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Επιτρέπεται όμως να είναι κάποιος εγγεγραμμένος στο πρόγραμμα προπτυχιακών σπουδών μιας σχολής και σε ένα πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών μιας άλλης σχολής της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ή ακόμα και της ίδιας αν ήδη έχει στην κατοχή του ένα πτυχίο από άλλη σχολή.

Για το 1ο πτυχίο δεν έχεις άλλη επιλογή. Αν θες να είσαι σόνι και καλά και σε άλλη γράψου σε ένα ΙΕΚ ή σε ένα ΚΕΣ αλλιώς παίζεις το κεφάλι σου αν γραφτείς σε 2η σχολή (τον επόμενο χρόνο) της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Για να γραφτείς νόμιμα σε άλλη σχολή πρέπει είτε να είσαι απόφοιτος είτε να έχεις διαγραφεί από την προηγούμενη σχολή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Μακάρι να διαβάζαμε σ'αυτό το ριμαδότοπο πιο συχνά τους όρους "Γνωσεομανία" ή "Εργασιομανία" παρά "πτυχιομανία"...:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top