Πρόθεση ψήφου 2008-2009

Τι θα ψηφίζατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 3)
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • ΔΞ / ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Μια φορά κι έναν καιρό, υπήρχε μια πολύ άσχημη πόλη. Βία, εγκλήματα,
κυκλοφοριακό, ατυχήματα, ναρκωτικά, βρωμιά και γκρίζοι δυστυχισμένοι
πολίτες. Και δεν ήταν καμιά μικρή πόλη, είχε έξι μύρια κατοίκους που είχαν
παραδοθεί εντελώς στην μαυρίλα. Ένα πρωί, ο διευθυντής του
Πανεπιστημίου της πόλης που ήταν μαθηματικός και φιλόσοφος, εκεί που πήγαινε στη
δουλειά του και βλέποντας την κατάντια της πόλης του, πήρε μια πολύ κουφή
απόφαση. Δήλωσε την παραίτησή του στο Πανεπιστήμιο, λέγοντας πως ήθελε
να διευρύνει την διδασκαλία του και στα έξι εκατομμύρια κατοίκους.
Στους μαθητές του στο Πανεπιστήμιο, ο καθηγητής αυτός ήταν γνωστός για
τους περίεργους τρόπους διδασκαλίας του. Για παράδειγμα, μια φορά που
επικρατούσε χάβρα στο μάθημα, κατάφερε να επαναφέρει την τάξη κατεβάζοντας
τα βρακιά του. Γενικά δηλαδή, εφεύρισκε αστείους και εντελώς
ανορθόδοξους τρόπους για να πετυχαίνει το σκοπό του και περιέργως, πάντα τα
κατάφερνε.

Για την προεκλογική καμπάνια του λοιπόν, φόρεσε μια στολή σούπερμαν,
αυτοχρίστηκε 'υπερπολίτης' και αμολύθηκε στους δρόμους βάζοντας
ταυτόχρονα υποψηφιότητα για δήμαρχος. Έφερε πολύ γέλιο στον κόσμο αλλά επειδή
όπως έλεγαν, είχε αρκετά ειλικρινή φάτσα, τον ψήφισαν. Ο καινούργιος
δήμαρχος όμως δεν είχε καμία σχέση με τους προηγούμενους. Η πρώτη του
κίνηση ήταν να προσλάβει 20 μίμους και να τους σκορπίσει στους δρόμους της
πόλης. Η δουλειά τους ήταν να χλευάζουν όσους παραβίαζαν τον κώδικα
οδικής κυκλοφορίας.. Σιγά, θα μου πείτε. Οι πολίτες όμως (που εννοείται στα
τέτοια τους οι κανόνες οδικής συμπεριφοράς), άρχισαν να συμμορφώνονται
γιατί αποδείχτηκε πως τους πείραζε πολύ περισσότερο η δημόσια
κοροιδία, παρά τα πρόστιμα. Αμέσως μετά, βγήκε σε διάφορες τηλεοπτικές εκπομπές
και έκανε ντους κατατσίτσιδος live, κλείνοντας την παροχή νερού ενώ
σαπουνιζόταν, για να δείξει στους πολίτες πώς μπορούν να εξοικονομούν
νερό. Και βουαλά! Η κατανάλωση νερού αμέσως έπεσε.

