Πρωτοετείς φοιτητές του Οικονομικού Παν. Αθηνών

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Καλησπέρα , είμαι πρωτοετής φοιτήτρια του Οικονομικού Πανεπιστήμιου Αθηνών και συγκεκριμένα στο τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών. Θα ήθελα να ρωτήσω , την Δευτέρα 7 Οκτωβρίου θα πάω κανονικά για μάθημα χωρίς να έχω γραφτεί; και θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο , κάνω υποχρεωτικά ξένη γλώσσα όποια διαλέξω ή έχω απαλλαγή; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Καλησπέρα!Μόνο στη πρώτη ερώτηση μπορώ να σου απαντήσω καθώς είμαι σε άλλο τμήμα.(Τα δικά μας αγγλικά στην ΟΔΕ είναι προαιρετικά,όπως θα δεις σε ποστ πιο πάνω)
Ναι,πάμε κανονικά χωρίς να έχουμε γραφτεί.Οι ημερομηνιές για τις εγγραφές θα ανακοινωθούν αργότερα στο site της σχολής.:)

A λάθος!Σε όλα τα τμήματα είναι προαιρετικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maruuuz

Νεοφερμένος

Η maruuuz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
προς τους πρωτοετεις του ΔΕΤ https://www.dmst.aueb.gr/index.php/el/newslist/425-bg2013 . :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johjy123opa

Νεοφερμένος

Ο johjy123opa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Λοιπόν...στο πρόγραμμα του λοχρη λεει για δευτερα 7-9 αστικό δίκαιο. Το βραδυ δεν εννοεί? ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Λοιπόν...στο πρόγραμμα του λοχρη λεει για δευτερα 7-9 αστικό δίκαιο. Το βραδυ δεν εννοεί? ?

Yeap. Σου φαίνεται περίεργο?
Τα μαθήματα είναι 9 το πρωί με 9 το βράδυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
@Chris
Εχεις ιδεα αν στο μαθημα εισαγωγη στους Η/Υ εξεταζομαστε κανονικα στο τελος του εξαμηνου η η παρακολουθηση του ειναι προαιρετικη? (τμ.οικονομικης επιστημης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
φιλε μου, δεν εχω τρομερη πειρα επι του θεματος, αλλα γενικα δεν ακουω συχνα για καποιο μαθημα να εχει υποχρεωτικη παρακολουθηση

απλως μερικα μαθηματα οπως μαθηματικα στατιστικες λογιστικες και οικονομετριες, ειναι στην ουσια απαραιτητο να πηγαινεις για να καταλαβεις τι σ γινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
ναι ηταν λαθος διατυπωση μου,κανενα δεν εχει υποχρεωτικη παρακολουθηση..ΑπλΑ θελω να μαθω αν το δινουμε στο τελος του εξαμηνου για να ξερω αν πρεπει να το παρακολουθω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
γενικα ολα τα μαθηματα τα δινεις
αμα καποιο εχει απαλλακτικη εργασια, θα στο πει ο καθηγητης προφανως

αλλα εννοειται οτι πρεπει να τα παρακολουθησεις σε ενα βαθμο
τουλαχιστον τις πρωτες 1-3 εβδομαδες, για να καταλαβεις τι γινεται πρεπει να πας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
καλησπερα :)
εχω κλασικά καποιες αποριουλες!

αρχικα, ηξερα οτι το καθε μαθημα διδασκεται 4 ωρες την εβδομαδα, τοτε γιατι η εφαρμοσμενη πληροφορικη ειναι 6 ωρες?

επισης, απο αλλο εξαμηνο ενας προτοετης μπορει να επιλεξει το μαθημα των αγγλικων 5 απο το 5ο εξαμηνο?

και τελος, για καποιον απο το οδε, τα μαθηματα των ξενων γλωσσων για το πρωτο εξαμηνο ειναι ολα προαιρετικά και δεν μετρανε στο βαθμο πτυχιου ή αυτο ισχυει μονο για τα αγγλικα?
δηλαδη καποιος απο το οδε ποσα μαθηματα δινει στην 1η του εξεταστικη?
4 ή 7?

ευχαριστω προκαταβολικα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
καλησπερα :)
εχω κλασικά καποιες αποριουλες!

