Πρόθεση ψήφου εκλογών Μαΐου 2012

Πρόθεση ψήφου 2012

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 108)
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 6 5.6%
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 3 2.8%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 15 13.9%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 13 12.0%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 1 0.9%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 6 5.6%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 5 4.6%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 5 4.6%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 8 7.4%
  • ΕΕΚ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μ-Λ ΚΚΕ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ (μ-λ)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΑΚΚΕ

    Ψήφοι: 1 0.9%
  • Φιλελεύθερη Συμμαχία

    Ψήφοι: 6 5.6%
  • Δράση

    Ψήφοι: 1 0.9%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 5 4.6%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 6 5.6%
  • Άκυρο

    Ψήφοι: 15 13.9%
  • Αποχή

    Ψήφοι: 6 5.6%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 6 5.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Για μένα η αποχή είναι αναποτελεσματική. Πολύ που τον νοιάζει τον Α πολιτικό που δε θα πάνε μερικοί λόγω απαξίωσης. Ίσα-ίσα, καλύτερα για αυτόν, αυξάνεται και το ποσοστό του, που θα ήταν σαφώς μικρότερο αν υπήρχε μεγαλύτερη συμμετοχή.

Αυτό εννοώ κι εγώ...
Συμμετοχή: επιλογή άσκησης εξουσίας και επικύρωση της ισχύος του πολιτικού συστήματος.
Αποχή: αποκήρυξη της εξουσίας και του παρόντος πολιτικού συστήματος.

Τόσο απλά.
Οι πολίτες,εκτός από τις δήθεν διαμαρτυρίες μερικών "βολεμένων" και την ουσιαστική προσπάθεια ορισμένων άλλων (λίγων) να ακουστεί η φωνή τους,έχουν ως βασικό όπλο για να δείξουν την όποια αντίδρασή τους μέσω της ψήφου τους.
Τόσο απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
έχουν ως βασικό όπλο για να δείξουν την όποια αντίδρασή τους μέσω της ψήφου τους.
Τόσο απλά.

Στο σύστημα της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας.Σε περίπτωση που δεν υποστηρίζουν το υπάρχον πολιτικό σύστημα,αλλά αγωνίζονται για την ανατροπή του,τότε ένας ενδοσυστημικός θεσμός δεν σημαίνει τίποτα.
Τόσο απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Εντάξει παιδιά,απόψεις είναι αυτές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cugie

Νεοφερμένος

Η Cugie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Το να μην ψηφίσει κάποιος δεν είναι άρνηση του υπάρχοντος συστήματος,αλλά "στήριξή" του...

οακκε ρε! (κριμα που δεν υπαρχουν πια ποσαδιστες, τους πιστευα)

χαχα! αυτοί φύγαν, τα πυρηνικά έμειναν,Τα UFO έρχονται!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Ο Βασίλης Λεβέντης της Ένωσης Κεντρώων ζει;

ΠΑΣΟΚ, Χρυσή Αυγή και Ντόρα Μητσοτάκη;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Άποψή μου: Κενό και αποχή τέτοιο ποσοστό! Το βρίσκω θλιβερό. Τα καταφέρνουν μια χαρά με την προπαγάνδα τους τελικά!!!! Βούτυρο στο ψωμί τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,142 μηνύματα.
Το να μην ψηφίσει κάποιος δεν είναι άρνηση του υπάρχοντος συστήματος,αλλά "στήριξή" του...


Πως γίνεται να αρνηθείς το σύστημα στηρίζοντας ένα κόμμα που είναι μες το σύστημα, φτιάχτηκε στο σύστημα και πιθανόν να εξυπηρετεί το σύστημα, ψηφίζοντάς το για να κυβερνήσει στο σύστημα (γιατί γι αυτό υποτίθεται ψηφίζουμε) ;

Η διαδικασία έπρεπε να είναι η εξής:

Πάγωμα, αλλαγή του συστήματος, ξεπάγωμα.