Όρισε Ημέρα Γυναίκας όπου οι άντρες θα φρόντιζαν τα παιδιά και οι
γυναίκες θα έβγαιναν βόλτα στην πόλη. Αυτό, ήταν ανήκουστο γιατί η
συγκεκριμένη πόλη ήταν πολύ επικίνδυνο μέρος τα βράδια, ενώ οι γυναίκες δεν
έβγαιναν βόλτες σχεδόν ποτέ ως τότε. 700.000 γυναίκες γέμισαν τους δρόμους
πανηγυρίζοντας ενώ ακόμη και o αρχηγός της αστυνομίας ήταν γυναίκα
εκείνο το βράδι. Το καλύτερο; Μοίρασε στους πολίτες ταμπέλες με thumbs up
και thumbs down για να επιδοκιμάζουν ή να αποδοκιμάζουν δημόσια τις
πράξεις των συμπολιτών τους. Πράγμα φυσικά που δεν έχασαν την ευκαιρία να
το ξεφτιλίσουν δεόντως αλλά όλως περιέργως, ειρηνικά. Το ομαδικό κράξιμο
ήταν ό,τι έπρεπε τελικά.Γενικώς σκαρφιζόταν αστείες ή περίεργες
καμπάνιες για κάθε τί που ήθελε να πετύχει, όπως όταν ζήτησε να του
τηλεφωνήσει (στο προσωπικό του γραφείο μάλιστα) όποιος πολίτης συναντούσε έστω
κι έναν υποδειγματικό ταξιτζή. Σύντομα, 150 τηλεφωνήματα συντέλεσαν στο
να δημιουργηθεί ομάδα ταξιτζίδων που ο δήμαρχος ονόμασε Ιππότες της
Ζέβρας (αχαχχχ) και είχαν την προσωπική του υποστήριξη. Ίδρυσε επίσης
ταμείο εθελοντικών φόρων για όσους ήθελαν να δώσουν παραπάνω χρήματα (!)
στο δημοτικό ταμείο. Φυσικά και μάζεψε χρήματα. Τέλος, προσπαθώντας να
δείξει πόσο σημαντική είναι η ανθρώπινη ζωή, ζωγράφισε αστέρια σε κάθε
σημείο θανάτου από τροχαίο στην πόλη, πράγμα εξαιρετικά έξυπνο γιατί το
αποτέλεσμα ήταν πανέμορφο αλλά και ιδιαίτερα σοκαριστικό.
Όχι, δεν είναι παραμύθι. Πρόκειται για τον Κολομβιανό Antanas Mockus,
τον δήμαρχο της Μποκοτά το 1993. Μετά το πέρας της θητείας του, ο
παράξενος αυτός δήμαρχος, ξεκίνησε διαλέξεις αναλύοντας τα συμπεράσματά του
από το κοινωνικό του πείραμα. Ένα από τα συμπεράσματά του είναι πως η
γνώση δίνει δύναμη αρκεί να καταφέρεις να τη μεταδώσεις μέσω της τέχνης,
του χιούμορ και της δημιουργικότητας. Μόνο έτσι οι άνθρωποι αποδέχονται
τις αλλαγές.

