Πρώτα σπουδές και μετά στρατιωτικό ή το ανάποδο;

Τι είναι καλύτερο; Να σπουδάσεις πρώτα και μετά να πας φαντάρος ή το ανάποδο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 74)
  • Πρώτα σπουδές, μετά το στρατιωτικό.

    Ψήφοι: 47 63.5%
  • Πρώτα στρατιωτικό και μετά σπουδές.

    Ψήφοι: 13 17.6%
  • Δεν ξέρω/δεν απαντώ

    Ψήφοι: 14 18.9%

maria_st8

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
10 χρονια??πλακα μου κανεις!πωωωωωωωω μ εκαψες κρις...thnx a lot!!:P
..εσυ καλα εκανες και πηρες αναβολη...μια χαρα παιδι σε κοβω...ο αδερφος μου ειναι ζωον....και απ οτι βλεπω...ετσι θα μεινει.....:down:
..ακου 10 χρονια/:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Φυσικα μετα τις σπουδες! οι μαθητες βγαζουν την ψυχη τους στο διαβασμα για τις πανελληνιες, με ονειρο τη φοιτητικη ζωη και την μελλοντικη τους "ελευθερια", και θα χασουν μετα απο τοση πιεση κι αλλον ενα χρονο περιμενοντας αυτη τη ριμαδα τη ζωη?

Προσωπικα δεν θα ηθελα να παω ποτε, αλλα αυτο ειναι αλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HaTmAnN_Chemical

Νεοφερμένος

Ο HaTmAnN_Chemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
καλησπερα απο μενα. προσωπικα πιστευω οτι και το πριν και το μετα εχει τα καλα του και τα κακα του μαζι. αν πας απο πριν ξεμπερδευεις γρηγορα αλλα σου δινουν περισσοτερες αγκαρειες, ενω αν πας μετα θα εχεις αγχος οτι επεται η θητεια μεν αλλα με ενα πτυχιο ισως να σε βαλουν και σε καλυτερη θεση απο πριν( πχ αξιωματικος), συν οτι μπορει και να εχεις και ιδιωτικο δωματιο( αν και δεν ειμαι 100% σιγουρος).. απο κει και περα εσεις αποφασιζετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αν και δεν θα παω στρατο...πιστευω οτι τα παιδια θα πρεπει να πηγαινουν πριν τις σπουδες γιατι αμα το αφησουν εχουν κατι να τους δεσμευει...μετα το πανεπιστημιο αυτο που θελει κανεις ειναι να πιασει μια δουλεια να αρχισει να χτιζει τη ζωη του και τσουπ του ερχεται το χαρτι και πεφτει η κεραμιδα...
παντως οτι θελετε για το στρατο το εχει εδω www.thiteia.org
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Γιά το ερώτημα που βάζετε δηλαδή στράτευση πριν ή μετά τις σπουδές η απάντηση είναι σαφής.Ότι και να αποφασίσετε καλό είναι και εξαρτάται από τη σκοπιά που το βλέπει ο καθένας.
Δηλαδή αν η θητεία ήταν μακρόχρονη όπως πριν κάποια χρόνια τότε χωρίς σκέψη θα σας έλεγα να κάνετε πρώτα μέχρι και τα μεταπτυχιακά σας και μετά να πηγαίνατε στρατό.Τώρα με τη δραστική σε σχέση με τότε μείωση της θητείας, ο επιστήμονας δεν αποξενώνεται επι της ουσίας από τις σπουδές.Άρα διαλέγετε και παίρνετε.
Ένα λόγος που συνηγορεί στη στράτευση μετά τις σπουδές είναι πως ο ταλαίπωρος μαθητής θέλει κι αυτός να απολαύσει τη ζωή του ξένοιαστος έπειτα από τη σκληρή δοκιμασία των πανελληνίων.Τελικό συμπέρασμα?Στράτευση μετά τις σπουδές.Εξ άλλου σύμφωνα με τις νέες ανακοινώσεις του υπουργού Εθνικής Άμυνας καμμία αναβολή δεν παρατείνεται πέραν του εικοστού πέμπτου έτους, οπότε οι αιώνιοι φοιτητές θα μείνουν μόνο ως... συλλεκτικό είδος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Μετά τις βασικές σπουδές, όχι όμως και μετά τις μεταπτυχιακές, που στην ουσία είναι αυτές που σε οδηγούν στη δουλειά. Μετά, πρώτον, για να είσαι μεγάλος άνθρωπος και να σε σέβονται περισσότερο και δεύτερον για να είσαι επιστήμονας και να περάσεις καλύτερα.

