Πρώτα σπουδές και μετά στρατιωτικό ή το ανάποδο;

Τι είναι καλύτερο; Να σπουδάσεις πρώτα και μετά να πας φαντάρος ή το ανάποδο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 74)
  • Πρώτα σπουδές, μετά το στρατιωτικό.

    Ψήφοι: 47 63.5%
  • Πρώτα στρατιωτικό και μετά σπουδές.

    Ψήφοι: 13 17.6%
  • Δεν ξέρω/δεν απαντώ

    Ψήφοι: 14 18.9%

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν είναι λούφα ο στρατός μόνο οι ιατροί λουφάρουν στο στρατό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Να προσθέσω επίσης, κοινωνιολόγους και ψυχολόγους στους εν γένει λουφαδόρους του αγαπημένου ΕΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
H εναλλακτικη θητεια, εχει αδικαιολογητα μεγαλυτερη διαρκεια απ οσο ξερω, οποτε δεν ειναι επιλογη.

Φυσικά και είναι επιλογή απλά κάποιοι δεν θέλουν να ξεβολευτούν καθόλου.


Επισης, ειναι αστεια η φραση "λουφαρω απο το στρατο" , αφου ο στρατος ειναι ο ορισμος της λουφας. Εχουμε φτασει στο σημειο να θεωρουμε λουφα την εργασια;

Ο καθένας όπως το βλέπει. Άλλο το "λουφάρω από το στρατό" και άλλο "λουφάρω στο στρατό".

Η "λούφα από τι στρατό" έχει πολύ σοβαρές συνέπειες στους υπόλοιπους που υπηρετούν και αυτό γιατί αν δεν υπήρχαν ανυπότακτοι τότε οι υπηρεσίες θα κατανέμονταν σε περισσότερα άτομα, οι έξοδοι για κάθε στρατιώτη θα ήταν περισσότερες και οι μονάδες θα λειτουργούσαν ομαλά χωρίς εμπλοκές. Όμως πολλοί κοιτάνε μόνο την πάρτη τους και δεν τους καίγεται καρφί για τους υπόλοιπους. Δυστυχώς στην Ελλάδα ο κάθε βολεμένος νομίζει ότι είναι καλύτερος από τον άλλο και ότι οι νόμοι δεν εφαρμόζονται για τον ίδιο με αποτέλεσμα οι σωστοί και έντιμοι να την πληρώνουν στο τέλος και να γίνονται τα κορόιδα των λουφαδόρων. Αυτό ισχύει γενικά και όχι μόνο στο στρατό.

Η "λούφα στο στρατό" δεν είναι πάντα κάτι κακό αρκεί να γίνεται όταν πρέπει (σε τρέλανα τώρα, ε?). Αν κάποιος είναι σωστός και φιλότιμος τότε είναι πολύ πιθανό κάποιος ανώτερος να του φορτώσει και τις δικές του ευθύνες γιατί πολύ απλά "θέλει να τα ξύνει" και να μη δουλεύει. Εκεί χρειάζεται λούφα για να μην πιαστείς κορόιδο. Να κάνεις αυτά που πρέπει να κάνεις και όχι τη δουλειά των άλλων. Μάγκας είναι όποιος λουφάρει εκεί που πρέπει χωρίς να χώνει τους υπόλοιπους. Αν η λούφα δεν έχει συνέπειες για τους γύρω σου, που στην τελικά δεν φταίνε σε τίποτα, τότε κάντο για να μην σε χώνουν οι τεμπελχανάδες γαλονάδες.

Οι περισσότεροι ανυπότακτοι είναι τόσο βολεμένοι που βαριούνται ακόμη και να "λουφάρουν στο στρατό".

Γενικός κανόνας: Οι περισσότεροι ανυπότακτοι κάποια μέρα το βρίσκουν μπροστά τους και τότε το μετανιώνουν (κάποιοι με πολύ χοντρό μέσο τη γλυτώνουν εφόρου ζωής χωρίς συνέπειες).

Δεν είναι λούφα ο στρατός μόνο οι ιατροί λουφάρουν στο στρατό.

