Πτυχιομανία

db92

Νεοφερμένος

Ο db92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
έχω βάλει σαν στόχο μια ανώτατη σχολή ( ημμυ εμπ), αλλά εντάξει πιο πρακτικά είναι αμφίβολο ότι θα την πιάσω. έστω ότι πιάνω τα μόρια που θέλω, είναι εφικτό παράλληλα με τις σπουδές που κάνω σε κάποιο θέμα να κάνω σπουδές και σε κάποια άλλη σχολή; αυτό το σκέφτομαι με τη λογική του να έχεις μια σχολή που θα παρακολουθείς προφανώς, αλλά είναι πολλές σχολές αν και όχι ανώτατες οι οποίες απλά θέλουν να διαβάσεις μόνος σου αν δεν παρακολουθείς και πας στο τέλος της χρονιάς και δίνεις εξετάσεις ξέρω γω

τώρα δεν ισχυρίζομαι ότι ειμαι τόσο μαγκας και θα πιάσω και ημμυ και θα διαβάζω για εκει και παράλληλα θα βγαζω και άλλη σχολη, αν και δεν θα με χάλαγε καθόλου :ΡΡΡρΡ

το ερώτημα είναι περισσότερο το εαν είναι εφικτό με κάποιο τρόπο.
π.χ. περνάω ημμυ αλλά τυχαίνει ήδη να είμαι αυθεντία(λέμε τώρα) σε γεωγραφία γεωλογία και τα συναφή μπορώ να είμαι στους ημμυ και να δώσω παράλληλα εξετάσεις για να πάρω και αναγνώριση για την γεωγραφία; αφού είμαι μάστορας και τα ξέρω ήδη γιατί να μην έχω τρόπο να λάβω κάποιου είδους πιστοποίηση; εξτρά εργαλείο για δουλειά και ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε μπορείς να πιστοποιηθείς χωρις πτυχίο κάποιου ιδρύματος και στην Ελλάδα επιτρεπεται να σπουδάζεις μονο σε ένα ΑΕΙ/ΤΕΙ τη φορά και όχι παράλληλα σε δύο ή περισσότερα. Αν εισαι μάστορας σε εναν τομέα αλλα δεν έχεις πτυχια, αυτο δεν σε αποκλείει απ'το να δουλεψεις, αλλα θελει γνωριμίες, τύχη και πολλή προσωπική δουλειά. Ο άλλος δεν θα σε πάρει επειδη θα του πεις οτι εχεις πολλές γνώσεις, αλλα επειδή θα δει οτι έχεις πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Δε μπορείς να πιστοποιηθείς χωρις πτυχίο κάποιου ιδρύματος και στην Ελλάδα επιτρεπεται να σπουδάζεις μονο σε ένα ΑΕΙ/ΤΕΙ τη φορά και όχι παράλληλα σε δύο ή περισσότερα. Αν εισαι μάστορας σε εναν τομέα αλλα δεν έχεις πτυχια, αυτο δεν σε αποκλείει απ'το να δουλεψεις, αλλα θελει γνωριμίες, τύχη και πολλή προσωπική δουλειά. Ο άλλος δεν θα σε πάρει επειδη θα του πεις οτι εχεις πολλές γνώσεις, αλλα επειδή θα δει οτι έχεις πτυχίο.

Επειδή με ενδιαφέρει και μένα αυτό και το ρώτησα μου είπαν ότι είναι μεν παράνομο αλλα είναι σχεδόν αδύνατο να σε πιάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
E αν δεν έχεις κάποιο ηθικό κώλυμα ξερωγώ μπορείς να το κανεις.Δεν υπάρχει περίπτωση να σε πιάσουν γιατί δεν έχουν κάποιο σύστημα διασταύρωσης τα ΑΕΙ/ΤΕΙ ακόμα.Και να σε πιάσουν δηλαδή στην χειρότερη να σε διαγράψουν από το ένα τμήμα.Εγώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το κάνω πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Ξέρω πολλά άτομα που το έχουν κάνει και δεν τους έχουν πιάσει...τώρα να είμαι τόσο άτυχος? Πέρασα στο τμήμα Στατιστικής του ΟΠΑ και θα προσπαθήσω να περάσω και στην ΣΕΜΦΕ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Πανελλήνιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Ξέρω πολλά άτομα που το έχουν κάνει και δεν τους έχουν πιάσει...τώρα να είμαι τόσο άτυχος? Πέρασα στο τμήμα Στατιστικής του ΟΠΑ και θα προσπαθήσω να περάσω και στην ΣΕΜΦΕ. :P