δεν ειναι το μεταπτυχιακο αποκλειστικα αυτο που θα σε οδηγησει σε δουλεια :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι?? Ο ξάδερφός μου πήγε στον στρατό μετά την Ιατρική στα 24 του και είχε ένα παράπονο... Αυτός ονειρευόταν ότι θα τον είχαν στο στρατόπεδο σαν γιατρό αλλά τελικά κανονικός φαντάρος ήτανε.. Γίνεται αυτό το πράγμα? Να δουλεύεις στην θητεία σου σαν γιατρός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
κοιταξε να δεις
νομιζω οτι εχεις καποια προνομια αν εχεις ενα πτυχιο.
τωρα για γιατρος... λιγο δυσκολο. εχουν δικους τους ετσι και αλλιως
δεν ξερω παντως να σου πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι?? Ο ξάδερφός μου πήγε στον στρατό μετά την Ιατρική στα 24 του και είχε ένα παράπονο... Αυτός ονειρευόταν ότι θα τον είχαν στο στρατόπεδο σαν γιατρό αλλά τελικά κανονικός φαντάρος ήτανε.. Γίνεται αυτό το πράγμα? Να δουλεύεις στην θητεία σου σαν γιατρός?

Αν δεν πας στρατιωτική ιατρική δύσκολο μάλλον.
Πάντως μπορεί να σε βάλουν στο υγειονομικό, αν και δεν ξέρω πως και γιατί σε βάζουν εκεί.
Και εγώ θα θελα να με βάλουν στο Έρευνας Πληροφορικής(ή όπως το λένε), αλλα μάλλον οι θέσεις είναι λίγες, για τους "εκλεκτούς".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ernesto_freemAn

Νεοφερμένος

Ο ernesto_freemAn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
πριν ή μετα?? επιτρεψτε μου να εχω την αποψη οτι εχει τεθει λάθος ερώτημα !!!
το πραγματικο ερωτημα θα ήταν αν επρεπε να πάει κάποιος στρατο ,( και για να μην το κανουμε υποχρέωση , αν θα ηθελες να πας στρατο )

Συγνωμη αν τα λογια μου δεν ικανοποιουν τα εθνικα σας αισθηματα, αλλα δεν αναγνωρίζω κανένα λόγο ο οποίος θα ηταν αρκετός για να κάνει έναν άνθρωπο να πιάσει όπλο , να μάθει να σκοτώνει , να μάθει να μισει ...

Ζούμε ήδη σε μια κοινωνία όπου ο ένας βλεπει τον άλλο ανταγωνιστικά , μια θέση στο αει κοστιζει αν οχι μια πορεια ζωης , ενα χρονο απο αυτήν .

Να μάθεις να σκοτώνεις για το έθνος ( που οπως αναφερει και το χαρτι στρατολογιας ειναι χρεος σου ) θα το εβαζα στην τάση που έχουν ορισμένοι ιοι να αυτοκαταστρέφονται

ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΟΣΜΟ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΨΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ, ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΤΟΤΕ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ

γιατί οπως έλεγε και ο αριστοτέλης αφήστε τον άνθρωπο ελεύθερο θα κάνει συνηδητα αυτο που πρέπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RayRiot

Νεοφερμένος

Ο RayRiot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
οταν εισαι 25+ σε σεβονται
καλα θα ηταν αν καταργουσαν το στρατο :d
αν δεν το καταργησουν σε 10 χρονια εγω για μεταπτυχιακα
θα παω εξωτερικο και θα γινω υπηκοος μιας χωρας που
εχει καταργησει τ στρατο.:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
δυσκολο ερωτημα.....δν ξερω πραγματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic91

