Πρόγραμμα EUROSCOLA

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Έχει βγει το φετινό πρόγραμμα (ημερομηνίες ανά νομό κτλ);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Έχει βγει το φετινό πρόγραμμα (ημερομηνίες ανά νομό κτλ);
Το πρόγραμμα του Α' εξαμήνου του 2012 ολοκληρώθηκε (περιφέρειες Κεντρικής Μακεδονίας, Αττικής, Θεσσαλίας, Ηπείρου, Στερεάς Ελλάδας, Κρήτης, Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης και Ιονίων Νήσων). Οι ημερομηνίες του Β' εξαμήνου του 2012 (αφορά τις περιφέρειες Βορείου Αιγαίου, Αττικής, Νοτίου Αιγαίου και Πελοποννήσου) ανακοινώθηκαν εδώ, και αναμένονται οι προκυρήξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Το πρόγραμμα του Α' εξαμήνου του 2012 ολοκληρώθηκε (περιφέρειες Κεντρικής Μακεδονίας, Αττικής, Θεσσαλίας, Ηπείρου, Στερεάς Ελλάδας, Κρήτης, Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης και Ιονίων Νήσων). Οι ημερομηνίες του Β' εξαμήνου του 2012 (αφορά τις περιφέρειες Βορείου Αιγαίου, Αττικής, Νοτίου Αιγαίου και Πελοποννήσου) ανακοινώθηκαν εδώ, και αναμένονται οι προκυρήξεις.
Ωωω, μερσώ!! :)

Το θέμα θα είναι το ίδιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Γκρίζε (:P) είχες πάει προηγούμενη χρονιά σε αυτό το πρόγραμμα? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Γκρίζε (:P) είχες πάει προηγούμενη χρονιά σε αυτό το πρόγραμμα? :P
Έδωσα πέρυσι, αλλά, πιθανότατα, λόγω γλωσσομάθειας δεν πέρασα. Καταραμένο proficiency. Φέτος θα πάω προετοιμασμένος κι από αυτήν τη σκοπιά! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Έδωσα πέρυσι, αλλά, πιθανότατα, λόγω γλωσσομάθειας δεν πέρασα. Καταραμένο proficiency. Φέτος θα πάω προετοιμασμένος κι από αυτήν τη σκοπιά! :D

Ναι, απ'ότι είδα, όλοι από την περιφέρεια μου είχαν proficiency και παρόλο που είχαν πτυχίο στα γαλλικά σε επίπεδο B2 ή μικρότερο, έπαιρναν 20 μόρια. Κανονικά θα έπρεπε να μετράνε διαφορετικά τα πτυχία γαλλικών και αγγλικών και σε μεγαλύτερο ποσοστό από 20%. Ο κάθε άχρηστος περνάει. :P Τέσπα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Ναι, απ'ότι είδα, όλοι από την περιφέρεια μου είχαν proficiecny και παρόλο είχαν πτυχίο στα γαλλικά σε επίπεδο B2 ή μικρότερο, έπαιρναν 20 μόρια. Κανονικά θα έπρεπε να μετράνε διαφορετικά τα πτυχία γαλλικών και αγγλικών και σε μεγαλύτερο ποσοστό από 20%. Ο κάθε άχρηστος περνάει. :P Τέσπα... :P
Τα γαλλικά δε μου τα μέτρησαν για άλλο λόγο. Έμαθα για τον διαγωνισμό μία ημέρα πρινα από τη δήλωση των αιτήσεων και την παράδοση των διπλωμάτων γλωσσομάθειας. Ε, δεν πρόλαβα να πεταχτώ στο IFA, για να πάρω το δίπλωμα, κι, επειδή στο σπίτι είχα μόνο το Α2, τους πήγα τα αποτελέσματα του τελευταίου διπλώματος (παλιά συνήθιζαν να τα στέλνουν ταχυδρομικώς :P). Η διευθύντρια είπε ότι το πήραν ως άκυρο. Τς. :pfff:

Υγ. Και μόνο με proficiency να πας, 20 θα σου βάλουν. Εκτός κι αν πέσεις σε κανά στραβόξυλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Υγ. Και μόνο με proficiency να πας, 20 θα σου βάλουν. Εκτός κι αν πέσεις σε κανά στραβόξυλο.

Ναι, αυτό λέω. :P Κάποιος που έχει πάρει proficiecny στα αγγλικά και ένα B1 στα γαλλικά παίρνει τα ίδια μόρια με κάποιον που έχει πάρει proficiency στα αγγλικά και C2 στα γαλλικά. Άδικο, αλλά εντάξει, σιγά... :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Ναι, αυτό λέω. :P Κάποιος που έχει πάρει proficiecny στα αγγλικά και ένα B1 στα γαλλικά παίρνει τα ίδια μόρια με κάποιον που έχει πάρει proficiency στα αγγλικά και C2 στα γαλλικά. Άδικο, αλλά εντάξει, σιγά... :P :P
Όχι μόνο άδικο' είναι και παράδοξο, μιας και στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο η συνεδρίαση και, εν γένει, οι συζητήσεις γίνονται στα γαλλικά, κι όποιος δεν ξέρει, φοράει ακουστικά, ακούγοντας την αγγλική μετάφραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Όχι μόνο άδικο' είναι και παράδοξο, μιας και στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο η συνεδρίαση και, εν γένει, οι συζητήσεις γίνονται στα γαλλικά, κι όποιος δεν ξέρει, φοράει ακουστικά, ακούγοντας την αγγλική μετάφραση.

