Πρόγραμμα EUROSCOLA

halalima

Νεοφερμένος

Η halalima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Η αδικία της Αττικής και την Κεντρικής Μακεδονίας.

Βλέπεις περιφέρειες με μόλις τρεις νομούς ή με πολύ μικρό πληθυσμό και σου έρχεται να βγεις έξω με καλάσνικοφ :P

Εμένα μου τη σπάει ενώ σε όλες τις περιφέρειες παίρνουν τους 24 πρώτους εδώ στην Αττική παίρνουν τους 8 πρώτους , το οποίο είναι μεγάλη αδικία και εκτός αυτού είναι και παράνομο, αφού η εγκύκλιος δεν το αναφέρει πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggeliki G.

Νεοφερμένος

Η Aggeliki G. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε αναλυτικά τα αποτελέσματα με τους αξιολογικούς πίνακες; Γιατί μέχρι στιγμής δεν τα έχω βρει πουθενά :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the plant

Νεοφερμένος

Η the plant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Περασαααααααα!!!!!!:yahoo::clapup::clapup: πωπω δεν το περίμενα!!!! Στρασβούργο σου έρχομαι!!!:yahoo::yahoo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Matthaios

Νεοφερμένος

Ο Matthaios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Πέρασα 14ος ανάμεσα στους 24 για την περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας.

Ένα όνειρο έγινε πραγματικότητα! Αναμένω την 28η Φεβρουαρίου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the plant

Νεοφερμένος

Η the plant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Και εγώ 18η συγχαρητήρια!!! Αλήθεια πώς και αποφάσισες να δώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danae97

Νεοφερμένος

Η danae97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
έχει κανείς κάποια έτοιμη έκθεση ή σχεδιάγραμμα για να δω που πρέπει να κινηθώ πάνω κάτω;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Να ρωτήσω τώρα κάτι ρε παιδιά.
Διαβάσατε/Γράψατε τίποτα για την συνθήκη της Λισαβόνας? Το σχέδιο, που κινήθηκα εγώ, για παράδειγμα, ήταν το εξής:
Πρόλογος: "Η ευρώπη, χώρα των πόσων κρατών, με τόσους πολίτες, οικονομική δύναμη, έχει υπεροχή, ασκεί επιρροή κτλπ". Κάτι γενικό, σχετικά με το τι έστι η ευρώπη.
Κυρίως μέρος:
i) Ο πολίτης οφείλει να ενημερώνεται
ii) Να συμμετέχει ενεργά στην πολιτική σκηνή
iii) Να εκλέγει άξιους και ικανούς ηγέτες
Όσον αφορά το ρόλο του
iv) Όπως αναφέρθηκε, να ενημερώνεται
v) επικοινωνίες με γραφεία, συγκρότηση συλλόγων, σωματίων άμεσης εκπροσώπησης (πέταξα με το αρχαίο ελληνικό ιδεώδες της άμεσης δημοκρατίας και ήρθε και έδεσε)
σχετικά με το πώς θα ακουστεί η φωνή του κτλπ

Συνολικά, παίζει να έγραψα 1.000 περίπου λέξεις. Έγραψα για την ευρώπη, απάντησα και στα δύο υποερωτήματα... Αλλά δεν μπήκα ούτε στους αναπληρωματικούς. Για τη Συνθήκη δεν έγραψα, γιατί 1) δεν ήξερα ντιπ και 2) δεν ήθελα να ρισκάρω και να πετάξω πατάτα... Εσύ, ας πούμε, Ματθαίε, πού περίπου κινήθηκες?
Συγχαρητήρια για την κατάταξη σου και καλά να περάσετε το τριήμερο, όπως και να 'χει!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the plant

Νεοφερμένος

Η the plant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι μόνο στο Ματθαίο προσωπικά αναφέρθηκα κυρίως στη συνθήκη της Λισσαβόνας τόσο στο ρόλο του Κοινοβουλίου όσο και στο ρόλο των πολιτών και στην ενισχυμένη έκφραση τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι μόνο στο Ματθαίο προσωπικά αναφέρθηκα κυρίως στη συνθήκη της Λισσαβόνας τόσο στο ρόλο του Κοινοβουλίου όσο και στο ρόλο των πολιτών και στην ενισχυμένη έκφραση τους!

