Πρόγραμμα EUROSCOLA

Peter Kon

Νεοφερμένος

Ο Peter Kon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Χμμ ενδιαφέρον!! ντάξει στην έκθεση είμαι καλός και έχω 19. Απλά δεν ξέρω αν θα μπορέσει να φανεί ότι ξέρω άπταιστα γαλλικά όπως και αγγλικά(στα αγγλικά έχω το Β2 τουλάχιστον) και γραπτά και προφορικά. Πρέπει να μιλήσω και με την καθηγήτρια μου αύριο. αλλά από την άλλη ζώ σε νησί και μάλιστα όχι την σύρο, οπότε να βρεθώ στην επιτροπή είναι λίγο χλώμο;

Νομίζω οτι οι αλλοεθνείς απο χώρες εντός της Ε.Ε.έχουν κάποια προνόμια.Ψάξε το λιγο,ρωτώντας τον καθηγητή που το έχει αναλάβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicolas_ts

Νεοφερμένος

Ο nicolas_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Νομίζω οτι οι αλλοεθνείς απο χώρες εντός της Ε.Ε.έχουν κάποια προνόμια.Ψάξε το λιγο,ρωτώντας τον καθηγητή που το έχει αναλάβει.

Ωραία, πρέπει να το ψάξω. Έτσι κι αλλιώς στην αίτηση θα έχω φωτοτυπία από την ταυτότητα μου που είναι γαλλική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Όντως το θέμα είναι πολύ δύσκολο:( Όταν λέει ότι πρέπει να γράψουμε για το ρόλο του Ευρωπαίου πολίτη εννοεί τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις του; Επιπλέον, όσο αναφορά το δεύτερο ερώτημα θα πρέπει να αναφερθούμε στην προσωπική δράση των πολιτών (π.χ. οργάνωση μέσω του διαδικτύου για την καταπολέμηση προβλημάτων) , στο τι θα πρέπει να γίνει ή στην ενημέρωση των πολιτών πάνω στα οφέλη που τους προσφέρει η Συνθήκη της Λισαβόνας;;;; Έχω μπερδευτεί πολύ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Επειδή ρωτάτε πολλοί για τις γλώσσες, δεν έχει σημασία πόσο καλά μιλάς ούτε πόσα πτυχία έχεις. Πρεπει απλά να έχεις τουλάχιστον ενα μέγιστο πτυχιο δηλαδή Γ2. Έχω Β2 στα γαλλικά και προφισενσι στα αγγλικά και μέτρησε το μεγαλύτερο το προφ οπότε είχα πάρει όλο το ποσοστό που δίνεται στις γλώσσες. Σε εμάς είχε παιδιά που δεν ήξεραν γαλλικά καθόλου αλλά πέρασαν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karv2

Νεοφερμένος

Η Sandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Παιδιά εγώ έδωσα σήμερα σε κάποιο λύκειο του Γέρακα και ήμασταν περιπου 36 άτομα.. αλήθεια ξέρετε πόσοι διαγωνίζονται στην Αν. Αττική; Υπάρχουν και άλλα εξεταστικά κέντρα;
Και όσοι περάσουν πότε θα πάνε στο Στρασβούργο;
Ευχαριστώ και καλά αποτελέσματα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danae97

Νεοφερμένος

Η danae97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
επειδη εδωσα κι εγω σημερα στο γερακα ξερω οτι θα περασουν μονο 6 οποτε καλη μασ επιτυχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicolas_ts

Νεοφερμένος

Ο nicolas_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Δεν σας βοηθάει και πολύ η περιφέρεια που είστε. Εμείς στην Περιφέρεια Ν. Αιγαίου είμαστε λίγα παιδιά και περνάμε 24. Περνάνε άνετα και παιδιά με ποσοστό 65% στο σύνολο. αν και παραμένει πολύ δύσκολο ακόμα και έτσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peter Kon

Νεοφερμένος

Ο Peter Kon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Έδωσα την Πέμπτη σε ΕΠΑΛ στο Χαλάνδρι.Πρέπει απο ολη την Β' Αθήνας να διαγωνίστηκαν 65-70 παιδιά.Επικεντρώθηκα στο νομικό κομμάτι της συνθήκης,τι δεδομένα αλλάζει,και στην συνέχεια μίλησα για το άτομο.Ξεκίνησα αναφέροντας Ευρωπαίους Οραματιστές,και πως η συνθήκη συμπληρώνει την υπάρχουσα κατάσταση.Αναφέρθηκα εκτενώς και στον Ευρωσκεπτικισμό(επιχειρηματολογώντας).Οι παράγραφοι βγήκαν τεράστιες.Πραγματικά δεν έχω ιδέα πως τα πήγα....Έγραψα 3 φύλλα και μια παράγραφο...σε αντίθεση με τους περισσότερους που έγραψαν τουλάχιστον 6+ φύλλα.Τα αποτελέσματα νομίζω θα ανακοινωθούν στα σχολεία των υποψηφίων την ερχόμενη Δευτέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicolas_ts