ΑΚΡΙΒΩΣ! Και με γνωστό και το θέμα της έκθεσης, μεγαλώνει περισσότερο ο ανταγωνισμός. Άσε που οι βαθμοί της προηγούμενης χρονιάς μπορεί να είναι και αυτοί άδικοι για κάποιον μαθητή. Θα έπρεπε να μετράνε μόνο οι εξετάσεις. Όλοι οι γλύφτες στους προφορικούς βαθμούς 20 έχουν, με αποτέλεσμα να μεγαλώσει ο γ.μ.ο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Όχι μόνο άδικο' είναι και παράδοξο, μιας και στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο η συνεδρίαση και, εν γένει, οι συζητήσεις γίνονται στα γαλλικά, κι όποιος δεν ξέρει, φοράει ακουστικά, ακούγοντας την αγγλική μετάφραση.
Δεν έγινε εξ ολοκλήρου στα γαλλικά η συζήτηση. Μίλησαν και γερμανικά και αγγλικά. Ο καθένας σε ότι γλώσσα τον βόλευε.
Στα ακουστικά είχε αγγλική, γαλλική και γερμανική μετ'αφραση. Από εμας μόνο εγώ και 2-3 άλλα άτομα ξέραμε γαλλικά. Οι υπόλοιποι δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερο πρόβλημα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Δεν έγινε εξ ολοκλήρου στα γαλλικά η συζήτηση. Μίλησαν και γερμανικά και αγγλικά. Ο καθένας σε ότι γλώσσα τον βόλευε.
Στα ακουστικά είχε αγγλική, γαλλική και γερμανική μετ'αφραση. Από εμας μόνο εγώ και 2-3 άλλα άτομα ξέραμε γαλλικά. Οι υπόλοιποι δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερο πρόβλημα. ;)
Α, δεν αναφερόμουν μονάχα στο πρόγραμμα της Euroscola. Εννοούσα ότι, γενικά, η επίσημη γλώσσα του Ευρωπαϊκου Κοινοβουλίου είναι η γαλλική. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Α, δεν αναφερόμουν μονάχα στο πρόγραμμα της Euroscola. Εννοούσα ότι, γενικά, η επίσημη γλώσσα του Ευρωπαϊκου Κοινοβουλίου είναι η γαλλική. :)
Ναι, ισχύει αυτό! :)
Είχαν πολλή φάση οι γαλλίδες που προσπαθούσαν να συνεννοηθούν στα αγγλικά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
To ρ δεν μπορούνε να το πούνε καλά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
To ρ δεν μπορούνε να το πούνε καλά. :P
Μακάρι να 'ταν μονάχα αυτό το πρόβλημα. :P
Εξαιτίας του γεγονότος ότι η μητρική τους μοιάζει σε μεγάλο βαθμό με την αγγλική, μπερδεύονται απίστευτα, τόσο στο κομμάτι της σύνταξης όσο και στο κομμάτι της προφοράς / λεξιλογίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
θα ήθελα να δηλώσω συμμετοχή αλλά η διευθύντρια μας δε μας ενημερώνει ποτέ για διαγωνισμούς, αγώνες κ.τ.λ. :mad: Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πότε δηλώνουμε συμμετοχή και αν γίνεται φέτος διαγωνισμός για τα Ιωάννινα? Έχω proficiency , C2 στα Γαλλικά , βαθμό 19,4 και γράφω καλές εκθέσεις.Έχω πιθανότητες? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Μμμ... και εμένα αυτό είναι το πρόβλημα μου. Ο διευθυντής δεν ξέρει ότι γίνεται αυτό το πρόγραμμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Εμένα ξέρει τα πάντα αλλά ποτέ δε μας λέει τίποτα για να μην μπλέκεται με χαρτιά και διαδικασίες.Απλά βαριέται και όταν πήγαμε να παραπονεθούμε μας λέει ότι δεν μας αξίζει να συμμετέχουμε με αυτά που κάνουμε. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Εμένα ξέρει τα πάντα αλλά ποτέ δε μας λέει τίποτα για να μην μπλέκεται με χαρτιά και διαδικασίες.Απλά βαριέται και όταν πήγαμε να παραπονεθούμε μας λέει ότι δεν μας αξίζει να συμμετέχουμε με αυτά που κάνουμε. :mad:

Περίπτωση σας έπεσε!! :P

Να πάτε να της το πείτε... πως υπάρχει το συγκεκριμένο πρόγραμμα και θέλω να συμμετέχω. Μπορεί να σας πει όχι? Δεν νομίζω. Εγώ έτσι θα κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Nothing

Νεοφερμένος

Η - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Λέω να δηλώσω συμμετοχή, έχω proficiency στα αγγλικά και έβγαλα τη Β' Λυκείου με 18.5 ή 18.6, δεν θυμάμαι:P
Το μόνο που με προβληματίζει λίγο είναι το θέμα? Γενικά σας δυσκόλεψε ή άμα διαβάσεις τίποτα στο ιντερνετ είσαι κομπλέ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top