Συμπεραίνοντας λοιπόν ότι πέρασες (Συγχαρητήρια!!!) πόση έμφαση/έκταση του δοκιμίου σου αφιέρωσες στη Συνθήκη και τι περίπου είπες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Matthaios

Νεοφερμένος

Ο Matthaios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Εμένα ήταν το όνειρό μου εδώ και χρόνια να συμμετάσχω στο διαγωνισμό και να που επιτέλους διακρίθηκα, χωρίς να το περιμένω και χωρίς να το πιστεύω ακόμα και τώρα που ετοιμάζομαι για το ταξίδι. :clapup:

Βέβαια, κακά τα ψέμματα, μόνο μια καλή έκθεση δεν αρκεί για να σε στείλει στο Στρασβούργο. Θέλουν και το Proficiency. Βλέποντας τον πίνακα με τους 24 επιτυχόντες, όλοι έχουμε Proficiency. Μόνο στους αναπληρωματικούς υπήρχαν 2-3 με C1. Κακός τρόπος επιλογής, το ξέρω, αλλά έτσι είναι. :/:

Ως ορκισμένος εραστής της γραφής, λοιπόν (γράφω διηγήματα, μυθιστορήματα, άρθρα, δοκίμια, ποίηση), και επίδοξος δημοσιογράφος-συγγραφέας-ποιητής (άνθρωπος της γραφής, τέλος πάντων), προσπάθησα να γράψω μιαν έκθεση που να έχει μέσα το δικό μου στίγμα, τον δικό μου τρόπο γραφής. Έβλεπα τους άλλους στο εξεταστικό κέντρο με 6 και 13 σελίδες έκθεση και αναρωτιόμουν πού πήγαινα εγώ με 2μιση σελίδες. Να όμως που διακρίθηκα τελικά.

Έγραψα λίγα και ουσιώδη. 7 παράγραφοι συνολικά. Όχι 20, όπως κάποιοι άλλοι.
Ξεκίνησα με μια καλή εισαγωγή στην οποία έκανα αναφορά στις αλλαγές που επέφερε η συνθήκη, όπως επίσης και μιαν αναφορά στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο (μια σειρούλα, ίσα ίσα να εξηγήσω τι είναι) και να μην στενοχωριέται κι αυτή. :teasing:
Συνέχισα στην άλλη παράγραφο με αναφορά στα δικαιώματα του πολίτη σύμφωνα με τον Χάρτη Θεμελιωδών Δικαιωμάτων και έπειτα έγραψα για την κρίση που επικρατεί και τον ευρωσκεπτικισμό εν όψει των εκλογών. Έκλεισα την παράγραφο με ένα ρητορικό ερώτημα.
Συνέχισα στην 4η παράγραφο με μια μικρή εισαγωγή στο θέμα (τι μπορεί δηλαδή να κάνει ο πολίτης εν όψει των εκλογών για να ακουστεί η φωνή του) γράφοντας για τον ρόλο του Ευρωπαίου πολίτη.
Μετά δύο μεσαίου μεγέθους παράγραφοι όπου πρότεινα λύσεις (αδελφοποίηση των πόλεων, ευρωπαϊκά προγράμματα, πλατφόρμες κοινωνικής δικτύωσης, ενασχόληση τους με τα κοινά κλπ).
Έκλεισα με έναν ωραίο επίλογο προβάλλοντας έναν προβληματισμό (ότι δηλαδή είναι δύσκολο αυτό το εγχείρημα και ότι θα πάρει χρόνο αν δεν εργαστούμε συλλογικά) και γεια σας.

2μιση σελίδες, ξαναγράφω. :angelnot:

Κι ως γνήσιος λεξιθήρας, έβαλα τις λεξούλες μου (μεσούσης της κρίσης, εμβριθής διάλογος, ο θεματοφύλακας του ευρωπαϊκού συμφέροντος, αβρόχοις ποσί).
Είχα και το C2, είχα και τον βαθμό.
Ήθελα να είναι μια προσωπική έκθεση και όχι κάτι έτοιμο από τη βιβλιογραφία. Σαφώς και τη συμβουλεύτηκα, αλλά δεν την αντέγραψα.