Το θεώρησα σχετικό κ είπα να το παραθέσω:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Το κείμενο αυτό μας το είχε διαβάσει πρόσφατα η φιλόλογός μας. Αν δεν κάνω λάθος αυτός ο δήμαρχος είχε έρθει στην Αθήνα αυτές τις μέρες και έδωσε μία σειρά από διαλέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Έλενξε τις πηγές σου γιατί ο βασιλιάς Κωνσταντίνος είναι Δανικής καταγωγής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Και επίσης μην ξεχνάμε πως ήταν 28 χρονών αν δεν κάνω λάθος. Δοκίμασε εσύ στα 28 σου να γίνεις βασιλιάς και τα λέμε. Και επίσης, τον πρόεδρο της δημοκρατίας εμείς τον εκλέγουμε? Θα μου πεις έμμεσα, αλλά τι να το κάνεις...
Ακόμα θα ήθελα να προσθέσω ελληνικός λαός επέλεξε με ποσοστό 69,2% ως μορφή πολιτεύματος Αβασίλευτη Δημοκρατία το 1974 και όχι με 75% και το 1975 όπως ανέφερες. Πιστεύω πως ήταν καθαρά μια πράξη ενθουσιασμού να καταψηφίσουν τη βασιλευομένη δημοκρατία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ας μη γινόταν, δεν τον πίεσε κανένας...Ας άφηνε την πρωτοβουλία στην κυβέρνηση. Το γεγονός οτι παραδέχτηκε τις μαλακίες του τον τιμά, αλλά δεν αναιρεί όσα έκανε. Όταν μιλάω για γερμανόφιλη πολιτική δεν περιορίζομαι στη Γερμανία μόνο, αλλά γενικά στη γερμανική σφαίρα επιρροής που περιλαμβανε πάντα και τη Δανία. Συγκεκριμένα, όμως, η Φρεντερίκα ήταν καθαρόαιμη γερμανίδα, όπως και η σύζυγος του Κωνσταντίνου του Α' Σοφία, λιγο πριν τον Α' ΠΠ, που επηρέαζε το βασιλιά.
Τι 75, τι 69...Την απέρριψαν και το γιόρτασαν. Αυτό μου λέει πολλά. Τα ποσοστά είναι για τα αρχεία.
Πράξη ενθουσιασμού η γνήσια Δημοκρατία; Πράξη ενθουσιασμού η αντίθεση στο να κυβερνάνε οι αυλικοί κόλακες που δεν είχαν κανένα συνταγματικό ρόλο; Πράξη ενθουσιασμού η απόρριψη ενός καθεστώτος απευθείας υπαγόμενου σε ξένα συμφέροντα; Πράξη ενθουσιασμού η απόρριψη της βασιλευομένης δημοκρατίας, μιας πράξης που, εμμέσως πλην σαφώς, στήριξε και ο ίδιος ο Κωνσταντίνος Καραμανλής; Δε νομίζω...
Και πραγματικά θα ήθελα να γνωρίζω ποια είναι η λογική της Μοναρχίας εν έτει 2008...Καλώς απορρίφθηκε από νωρίς από το σύνολο των προοδευτικών κρατών του κόσμου, γιατί αποτελεί αρχαίο κατάλοιπο θεσμοθετημένης κοινωνικής ανισότητας με κάστες που ουδεμία σχέση έχει με τη μοντέρνα εποχή.

Και για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα ποτέ να ακούσω από παιδί 15 ετών να υποστηρίζει τη Μοναρχία σαν πολίτευμα. Εκτός κι αν κατάλαβα λάθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Μπορει να ψηφιζα καποιο οικολογικο
αν οχι τοτε δεν θα πηγαινα μαλλον.

Μαζί σου.
Θα πήγαινα για ΛΕΥΚΟ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Διάβαζα καιρό το forum αλλά τώρα γράφτηκα. Θα ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει κόμμα που να εκπροσωπεί έστω και εμμέσως τους βασιλικούς γιατί έχω προβληματιστεί και δεν ξέρω τι να υποστηρίξω...?? Οι γονείς μου είναι αριστεροί (ΠΑΣΟΚ) αν και τα οικονομικά τους είναι υπερβολικά πολύ καλά για αριστερούς. Γενικά θα μπορούσα να πω ότι δεν είμαι ούτε δεξιός, και μου τη σπάνε πολύ όσοι είναι, ειδικά οι νεόπλουτοι, αλλά και του ΠΑΣΟΚ είναι πολύ κολλημένοι σαν γαλακτομπούρεκο. Να πω επίσης, προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, πλουσιόπαιδο με την έννοια ότι χαλάω όσα θέλω, τους γράφω όλους κτλ, ενώ είμαι και πάρα πολύ καλός μαθητής. Τώρα το αν θα πω ποτέ στους γονείς μου τι πιστεύω είναι άλλη ιστορία. Αν όμως έπρεπε να ψηφίσω κάτι, ακόμα κι αν δεν υπάρχει κόμμα που να αντιπροσωπεύει αυτά που πιστέυω, θα ψήφιζα ΠΑΣΟΚ γιατί τους ΝΔ δεν τους μπορώ καθόλου, ούτε και την πολιτική τους. Η βασιλευομένη δημοκρατία όμως είναι άλλη ιστορία...