ΥΓ: Ιδιαίτερα ανατρεπτικό το βλέπω το φόρουμ. Εγώ ψήφισα στο πολλ, με καπιταλιστικό πνεύμα εννοείται. Ούτε αριστερά, ούτε δεξιά, ούτε στη μέση. Ξεπερασμένα μορφώματα της λήθης. Εμένα η θρησκεία μου είναι το Ευρώ, το Δολλάριο και το Γεν. :P Τώρα τι θα κάνω στις εκλογές, δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cugie

Νεοφερμένος

Η Cugie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Και πως προτείνεις να αλλάξει το "δημοκρατικό" μας σύστημα; Επανάσταση; Πότε;Πού; Και από ποιον;
Η Ελλάδα είναι μια μικρή χώρα... Εξαρτημένη και δεν χρειάζεται να το πω εγώ.

Εμένα η θρησκεία μου είναι το Ευρώ, το Δολλάριο και το Γεν
Ο ουμανισμός σ' όλο του το μεγαλείο, δηλαδή... Ένα όπλο έχει ο καθένας να προτάξει, την ψήφο... Eιδάλλως αίμα ή στην εποχή του Australopithecus afarensis...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,841 μηνύματα.
..εμένα μ' αρέσει ένα καθεστώς τύπου Β.Κορέας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Oι περισσότεροι ψηφίζουν ΚΚΕ : το μόνο που έχω να πω είναι ευτυχώς που δεν ψηφίζουν οι ανήλικοι............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Oι περισσότεροι ψηφίζουν ΚΚΕ : το μόνο που έχω να πω είναι ευτυχώς που δεν ψηφίζουν οι ανήλικοι............
Οι ωριμοι ενηλικες , με τις ωριμες επιλογες τους, ψηφιζοντας Νεα πασοκρατια τα τελευταια 30 χρονια , μας εχωσαν μεσα στα σκατα , ακομα και να αντιστρεφοταν το πραγμα ,δηλαδη να ψηφιζαν μονον οσοι ειναι κατω των 18 καλυτερα θα ηταν τα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Είναι λογικό η μάζα να στρέφεται προς την αριστερά και σε αυτό δε διαφωνώ αλλά θα περίμενα να έχουν οι εξωβουλευτικές δυνάμεις πιο πολλοί αποίχηση.


Το ΚΚΕ δυστυχώς ξέρει να πουλάει προς τα έξω πολύ καλά εγώ θεωρώ ότι εκεί μέσα επικρατεί μεγάλη ψευτιά, δυστυχώς τα μικρά παιδιά πέφτουν στην παγίδα και το υποστηρίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Oι περισσότεροι ψηφίζουν ΚΚΕ : το μόνο που έχω να πω είναι ευτυχώς που δεν ψηφίζουν οι ανήλικοι............
ενω οταν ψηφιζουν οι ενηλικοι..τα ειδαμε τα αποτελεσματα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να παρέμβω στο πολιτικό κομμάτι της συζήτησης (εξάλλου η ψήφος είναι μυστική και υπάρχει συγκεκριμένος λόγος για αυτό), θέλω απλά να ενημερώσω τα παιδιά για το στατιστικό νόημα του λευκού, του άκυρου και της αποχής.

Αν έχουμε 10 ψηφοφόρους και 2 κόμματα, για να έχουμε ένα απλοικό παράδειγμα, και το άνοιγμα των καλπών δείξει τα εξής:

3 ψήφοι στο κόμμα Α
2 ψήφοι στο κόμμα Β
3 ψήφοι λευκές
1 ψήφος άκυρη
1 ψηφοφόρος απείχε,

τότε τα ποσοστά των κομμάτων Α και Β θα βγουν εκ των έγκυρων ψηφοδελτίων (και προσοχή, τα λευκά δεν λογίζονται ως έγκυρα!!!). Τα έγκυρα ψηφοδέλτια στο παράδειγμα μας είναι 5, άρα το κόμμα Α θα πάρει 60% και το κόμμα Β 40%, ενώ τα ποσοστά των κομμάτων επί του πληθυσμού των 10 ατόμων είναι ακριβώς τα μισά! Παρατηρούμε λοιπόν ότι το λευκό, το άκυρο και η αποχή στατιστικά έχουν το ίδιο αποτέλεσμα: ενισχύουν τα κόμμματα, μεγαλώνοντας τα ποσοστά τους, και μάλιστα, ενισχύουν περισσότερο το πρώτο κόμμα, λίγο λιγότερο το δεύτερο κόμμα, και πάει λέγοντας.