Δεν περίμενα φυσικά να περάσουν οι 2μιση σελίδες μου έναντι των 10+ που έγραψαν άλλοι, αλλά απ' ό,τι αποδεικνύεται το να γράφεις πολλά δεν είναι και ό,τι καλύτερο. :bleh:

Ελπίζω να σε κατατόπισα! Σου εύχομαι ειλικρινά να τα καταφέρεις κι εσύ! :thumbsup::thumbup::strong::clapping:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Συγχαρρητηρια!!!!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εμένα ήταν το όνειρό μου εδώ και χρόνια να συμμετάσχω στο διαγωνισμό και να που επιτέλους διακρίθηκα, χωρίς να το περιμένω και χωρίς να το πιστεύω ακόμα και τώρα που ετοιμάζομαι για το ταξίδι. :clapup:

Βέβαια, κακά τα ψέμματα, μόνο μια καλή έκθεση δεν αρκεί για να σε στείλει στο Στρασβούργο. Θέλουν και το Proficiency. Βλέποντας τον πίνακα με τους 24 επιτυχόντες, όλοι έχουμε Proficiency. Μόνο στους αναπληρωματικούς υπήρχαν 2-3 με C1. Κακός τρόπος επιλογής, το ξέρω, αλλά έτσι είναι. :/:

Ως ορκισμένος εραστής της γραφής, λοιπόν (γράφω διηγήματα, μυθιστορήματα, άρθρα, δοκίμια, ποίηση), και επίδοξος δημοσιογράφος-συγγραφέας-ποιητής (άνθρωπος της γραφής, τέλος πάντων), προσπάθησα να γράψω μιαν έκθεση που να έχει μέσα το δικό μου στίγμα, τον δικό μου τρόπο γραφής. Έβλεπα τους άλλους στο εξεταστικό κέντρο με 6 και 13 σελίδες έκθεση και αναρωτιόμουν πού πήγαινα εγώ με 2μιση σελίδες. Να όμως που διακρίθηκα τελικά.

Έγραψα λίγα και ουσιώδη. 7 παράγραφοι συνολικά. Όχι 20, όπως κάποιοι άλλοι.
Ξεκίνησα με μια καλή εισαγωγή στην οποία έκανα αναφορά στις αλλαγές που επέφερε η συνθήκη, όπως επίσης και μιαν αναφορά στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο (μια σειρούλα, ίσα ίσα να εξηγήσω τι είναι) και να μην στενοχωριέται κι αυτή. :teasing:
Συνέχισα στην άλλη παράγραφο με αναφορά στα δικαιώματα του πολίτη σύμφωνα με τον Χάρτη Θεμελιωδών Δικαιωμάτων και έπειτα έγραψα για την κρίση που επικρατεί και τον ευρωσκεπτικισμό εν όψει των εκλογών. Έκλεισα την παράγραφο με ένα ρητορικό ερώτημα.
Συνέχισα στην 4η παράγραφο με μια μικρή εισαγωγή στο θέμα (τι μπορεί δηλαδή να κάνει ο πολίτης εν όψει των εκλογών για να ακουστεί η φωνή του) γράφοντας για τον ρόλο του Ευρωπαίου πολίτη.
Μετά δύο μεσαίου μεγέθους παράγραφοι όπου πρότεινα λύσεις (αδελφοποίηση των πόλεων, ευρωπαϊκά προγράμματα, πλατφόρμες κοινωνικής δικτύωσης, ενασχόληση τους με τα κοινά κλπ).
Έκλεισα με έναν ωραίο επίλογο προβάλλοντας έναν προβληματισμό (ότι δηλαδή είναι δύσκολο αυτό το εγχείρημα και ότι θα πάρει χρόνο αν δεν εργαστούμε συλλογικά) και γεια σας.

2μιση σελίδες, ξαναγράφω. :angelnot:

Κι ως γνήσιος λεξιθήρας, έβαλα τις λεξούλες μου (μεσούσης της κρίσης, εμβριθής διάλογος, ο θεματοφύλακας του ευρωπαϊκού συμφέροντος, αβρόχοις ποσί).
Είχα και το C2, είχα και τον βαθμό.
Ήθελα να είναι μια προσωπική έκθεση και όχι κάτι έτοιμο από τη βιβλιογραφία. Σαφώς και τη συμβουλεύτηκα, αλλά δεν την αντέγραψα.

