Πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών

Sofo

Νεοφερμένος

Ο Mitsaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Συμφωνείτε στα προγράμματα ανταλλαγής μαθητών από διαφορετικές χώρες?
Πρόσφατα έγινε μια τέτοια ανταλλαγή στο περσινό μου λύκειο και είδα τους Ισπανούς που ήρθαν να κάνουν παρέα και να μιλάνε με παιδιά από τη Σάμο.
Δεν πίστευα ότι θα μπορούσε σε 4 ημέρες να γίνει τέτοια πρόοδος μεταξύ των παιδιών.
Αυτό είναι καλό πιστεύω επειδή δίνεται η δυνατότητα σε μερικά παιδιά να γνωρίσουν την κουλτούρα και τον τρόπο ζωής άλων ανθρώπων...
Ποιά είναι η γνώμη σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Γιατί κάποιος να μην συμφωνεί; Δεν είναι υποχρεωτικό. Κατά την γνώμη μου έχει πολλά θετικά στοιχεία, τα παιδιά μαθαίνουν την κουλτούρα άλλων λαών (άσχετα που όσο περνάει ο καιρός μοιάζει περισσότερο), συναναστρέφονται μεταξύ τους, μαθαίνουν πολιστικά και πολιτισμικά ιδεώδη. Βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορούν να κάνουν συμβαδίσουν (catch up) με τα ελληνικά μαθήματα όταν μάλιστα οι περισσότεροι καθηγητές δεν ξέρουν αγγλικά. Αλήθεια ξέρει κανείς πως κάνουν μαθήματα αυτά τα παιδιά στην χώρα μας; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
γιατι οχι?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
ναι αλλά ξέρετε κανένα σχολείο που να το εφαρμόζει ?
στην περιοχή μου μερικά παιδιά που πάνε στο γυμνάσιο Δελφών, ανταλλάχτηκαν με γιαπωνεζάκια, επειδή οι Δελφοί έχουν "αδελφοποιηθεί" με μια ιαπωνική πόλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
ναι αλλά ξέρετε κανένα σχολείο που να το εφαρμόζει ?
στην περιοχή μου μερικά παιδιά που πάνε στο γυμνάσιο Δελφών, ανταλλάχτηκαν με γιαπωνεζάκια, επειδή οι Δελφοί έχουν "αδελφοποιηθεί" με μια ιαπωνική πόλη.

Δεν είναι θέμα σχολείου. Είναι θέμα της διάθεσης καθηγητών και μαθητών να ψάξουν τα διάφορα προγράμματα. Προφανώς δεν είμαι αντίθετος σε τέτοιες δράσεις. Πλάκα έχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Γιατί να είναι κάποιος κατά της ανταλλαγής μαθητών;

Το μόνο κακό είναι ότι θα προσπαθεί η οικοδέσποινα χώρα να ιδανικοποιήσει το εκπαιδευτικό της σύστημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STAXTOULA

Νεοφερμένος

Η STAXTOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
εμεις στ σχολειο απ του χρονου θα το αρχισουμε ... :mad:
κ θα αλλαζουμε με μαθητες απ τη Γερμανια :jumpy:
εγω θα εχω φυγει του χρονου απ το Γυμνασιο :'(κ δ θα το προλαβω :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
εχω παρει μερος 2 φορες και δν το συνιστω σε κανεναν(αν τα παιδια ειναι δε απο γαλλια...........) ΒΡΑΣΤΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάποιος λόγος να μην συμφωνούμε πιστεύω.
Τα παιδιά ενός σχολείου κοντά στο δικό μας είχαν κάνει με την Φιλανδία νομίζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Eγώ θα πάω Γερμανία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Deatheater*

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
ααα εμένα θα μου άραιζε πάρα πόλυ να πάω σε μια αλλη χώρα ή να γνωρίσω παιδια απο αλλη χώρα...έχω ίδει γνωρίσει 2-3 και είναι παρα πολυ ωραία να έρχεσε σε επαφη με ανθρώπους με διαφορετικές κουλτούρες και γλώσσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki4ever!!!