Τι σε κανει να στηριζεις τη βασιλευομενη δημοκρατια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Κωνσταντίνος Καραμανλής; Αυτός που τον εξαπάτησε; Είπε οτι θα τον καλούσε και δεν το έκανε ποτέ ο @@. Μην μου μιλάς γι αυτόν το γελοίο.

Όσο για τον φίλτατο krou,θα ήθελα να πω πως η χώρα μας δεν θα κόντευε να βαρέσει κανόνι (κοινώς να χρεοκοπήσει), και να όσο για τη γερμανική επιρροή, γιατί την κατακρίνεις; Αν είχαμε την οργάνωση της Γερμανίας τώρα θα ήμασταν πολύ μπροστά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Όσο για τον φίλτατο krou,θα ήθελα να πω πως η χώρα μας δεν θα κόντευε να βαρέσει κανόνι (κοινώς να χρεοκοπήσει), και να όσο για τη γερμανική επιρροή, γιατί την κατακρίνεις; Αν είχαμε την οργάνωση της Γερμανίας τώρα θα ήμασταν πολύ μπροστά...

Η Κρου αμαν πια ολοι :(:P
Δε νομιζω οτι θα μπορουσε να κανει και πολλα ο βασιλιας παντως. Οσο για τη γερμανικη επιρροη, σε μενα κατευθυνεται η ερωτηση? γιατι δε θυμαμαι να ειπα ποτε οτι την κατακρινω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Όχι δεν πήγαινε σε εσένα, λάθος μου που δεν το διευκρίνησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όταν ήθελε το παλάτι συμμαχίες με τους Γερμανούς ήταν η καταλληλότερη περίοδος για να καταρρεύσει η Ελλάδα. Ευτυχώς πατριωτικές ιδιοφυίες σαν το Βενιζέλο ήξεραν τον καλύτερο δρόμο για την Ελλάδα.
Ακόμα όμως δε μου απάντησες στο ερώτημα που δεν σου έθεσα μόνο εγώ, αλλά και άλλοι. Τι λόγο ύπαρξης έχει ένα αναχρονιστικό πολίτευμα με Μονάρχη και θεσμοθετημένες κοινωνικές κάστες εν έτει 2008, σε μία περίοδο που όχι μόνο δεν επιθυμούμε να πάμε αιώνες πίσω, αλλά αντίθετα, να απαλλαχτούμε από το πεπαλαιωμένο σύστημα του καπιταλισμού.

Ο Καραμανλής μπορεί να είπε οτι θα τον καλούσε. Κατ'εμέ βέβαια δεν υπηρχε λόγος. Από τη στιγμή, όμως, που οι συγκυρίες το έφεραν έτσι ώστε να γίνει δημοψήφισμα, κατόπιν αποφάσεως του λαού, καμία κριτική δεν γίνεται δεκτή. Κι ο ίδιος ο Τέως το παραδέχτηκε οτι δεν μπορεί να κρίνει τη ρητή απόφαση του Ελληνικού Λαού. Αφού δεν τον ήθελε (και δεν τον θέλει) ο λαός, δεν επιστρέφει στην Ελλάδα. Απλή εφαρμογή της Δημοκρατίας για την οποία δεν θα λογοδοτήσει κανένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
"να απαλλαχτούμε από το πεπαλαιωμένο σύστημα του καπιταλισμού."

Ποιος είπε ότι το θέλω εγώ αυτό; Αν κάποιος ξέρει να πάρει ένα πτυχίο και δεν ξέρει να επιχειρεί τότε καλά κάνει και εξυπηρετεί τους καπιταλιστές και δουλεύει για 700 ευρώ. Αν δεν είναι άξιος να πάρει το μέλλον στα χέρια του και απλά ψάχνει για δουλειά, τότε του αξίζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν γίνεται να επιχειρούν όλοι, αναγκαστικά κάποιοι (πολλοί) θα είναι υπάλληλοι, και αυτοί πρέπει να ζουν αξιοπρεπώς, χωρίς να τους εκμεταλλεύεται το αφεντικό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
"να απαλλαχτούμε από το πεπαλαιωμένο σύστημα του καπιταλισμού."