Στατιστικά επίσης, το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τις ψήφους των κομμάτων που δεν μπαίνουν στην Βουλή.

Αν δεν γινόταν αυτό, θα είχαμε άδειες έδρες στο κοινοβουλίο.

Εδώ να τονίσω, ότι με αυτό το θέμα είχα ασχοληθεί λίγο παλιότερα, όταν είχα μια διαφωνία με κάποιον που υποστήριζε πως αν το λευκό έχει 50% και μια ψήφο, η εκλογική αναμέτρηση θεωρείται άκυρη. Έκατσα και διάβασα όλο τον εκλογικό νόμο και το Σύνταγμα και κάτι τέτοιο δεν συμπέρανα πουθενά. Όσα κι αν είναι τα έγκυρα ψηφοδέλτια, ακόμη και 1 να είναι, αυτό θα βγάλει κυβέρνηση. Εννοείται ότι προκαλώ τον οποιονδήποτε, να μου δείξει οποιοδήποτε απόσπασμα του εκλογικού νόμου που αντιτίθεται με τα λεγόμενα μου.

Το επιχείρημα όσων επιλέγουν συνειδητά να είναι στην κατηγορία του λευκού/άκυρου/αποχής είναι ότι απαξιώνουν όλο το πολιτικό σύστημα. Αν μπορούσαν όμως να συνειδητοποιήσουν ότι με αυτήν τους την πράξη ωθούν το πρώτο κόμμα με ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ να έχει περισσότερες έδρες, θα έλεγαν το ίδιο; Κι εγώ πριν κάποια χρόνια δεν πήγα να ψηφίσω επειδή απαξίωνα το πολιτικό σύστημα, έχω βρεθεί σε αυτήν την θέση. Όταν ενημερώθηκα όμως για τον εκλογικό νόμο, ένιωσα πολύ μαλάκας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Oι περισσότεροι ψηφίζουν ΚΚΕ : το μόνο που έχω να πω είναι ευτυχώς που δεν ψηφίζουν οι ανήλικοι............
Βλακάκο fucko, εσύ σαν ενήλικας ψήφισες ΠΑΤΣΟΚ και τόσα χρόνια οι ενήλικες ψηφίζουν ΠΑΤΣΟΚ. Οι ανήλικοι είναι πολύ πιο αθώοι ως προς τις επιλογές τους γιατί δεν θέλουν να βολευτούν, δεν κοιτάνε μόνο το προσωπικό κέρδος και δεν θα ήταν αρκετά ηλίθιοι (όπως ψήφισες εσύ) ώστε να ψηφίσουν ΠΑΤΣΟΚ στις εκλογές που πέρασαν.
Οι ωριμοι ενηλικες , με τις ωριμες επιλογες τους, ψηφίζοντας Νεα πασοκρατια τα τελευταια 30 χρονια , μας εχωσαν μεσα στα σκατα , ακομα και να αντιστρεφοταν το πραγμα ,δηλαδη να ψηφιζαν μονον οσοι ειναι κατω των 18 καλυτερα θα ηταν τα πραγματα
^What he said. Συμφωνώ απόλυτα.
Είναι λογικό η μάζα να στρέφεται προς την αριστερά και σε αυτό δε διαφωνώ αλλά θα περίμενα να έχουν οι εξωβουλευτικές δυνάμεις πιο πολλοί αποίχηση.