Δεν περίμενα φυσικά να περάσουν οι 2μιση σελίδες μου έναντι των 10+ που έγραψαν άλλοι, αλλά απ' ό,τι αποδεικνύεται το να γράφεις πολλά δεν είναι και ό,τι καλύτερο. :bleh:

Ελπίζω να σε κατατόπισα! Σου εύχομαι ειλικρινά να τα καταφέρεις κι εσύ! :thumbsup::thumbup::strong::clapping:

Συγχαρητήρια και ξανά συγχαρητήρια. Σου εύχομαι να περάσεις καλά στο Στρασβούργο και πάντα όμοιες και καλύτερες επιτυχίες. Εγώ, δυστυχώς, δεν πέρασα ούτε στους αναπληρωματικούς. Λίγο η έλλειψη χρόνου, λίγο η βαρεμάρα, αλλά κυρίως, το γεγονός ότι δεν ήθελα να διαβάσω υλικό σχετικά με την συνθήκη. Το θέμα και μόνο μου προκαλεί αναγούλα:

"Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο μετά την Συνθήκη της Λισαβόνας έχει πιο ενισχυμένο ρόλο στην διαμόρφωση της Ευρώπης."
Ουσιαστικά, δηλαδή, μας λένε φάτσα-κάρτα ότι αύξησαν μόνοι τους την εξουσία που διαθέτουν, μειώνοντας παράλληλα την ατομική μας ελευθερία, στο όνομα της Ενωμένης Ευρώπης. Δεν είχα καμία όρεξη να γράψω πόσο "καλή" και "άγια" είναι η συνθήκη της Λισαβόνας, και στην αμέσως επόμενη σειρά του τετραδίου να γράψω για το ρόλο του Ευρωπαίου πολίτη και της δημοκρατίας. Περιορίστηκα λοιπόν στο δεύτερο μισό και αναφέρθηκα εκτεταμένως στον ρόλο του Ευρωπαίου και τις ενέργειες που οφείλει να διαπράξει (ή, πιο απλά, ό,τι ήξερα' ανέπτυξα :P).

Μην ξεχάσετε να φέρετε και καμιά φωτογραφία, για μας τους ιδεολόγους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Matthaios

Νεοφερμένος

Ο Matthaios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Κι εγώ ιδεολόγος είμαι και μάλιστα από την αριστερή πλευρά των πραγμάτων. :redface:

Αλλά ήταν το όνειρό μου να πάω εκεί. :)

Ουσιαστικά αυτό που πρέπει να κάνεις για να περάσεις είναι να υμνήσεις την συνθήκη της Λισσαβώνας και τα τάχα μου δήθεν πολλά και μεγάλα οφέλη για την Ευρώπη. Άραγε δεν ξέρουμε ότι η Ιρλανδία δεινοπαθεί απ' την εν λόγω συνθήκη;
Τι να πω, ας μην γίνομαι αχάριστος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Κι εγώ ιδεολόγος είμαι και μάλιστα από την αριστερή πλευρά των πραγμάτων. :redface:

Αλλά ήταν το όνειρό μου να πάω εκεί. :)

Ουσιαστικά αυτό που πρέπει να κάνεις για να περάσεις είναι να υμνήσεις την συνθήκη της Λισσαβώνας και τα τάχα μου δήθεν πολλά και μεγάλα οφέλη για την Ευρώπη. Άραγε δεν ξέρουμε ότι η Ιρλανδία δεινοπαθεί απ' την εν λόγω συνθήκη;
Τι να πω, ας μην γίνομαι αχάριστος. :P

Ματθαίε, και εγώ από την περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας είμαι, πέρασα 6ος και έχω να πω ότι συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ σε ό,τι έχεις πει. Ωραία, η συνθήκη της Λισαβόνας έχει αρκετά οφέλη (τα οποία φρόντισαν μάλιστα να τονίσουν στις προτεινόμενες πηγές πληροφόρησης), αλλά για τα μειονεκτήματα ουδεμία λέξη. Εγώ φρόντισα να αναφερθώ πολύ σύντομα και σε κάποια μειονεκτήματα της συνθήκης στην έκθεση μου, γιατί ένιωθα ότι χρειάζοταν πιο ολοκληρωμένη παρουσίαση από έναν απλό ύμνο στην συνθήκη. Πάντως, μιας και είσαι συντοπίτης και συν-νικητής, υποθέτω ότι θα τα πούμε και από κοντά σύντομα! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra997

