Πρόγραμμα διαβάσματος για Πανελλήνιες

Ματθαιος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ματθαιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Σαν τους περισσότερους φέτος έφτασα και εγώ στον τελικό μου προορισμό ναι. Από την φύση μου δεν ήμουν ποτέ κακώς μαθητής ούτε όμως και άριστος. Αποτελούσα τον κλασσικό μαθητή του 16. Σε όλα τα σχολικά μου χρόνια έβγαζα 16 και κάτι. Φέτος όμως να που πρέπει να γράψω παραπάνω. Από μικρός πάντα ήθελα να γίνω μηχανικός αεροπλάνων. Είχα και έχω αυτή την τρέλα με τα αεροπλάνα. Η σχολή που επιζητώ είναι πολύ υψηλότερα όμως από το 16 χρειάζομαι 18+ για να μπω στην σχολή μου. Τώρα θα μιλήσω λίγο για τον εαυτό μου για να μπορείτε να καταλάβετε πως συμπεριφέρομαι: στην τάξη δεν έκανα ποτέ φασαρία ήσυχος , στα διαλείμματα παρέα με 2 φίλους και γενικότερα κλειστός στο διάβασμα τις υποχρεώσεις πάντα τις κάνω. Στα τεστ όχι πάντα καλά 14+. Έχω όμως ένα θέμα δεν ξέρω να τηρώ το πρόγραμμα μου σωστά υπάρχει τρόπος να γίνω με κάποιον τρόπο ποιο οργανωμένος και να τηρώ το πρόγραμμα μου. Σε εξετάσεις ιδίως στην προετοιμασία με ποιάνουν μερικές φορές συναισθηματισμοί και διαβάζω για ένα μάθημα περισσότερο από ότι πρέπει ή λιγότερο ανάλογα το μάθημα. Κλείνοντας ποιο θα ήταν ένα ιδανικό πρόγραμμα που να έχει ισχύ όλο τον χρόνο. Θέλω πάρα πολύ να πάω καλά και να επιτύχω το όνειρο μου. Τι κάνατε εσείς και επιτύχατε, ποίο είναι το μυστικό της επιτυχίας,τι πρόγραμμα είχατε,πόσες ώρες πρέπει να διαβάζω



Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Y.Γ. Πάω τεχνολογική Β

Αυτο που θα κανεις μολις με το καλο βγουν οι βασεις του 2014 θα εκτυπωσεις την βαση της σχολης σου και θα την κολλησεις πανω στο γραφειο σου ακριβως απεναντι απο οπου διαβαζεις.Οπως ειπε ο φιλος πιο πανω ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΛΑΣ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ!!! ειναι το βασικοτερο προβλημα στις εξετασεις, εστω και λιγοστος 6-7 ωρες ΘΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ! Επειτα αναμεσα απο το διαβασμα μπορεις να κανεις διαλειμματα για να μην κουραζεσαι και τα φτηνεις, πχ.Καλυτερα να διαβασεις 10 σελιδες σε 2 ωρες και εχεις ακομα δυναμεις παρα 10 σελιδες σε 30 λεπτα και μετα να εισαι πτωμα.Επειτα μην ακους τους συμμαθητες σου που θα ειστε εξω για διαλειμμα και θα λενε "Εγω τελειωσα την υλη στα μαθηματικα.." ενω εσυ θα εισαι στα μισα.Αυτο ειναι μεγαλη μπαρουφα! Μερικοι φροντιστες εχουν αλλη τακτικη και καποιοι λειτουργουν διαφορετικα.Εσυ θα κοιτας τον εαυτο σου.Επισης καθε εβδομαδα στα ΣΚ να κανεις μια μικρη επαναληψη του τι εκανες ολη την εβδομαδα που περασε, αυτο θα σε βοηθησει πολυ.Επισης να ακους πολυ Bob marley και γενικα raegge(Three little birds σιγουρα!!!).Δεν υπαρχει πιο χαλαρωτικη μουσικη.Δεν υπαρχει στοχος που δεν μπορεις να μην τον πιασεις! Μην ακους κατι παπαρες που λενε τα δικα τους και σε αποθαρρυνουν.Εγω πηγαινα για χημικο και στη χειροτερη με βλεπω Οδοντιατρικη.(18692)Μην απογοητευεις επειδη δεν εγραψες καλα σε 2-3 διαγωνισματα, σημασια δεν εχει τι θα γραψεις στο φροντιστηριο αλλα στις εξετασεις!