Το ΚΚΕ δυστυχώς ξέρει να πουλάει προς τα έξω πολύ καλά εγώ θεωρώ ότι εκεί μέσα επικρατεί μεγάλη ψευτιά, δυστυχώς τα μικρά παιδιά πέφτουν στην παγίδα και το υποστηρίζουν.
Άκυρος. Εδώ απλά προσπαθείς να αλλάξεις συζήτηση, ξεχνώντας τα παραπάνω λεγόμενα του Bemanos. (το κάνει και ο nPb αυτό, μόλις του απαντάμε κάνει πως δεν διάβασε αν δεν τον συμφέρει και συνεχίζει...).
ενω οταν ψηφιζουν οι ενηλικοι..τα ειδαμε τα αποτελεσματα:whistle:
^ Exactly.
Το επιχείρημα όσων επιλέγουν συνειδητά να είναι στην κατηγορία του λευκού/άκυρου/αποχής είναι ότι απαξιώνουν όλο το πολιτικό σύστημα. Αν μπορούσαν όμως να συνειδητοποιήσουν ότι με αυτήν τους την πράξη ωθούν το πρώτο κόμμα με ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ να έχει περισσότερες έδρες, θα έλεγαν το ίδιο; Κι εγώ πριν κάποια χρόνια δεν πήγα να ψηφίσω επειδή απαξίωνα το πολιτικό σύστημα, έχω βρεθεί σε αυτήν την θέση. Όταν ενημερώθηκα όμως για τον εκλογικό νόμο, ένιωσα πολύ μαλάκας.

Επιτέλους κάποιος που είχε την ηρεμία να εξηγήσει γιατί με το να κάθεσαι στα αυγά σου και να μην ψηφίζεις όχι απλά δεν απαξιώνεις το σύστημα, αλλά ενισχύεις το πρώτο κόμμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicky90

Νεοφερμένος

Η Νικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
δεν ξερω αν καποιο κομμα απο αυτα που υπαρχουν μπορει στα αληθεια να κανει κατι. πραγματικα παντως αν συνεχισουμε ετσι θα πεσουμε ακομα παραπανω. αυτο που με στεναχωρει ειναι οτι παρα τα λαθη νεοι ανθρωποι ακομα στηριζουν αυτους που μας εφεραν εδω.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Αν ολα τα κομματα της αριστερας ηταν ενωμενα θα μαζευαν περι το 40
ΕΥΤΥΧΩΣ να λεμε!
Φιλικά,Χάρης
ΠΟΙΟΣ ΨΗΣΙΖΕΙ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ
wtfFFFFFFFF
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Nicky90

Νεοφερμένος

Η Νικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Αν ολα τα κομματα της αριστερας ηταν ενωμενα θα μαζευαν περι το 40
ΕΥΤΥΧΩΣ να λεμε!
Φιλικά,Χάρης

και κατι τετοιο θα ηταν κακο??:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Το να μην ψηφίσει κάποιος δεν είναι άρνηση του υπάρχοντος συστήματος,αλλά "στήριξή" του...

Δηλαδή ό,τι και να κάνει κανείς, στηρίζει το σύστημα; Να βαφτούμε μπλε και να πέσουμε στη θάλασσα τότε.

Είναι η πλέον κοντόφθαλμη, ηττοπαθής, κομφορμιστική και αναποτελεσματική τακτική να ψηφίζεις "κάτι" για να αποφύγεις κάτι άλλο, συγκεκριμένο. Έχει καταντήσει βαρετό να ακούς για περιπτώσεις που ψήφισαν ΠΑΣΟΚ το 2009 για να μη βγει η ΝΔ, ή (πολύ) μικρά κόμματα -που δεν μπήκαν στη βουλή, και που ακόμη κι αν έμπαιναν θα αποτελούσαν άλλον έναν εξουσιαστή πάνω από το λαό- για να "χτυπήσουν" το δικομματισμό, παρέχοντας ουσιαστικά την ίδια "στήριξη" που καταλογίζεις στην αποχή, με το επιπλέον μειονέκτημα της ηθικής νομιμοποίησης της εξουσίας που ασκείται μέχρι τις επόμενες εκλογές.

Φυσικά όλα αυτά είναι μια ανάγνωση μέσα από το τριπάκι της προεδρευόμενης κοινοβουλευτικής δημοκρατίας και του εκλογικού της συστήματος.
Όμως,

Ένα όπλο έχει ο καθένας να προτάξει, την ψήφο...
Η ζωή και η πολιτική δεν περιορίζεται στο περιοδικό πανηγύρι των εκλογών.

και κατι τετοιο θα ηταν κακο??:confused:

Πιθανώς, αν δεις πως συμπεριφέρονται σαν τσακωμένες γκόμενες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ αυτό που λέω είναι να μην πέφτετε στην παγίδα ΚΚΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top