Δηλαδη θελεις να παρεις πτυχιο απο το τμημα Στατιστικης και απο τη ΣΕΜΦΕ?
Για τη ΣΕΦΜΕ εχεις σκεφτει τ κατευθυνση και ροεες θα παρεις?
Παντως ξερεις οτι η ΣΕΜΦΕ ειναι πολυ δυσκολη σχολη με μεσο ορο αποφοιτησης 7-8 χρονια και για να την τελειωσεις πρεπει να περασεις ~60 μαθηματα. Επισης εχει και αρκετα εργαστηρια...
Επισης το τμημα Στατιστικης του ΟΠΑ απ' οσο ξερω ειναι επισης πολυ δυσκολο... Οποτε νομιζω οτι ειναι αδυνατον να σπουδαζεις ταυτοχρονα σε αυτες τις δυο σχολες εκτος αν δεν εχεις προβλημα να τις τελειωσεις σε 10+ χρονια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Μάλιστα..Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!Να περάσεις εκει που θές!!:D

Θενξ. Καλή τύχη και σε σένα. :no1:

Δηλαδη θελεις να παρεις πτυχιο απο το τμημα Στατιστικης και απο τη ΣΕΜΦΕ?
Για τη ΣΕΦΜΕ εχεις σκεφτει τ κατευθυνση και ροεες θα παρεις?
Παντως ξερεις οτι η ΣΕΜΦΕ ειναι πολυ δυσκολη σχολη με μεσο ορο αποφοιτησης 7-8 χρονια και για να την τελειωσεις πρεπει να περασεις ~60 μαθηματα. Επισης εχει και αρκετα εργαστηρια...
Επισης το τμημα Στατιστικης του ΟΠΑ απ' οσο ξερω ειναι επισης πολυ δυσκολο... Οποτε νομιζω οτι ειναι αδυνατον να σπουδαζεις ταυτοχρονα σε αυτες τις δυο σχολες εκτος αν δεν εχεις προβλημα να τις τελειωσεις σε 10+ χρονια...

Φυσικά και όχι.Η σχολη που θα παρακολουθώ είναι η Στατιστική και αυτήν θα προσπαθήσω να τελειώσω.Από την ΣΕΜΦΕ με ενδιαφέρει περισσότερο το πρόγραμμα σπουδών και τα μαθήματα που έχει γενικά.Αλλωστε δεν θέλω να γίνω Μαθηματικός/Φυσικός.Εντελώς ερασιτεχνικά θα την παρακολουθώ τουλάχιστον μέχρι να τελειώσω την πρώτη σχολη.Αν όλα πάνε καλά σκοπεύω να πάρω κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών και ροη θεωρητικής φυσικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Θενξ. Καλή τύχη και σε σένα. :no1:



Φυσικά και όχι.Η σχολη που θα παρακολουθώ είναι η Στατιστική και αυτήν θα προσπαθήσω να τελειώσω.Από την ΣΕΜΦΕ με ενδιαφέρει περισσότερο το πρόγραμμα σπουδών και τα μαθήματα που έχει γενικά.Αλλωστε δεν θέλω να γίνω Μαθηματικός/Φυσικός.Εντελώς ερασιτεχνικά θα την παρακολουθώ τουλάχιστον μέχρι να τελειώσω την πρώτη σχολη.Αν όλα πάνε καλά σκοπεύω να πάρω κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών και ροη θεωρητικής φυσικής.

Αααα, οκ τοτε... good luck!
Btw κι εγω φετος θα παρω τη ροη θεωρητικης και υπολογιστικης φυσικης :jumpy:

ΥΓ. κανονικα παιρνουμε δυο ροεες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Κανονικά δεν επιτρέπεται να παρακολουθεις δυο σχολές ταυτόχρονα και το χειρότερο που μπορείς να πάθεις είναι όχι να διαγραφεις από τη σχολή όπως ειπώθηκε παραπάνω αλλά μπορεί να εχεις ποινικές κυρώσεις.Διότι αν περάσεις σε μια σχολή και μετά κανεις 10% για μια άλλη για να είσαι σε δυο σχολές όταν θα πας για την έγγραφη στη σχολή που περασες με το 10% θα σου ζητηθεί υπευθυνη δήλωση ότι διαγραφτηκες από τη προηγούμενη σχολή.Η κατάθεση ψευδών στοιχείων σε υπεύθυνη δήλωση μπορει να έχει πολύ σοβαρές κυρώσεις τις οποίες αν προσέξετε γράφει και στο πισω μέρος αυτής.Πάρτε μια υπευθυνη δήλωση από ένα περίπτερο και διαβάστε από πίσω τί γράφει για τις κυρώσεις σε περίπτωση κατάθεσης ψευδών στοιχείων.Με τέτοια πράγματα δεν παίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον epsilon. Επίσης δε θέλω να φανω απότομη αλλά προσγειωθείτε λίγο στην πραγματικότητα. Εδώ ένα πτυχίο στα τμήματα που ζητάτε είναι δύσκολο, θα καταφέρετε και δεύτερο? Όφελος? Ακόμα κι αν δε θες το χαρτί από τη 2η πηγαίντε ένα χρόνο στη μία να δείτε αν μπορείς να παρακολουθείς και να είσαι καλός και μετά μου λέτε για ταυτόχρονη παρακολούθηση της 2ης. Όνειρα θερινής νυκτός που πολύ πιθανόν να σου χαλάσουν και το 1ο πτυχίο που ήθελες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Και είναι παράνομο η ταυτόχρονη φοίτηση/σπουδή σε δύο διαφορετικά προπτυχιακά προγράμματα ΑΕΙ ή ΑΤΕΙ, αντίστοιχα (καθώς και σε 1 ΑΕΙ και 1 ΑΤΕΙ) και, όντως, δεν... παίζουν! Αυτό που είναι νόμιμο είναι η ταυτόχρονη παρουσία σε 1 προπτυχιακό πρόγραμμα και 1 μεταπτυχιακό, ταυτόχρονα.