Καλη επιτυχια! Βαλε στοχο τα αστερια, ακομα κ αν αποτυχεις θα βρεθεις καπου στο φεγγαρι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 824270

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνω με τους απο πανω. Η αυτοπειθαρχεια ειναι το παν. Αλλα μπορεις να χρησιμοποιεις και κανενα σημειο στιξης που και που οταν γραφεις, π.χ. ερωτηματικο, για να καταλαβαινουμε τι θελεις να πεις... ολοκληρος μηχανικος αεροπλανων θελεις να γινεις !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOSZAX

Νεοφερμένος

Ο STRATOSZAX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καλησπερα!
θα ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε να προτεινεται καποιο προγραμμα μελετης που εχετε σκεφτει οτι θα ακολουθησετε η το εχετε κανει ηδη οσοι εχετε δωσει πανελληνιες και απεδωσε
Για παραδειγμα ,ποιες ωρες διαβαζετε(μετα το σχολειο,το βραδυ κλπ)κ αι ποσες
γιατι οπως τα υπολογιζω εγω με τα φροντιστηρια νομιζω οτι δεν μου φτανουν οι ωρες:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marizel

Νεοφερμένος

Η Σέβη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Καλησπερα!
θα ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε να προτεινεται καποιο προγραμμα μελετης που εχετε σκεφτει οτι θα ακολουθησετε η το εχετε κανει ηδη οσοι εχετε δωσει πανελληνιες και απεδωσε
Για παραδειγμα ,ποιες ωρες διαβαζετε(μετα το σχολειο,το βραδυ κλπ)κ αι ποσες
γιατι οπως τα υπολογιζω εγω με τα φροντιστηρια νομιζω οτι δεν μου φτανουν οι ωρες:confused:

Βασικά σε κανέναν δεν φτάνουν οι ώρες στις πανελλήνιες!!! Εγώ προσωπικά φέτος δίνω !!! :) Το πρόγραμμα μελέτης δεν μπορεί να μας το πει κάποιος άλλος πέρα από τους ίδιους μας τους εαυτούς!!! Εννοώ ότι οι ώρες διαβάσματος είναι καθαρά υποκειμενικό στοιχείο γιατί κάποιος μαθητής θέλει 5 ώρες την ημέρα σε αντίθεση με άλλον που θέλει 7 για τα ίδια ακριβώς μαθήματα!!! Θεωρώ ότι το παν φέτος και γενικά στην ζωή μας είναι α βάζουμε πρόγραμμα και να το τηρούμε όσο καλά μπορούμε...Εγώ αυτό πιστεύω ότι είναι το μυστικό της επιτυχίας μαζί ,βέβαια, με πολύωρο διάβασμα!! :) :) :) Και το ποιες ώρες διαβάζει κάθε μαθητής καθορίζεται από το ωράριο του φροντιστήριο...Σαφώς οι ώρες που απομένουν δεν φτάνουν για να καλύψουν το διάβασμα αλλά εκεί πάμε σε ένα άλλο θέμα σχετικά με τις δυνατότητες του καθενός να ξενυχτάει ή να ξυπνάει νωρίς το πρωί!!!! :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ματθαιος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ματθαιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Καλησπερα!
θα ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε να προτεινεται καποιο προγραμμα μελετης που εχετε σκεφτει οτι θα ακολουθησετε η το εχετε κανει ηδη οσοι εχετε δωσει πανελληνιες και απεδωσε
Για παραδειγμα ,ποιες ωρες διαβαζετε(μετα το σχολειο,το βραδυ κλπ)κ αι ποσες
γιατι οπως τα υπολογιζω εγω με τα φροντιστηρια νομιζω οτι δεν μου φτανουν οι ωρες:confused:

Δεν υπαρχει συγκεκριμενο προγραμμα που μπορει να σου πει καποιος να εφαρμοσεις.Εσυ πρεπει να το φτιαξεις αναλογα με τις αναγκες σου.Συμβουλη μου ειναι να διαβαζεις οποτε προλαβαινεις και μπορεις.Για παραδειγμα αν εχεις μαθημα στις 3.00 και ειναι 2.30 μην πεις "Α, σε μιση ωρα εχω μαθημα δεν προλαβαινω να κανω τιποτα".Μιση ωρα ειναι αρκετος χρονος να λυσεις ασκησεις, να μαθεις κατι απ'εξω, ετσι μειωνεται και η δουλεια που θα εχεις για το βραδυ.
Επισης στο σχολειο στα μαθηματα γενικης παιδειας σου προτεινω να παιρνεις μαζι σου κατι ευκολο (οσο γινεται) που να μην απαιτει μεγαλη συγκεντρωση (παλι οσο γινεται).Εγω πχ επερνα την χημεια και πολλες φορες την εκανα εκει.Επισης αναλογα με το καθημερινο ωραριο σου θα φτιαχτει απο μονο του και το προγραμμα της ημερας.Εγω πχ. σχεδον καθε μερα μαθηματα 4-7(μεσα σε αυτες τις ωρες αλλες μερες τα ειχα πιο αργα αλλες πιο νωρις).Διαβαζα λοιπον μετα το σχολειο αφου ετρωγα , πηγαινα για μαθημα, και μετα μαντεψε....δεν θα το πιστεψεις!Ξαναδιαβαζα μεχρι τις 12-1 με διαλειμματα ομως.
Επισης ενας μεγαλος ρουφιανος για να σε αποσπα απο το διαβασμα ειναι ο υπολογιστης!!!!Σου προτεινω αν τον εχεις στο γραφειο σου να τον αλλαξεις θεση(οπως εκανα κ εγω) και να ζητας απο την μανα σου να σου κρυβει το ρουτερ και ακομα κ αν της το ζητας να μην στο δινει.Κατι σαν τον Οδυσσεα και τις σειρηνες να εχεις στο μυαλο σου.:P
Τελος παντων δεν θελω να σε αγχωσω δεν ειναι ολα τοσο δραματικα οπως τα φανταζεσαι και θα το δεις.Επειτα μετα τα Χριστουγεννα θα σου εχει γινει και συνηθεια και δεν θα καταλαβαινεις ποσες ωρες διαβαζεις.Ενα καλο συστημα για να "μετρας" το διαβασμα σου ειναι καθε ποτε τελειωνει ο στυλος....Αν τελειωνει καθε 20-25-30 μερες εισαι καλα. :P :P

Καλη επιτυχια ευχομαι σε ολους σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Καλησπερα!
θα ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε να προτεινεται καποιο προγραμμα μελετης που εχετε σκεφτει οτι θα ακολουθησετε η το εχετε κανει ηδη οσοι εχετε δωσει πανελληνιες και απεδωσε
Για παραδειγμα ,ποιες ωρες διαβαζετε(μετα το σχολειο,το βραδυ κλπ)κ αι ποσες
γιατι οπως τα υπολογιζω εγω με τα φροντιστηρια νομιζω οτι δεν μου φτανουν οι ωρες:confused:

Κοίταξε οι ώρες δύσκολα θα φτάσουν ωστόσο εξαρτάται τ έχω για την άλλη μέρα και διαβάζω αναλόγως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Οπως ειπα και οι παραπανω, ο καθενας διαμορφωνει το προγραμμα του αναλογα με τις αναγκες και τις δυνατοτητες του. Αυτο που θα σου πω εγω ειναι να μην επαναπαυτεις κανοντας πολυωρα ιδιαιτερα/φροντηστηρια, πιστεψε με δεν ωφελουν! Και φυσικα οχι υπερβολες, αν νιωθεις οτι δεν μπορεις να συνεχισεις αλλο κανε ενα διαλειμμα/ μια μικρη βολτα/ πεσε για υπνο. Υπομονη, αισιοδοξια και πιστη στις δυναμεις σου χρειαζεται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Πάντως το 50% της δουλειάς έχει γίνει από τις προηγούμενες τάξεις. Αυτό δεν αφορά τόσο το γνωστικό κομμάτι, όσο τον τρόπο που οργανώνεις το διάβασμά σου και πειθαρχείς σε ένα πρόγραμμα. Έχεις μάθει να αυτοσυγκεντρώνεσαι και να πετυχαίνεις τους στόχους σου. Ένας μαθητής που δεν έχει ανοίξει βιβλίο στη ζωή του, όσο και να το θέλει, ΔΕΝ θα μπορέσει να διαβάσει τις άπειρες που νομίζει και που έχει την ψευδαίσθηση κιόλας ότι θα το κάνει. Ακόμα για να κυλήσει ομαλά η τρίτη Λυκείου θα πρέπει να ξεκινήσετε τη χρονιά με μηδέν κενά. Φέτος είδα μαθητές που διάβαζαν ώρες ατελείωτες προσπαθώντας να καλύψουν κενά και ταυτόχρονα να προχωρήσουν την ύλη. Το αποτέλεσμα δεν θα έρθει έτσι και φυσικά είναι ό,τι πιο ψυχοφθόρο. Αυτά για τα μικρότερα παιδιά που διαβάζουν το τόπικ. Τώρα όσοι ξεκινάτε τη Γ Λυκείου δείτε τις ανάγκες, αξιολογήστε τον εαυτό σας και ρυθμίστε ανάλογα το διάβασμά σας. Οι πολλές παραπάνω ώρες διαβάσματος σε ένα μάθημα που σας εξιτάρει και είστε πραγματικά καλοί δεν έχουν νόημα. Πιάστε τα μαθήματα στα οποία επιδέχεστε βελτίωση και ξεσκίστε τα. Κατά τη γνώμη μου ένας καλός μαθητής που ξεκινάει τη Γ Λυκείου χωρίς κενά δεν θα συναντήσει τα πράγματα τόσο τραγικά όπως παρουσιάζονται. Ο 7ωρος ύπνος είναι απαραίτητος και κανείς δεν θα πρέπει να τον στερηθεί. Είναι σίγουρα μια δύσκολη χρονιά, χωρίς περιθώρια για πολλά πολλά. Ένα κουτσουρεμένο ελεύθερο Σαββατόβραδο θα έχετε, αξιοποιήστε το. Τέλος για όσους αισθάνονται ανασφαλείς σχετικά με το σύστημα των πανελληνίων: οι πανελλήνιες είναι ένα χάλια, άθλιο, άδικο, ψυχοφθόρο κλπ κλπ σύστημα εξέτασης ΑΛΛΑ δεν υπάρχουν και πολύ μεγάλες εκπλήξεις. Ο άριστος ο μαθητής θα γράψει πάρα πολύ καλά αν όχι άριστα, ο μέτριος μέτρια και ο άσχετος χάλια. Οι ατυχία ενός άριστου μαθητή δεν θα είναι το 12 αλλά το 17-18 άντε 16 άμα κάτι στραβώσει. Μην ακούτε διάφορες ιστορίες από εδώ και από εκεί του στύλ: ο τάδε άριστος μαθητής που έγραφε πάντα 19-20 έγραψε χάλια. Δεν είστε μπροστά για να τον αξιολογήσετε, ούτε που ξέρετε αν ισχύουν αυτά που σας λένε. Από το σχολείο μου όσοι μαθητές ήμασταν δυνατοί γράψαμε άριστα, παρά τις "ατυχίες" μας σε ορισμένα μαθήματα. (Εμένα π.χ η φυσική ήταν το πιο δυνατό μου, αν πίστευα ότι θα πάρω 20 σε κάποιο μάθημα αυτό ήταν η φυσική. Τελικά από απροσεξίες και αριθμητικά πήρα 18, δεν πήρα όμως 11) Για να μην τα πολυλογώ, κάντε σωστά ό,τι είναι να κάνετε, αφήστε ελεύθερο προσωπικό χρόνο για διάβασμα και λίγο για ξεκούραση, συντονίστε το διάβασμα και τα φροντιστήριά σας και στο τέλος θα ανταμειφθείτε. Από άγχος χρειάζεστε μόνο το εποικοδομητικο, τις ανασφάλειες αφήστε τες. Εγώ έβγαλα μια χρονιά πιστεύοντας πως ενώ είμαι πολύ καλός στο τέλος κάτι θα γίνει και θα αποτύχω. Για αυτό δεν δίνουμε και πολύ σημασία σε όσες ιστορίες ακούμε. Εννοείται πως διαβάζουμε το ίδιο όλα τα μαθήματα με έμφαση στα βαρύτητας και σε καμμία περίπτωση δεν παραμελούμε την έκθεση. Πολλοί καλοί μαθητές την πατάνε κάθε χρόνο... Όσο σίχαμα και αν είναι συνιστώ να γράφετε ένα ολοκληρωμένο 3ωρο διαγώνισμα την εβδομάδα, ζητήστε το από το φροντιστήριο ή τον καθηγητή σας, αν περιμένετε να το γράψετε σπιτάκι σας με το καφεδάκι σας, αφήστε το καλύτερα. Η χρονιά θα περάσει δύσκολα, αλλά πολύ γρήγορα. Είμαι σίγουρος πως αν ξέρατε από τώρα το συναίσθημα που θα έχετε του χρόνου έχοντας πετύχει τον στόχο σας, θα τα τρώγατε τα βιβλία. Καλή επιτυχία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Παιδια ειδικα της θετικης...ποση δουλεια σας βαζουν για homework
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Συγκέντρωση μηδέν και η βαρεμάρα να χτυπάει κόκκινο.
Θεωρητική sucks. :cold:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Έβγαλα ένα πρόγραμμα διαβάσματος εδώ και 2 βδομάδες, αλλά σήμερα θα τεθεί σε εφαρμογή :P Τις καθημερινές,βρίσκομαι λίγες ωρες στο σπίτι και μου μένει το βράδυ για διάβασμα όπου ναι, είναι ανέφικτο το διάβασμα.Το Σ/Κ βγάζω τα μαθήματα για όλη την εβδομάδα έχοντας ως αποτέλεσμα την πολύωρη μελέτη αλλά και κούραση.Τώρα αν τεθει σε εφαρμογή το πρόγραμμα που έχω βγάλει,things will be better. Πολύ σημαντικός ειναι ο υπνος.Πρέπει να κοιμώμαστε τουλάχιστον 6 ώρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catwoman96