Νεοφερμένος

Ο nicolas_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Έδωσα την Πέμπτη σε ΕΠΑΛ στο Χαλάνδρι.Πρέπει απο ολη την Β' Αθήνας να διαγωνίστηκαν 65-70 παιδιά.Επικεντρώθηκα στο νομικό κομμάτι της συνθήκης,τι δεδομένα αλλάζει,και στην συνέχεια μίλησα για το άτομο.Ξεκίνησα αναφέροντας Ευρωπαίους Οραματιστές,και πως η συνθήκη συμπληρώνει την υπάρχουσα κατάσταση.Αναφέρθηκα εκτενώς και στον Ευρωσκεπτικισμό(επιχειρηματολογώντας).Οι παράγραφοι βγήκαν τεράστιες.Πραγματικά δεν έχω ιδέα πως τα πήγα....Έγραψα 3 φύλλα και μια παράγραφο...σε αντίθεση με τους περισσότερους που έγραψαν τουλάχιστον 6+ φύλλα.Τα αποτελέσματα νομίζω θα ανακοινωθούν στα σχολεία των υποψηφίων την ερχόμενη Δευτέρα.
καλή επιτυχία σου εύχομαι!!! επίσης αυτό για τα φύλλα δεν λέει τίποτα. η καθηγήτρια μας που ασχολείται χρόνια με αυτό το κομμάτι, λέει πως το δοκίμιο πρέπει να είναι 600-700 λέξεις (2,5-3 φύλλα) διότι καταντάει κουραστικό για τον εξεταστή και δεν ωφελεί σε τίποτα όταν είναι πολύ παραπάνο. έχουν περάσει παιδιά με πολύ μικρότερες εκθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicolas_ts

Νεοφερμένος

Ο nicolas_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
μίλησα με κάποιον υπεύθυνο για το euroscola στην ελλάδα, και μου είπε ότι για την μητρική γλώσσα δεν απαιτείται τίτλος σπουδών και να πω στην καθηγήτρια μου να ρωτήσει την περιφερειακή διεύθυνση εκπαιδευσης για το τι βεβαιώσεις χρειάζονται.. δηλαδή εγώ εκτός απο το Β2 στα αγγλικά, που έχω και τα γαλλικά ως μητρική γλώσσα, στα 20% πόσο μπορώ να πάρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

the plant

Νεοφερμένος

Η the plant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
At peter Kon: έχοντας ήδη περάσει στο Πρόγραμμα euroscola μπορώ να σου πω με βεβαιότητα πως δεν έχει σημασία ο αριθμός των φυλλων ακόμη και δυόμισι αρκούν (τόσο έγραψα εγώ) Εξάλλου δεν έχει σημασία ο όγκος αλλά το περιεχόμενο του γραπτού. Μην ξεχνάς ότι σε ένα μεγάλο γραπτό υπάρχει ο κίνδυνος επαναλήψεων! Όπως και να έχει καλά αποτελέσματα σου εύχομαι! Αν χρειαστείς οποιεσδήποτε πληροφορίες Μην διστάσεις να απευθυνθείς σε μένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peter Kon

Νεοφερμένος

Ο Peter Kon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν γνωρίζει κανένας πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα....γιατί σήμερα δεν μας είπαν τίποτα στο σχολείο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicolas_ts

Νεοφερμένος

Ο nicolas_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αν γνωρίζει κανένας πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα....γιατί σήμερα δεν μας είπαν τίποτα στο σχολείο....
είναι περίπου 2 εβδομάδες η διορθώση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φένια Γρ

Νεοφερμένος

Η Φένια Γρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδιά, εμείς εδώ στην Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου γράψαμε χθες, δηλαδη 19 Μαρτίου. Γνωρίζει κανείς πότε περίπου βγαίνουν τα αποτελέσματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φένια Γρ

Νεοφερμένος

Η Φένια Γρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδια χρειαζεται να δωσεις και ταυτοτητα; γιατι απο το σχολειο μου που γραψαμε τεσσερα παιδια δεν εδωσε καμια μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nicolas_ts

Νεοφερμένος

Ο nicolas_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδια χρειαζεται να δωσεις και ταυτοτητα; γιατι απο το σχολειο μου που γραψαμε τεσσερα παιδια δεν εδωσε καμια μας