Νεοφερμένος

Η sophaki4ever!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θα ήθελα την γνώμη σας για τα προγράμματα ανταλλαγής μαθητών.πως σας φαίνονται? εμείς τον οκτωβριο συμμετείχαμε σε ενα τέτοιο πρόγραμμα. οχι ολο το σχολείο βέβαια. μονο 17 ατομα απο την β και γ γυμνασίου. παντως ηταν πολυ καλα. γνωρσιαμε παιδια απο ολη την ευρωπη και τωρα ετοιμαζομαστε να παμε γερμανια και βουδαπεστη(οι επομενοι σταθμοι συναντησης). αν γινει καποιο τετοιο προγραμμα στο σχολειο σας να παρετε μερος αναμφίβολα. θα περασετε τελεια:no1::):iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danaoula8

Νεοφερμένος

Η danaoula8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
μηπως θα μπορουσες να μου δωσεις μερικες πληροφοριες για το προγραμμα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki4ever!!!

Νεοφερμένος

Η sophaki4ever!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ναι θα μπορούσα. Μόνο πες μου τι ακριβώς θέλεις να μάθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotisk

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
και εγω ενδιαφερομαι να μαθω!στο σχολειο δεν εχουν αναφερει κατι τετοιο!πρεπει να το ψαξω μονος μου ή να απευθυνθω σε καποιον καθηγητη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki4ever!!!

Νεοφερμένος

Η sophaki4ever!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
κανονικά θα πρέπει να σας ενημερώσουν οι καθηγητές πάντως δεν χάνεις και τίποτα να ρωτήσεις αν υπάρχει πιθανότητα να συμμετάσχει το σχολέιο σου σε κάποιο τέτοιο πρόγραμμα. και αν αρέσει και στον καθήγητη που θα ρωτήσεις η ιδέα τοτε μπορει να το συζητήσει και με την δεύθυνση του σχολειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lyan_14

Νεοφερμένος

Η lyan_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
'Ενα άλλο λύκειο της πόλης μου φέτος φιλοξένησε κάποια παιδιά από το εξωτερικό.....Και εμάς ο διευθυντής μας είπε πως φέτος μπορεί να έρθουν και κάποια παιδιά σε εμάς και να πάμε εμείς αργότερα στο εξωτερικό.......
Θα με ενδιέφερε πολύ και είναι πολύ μεγάλη βλακεία που δεν το εφαρμόζουν τόσο συχνά και στην Ελλάδα :mad:. Ελπίζω όμως αυτό το "μπορεί" του διευθυντή μας να γίνει 100% σίγουρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki4ever!!!

Νεοφερμένος

Η sophaki4ever!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Αμα τελικά το "μπορει" γινει ναι τοτε φροντησε να δηλώσεις γρήγορα συμμετοχή γιατί νομίζω πως οι θέσεις είναι λιγο περιορισμένες. σε εμάς απο 340 ατομα που έχει τ σχολείο διάλεξαν μονο 17
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos1326

Νεοφερμένος

Ο nikos1326 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
filaraki tha paw fetos gallia giati les oti itane toso xalia???????
ti den sou arese ?????????
-----------------------------------------
φιλαρακι προκειτε να παω και εγω γαλλια γιατι λες οτι ητανε χαλια τι δεν σου αρεσε???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,860 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα σχολείου. Είναι θέμα της διάθεσης καθηγητών και μαθητών να ψάξουν τα διάφορα προγράμματα. Προφανώς δεν είμαι αντίθετος σε τέτοιες δράσεις. Πλάκα έχει...

ειδικά, αν το μενού περιλαμβάνει τίποτα επισκέψεις μαθητών από βόρειες χώρες όπως Αγγλία, Δανία, Σουηδία,...κτλ θα έχει και όμορφες (θεές) Αγγλίδες, Δανέζες, Σουηδέζες,...κτλ αντίστοιχα ;) :D :D :D όχι σαν τις δικές μας της Ελλ(ε)ηνίδες :D :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top