Ε όχι μόνο οι γιατροί. Και οι ψυχολόγοι τίποτα δεν κάνουν:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_kos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο vasilis_kos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
εγω ειμαι παραλληλα στρατο και στη σχολη μου!!! βεβαια ειμαι πολυ καλα βολεμενος και απλα χρωσταω τα μαθηματα μιας εξεταστικης που θα τα δωσω τωρα! χαιρομαι πολυ που τελειωνω 4 μηνες θητεια εχω ακομα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!χρονο εχω απλετο απλα δν καθησα να διαβασω αλλα δεν μετανιωνω ουτε λεπτο ! ξεμπερδεψα επιτελους(1ο ετος ειμαι κ παω 2ο τωρα στο πολυτεχνειο! )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Oi ψυχολόγοι δε κάνουνε ούτε σκόπiες ουτε αγγαριες ύστερα τπτ τους βάζουν σε ενα δωμάτιο ψυχικής υγείας και απαντάμε τηλέφωνα ψυχικά διαταραγμενων στρατιωτών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πρέπει να πηγαίνουμε στρατό γιατί θα μας κανουμε πολεμο οι Τούρκοι και θα μας πάρουν και άλλες ελληνικες πόλεις μετα την Πόλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Πρέπει να πηγαίνουμε στρατό γιατί θα μας κανουμε πολεμο οι Τούρκοι και θα μας πάρουν και άλλες ελληνικες πόλεις μετα την Πόλη

Λολ...η Πόλη ελληνική....
Ρωμαϊκή ήτανε...
Ξεκολλάτε λιγάκι με τους κακούς τούρκους και τους καλούς έλληνες....
Παραμυθάκια είναι για να πουλάνε εξοπλισμούς και στις δύο πλευρές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
γεια σας παιδια, η μανα μου επιμενει να παω πρωτα στρατο και μετα να κανω το μεταπτυχιακο μου, γιατι συμφωνα με τα λεγομενα της, θα χασω επαγγελλματικες ευκαιριες σε αλλη περιπτωση...
εγω απο την αλλη σκεφτομουν, τελειωνοντας στη ηλικια των 25 ετων το μεταπτυχιακο, να δουλεψω 2 χρονια αρχικα, σε πεπριπτωση που μου προταθει καποια δουλεια, ωστε να κανω τις πρωτες διασυνδεσεις μου.
Μηπως να αναθεωρησω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
γεια σας παιδια, η μανα μου επιμενει να παω πρωτα στρατο και μετα να κανω το μεταπτυχιακο μου, γιατι συμφωνα με τα λεγομενα της, θα χασω επαγγελλματικες ευκαιριες σε αλλη περιπτωση...
εγω απο την αλλη σκεφτομουν, τελειωνοντας στη ηλικια των 25 ετων το μεταπτυχιακο, να δουλεψω 2 χρονια αρχικα, σε πεπριπτωση που μου προταθει καποια δουλεια, ωστε να κανω τις πρωτες διασυνδεσεις μου.
Μηπως να αναθεωρησω;

Πήγαινε φαντάρος μεγάλε να ξεμπερδεύεις γιατί μια στράτευση σου πιθανότατα να σε αποκόψει απο τις όποιες επαγγελματικές διασυνδέσεις έχεις κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
γεια σας παιδια, η μανα μου επιμενει να παω πρωτα στρατο και μετα να κανω το μεταπτυχιακο μου, γιατι συμφωνα με τα λεγομενα της, θα χασω επαγγελλματικες ευκαιριες σε αλλη περιπτωση...
εγω απο την αλλη σκεφτομουν, τελειωνοντας στη ηλικια των 25 ετων το μεταπτυχιακο, να δουλεψω 2 χρονια αρχικα, σε πεπριπτωση που μου προταθει καποια δουλεια, ωστε να κανω τις πρωτες διασυνδεσεις μου.
Μηπως να αναθεωρησω;
Hands down, πρώτα στρατό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Επίσης εαν είσαι π.χ ψυχολόγος και σε βάλουν σε γραμμή υποστηριξης για τους φανάρους το χαρτί απο το στρατό μετράει ως προυπηρεσία και λαμβάνεται υπόψην στο μεταπτυχιακό ή τους πληροφορικάριους τους πάνε στο διακλαδικό σώμα έρευνας και πληροφορικής επίσης τους βοηθάει στο μεταπτυχιακό ως προυπηρεσία.Παλιότερα το ίδιο ίσχυε και για τους φυσικούς που πήγαιναν μετεορολόγοι στην Πολεμική Αεροπορία και μέτραγε ως προυπηρεσια στο μεταπτυχιακό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Περίανδρος

Νεοφερμένος

Ο Περίανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
οταν λετε οτι οι γιατροι λουφαρουν τι εννοειτε??δηλαδη λετε ειστε γιατροι και δεν συμμετεχετε στα υπολοιπα κολπα του στρατου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
οταν λετε οτι οι γιατροι λουφαρουν τι εννοειτε??δηλαδη λετε ειστε γιατροι και δεν συμμετεχετε στα υπολοιπα κολπα του στρατου??