Ποιος είπε ότι το θέλω εγώ αυτό; Αν κάποιος ξέρει να πάρει ένα πτυχίο και δεν ξέρει να επιχειρεί τότε καλά κάνει και εξυπηρετεί τους καπιταλιστές και δουλεύει για 700 ευρώ. Αν δεν είναι άξιος να πάρει το μέλλον στα χέρια του και απλά ψάχνει για δουλειά, τότε του αξίζει

Αν πραγματικά νομίζεις, προφανώς εκ του ασφαλούς, οτι κάθε πεινασμένος σ'αυτόν τον κόσμο ευθύνεται για την πείνα του, τότε τι να πώ...
Και βασικά σημασία δεν έχει τι θέλεις εσύ. Σημασία έχει οτι ο Σοσιαλισμός είναι πιο εξελιγμένο κοινωνικοοικονομικό σύστημα και φυσικά υπάρχει τάση φυγής από τον Καπιταλισμό, που είναι λιγότερο εξελιγμένος. Νομίζω οτι η προσπάθεια του ανθρώπου να φτάσει σε ψηλότερες πνευματικές κατακτήσεις ειναι απολύτως φυσιολογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Συμφωνώ, αλλά πρέπει όλοι αυτοί να βρουν δουλειά και δεν γίνεται να παίρνουν όλοι 1000+ ευρώ για πλάκα, είναι όπως είπες, υπάλληλος και μόνο οι άξιοι πρέπει να προχωρούν και για να μην παρεξηγηθώ, με τη λέξη άξιοι εννοώ αυτούς που δεν περιμένουν να διοριστούν και να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι, αλλά παίρνουν το μέλλον του στα χέρια τους και ρισκάρουν. Όποιος μπορεί, ας το κάνει, οι υπόλοιποι θα πρέπει να συμβιβάζονται. Επίσης, συμφωνώ απόλυτα στο ότι η Ελλάδα έχει πάρει τον κατήφορο και πως είτε πρέπει να πέσουν οι τιμές, είτε να εκσυγχρονιστούν οι μισθοί. Σίγουρα και πρέπει να ζουν αξιοπρεπώς, και το κράτος έπρεπε να είχε φροντίσει γι αυτό...

Την είδαμε αυτή την τάση στις τελευταίες εκλογές...

Όσο για την τύχη του καθενός, όποιος δεν έχει τύχη(λεφτά δηλαδή) να φτιάξει, όπως έκαναν οι γονείς μου. Ο παππούς μου ήταν εργάτης και ο πατέρας έχει φτιάξει πάρα μα πάρα πολλά(δεν μιλώ συγκεκριμένα γιατί δεν κάνω επίδειξη, φέρνω παράδειγμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θα πρέπει...
Το θα πρέπει από αυτό που γίνεται έχει τεράστια διαφορά όμως. Εγώ (κι ούτε κανένας άλλος) δεν βλεπω στον κόσμο σήμερα να προχωράνε οι άξιοι. Για να γίνει αυτό χρειάζονται ανατροπες, επαναστάσεις, αλλαγές. Κι εσύ έρχεσαι και υποστηρίζεις ένα αρχαίο, καταρρέον, άνισο και αναξιοκρατικό κατεστημένο, όπως η Μοναρχία;
Τα προβλήματα θα λυθούν από τα πισογυρίσματα ή από την πρόοδο; Και το επόμενο βήμα προόδου, σύμφωνα με την διάταξη των διαφόρων κοινωνικοοικονομικών συστημάτων τα οποία βίωσε η ανθρωπότητα είναι το κοινωνικοοικονομικό σύστημα του Σοσιαλισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Μην είσαι τόσο απόλυτος. Εγώ απλά είπα τη γνώμη μου, δεν είπα ότι πρέπει να γίνεται αποδεκτή, καλό όμως δεν είναι να υπάρχει?...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φυσικά, αλλά δεν θεωρώ και πολύ χρήσιμο να μιλάμε στη βάση ενός πολιτεύματος που έχει καταργηθεί στις περισσότερες χώρες του κόσμου εδώ και δεκαετίες και που συνήθως φερνει κακές μνήμες. Συνήθως επιχειρηματολογούμε χάριν προόδου. Το να επιχειρηματολογούμε οπισθοδρομώντας νομίζω οτι είναι κάπως ασυνηθιστο, αν όχι μη χρήσιμο.
Εννοείται οτι έχεις δικαίωμα να πεις την άποψή σου. Καλό ειναι να ακούγονται όλα. Εγώ όμως προσωπικά επιλέγω να μην προσέλθω σε διάλογο στη βάση ενός κατηργημένου πολιτεύματος. Στη βάση του αμιγώς δημοκρατικού ναι. Όχι οτι σνομπάρω απόψεις, απλά δεν θεωρώ, προσωπικά, χρήσιμο να μιλαμε σε τέτοια βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
"να απαλλαχτούμε από το πεπαλαιωμένο σύστημα του καπιταλισμού."