Νεοφερμένος

Η Catwoman96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα ονομάζομαι Μαρίνα και είμαι μαθήτρια της Θεωρητικής Κατεύθυνσης Γ Λυκείου...πώς πιστεύετε ότι μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα σωστό πρόγραμμα για το διάβασμά του ώστε να υπάρχει οργάνωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα ονομάζομαι Μαρίνα και είμαι μαθήτρια της Θεωρητικής Κατεύθυνσης Γ Λυκείου...πώς πιστεύετε ότι μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα σωστό πρόγραμμα για το διάβασμά του ώστε να υπάρχει οργάνωση;

Να το πάρει στα σοβαρά αλλά να μην τρελένεται γιατί ποτέ το πρόγραμμα δεν θα βγαίνει στο ακέραιο και δεν χρειάζεται απογοήτευση. Εγώ προσπαθώ έτσι, περισσότερο όμως για να έχω μια ροή στη μελέτη και να ξέρω τι έχω να κάνω κάθε φορά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • image.jpg
    image.jpg
    203.9 KB · Εμφανίσεις: 2,265

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Καλησπέρα ονομάζομαι Μαρίνα και είμαι μαθήτρια της Θεωρητικής Κατεύθυνσης Γ Λυκείου...πώς πιστεύετε ότι μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα σωστό πρόγραμμα για το διάβασμά του ώστε να υπάρχει οργάνωση;

Το πως θα οργανώσει τον χρόνο του ο καθένας είναι καθαρά δική του υπόθεση.
Προφανώς το πρόβλημα σου δεν είναι το πως θα οργανώσεις το πρόγραμμα σου αλλά η ανασφάλεια που, μάλλον, νιώθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Αχ, η έλλειψη προγράμματος σε βγάζει εκτός. Και μας το λέγανε οι φιλόλογοι μας, φτιάξτε ένα καλό πρόγραμμα και μην αφήνετε κενά δεν θα καταφέρετε να τα καλύψετε μέσα στην τελευταία βδομάδα. Από το ένα αυτί μπήκε, από το άλλο βγήκε. Ντόινγκ. Να μην υπήρχε και αυτή η τεμπελιά, αυτό το βαριέμαι να διαβάσω, τι όμορφα που θα ταν μώρε, ένα βήμα πιο κοντά στον στόχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Philippos7

Νεοφερμένος

Ο Philippos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα συναγωνιστές και συναγωνίστριες :D

Ακούμε συχνά από άτομα που έγραψαν καλά στις πανελλήνιες ότι είχαν "πρόγραμμα". Προσέχανε στο σχολείο, διαβάζανε στο σπίτι, στο δρόμο, όταν ποτίζανε τις γλάστρες και όταν έπιναν νερό.