Οι γιατροί πάνε υγειονομικό στο στρατό οπότε κατά 99% καταλήγουν σε στρατιωτικό νοσοκομεία να μεταφέρουν αίματα εξετάσεων απο όροφο σε οροφο όπως επίσης και οι σκοπιές που κάνουν είναι πιο λίγες απο κανονικούς φαντάρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οι ιατροί έχουν μεγάλη ευθύνη στα πόστα τους είναι δεδομένο ότι δε πρέπει να κάνουν θαλαμοφυλάκή και σκοπιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Οι ιατροί έχουν μεγάλη ευθύνη στα πόστα τους είναι δεδομένο ότι δε πρέπει να κάνουν θαλαμοφυλάκή και σκοπιά.

Κάνουν κανονικότατα σκοπια αλλά δεν είναι τοσες όσες έίναι των άλλων φαντάρων.Ειδικά στο ΚΕΤΘ που μεταφέρες αρχικά στην Αυλώνα έχει αρκετές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
γεια σας παιδια, η μανα μου επιμενει να παω πρωτα στρατο και μετα να κανω το μεταπτυχιακο μου, γιατι συμφωνα με τα λεγομενα της, θα χασω επαγγελλματικες ευκαιριες σε αλλη περιπτωση...
εγω απο την αλλη σκεφτομουν, τελειωνοντας στη ηλικια των 25 ετων το μεταπτυχιακο, να δουλεψω 2 χρονια αρχικα, σε πεπριπτωση που μου προταθει καποια δουλεια, ωστε να κανω τις πρωτες διασυνδεσεις μου.
Μηπως να αναθεωρησω;

Αν εχεις σκοπο να μεινεις Ελλαδα πηγαινε τωρα. Μετα θα βαρυνεις. Αν θες να πας εξω γραψε στα παπαρια σου τον στρατο. :)

Οι γιατροί πάνε υγειονομικό στο στρατό οπότε κατά 99% καταλήγουν σε στρατιωτικό νοσοκομεία να μεταφέρουν αίματα εξετάσεων απο όροφο σε οροφο όπως επίσης και οι σκοπιές που κάνουν είναι πιο λίγες απο κανονικούς φαντάρους.

Υπαρχει κι η τυχερη να καταληξουν σε κανα θερετρο το καλοκαιρι οπου θελουν μεταγγιση αιματος απο το πολυ ξυσιμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Υπαρχει κι η τυχερη να καταληξουν σε κανα θερετρο το καλοκαιρι οπου θελουν μεταγγιση αιματος απο το πολυ ξυσιμο

Αμα έχουν τέτοιο φάρδος τότε πάω πασο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Περίανδρος

Νεοφερμένος

Ο Περίανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
οι γιατροι κανουν κανονικοτατα σκοπιες και ολα τα αλλα ειναι ψεματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
γεια σας παιδια, η μανα μου επιμενει να παω πρωτα στρατο και μετα να κανω το μεταπτυχιακο μου, γιατι συμφωνα με τα λεγομενα της, θα χασω επαγγελλματικες ευκαιριες σε αλλη περιπτωση...
εγω απο την αλλη σκεφτομουν, τελειωνοντας στη ηλικια των 25 ετων το μεταπτυχιακο, να δουλεψω 2 χρονια αρχικα, σε πεπριπτωση που μου προταθει καποια δουλεια, ωστε να κανω τις πρωτες διασυνδεσεις μου.
Μηπως να αναθεωρησω;

Εγώ θα κάνω το ανάποδο, γιατί είναι μεταπτυχιακό σε τομέα που με ενδιαφέρει και δε γνωρίζω, εάν του χρόνου θα ξαναβγεί προκήρυξη.
Βέβαια, από την άλλη, και αυτό που είπαν τα παιδιά παρακάτω, σωστό είναι. Όσο πιο νωρίς ξεμπερδέψεις, τόσο το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top