Ποιος είπε ότι το θέλω εγώ αυτό; Αν κάποιος ξέρει να πάρει ένα πτυχίο και δεν ξέρει να επιχειρεί τότε καλά κάνει και εξυπηρετεί τους καπιταλιστές και δουλεύει για 700 ευρώ. Αν δεν είναι άξιος να πάρει το μέλλον στα χέρια του και απλά ψάχνει για δουλειά, τότε του αξίζει

Πώς γίνεται ο ξάδερφός μου απόφοιτος μηχ Η/Υ με μαστερ στην αγγλια και 2 πτυχία της cisco στην δικτύωση να παίρνει στο Λονδίνο 48,000 λίρες ετησίως και μόλις έστειλε βιογραφικό στο Ελλαδιστάν να του προσφέρουν 1000 ευρώ μεικτά το μήνα?
Στην Αγγλία είναι άξιος ενώ εδώ δεν είναι? Μπορεί να πάρει το μέλλον στα χέρια του μόνο στην Αγγλία? Γιατί όχι εδώ?
Αυτό μόνο σκέψου για να καταλάβεις πώς λειτουργούν οι αετονύχηδες αισχροκερδούντες επιχειρηματίες στο Ελλάντα.


Edit: Καλά τώρα διάβασα τα περι βασιλευόμενη δημοκρατίας και κόντεψα να βγάλω τον διπλό εσπρέσσο απ' τη μύτη :lol: :lol: :lol: :lol:. Να προειδοποιείς πριν τα πεις αυτά παιδάκι μου :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πώς γίνεται ο ξάδερφός μου απόφοιτος μηχ Η/Υ με μαστερ στην αγγλια και 2 πτυχία της cisco στην δικτύωση να παίρνει στο Λονδίνο 48,000 λίρες ετησίως και μόλις έστειλε βιογραφικό στο Ελλαδιστάν να του προσφέρουν 1000 ευρώ μεικτά το μήνα?
Στην Αγγλία είναι άξιος ενώ εδώ δεν είναι? Μπορεί να πάρει το μέλλον στα χέρια του μόνο στην Αγγλία? Γιατί όχι εδώ?
Αυτό μόνο σκέψου για να καταλάβεις πώς λειτουργούν οι αετονύχηδες αισχροκερδούντες επιχειρηματίες στο Ελλάντα.

Και φυσικά δε μπορώ να δεχτώ οτι λύση σε όλο αυτό ειναι η επαναφορά των Γκλιξμπουργκ...Αυτό πραγματικά δεν περίμενα να το ακούσω. Όχι οτι έχω κάτι με το παιδί, απλά είναι η πρώτη φορά στη ζώη μου που ακούω αυτόν τον ισχυρισμό σε σοβαρή συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top