Εγώ, από την άλλη, έχω στόχο τα 17.000 μόρια. Μία σχολή θέλω και εάν όχι φέτος, τότε του σίγουρα του χρόνου. Ναι, μία σχολή (Ηλεκτρολόγων) (!!) αντίθετα με όλους όσους έχω ακούσει ότι γεμίζουν όλο το μηχανογραφικό! ( Τι πράγματα είναι αυτά;; )

Δυστυχώς ή ευτυχώς είμαι θετική κατεύθυνση (Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Έκθεση) και οι επιστήμες που διάλεξα είναι φοβερές επιστήμες!!

Τους τελευταίους μήνες έχω αλλάξει δραματικά σχετικά με το διάβασμα, επειδή την έχω πάρει πολύ σοβαρά αυτή τη χρονιά και είμαι τρελαμένος με το στόχο μου. Βέβαια, πάντα μαθητής του 18 ήμουν (χωρίς καμία προσπάθεια) και από μικρός τα "έπιανα" με την πρώτη. Φέτος όμως σοβάρεψα περισσότερο. Αρχικά υπολογιστή και κινητό δεν χρησιμοποιώ καθόλου τους τελευταίους μήνες και ούτε μπορώ να πω ότι μου λείπουν (εκτός από περιπτώσεις όπως τώρα όταν αναζητώ κάτι σημαντικό στο διαδίκτυο και μόνο σχετικά με τα μαθήματα). Δηλαδή δεν έχω κανένα εξωτερικό ερέθισμα και είμαι φουλ αφοσιωμένος στο διάβασμα. Ούτε νιώθω την ανάγκη να βγω έξω, όσο έχω ένα σωρό πράγματα να κάνω σχετικά με τα 4 αυτά μαθήματα. Νιώθω την ανάγκη όμως να ρωτήσω και εσάς το εξής:

Πως διαβάζετε (ή διαβάζατε) για τις πανελλαδικές εξετάσεις;


Ακολουθεί αναλυτικά η δική μου πορεία / μέθοδος.

Στα μαθήματα κάνω τα εξής:
1. Στα Μαθηματικά έχω εκτυπώσει όλο το διαφορικό λογισμό από το mathsteki.gr (θεωρία-μεθοδολογία κ.τ.λπ.) προς το παρόν, και με βοηθάει πολύ στις ασκήσεις και στην κατανόησή τους. Δουλεύουμε Μπάρλα (αν και έχω πρόβλημα με τα κριτήρια αξιολόγησης του Παπαδάκη) και οι ασκήσεις του Μπάρλα είναι ωραίες και επαναληπτικές.

2. Στη φυσική χρησιμοποιώ τους 2 νέους τόμους από Ελληνοεκδοτική. Γράφω τη θεωρία στο χέρι για να την μάθω και δουλεύει καλά. Ίσως να είναι πιο εύκολο από του Μαθιουδάκη και να έχω πρόβλημα με τη φυσική και να μην το ξέρω, αλλά οι ακήσεις γίνονται από εύκολες έως εντελώς καμμένες.

3. Χημεία δεν έχω στρωθεί ιδιαίτερα να διαβάσω ποτέ μου. Πάντα ήταν παιχνιδάκι. Βαθμός Β Λυκείου Χημεία είχα 18 και κάτι και αυτό από συμμάζεμα τελευταίας στιγμής (χωρίς φροντιστήριο εννοίται). Φέτος φουλ φροντιστήρια. Τώρα όμως στο pH πρέπει να ασχοληθώ ιδιαίτερα για να γράψω 18 και πάνω, αν και δύσκολα βρίσκω χρόνο για τη Χημεία μιας και όλοι των Θετικών γνωρίζουν ότι η Φυσική και τα Μαθηματικά από μόνα τους είναι υπερ-αρκετά.