Εξάλλου, γιατί να εγγραφείτε ταυτόχρονα σε δύο διαφορετικά τμήματα και να παίζετε με τη φωτιά, και δεν τελειώνετε το πρώτο και μετά να πάτε στο άλλο? Έτσι και αλλιώς χρονικά πάνω-κάτω το ίδιο βγαίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Όλα αυτά μου φαίνονται πολύ παιδιάστικα. Μπαίνεις στο πανεπιστήμιο αγαπώντας μια επιστήμη και εκεί θα κοιτάξεις να τα δώσεις όλα. Τι να τα κάνεις τα πολλα πτυχία αν για να το τελειώσεις το 5άρι πάει σύννεφο. Να μου λέγατε και καμιά σχολή της πλάκας να πω ΟΚ, αλλά δε δηλώσατε και ζαμπονοκοφτική, για ΕΜΠ και ΑΣΟΕΕ μιλάμε.
:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πρώτα απ'ολα για να γραφτεις σε ένα τμήμα κανεις υπευθυνη δηλωση οτι δεν έχεις άλλη θεση σε άλλο ΑΕΙ/ΤΕΙ της χώρας κι αν πιαστείς να έχεις κάνει ψευδή δήλωση θα έχεις και ποινικά προβλήματα με τη Δικαιοσύνη, πέρα απ'αυτά που θα έχεις με τη σχολή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
μα για να γραφτεις στην καινουρια σχολη δεν πρεπει να δωσεις και αποφοιτηριο απο την προηγουμενη; η μονο υπευθυνη δηλωση ζητανε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ξέρω πολλά άτομα που το έχουν κάνει και δεν τους έχουν πιάσει...τώρα να είμαι τόσο άτυχος? Πέρασα στο τμήμα Στατιστικής του ΟΠΑ και θα προσπαθήσω να περάσω και στην ΣΕΜΦΕ. :P

απλα θα τελειωσεις τις σχολες σε 10 χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
μα για να γραφτεις στην καινουρια σχολη δεν πρεπει να δωσεις και αποφοιτηριο απο την προηγουμενη; η μονο υπευθυνη δηλωση ζητανε;

πτυχίο από την πρώτη σχολή θα σου ζητήσουν με την αίτηση συμμετοχής στις κατατακτήριες εξετάσεις στη δεύτερη σχολή.
Αν εισαχθείς στη δεύτερη με Πανελλήνιες (90%) ή με το σύστημα του 10%... μόνο Υπ. Δήλωση ζητάνε!


Να μου λέγατε και καμιά σχολή της πλάκας να πω ΟΚ

Ποιες είναι οι "σχολές της πλάκας"? Πιο εύκολες/δύσκολες ίσως, αλλά σε όλες πρέπει να διαβάσεις, για να σου δώσουν το πτυχίο. Οι "βάσεις" έχουν να κάνουν με τη ζήτηση του κάθε επαγγέλματος... άρα προσφορά θέσεων εργασίας με τα σημερινά δεδομένα. Καμία σχέση δεν έχουν να κάνουν με "δυσκολία/ευκολία" απόκτησης του πτυχίου.
Θαρρώ λοιπόν, ότι δεν υπάρχουν. Κοινώς δεν "χαρίζουν πτυχία" με ευχολόγια. Για πτυχιούχος στην κοινωνία προορίζεσαι και το πτυχίο πιστοποιεί κάποιες γνώσεις και δεξιότητες που απέκτησες στο εκάστοτε ΑΕΙ/ΑΤΕΙ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Η σχολη μου παντως ζηταει και το αποφοιτηριο απ' οτι ειδα στο σαιτ. Βεβαια μπορεις απλα να δηλωσεις οτι δεν ησουν πουθενα πριν και να μη σε ελεγξει κανενας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Έχω μια απορία.
Ποια είναι η λογική της φοίτησης σε μια δεύτερη σχολή και η απόκτηση ενός δεύτερου πτυχίου;

Αφού με κάποιο μεταπτυχιακό ή και (μετα)διδακτορικό πρόγραμμα μπορείς να γίνεις κάτοχος κάποιου άλλου επιστημονικού κλάδου (ύστερα από ατελείωτο λιώσιμο στο διάβασμα)...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεν αποκτας τα δικαιωματα με το μεταπτυχιακο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top