Νεοφερμένος

Η Dimitra997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Δηλαδή αν δεν έχω το proficiency ούτε αρκετά καλούς βαθμούς, δεν περνάω με καμία δύναμη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Δηλαδή αν δεν έχω το proficiency ούτε αρκετά καλούς βαθμούς, δεν περνάω με καμία δύναμη;

Σύμφωνα με τα στοιχεία βαθμολόγησης που δόθηκαν για την Δυτική Μακεδονία (λογικά ισχύει το ίδιο και στις υπόλοιπες περιφέρειες):

Για κάθε μαθητή μοριοδοτήθηκε το πιστοποιητικό Ξένης Γλώσσας της υψηλότερης βαθμίδας.
Για το Γ2/C2 δόθηκαν 20 μόρια, για το Γ1/C1 δόθηκαν 18 μόρια, για το Β2 15 μόρια, για το Β1 δόθηκαν 11 μόρια και για το Α2 δόθηκαν 7 μόρια.

Σε αυτό προστίθεται ο βαθμός της προηγούμενης τάξης και ο βαθμός της έκθεσης, πολλαπλασιασμένος με το 0,6.
Έτσι έχεις:
20 βαθμούς από το C2, 20 βαθμούς από τον έλεγχο και 60 βαθμούς από την έκθεση.

Από την περιφέρεια μας, η τελευταία συμμετέχων είχε συνολικό βαθμό 90. Υπολόγισε λοιπόν, ότι με μια τέλεια έκθεση (95/100-> 57/60) και Β1 χάνεις 3+9=12 μόρια. Χωρίς Β2 είναι σχεδόν αδύνατο να περάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peter Kon

Νεοφερμένος

Ο Peter Kon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δίνω και εγω για το Euroscola αυτήν την Πέμπτη στο Χαλάνδρι σε κάποιο Ε.Π.Α.Λ.Κατέθεσα Proficiency Αγγλικών(Cambridge).Λἐτε να γίνει κάποια διάκριση μεταξύ Michighan και Cambridge?Έδωσα και το απολυτήριο Ά λυκείου,με χάλια μέσο ορο(14,...),αλλά Αγγλικά 19 και Έκθεση 20.Έδωσα και το Α1 γαλλικών(αστείο),ενω ξέρω γαλλικά τουλάχιστον μέχρι Β1 γιατί πήγαινα σε ενα Γαλλικό σχολείο παλαιότερα.Γνωρίζω τἐλεια Αγγλικά,και μάλλον θα γράψω και καλή έκθεση,γιατί στο σχολείο πάντα απο 18 και πάνω γράφω.Το θέμα το διερεύνησα μόνος μου,με την βοήθεια φιλολόγου και νομικού,αλλά το σχολείο μου με ενημέρωσε τελευταία στιγμή(η διευθυνση δευτεροβάθμιας β αθήνας δηλαδή),και δεν μου έδωσαν απο τα κεντρικά κανένα υλικό.Ξεκίνησα να ασχολούμαι απο την τετάρτη 5-3-14!Επιπλέον, εχω δείξει στην διεύθυνση Β αθήνας(αυτοί μας επιλέγουν)οτι ξέρω να μιλάω και να σκέφτομαι,αφού ήμουν ομιλητής σε σημαντική εκδηλωσή τους(αν και αυτό δεν μετράει μάλλον...).Έχω πιθανότητες να τα καταφέρω άραγε ,η θα έπρεπε να ήμουν εξ'αρχής φυτό για να τα καταφέρω σε κάτι που τόσο μου αρέσει όπως η πολιτική(αν και μάλλον αυτό δεν απαιτείται).Υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμος για αυτές τις 26 θέσεις στην Β Αθήνας,έτσι δεν είναι?Άρα και το ρουσφέτι ίσως να πάει σύννεφο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicolas_ts