4. Έκθεση. Η μία μικρή σελίδα τετραδίου μπρος πίσω του Γυμνασίου έχει αλλάξει δραματικά. Από το Γυμνάσιο που άρεσαν τρομερά οι εκθέσεις στον καθηγητή μου (ξεφεύγανε κάπως από τη νόρμα) έρχονται οι εκθέσεις μου στη Γ λυκείου π.χ. με ένα ωμό κριτήριο 60% το οποίο είχα δουλέψει/γράψει στο σπίτι και αυτή τη φορά περίμενα κάτι καλύτερο από 55%-60% (τύφλες και μούτζες :P ). Με δυσκολεύει αφάνταστα η έκθεση όσο πολύ και να προσπαθώ, όσες ώρες και να λιώνω στη καρέκλα. 13/20 είχα στην έκθεση από το κριτήριο που έγραψα 60%.

Φροντιστήρια:
Μαθηματικά σε όλες τις τάξεις του Λυκείου.
Φυσική Β και Γ Λυκείου.
Χημεία Γ Λυκείου.
Έκθεση Γ Λυκείου.

Από καλοκαιρινά έκανα μόνο φέτος όλα τα μαθήματα.

Στα διαγωνίσματα που γράφω είμαι μέσο όρο 60%-70% και το εκνευριστικό είναι ότι τα ξέρω (ξέρω ότι τα ξέρω) και κάνω πανηλίθια λάθη(!!) (αριθμητικά ή απροσεξίας), εκτός από την έκθεση όπου όσο και να προσπαθώ (εκτός αν νομίζω ότι προσπαθώ) βελτίωση δε βλέπω. Δεν ξέρω τι γίνεται...


Ρωτώ λοιπόν.

Πως διαβάζετε ή διαβάζατε και γράψατε καλά στις πανελλήνιες;
Μπορείτε να μου προτείνετε τίποτε καλύτερο από τη μέθοδο που έχω;
Τι κάνω λάθος;

Γνώμες, παρατηρήσεις, ερωτήσεις, διορθώσεις, όλα παραπάνω από επιθυμητά.

Ευχαριστώ.

Έχω διαθέσιμο όλο το χρόνο της μέρας ( :book: ) εκτός του βραδυνού ύπνου και τις ώρες που έχω φροντιστήρια. Έλεος!! :wall: :wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
@Philippos7
Λοιπόν καταρχήν να σου πω ένα μπράβο που έχεις πάρει πολύ ζεστά τη Γ Λυκείου. Να ξέρεις πως όποιος προσπαθεί πάντα τα καταφέρνει. Εγώ λοιπόν πέρυσι έδωσα πανελλήνιες και θα σου πω εν ολίγοις την εμπειρία μου.

Αρχικά θέλει διάβασμα πολύ (προφανώς). Ωστόσο, είναι λάθος να πιστέψεις πως το φροντιστήριο ή το σχολείο ή το ιδιαίτερο είναι διάβασμα. Διάβασμα σοβαρό είναι μόνο η προσωπική μελέτη, ο προσωπικός κόπος. Όταν σπας το κεφάλι σου για να λύσεις μία άσκηση στα μαθηματικά ή στη φυσική, τότε πραγματικά μαθαίνεις. Πολλοί πιστεύουν πως επειδή κάνουν 15 ώρες την εβδομάδα ιδιαίτερα ή φροντιστήριο πως διαβάζουν πολύ και μαθαίνουν-> ΛΑΘΟΣ. Χίλιες φορές να μην πατήσεις στο φροντιστήριο από το να μην κάτσεις κάτω μόνος σου να διαβάσεις.

Επίσης, δες τα μαθήματα ως κάτι χρήσιμο (ακόμα και την έκθεση). Θα σε βοηθήσει να τα καταννοήσεις.