αρχικα, ηξερα οτι το καθε μαθημα διδασκεται 4 ωρες την εβδομαδα, τοτε γιατι η εφαρμοσμενη πληροφορικη ειναι 6 ωρες?

επισης, απο αλλο εξαμηνο ενας προτοετης μπορει να επιλεξει το μαθημα των αγγλικων 5 απο το 5ο εξαμηνο?

και τελος, για καποιον απο το οδε, τα μαθηματα των ξενων γλωσσων για το πρωτο εξαμηνο ειναι ολα προαιρετικά και δεν μετρανε στο βαθμο πτυχιου ή αυτο ισχυει μονο για τα αγγλικα?
δηλαδη καποιος απο το οδε ποσα μαθηματα δινει στην 1η του εξεταστικη?
4 ή 7?

ευχαριστω προκαταβολικα:)

Ναι η πληροφορική είναι 6 ώρες- 4 θεωρία και 2 εργαστήριο.
Ναι, μπορείς να δηλώσεις αγγλικά πέμπτου εξαμήνου.
Το μάθημα της ξένης γλώσσας είναι προαιρετικό και δεν προσμετράται στο βαθμό πτυχίου. (σε όλα τα τμήματα). Ο οδεϊτης δίνει κατα κανόνα 4 μαθήματα εκτός αν διαλέξει κάποια από τις ξένες γλώσσες οπότε δίνει 5. Τώρα για το αν μπορεί να επιλέξει 2 απο αυτές η ακόμα και όλες δεν ξέρω..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Ναι η πληροφορική είναι 6 ώρες- 4 θεωρία και 2 εργαστήριο.
Ναι, μπορείς να δηλώσεις αγγλικά πέμπτου εξαμήνου.
Το μάθημα της ξένης γλώσσας είναι προαιρετικό και δεν προσμετράται στο βαθμό πτυχίου. (σε όλα τα τμήματα). Ο οδεϊτης δίνει κατα κανόνα 4 μαθήματα εκτός αν διαλέξει κάποια από τις ξένες γλώσσες οπότε δίνει 5. Τώρα για το αν μπορεί να επιλέξει 2 απο αυτές η ακόμα και όλες δεν ξέρω..:whistle:

σε ευχαριστω παρα πολυ:D
μηπως ξερεις τι γινεται αν ενας οδειτης στο 1ο εξαμηνο απλα διαλεξει να δωσει μονο τα 4 μαθηματα και οχι τις ξενες γλωσσες?
δηλαδη σε καποιο αλλο εξαμηνο θα πρεπει να επιλεξει καποιο επιπλεον μαθημα?
ή και στο 1ο ςξαμηνο αν επιλεξει καποια γλωσσα δεν προσμετραται στο βαθμο πρυχιου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
ναι ηταν λαθος διατυπωση μου,κανενα δεν εχει υποχρεωτικη παρακολουθηση..ΑπλΑ θελω να μαθω αν το δινουμε στο τελος του εξαμηνου για να ξερω αν πρεπει να το παρακολουθω...

Ειδικά στα μαθήματα του τμήματος Πληροφορικής είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η παρακολούθηση.

Καλή μας αρχή για αύριο παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nami

Νεοφερμένος

Η Nami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Άντε καλή αρχή. Να προλάβετε να βρείτε θέσεις (τώρα για τις πρώτες μέρες) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
σε ευχαριστω παρα πολυ:D
μηπως ξερεις τι γινεται αν ενας οδειτης στο 1ο εξαμηνο απλα διαλεξει να δωσει μονο τα 4 μαθηματα και οχι τις ξενες γλωσσες?
δηλαδη σε καποιο αλλο εξαμηνο θα πρεπει να επιλεξει καποιο επιπλεον μαθημα?
ή και στο 1ο ςξαμηνο αν επιλεξει καποια γλωσσα δεν προσμετραται στο βαθμο πρυχιου?

Δεν κανει τιποτα.
Δεν ειναι υποχρεωτικες οι ξενες γλωσσες. Αν δωσει κανονικά τα 4 μαθηματάκια του δεν έχει κανένα πρόβλημα, δεν χρειάζεται να δηλώσει κάτι επιπλέον σε επόμενο εξάμηνο. Είτε δώσεις ξένη γλώσσα είτε δεν δώσεις το ίδιο και το αυτό, εφόσον δεν προσμετράται στο βαθμό πτυχίου.

