Πρώτη μέρα στο Πανεπιστήμιο

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Να αποφύγετε οπωσδήποτε την αισχρή κοινωνικοποίηση της πρώτης μέρας όπου ο κάθε τραχανάς θα έρχεται και θα σας χαιρετάει και θα ανταλλάζετε τηλέφωνα κλπ. Θα βρεθείτε σε κάτι κριντζοπαρέες 764656479876113 ατόμων που κινούνται παντού σύσσωμες και καθιστούν οποιαδήποτε άλλη λειτουργία του πανεπιστημίου άκρως κουραστική και εκνευριστική. Άλλωστε θα συνειδητοποιήσετε ότι από αυτούς το 99,9% είναι σκάρτοι και δεν θα τους μιλάτε μετά από μια βδομάδα.

Οπότε ακούστε τη συμβουλή μου και πηγαίντε πριν την προβλεπόμενη ώρα για εγγραφή σαν τους γέρους στο ΙΚΑ να κάνετε τη δουλειά σας με την ησυχία σας. Θα βρείτε τις επόμενες μέρες κανονικά άτομα για παρέα υπό φυσιολογικές συνθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Πηγαιντε, εντοπιστε τις ωραιες ΕΑΑΚιτισσες/ΕΑΑΚιτες, γραφτειτε και μετα γρηγορα σπιτι να μελετησετε για την ταξικη παλη και το gender struggle ωστε να ειστε σε θεση να κανετε σωστο φλερτ της εξωκοινοβουλευτικης αριστερας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mdevak8

Νεοφερμένος

Η mdevak8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ρε παιδια δωστε μου λιγο τα φωτα σας γιατι εχω μπερδευτει λιγο. Αφου η εγγραφη θα γινει ηλεκτρονικα, ειναι απαραιτητη και η προσελευση στη γραμματεια της σχολης που περασαμε; Π.χ εγω πρεπει να παω στο μερος που περασα για την εγγραφη ή να την κανω απο την πολη μου ηλεκτρονικα και ολα οκ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios725

Νεοφερμένος

Ο Stelios725 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ρε παιδια δωστε μου λιγο τα φωτα σας γιατι εχω μπερδευτει λιγο. Αφου η εγγραφη θα γινει ηλεκτρονικα, ειναι απαραιτητη και η προσελευση στη γραμματεια της σχολης που περασαμε; Π.χ εγω πρεπει να παω στο μερος που περασα για την εγγραφη ή να την κανω απο την πολη μου ηλεκτρονικα και ολα οκ;


Την κανεις ηλεκτρονικα αλλα μετα θα πρεπει να πας στην γραμματεια της σχολης για την ταυτοπροσωπια και να σου δωσουν τους κωδικους σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mdevak8

Νεοφερμένος

Η mdevak8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Την κανεις ηλεκτρονικα αλλα μετα θα πρεπει να πας στην γραμματεια της σχολης για την ταυτοπροσωπια και να σου δωσουν τους κωδικους σου.


Ααα μαλιστα. Τους κωδικους μπορω να τους παραλαβω και πριν ξεκινησουν τα μαθηματα ή θα αναρτηθει σχετικη ανακοινωση στο σαιτ της σχολης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, μου φαίνεται περίεργο που θα γράψω σε αυτό το θέμα, επειδή πριν από περίπου τέσσερα χρόνια διάβαζα αυτό το θέμα για την πρώτη μέρα στο Πανεπιστήμιο. Το μοναδικό που έχω να σας πω είναι να είστε χαλαροί και πάνω από όλα ο εαυτό σας, θα συναντήσετε πολλά άτομα τις πρώτες ημέρες, από αυτούς με άλλους θα μιλήσετε τις πρώτες ημέρες και μπορεί να κάνετε παρέα και με άλλους όχι. Μην ασχοληθείτε εάν δεν σας ενδιαφέρουν τα κομματικά, ειδικά στην αρχή θα έρχονται κάποιοι των παρατάξεων στα αμφιθέατρα και θα μιλάνε και μπορεί να σας απευθυνθούν εάν δουν ότι δεν δίνετε σημασία και δεν σας αφορά δεν πρόκειται να έχετε πρόβλημα. Συμβουλή από εμένα, καταλαβαίνω ότι μπορεί κάποιοι να έχετε άγχος όμως μην σταθείτε σε αυτό γιατί θα σας μπλοκάρει το άγχος. Καλή φοιτητική ζωή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios725

Νεοφερμένος

Ο Stelios725 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ααα μαλιστα. Τους κωδικους μπορω να τους παραλαβω και πριν ξεκινησουν τα μαθηματα ή θα αναρτηθει σχετικη ανακοινωση στο σαιτ της σχολης;


Νομιζω οχι,θα βγαλουν καποια ανακοινωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Αλήθεια πως θα είναι η πρώτη μέρα;Δηλαδή με το που πας στη σχολή σε προσεγγίζουν καινούρια άτομα κατευθείαν ή χρειάζεται λίγο καιρό να γίνει;Ρωτάω επειδή είμαι κάπως κλειστός άνθρωπος :P Επίσης οι καθηγητές τις πρώτες μέρες είναι χαλαροί; :P

Ακόμα και κλειστό άτομο να είσαι,
όλο και με κάποιον θα μιλήσεις και θα ανταλλάξεις απόψεις για τα μαθήματα/ τους καθηγητές, τη σχολή κλπ!