Και εγώ έγραψα 19 Μαρτίου(Ν. Αιγαίο) από ποιό νησί είσαι; Ναι χρειάζεται ταυτότητα. Εμείς τις δώσαμε πάντως μαζί με τα πτυχία. τα αποτελέσματα περίπου σε 2 εβδομάδες ίσως και λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φένια Γρ

Νεοφερμένος

Η Φένια Γρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Και εγώ έγραψα 19 Μαρτίου(Ν. Αιγαίο) από ποιό νησί είσαι; Ναι χρειάζεται ταυτότητα. Εμείς τις δώσαμε πάντως μαζί με τα πτυχία. τα αποτελέσματα περίπου σε 2 εβδομάδες ίσως και λιγότερο.
Απο Καλυμνο ειμαι εσυ; Καλη μας επιτυχια!

Παιδια επρεπε να στειλουμε και καποια αιτηση για να λαβουμε μερος στον διαγωνισμο; εμας στο σχολειο μας πηραν απλα τα πτυχια μας και τους περυσινους ελεγχους, τα εβαλαν σε ενα φακελο μαζι με την εκθεση και τα εστειλαν σημερα( ενω ειχαμε γραψει την τετταρτη. Λετε να μην τις δεχτουν επειδ σταλθηκαν δυο μερες αργοτερα; Και βασικα θα τις δεχτουν χωρις αιτηση; Ή λογω της ανευθυνοτητας των καθηγητων μας θα χασουμε τον διαγωνισμο;

Παιδια επρεπε να στειλουμε και καποια αιτηση για να λαβουμε μερος στον διαγωνισμο; εμας στο σχολειο μας πηραν απλα τα πτυχια μας και τους περυσινους ελεγχους, τα εβαλαν σε ενα φακελο μαζι με την εκθεση και τα εστειλαν σημερα( ενω ειχαμε γραψει την τετταρτη. Λετε να μην τις δεχτουν επειδ σταλθηκαν δυο μερες αργοτερα; Και βασικα θα τις δεχτουν χωρις αιτηση; Ή λογω της ανευθυνοτητας των καθηγητων μας θα χασουμε τον διαγωνισμο;
Τετάρτη* επειδή*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nicolas_ts

Νεοφερμένος

Ο nicolas_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδια επρεπε να στειλουμε και καποια αιτηση για να λαβουμε μερος στον διαγωνισμο; εμας στο σχολειο μας πηραν απλα τα πτυχια μας και τους περυσινους ελεγχους, τα εβαλαν σε ενα φακελο μαζι με την εκθεση και τα εστειλαν σημερα( ενω ειχαμε γραψει την τετταρτη. Λετε να μην τις δεχτουν επειδ σταλθηκαν δυο μερες αργοτερα; Και βασικα θα τις δεχτουν χωρις αιτηση; Ή λογω της ανευθυνοτητας των καθηγητων μας θα χασουμε τον διαγωνισμο;


Τετάρτη* επειδή*

Εμμ κανονικά έπρεπε να τα στείλετε εκείνη την μέρα. Δεν ξέρω αν δεν σας δεχτούν πάντως έπρεπε να είχαν σταλθεί άμεσα. Εμάς οι εκθέσεις στάλθηκαν την ίδια μερα και τα πτυχία την επόμενη μέρα με κούριερ. Όλα είναι πιθανά.

Απο Καλυμνο ειμαι εσυ; Καλη μας επιτυχια!

Από Πάρο. Καλή μας επιτυχία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φένια Γρ

Νεοφερμένος

Η Φένια Γρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εμμ κανονικά έπρεπε να τα στείλετε εκείνη την μέρα. Δεν ξέρω αν δεν σας δεχτούν πάντως έπρεπε να είχαν σταλθεί άμεσα. Εμάς οι εκθέσεις στάλθηκαν την ίδια μερα και τα πτυχία την επόμενη μέρα με κούριερ. Όλα είναι πιθανά.



Από Πάρο. Καλή μας επιτυχία :)
Πολλοί έλαβαν μέρος απο Πάρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicolas_ts

Νεοφερμένος

Ο nicolas_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Πολλοί έλαβαν μέρος απο Πάρο;

Αυτό ήθελα να σε ρωτήσω. Αρχικά ήμασταν 18 αλλά καταλήξαμε 9. Η καθηγήτρια μας είπε οτι θα δηλώσουν λίγοι από την περιφέρεια μας γιατί πολλοί δίνουν για ξένες γλώσσες εκείνες τις μέρες και παιδιά της 3ης λυκείου προτειμάνε μα διαβάσουν. Εσείς πόσοι ήσασταν; Σας άφησαν να κοιτάτε σημειώσεις η όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top