Καλή αρχή στους πρωτοετείς, καλή συνέχεια στους υπόλοιπους.
Δίκιο έχουν για τις θέσεις :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Δεν κανει τιποτα.
Δεν ειναι υποχρεωτικες οι ξενες γλωσσες. Αν δωσει κανονικά τα 4 μαθηματάκια του δεν έχει κανένα πρόβλημα, δεν χρειάζεται να δηλώσει κάτι επιπλέον σε επόμενο εξάμηνο. Είτε δώσεις ξένη γλώσσα είτε δεν δώσεις το ίδιο και το αυτό, εφόσον δεν προσμετράται στο βαθμό πτυχίου.

Καλή αρχή στους πρωτοετείς, καλή συνέχεια στους υπόλοιπους.
Δίκιο έχουν για τις θέσεις :p

σε ευχαριστω και παλι παρα πολυ:)

καλη αρχη να εχουμε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
εντυπωσεις απο την πρωτη μερα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
εντυπωσεις απο την πρωτη μερα??

δεν καναμε μαθημα γιατι δεν εχουμε καθηγητη-.-"
τσαμπα κουβαληθηκαμε:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
δεν καναμε μαθημα γιατι δεν εχουμε καθηγητη-.-"
τσαμπα κουβαληθηκαμε:mad:

δεν έχετε καθηγητή :confused:
καλά ήταν φαντάζομαι μας πήραν με το καλό πρώτο μάθημα για να πάμε και στο δεύτερο:P
Οι παρατάξεις όλοι την ώρα μας ενημερώνανε λες και τους το είπε καποιος :/:
Η πασπ και η δαπ ειδικά σου σπάνε τα νευρά και νομίζουν ότι είσαι χαζός
Μια από τη δαπ ποιο ψαρωμένη ήταν από εμένα μου έδωσε και έναν οδηγό πρωτοετών κάπου τον παράτησα δεν έλεγε και τίποτα αξιόλογο
Ωραία μέρη κοντά στη σχολή έχετε να προτείνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nami

Νεοφερμένος

Η Nami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
δεν έχετε καθηγητή :confused:
καλά ήταν φαντάζομαι μας πήραν με το καλό πρώτο μάθημα για να πάμε και στο δεύτερο:P
Οι παρατάξεις όλοι την ώρα μας ενημερώνανε λες και τους το είπε καποιος :/:
Η πασπ και η δαπ ειδικά σου σπάνε τα νευρά και νομίζουν ότι είσαι χαζός
Μια από τη δαπ ποιο ψαρωμένη ήταν από εμένα μου έδωσε και έναν οδηγό πρωτοετών κάπου τον παράτησα δεν έλεγε και τίποτα αξιόλογο
Ωραία μέρη κοντά στη σχολή έχετε να προτείνετε;

Οι παρατάξεις θα σας πρήζουν για αρκετό καιρό, ευτυχώς μετά τις εκλογές δε θα πατάει ψυχή στη σχολή από δαύτους. Η απόλαυση είναι στις εξετάσεις Ιουνίου/Σεπτέμβρη που πραγματικά εξαφανίζονται. :P Η αποκορύφωση της γελοιότητάς τους βέβαια είναι όταν κάνουν ότι δήθεν τσακώνονται με τα μικρόφωνα, σας τρώνε κανένα 30λεπτο πριν αρχίσει το μάθημα και στο τέλος τους διώχνει ο καθηγητής και θίγονται κιόλας :hehe: Όχι ευχαριστώ να λέτε, δεν είμαστε ανίκανοι/ες και μην δίνετε τα τηλέφωνά σας. Και αν σας πιέσουν ή σας φέρουν σε δύσκολη θέση απλά βρίστε τους, συνηθισμένοι είναι.

Οι περισσότεροι στο geo στη γωνία πάνε και στο corner. :D Και ο γρηγόρης έχει καλό και φθηνό καφέ, είναι βέβαια λίγο δυνατούτσικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top