Εξάλλου εκεί θα είναι όλοι στην ίδια φάση με εσένα και θα ψάχνουν παρέες, επομένως μην ανησυχείς!

Καλή αρχή στη φοιτητική σου ζωή εύχομαι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Παιδιά. Την βεβαίωση εγγραφής πως την παίρνεις? Επίσης τους κωδικούς? Είμαι από Αθήνα και πρέπει να πάω Ξάνθη? Τι φάση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Παιδιά. Την βεβαίωση εγγραφής πως την παίρνεις? Επίσης τους κωδικούς? Είμαι από Αθήνα και πρέπει να πάω Ξάνθη? Τι φάση?

Αφου θα σπουδασεις εκει δεν εννοειται οτι θα ανεβαινες καποια στιγμη ουτως η αλλως,γιατι σοκαρεσαι; :hehe:
Βεβαιωση μπορεις να παρεις και ηλεκτρονικα και να την εκτυπωσεις αλλα προυποθετει να εχεις ανεβει για να ολοκληρωσεις την εγγραφη πρωτα και να εχεις παρει τους κωδικους σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efaki.p

Νεοφερμένος

Η Ευθυμία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας εγώ πάντως έχω να πω ότι την πρώτη μέρα που πήγα στην σχολή για ταυτοπροσωπία δεν με πλησίασε κανείς!Βέβαια από τότε δεν ξαναπήγα:laugh: και η αλήθεια είναι ότι είχα περάσει σε ΤΕΙ δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mdevak8

Νεοφερμένος

Η mdevak8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αφου θα σπουδασεις εκει δεν εννοειται οτι θα ανεβαινες καποια στιγμη ουτως η αλλως,γιατι σοκαρεσαι; :hehe:
Βεβαιωση μπορεις να παρεις και ηλεκτρονικα και να την εκτυπωσεις αλλα προυποθετει να εχεις ανεβει για να ολοκληρωσεις την εγγραφη πρωτα και να εχεις παρει τους κωδικους σου.
Συγγνώμη, δηλαδή αν κάνεις την εγγραφή ηλεκτρονικά και μετα πας στην πόλη στην οποία πέρασες για να ξεκινήσεις τα μαθήματα και να πάρεις κωδικούς, δεν θεωρείται έγκυρη; Πρέπει αναγκαστικά να πας στην Γραμματεία σου για να ολοκληρώσεις την εγγραφή σου που υποτίθεται έκανες μέσω του συστήματος; Λίγο κάπως μου φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ωραία ,τις εγκαταστάσεις εγώ πως θα τις δω δλδ ? Απλά θα πάω και θα ψανχω αίθουσες ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Αφου θα σπουδασεις εκει δεν εννοειται οτι θα ανεβαινες καποια στιγμη ουτως η αλλως,γιατι σοκαρεσαι; :hehe:
Βεβαιωση μπορεις να παρεις και ηλεκτρονικα και να την εκτυπωσεις αλλα προυποθετει να εχεις ανεβει για να ολοκληρωσεις την εγγραφη πρωτα και να εχεις παρει τους κωδικους σου.


δεν σοκαρομαι λολ....απλα σκοπευα να παω ξανθη λιγο πριν αρχισει η σχολη...τι να πω ειναι εξοδα για να πας εκει απλα για να παρεις κοδικους... τι να πω ειναι δυσκολο ακομα και να γραφτεις σε μια σχολη εδω στην ελλαδα....υποτιθεται οτι πρεπει να μας διευκολυνουν οχι να μας δυσκολευουν ακομα περισσοτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Ωραία ,τις εγκαταστάσεις εγώ πως θα τις δω δλδ ? Απλά θα πάω και θα ψανχω αίθουσες ;;


Ε ναι, δεν θα σου πει κανείς τίποτα.

Παιδιά. Την βεβαίωση εγγραφής πως την παίρνεις? Επίσης τους κωδικούς? Είμαι από Αθήνα και πρέπει να πάω Ξάνθη? Τι φάση?