Νεοφερμένος

Ο nicolas_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
παιδιά καλησπέρα!
Πρώτα απο όλα είμαι τυχερός. Γιατί η περιφέρεια Ν. αιγαίου τελικά δεν πήγε τον Δεκέμβρη που ήταν προγραμματισμένο, δεν είχα ενημερωθεί και γι'αυτό δεν δήλωσα. μου δόθηκε τώρα η ευκαιρεία λοιπόν. θέλω να ρωτήσω. Έχω περίπου 15 μέσο όρο πέρσι (ναι ξέρω) και έχω μόνο το Β2 αγγλικών. Είμαι όμως μισός γάλλος, ξέρω άπιαστα γαλλικά και είμαι γεννημένος Παρίσι και έχω γαλλική εθνικότητα. Κερδίζω κάτι από αυτό; Διότι είμαι Β' λυκείου και εξετάσεις για το C2 θα δώσω του χρόνου γιατί το θέλω για τις σπουδές στην γαλλία. έχω πολλές γνώσεις πάνω στην Ε.Ε και η καθηγήτρια μου, μου έδωσε τις σημειώσεις της, και το σχεδιάγραμμα και ξέρω πως να την κάνω. λέτε λοιπόν να έχω καμία πιθανότητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
παιδιά καλησπέρα!
Πρώτα απο όλα είμαι τυχερός. Γιατί η περιφέρεια Ν. αιγαίου τελικά δεν πήγε τον Δεκέμβρη που ήταν προγραμματισμένο, δεν είχα ενημερωθεί και γι'αυτό δεν δήλωσα. μου δόθηκε τώρα η ευκαιρεία λοιπόν. θέλω να ρωτήσω. Έχω περίπου 15 μέσο όρο πέρσι (ναι ξέρω) και έχω μόνο το Β2 αγγλικών. Είμαι όμως μισός γάλλος, ξέρω άπιαστα γαλλικά και είμαι γεννημένος Παρίσι και έχω γαλλική εθνικότητα. Κερδίζω κάτι από αυτό; Διότι είμαι Β' λυκείου και εξετάσεις για το C2 θα δώσω του χρόνου γιατί το θέλω για τις σπουδές στην γαλλία. έχω πολλές γνώσεις πάνω στην Ε.Ε και η καθηγήτρια μου, μου έδωσε τις σημειώσεις της, και το σχεδιάγραμμα και ξέρω πως να την κάνω. λέτε λοιπόν να έχω καμία πιθανότητα;

Εμείς έχουμε ένα παιδί που μας ήρθε πέρσυ από την γαλλία, είναι μισός Γάλλος, μισός Ακτή Ελεφαντοστού-ίτης, μιλάει άπταιστα αγγλικά/γαλλικά, αλλά δεν ξέρει 'γρι' ελληνικά. Οι καθηγητές τον έπεισαν και έκανε τα χαρτιά για το euroscola, πέρασε και από 2-3 εξεταστικές επιτροπές, να γνωματεύσουν την περίπτωση του, αλλά τελικά δεν πήγε Στρασβούργο, γιατί πήρε 0 στην έκθεση...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicolas_ts

Νεοφερμένος

Ο nicolas_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Εμείς έχουμε ένα παιδί που μας ήρθε πέρσυ από την γαλλία, είναι μισός Γάλλος, μισός Ακτή Ελεφαντοστού-ίτης, μιλάει άπταιστα αγγλικά/γαλλικά, αλλά δεν ξέρει 'γρι' ελληνικά. Οι καθηγητές τον έπεισαν και έκανε τα χαρτιά για το euroscola, πέρασε και από 2-3 εξεταστικές επιτροπές, να γνωματεύσουν την περίπτωση του, αλλά τελικά δεν πήγε Στρασβούργο, γιατί πήρε 0 στην έκθεση...:whistle:


Χμμ ενδιαφέρον!! ντάξει στην έκθεση είμαι καλός και έχω 19. Απλά δεν ξέρω αν θα μπορέσει να φανεί ότι ξέρω άπταιστα γαλλικά όπως και αγγλικά(στα αγγλικά έχω το Β2 τουλάχιστον) και γραπτά και προφορικά. Πρέπει να μιλήσω και με την καθηγήτρια μου αύριο. αλλά από την άλλη ζώ σε νησί και μάλιστα όχι την σύρο, οπότε να βρεθώ στην επιτροπή είναι λίγο χλώμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top