Ανέφερες πως είσαι δημιουργικός στις εκθέσεις σου. Αν και πολύ καλό αυτό, δεν είναι τόσο καλό για τις πανελλήνιες πάντοτε. Πρέπει να ακολουθείς πολλούς βαρετούς κανόνες (πχ ισομερής ανάπτυξη παραγράφων κλπ). Και εγώ το μισούσα αυτό, αλλά τι να κάνουμε... Τώρα στο πανεπιστήμιο έχω μεγαλύτερη ελευθερία να εκφράζομαι όπως εγώ επιθυμώ στο γραπτό λόγο, χωρίς να ενδιαφέρομαι για όλες τις σαχλαμάρες

Τέλος, αν και δύσκολο μην αγχώνεσαι. Δεν είναι το τέλος του κόσμου μία αποτυχία ούτε η επίτευξη των ονείρων μία επιτυχία. Όλα θα καθοριστούν από τις μετέπειτα επιλογές σου. Διάβαζε οργανωμένα και μεθοδικά και θα αριστεύσεις. Εγώ τα πήγα πολύ καλά, παρόλο που ένιωθα πως σπαταλούσα το χρόνο μου σε ανούσια πράγματα πολλές φορές. Όλα μια χαρά θα εξελιχθούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Philippos7

Νεοφερμένος

Ο Philippos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
@Lolosa

Αρχικά σε ευχαριστω πολύ για την απάντησή σου και τα καλά σου λόγια: -)

Συμφωνώ |απόλυτα| σε αυτά που λες. Θυμάμαι πέρυσι στη φυσική μας είχε βάλει μία άσκηση με αναλογίες (δεν είχε αριθμούς) και έφαγα όλο το απόγευμα. Όταν του έλυσα την άσκηση στον πίνακα κοιτούσε σαν να μην ήξερε τι γινόταν.. ωραίο συναίσθημα!! Φοβερή η συμβουλή σου, σε ευχαριστώ και πάλι <3 :)

Σαφώς και βλέπω τα μαθήματα ως κάτι χρήσιμο και πολλές φορές (ανάλογα τα κέφια) ως παιχνίδι ή σπαζοκεφαλιά. Προσπαθώ να τα αγαπήσω παρά τις πολλές αποτυχίες (που ίσως να με γονάτισαν λίγο αυτές τις τελευταίες μέρες, κυρίως επειδή αξίζω περισσότερο από τις αποδόσεις που έχω, αλλά ανήμπορος να το αποδείξω) και να βελτιωθώ όσο γίνεται περισσότερο (νομίζω φαίνεται ήδη από το ενδιαφέρον που έχω).

Τέλος, μπορώ να πω ότι οι συμβουλές σου είναι καίριες και όλος αυτός ο αγώνας βασίζεται στην ελπίδα ότι θα τα καταφέρω, όπως όλοι.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ λοιπόν. :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣπύροςΔ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣπύροςΔ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Δυστυχώς η έκθεση ειναι ενα μάθημα που δεν βελτιώνεται σε ενα η δυο χρονια ..ειναι η προσπάθεια απο την 1η κιολας δημοτικού.εκει παρουσιάζω θεμα και γω..προσπαθησα να αφομοιώνω παραγράφους κ σχεδιαγράμματα για να μετατρέψω την έκθεση απο μάθημα ελευθερίας του λόγου σε ενα μαθημα αποστήθισης αλλα αποδείχτηκε χειρότερο..τουλαχιστον για μενα!ενας ειναι ο τρόπος.ακουστικο ψείρα :clapup::redface::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Philippos7

Νεοφερμένος

Ο Philippos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Χαχαχα ακουστικό ψείρα, νοοτροπικά χάπια, συνθήματα με το στυλό για Σ/Λ, σκόρδα και σταυρό στο χέρι...

Δούλεμα κανονικό η έκθεση.....

Έχω λύσει το οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδας, έχω εξηγήσει από που πηγάζει τρομοκρατία, έχω προτείνει τρόπους αντιμετώπισης αυτού του νοσηρού φαινομένου, έχω εξηγήσει τρόπους με τους οποίους μπορεί να εξαληφθεί ο ρατσισμός, έχω αναλύσει όλο το φάσμα της παγκοσμιοποίησης... και είμαι ακόμα μαθητής Λυκείου.. αντί να με έχουν σε luxury ινστιτούτα με υποτροφία και παρακάλια...

τι; όχι;

-,-"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top