Αφού τελειώσουν οι ηλεκτρονικές εγγραφές, η γραμματεία του τμήματος σου θα ορίσει ημερομηνίες για το πότε πρέπει να πάτε για ταυτοπροσωπία, βεβαίωση σπουδών κι παραλαβή κωδικών. Αυτό στο δικό μου τμήμα έγινε αφού είχαν αρχίσει τα μαθήματα.
Οπότε να κοιτάς το σάιτ της σχολής σου και τι να σου πω, αν δεις ότι θα γίνει πριν αρχίσουν τα μαθήματα πήγαινε Ξάνθη νωρίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
δεν σοκαρομαι λολ....απλα σκοπευα να παω ξανθη λιγο πριν αρχισει η σχολη...τι να πω ειναι εξοδα για να πας εκει απλα για να παρεις κοδικους... τι να πω ειναι δυσκολο ακομα και να γραφτεις σε μια σχολη εδω στην ελλαδα....υποτιθεται οτι πρεπει να μας διευκολυνουν οχι να μας δυσκολευουν ακομα περισσοτερο...

Δοκιμασες να επικοινωνησεις με την γραμματεια του τμηματος μηπως μπορουν να σε εξυπηρετησουν διαφορετικα;
Εαν οχι δυστυχως οπως πολλοι αλλοι αποφοιτοι φανταζομαι θα πρεπει να ξοδευτεις και να ταλαιπωρηθεις,ετσι ειναι αυτα :/: .Ευτυχως αυτο γινεται μια φορα μονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Σκόπευα να πάρω τηλ σήμερα...

Ε ναι, δεν θα σου πει κανείς τίποτα.



Αφού τελειώσουν οι ηλεκτρονικές εγγραφές, η γραμματεία του τμήματος σου θα ορίσει ημερομηνίες για το πότε πρέπει να πάτε για ταυτοπροσωπία, βεβαίωση σπουδών κι παραλαβή κωδικών. Αυτό στο δικό μου τμήμα έγινε αφού είχαν αρχίσει τα μαθήματα.
Οπότε να κοιτάς το σάιτ της σχολής σου και τι να σου πω, αν δεις ότι θα γίνει πριν αρχίσουν τα μαθήματα πήγαινε Ξάνθη νωρίτερα.
Ναι κατάλαβα... Οι κωδικοί αυτοί δεν απαιτούνται και για την αίτηση μετεγγραφής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
τουλαχιστον στις αιθουσες που θα ψαχνω θα εχει ονομα τμηματος ξερω εγω το τι μαθημα γινεται και τη ετος ειναι ή ειναι απλα μια αιθουσα και οποιος προλαβει μπαινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
τουλαχιστον στις αιθουσες που θα ψαχνω θα εχει ονομα τμηματος ξερω εγω το τι μαθημα γινεται και τη ετος ειναι ή ειναι απλα μια αιθουσα και οποιος προλαβει μπαινει


Νομίζω πως κι εσύ όπως και όλοι οι υπόλοιποι της ηλικίας σας ότι πλέον είναι ώρα να βγείτε από το "τριπάκι" του ότι κάποιος θα σας παίρνει μια ζωή από το χεράκι για να κουνηθείτε.

Στο πανεπιστήμιο τίποτα δεν είναι fixed, καθ' ένα λειτουργεί ανεξάρτητα, με τον τρόπο του κι ανάλογα τα κονδύλια/έσοδα του ώστε να επενδύσει στην οργάνωση του.
Δεν θα χτυπήσει κανείς κανένα κουδούνι, δεν θα σας κυνηγάει ο διευθυντής να μπείτε μέσα, δεν θα σας αναγκάσει να παρακολουθείτε ή όχι, ούτε βελάκια(ψύχουλα, σχοινί or whatever) για τους πρωτοετείς που να πάνε δεν θα δεις ούτε τίποτα. Παρά μόνο κανέναν χάρτη ή ταμπέλα.

Προφανώς κάθε αίθουσα θα έχει και το αναγνωριστικό της.
Οτιδήποτε έξτρα ποικίλει από τμήμα σε τμήμα και πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο.
Το τι μάθημα, τύπος, από ποιον, πότε, τι ώρα και σε ποια αίθουσα θα το δεις από το Ωρολόγιο Πρόγραμμα.

Σε κάποιο εισαγωγικό μάθημα θα σας εξηγήσουν κάποια πράγματα (π.χ πως συνδέεστε στο wi-fi της σχολής, στο webmail, eclass/elearn κλπ), τα οποία και θα πρέπει να υπάρχουν και στο site της σχολής σου.

Υ.Σ Όλο γκρίνια είσαι! Πήγαινε στη σχολή σου και θα δεις πως είναι. Αλλά πρώτα απ' όλα κάνε φύλλο και φτερό την ιστοσελίδα. Αν χρειάζεσαι κάτι ρωτάς την γραμματεία ή κάποιον από εκεί που να γνωρίζει. Μην τα περιμένεις όλα στην πόρτα σου και στην εντέλεια, δεν θα τα δεις ποτέ και πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top