Νεοφερμένος

Ο mic91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Λοιπόν αφού είπαν την γνώμη τους αρκετοί που είναι έξω από τον χορό θα απαντήσω και εγώ που ήδη χορεύω και του χρόνου ξεκινάω τις σπουδές μου(πανελλαδικές 2009 ).Πλέον είμαι 5,5 μήνες στο στρατό α΄α΄ παραμεθόριο τεθωρακισμενα για όποιον καταλαβαίνει τι σημαίνει αυτό;) πιστευω ο ΔΕΑ με καταλαβαινει τι σημαινει αυτο απο εμπλοκη και ασκησεις... .1) στην Ελλάδα πολύ δύσκολα θα καταργηθεί η θητεία. 2)Αυτό πέρι σεβασμού στον μεγαλύτερο δεν παίζει :P το ίδιο μου συμπεριφέρονται οι αξιωματικοί,το ίδιο τν 28 χρονο με καμία διάκριση σε υπηρεσίες αγγαρίες και ότι αλλο συνεπάγεται ο στρατος.Πιστεύω ότι στα 28 μου δεν θα αντεχα με τπτ την συμπεριφορα ορισμενων μεσα στο στρατο(αξιοματικών)και πολυ απλα θα παιζαμε μπατσες :hehe::hehe::hehe: με αποτελεσμα εγω να υπηρετησω παραπανω μερες και αυτος να γελαει γιατι θα κρυφτει πισω απο τις σαρδελες ή τα αστερια του γιακα του 3)Το να χωθείς σε ένα γραφειο δεν είναι αποτέλεσμα των σπουδων σου.Περισσότερο θέμα συγκυριών θα το έλεγα ή βύσματος φυσικα φυσικα .4)Αυτό για την κούραση από τις πανελλαδικές δεν ισχύει γιατί τον πρώτο μήνα δεν κανεις τπτ το σπουδαίο τον δεύτερο ξανά τπτ γιατί εχεις μετεκπαίδευση.Μετά ξεκινάν τα δύσκολα για αυτους που δεν εχουν βύσμα ή αιτία για να φυγουν απο τα σύνορα.Δυσκολίες που όμως παλεύονται:clapup::clapup::clapup: από ενα 18 χρόνο που πιστεύει στον εαυτο του και εχει ορεξη .Για μένα καθε μέρα ξεκινα και στο μυαλο μου εχω οτι φτάνω πιο κοντά στη μερα που θα πάω γιάννενα για τις σπουδες μου και δεν θα με νοιαζει πότε θα πάρω το πτυχίο μου.Εαν κάνω μεταπτυχιακό ή ξεκινήσω κάποια δουλειά δεν θα μου κόψει κανένας :kill: μίζερος καραβανάς την φόρα:kill: .Και παμε λιγο στην αριθμητικη...i)Υπενθυμίζω 9 μήνες ειναι 3 3μηνα 14 μηνες ειναι 5 μηνες παραπανω.Οποιος καταλαβαι καταλαβαι...ii)Όταν θα απολυθώ θα είμαι 19 και 3 μηνών και θα λέω οτι τελείωσα με τις αγγαρίες για την ζωη μου(πανελλαδικές- στρατός).Συνοψήζοντας όποιος πιστεύει ότι έχει την δύναμη να κάνει 9 μήνες και να ξεμπερδεύει να το ΚΑΝΕΙ δεν έχει να φοβηθεί τπτ απολύτως.Στν εσχατη περιπτωση παταει και μια αναβολή και πηγαινει μετά τις σπουδες του.Δεν είναι τπτ δυσκολο να παρεις μια αναβολή στις μερες μας.Κανεις δεν θα σου απαγορευσει να την παρεις.Τελος το δοκιμι τα λεει μια χαρα όλα ειναι πραγματικα (Δοκιμε τι σειρα εισαι???που εισαι??)


Ελα και η 310 να γινεται ΛΕΛΕ!!!!
310 ΛΕΛΕ και τα μυαλα ΖΕΛΕ!!!!!
:clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
309 ΕΣΣΟ και τα μυαλά στα κάγκελα mic. Στη Ρόδο είμαι στη Μεραρχία με απόσπαση από το Τάγμα Μηχανικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Εγώ μολις τέλειωσα το Λύκειο και σκεφτομαι εαν θα ήταν καλύτερο να πάω τωρα ή μετα τις σπουδές :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Μετά για να μπορείς να ρίχνεις και κανα μπουκέτο:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η ιδανικότερη ηλικία κατ' εμέ για να πάει κανείς στο στρατό είναι στα 22-23. Στα 18 είναι πολύ μικρός και σίγουρα ανώριμος για να γίνει ΔΕΑ και να αναλάβει ευθύνες αξιωματικού. Όμως όσο πιο μικρός είσαι, τόσο περισσότερο δεκτικός είσαι σε αγγαρείες και "τσαλαπάτημα" ας το πούμε της προσωπικότητάς σου. Όσο μεγαλύτερος είσαι, τόσο πιο ώριμος είσαι και αντιλαμβάνεσαι κάποια πράγματα που δεν τα καταλαβαίνεις στα 18-19 αλλά σε βαράει περισσότερο στα νεύρα να κάνεις αγγαρείες και να έχεις μικρότερους σε ηλικία να σε διατάζουν. Η χρυσή τομή νομίζω ότι είναι στα 22-23. Το καλύτερο είναι μετά τις σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Συμφωνώ κι εγώ ότι γύρω στα 23 είναι μια καλή ηλικία. Μετά τις σπουδές αλλά όχι πολύ μετά.
Πριν τις σπουδές να πάτε μόνο όσοι πραγματικά το νοιώθετε ότι θέλετε να πάτε. Μην το κάνετε σαν αγγαρία και σε καμία περίπτωση μη το κάνετε επειδή σας το προτείνει κάποιος συγγεκής ή φίλος. Αν δε το θέλετε οι ίδιοι τότε μη χαραμίσετε έτσι μία από τις πιο όμορφες χρονιές τις ζωής σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
¨Ο στρατος πρεπει πριν τις σπουδες να τελειωνεις μια και καλη αν πας μεγαλος την εχεις
πατησει και θα τις κοψεις εγω πηγα τωρα τελειωσα και εβλεπα κατι 25ριδες και 30ριδες και τις εκοβαν
κανονικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
ποτέ...
για μια χαζή πατρίδα οπλίζουν τους λαούς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top