Πρωτοετείς φοιτητές του Οικονομικού Παν. Αθηνών

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Χαιρομαι που το ακουω ρε Χρηστο γιατι ακουγεται ενδιαφερον συστημα...
Τα μαθηματα που μπορεις να επιλεξεις ειναι συγκεκριμενα η μπορεις να επιλεξεις το οτιδηποτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
συγνωμη γινεται να διαλεξεις μαθηματα απο αλλα τμηματα?
τι ακριβως κερδιζει καποιος απο αυτο?

κανενας απο λοχρη μπορει να μου προτεινει κανενα μαθημα απο αλλο εξαμηνο?
μια κοπελα μου ειπε απο το 3ο εξαμηνο το μαθημα "μακροοικονομικη".
τι λετε?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalia2212

Νεοφερμένος

Η natalia2212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Πηνελοπη,δεν εχουμε την δευτερα αγγλικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peneloped

Νεοφερμένος

Η peneloped αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Πηνελοπη,δεν εχουμε την δευτερα αγγλικα?

Τι να σου πω κι εγώ, μακάρι να ΄ξερα!
Νομίζω ότι δεν έχουμε γιατί αν ισχύει ό,τι λένε εδώ οι υπόλοιποι και δεν διαλέγεις μαθήματα επιλογής από το πρώτο εξάμηνο, θα πρέπει να πάμε για τα υποχρεωτικά μαθήματα την Τρίτη! Μη με ρωτήσεις όμως για ποιο λόγο υπάρχουν τα επιλογής, γιατί δεν έχω ιδέα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Σύμφωνα με το πρόγραμμα έχουμε τη Τρίτη 1-3 αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
συγνωμη γινεται να διαλεξεις μαθηματα απο αλλα τμηματα?
τι ακριβως κερδιζει καποιος απο αυτο?

κανενας απο λοχρη μπορει να μου προτεινει κανενα μαθημα απο αλλο εξαμηνο?
μια κοπελα μου ειπε απο το 3ο εξαμηνο το μαθημα "μακροοικονομικη".
τι λετε?:)

κανεις?:Σ


επισης, σε σχεση με το πασο: εχω κανει την εγγραφη στο σαιτ του υπουργειου (https://submit-academicid.minedu.gov.gr/Login.aspx) αλλα την αίτηση για το πασο δεν μπορω να την κανω προτου γραφτω στη σχολη, ετσι?:Σ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lexritis

Νεοφερμένος

Ο lexritis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
κανεις?:Σ


επισης, σε σχεση με το πασο: εχω κανει την εγγραφη στο σαιτ του υπουργειου (https://submit-academicid.minedu.gov.gr/Login.aspx) αλλα την αίτηση για το πασο δεν μπορω να την κανω προτου γραφτω στη σχολη, ετσι?:Σ

χαλαρωσε λιγο,θα πας στη σχολη και θα ρωτησεις ο,τι θελεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peneloped

Νεοφερμένος

Η peneloped αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
κανεις?:Σ


επισης, σε σχεση με το πασο: εχω κανει την εγγραφη στο σαιτ του υπουργειου (https://submit-academicid.minedu.gov.gr/Login.aspx) αλλα την αίτηση για το πασο δεν μπορω να την κανω προτου γραφτω στη σχολη, ετσι?:Σ

Μπορείς να την κάνεις από τώρα. Πρέπει να πας στο site της ηλεκτρονικής γραμματείας της σχολής, να φτιάξεις λογαριασμό με τον αριθμό μητρώου κ τον αριθμό της ταυτότητας σου και μετά, να πας στο site του υπουργείου και να βάλεις το όνομα χρήστη και το κωδικό που θα σου δώσουν από την ηλεκτρονική γραμματεία! Αν θες τη γνώμη μου, μη καθυστερείς την αίτηση για το πάσο σου, εμένα ήδη μου το ζητάνε από παντού :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Μπορείς να την κάνεις από τώρα. Πρέπει να πας στο site της ηλεκτρονικής γραμματείας της σχολής, να φτιάξεις λογαριασμό με τον αριθμό μητρώου κ τον αριθμό της ταυτότητας σου και μετά, να πας στο site του υπουργείου και να βάλεις το όνομα χρήστη και το κωδικό που θα σου δώσουν από την ηλεκτρονική γραμματεία! Αν θες τη γνώμη μου, μη καθυστερείς την αίτηση για το πάσο σου, εμένα ήδη μου το ζητάνε από παντού :/:

ναι αλλα ζηταει να βαλλω και τον μηνα πρωτης εγγραφης, ενω εμεις δεν εχουμε ιδεα ακομα ποτε θα γινει αυτο:Σ
κι αν θα ναι τελικα ο οκτωβριος:Σ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peneloped

Νεοφερμένος

Η peneloped αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ναι αλλα ζηταει να βαλλω και τον μηνα πρωτης εγγραφης, ενω εμεις δεν εχουμε ιδεα ακομα ποτε θα γινει αυτο:Σ
κι αν θα ναι τελικα ο οκτωβριος:Σ

Δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία αυτό, εγώ έβαλα Σεπτέμβριο επειδή τότε έκανα τη πρώτη φάση. Κοίτα να συμπληρώσεις σωστά τα υπόλοιπα στοιχεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ ΜΑΘΗΜΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ (προς το παρόν). ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΝΑ ΠΑΤΕ.
Και να πάτε να το δώσετε δεν μετράει σαν μάθημα πτυχίου. :)

Χαιρομαι που το ακουω ρε Χρηστο γιατι ακουγεται ενδιαφερον συστημα...
Τα μαθηματα που μπορεις να επιλεξεις ειναι συγκεκριμενα η μπορεις να επιλεξεις το οτιδηποτε?
Γενικά θα δείς ότι εκτός από τα υποχρεωτικά μαθήματα κορμού έχουμε πολύ ευελιξία και πάρα πολλά προσφερόμενα μαθήματα ανάλογα την αρεσκεία του καθένα!

συγνωμη γινεται να διαλεξεις μαθηματα απο αλλα τμηματα?
τι ακριβως κερδιζει καποιος απο αυτο?

κανενας απο λοχρη μπορει να μου προτεινει κανενα μαθημα απο αλλο εξαμηνο?
μια κοπελα μου ειπε απο το 3ο εξαμηνο το μαθημα "μακροοικονομικη".
τι λετε?:)

Τα'χετε μπερδέψει στο μυαλό σας.
Στο α'ετος μπορείτε να διαλέγετε και μαθήματα του β' έτους (αν και αυτό σημαίνει -> περισσότερο διάβασμα, παρακολουθήσεις, υποχρεώσεις)

Τα μαθήματα άλλων τμημάτων του ΟΠΑ είναι maximum 3 και συνήθως τα παίρνεις μετά το 3ο έτος για να καλύψεις τα απαιτούμενα μαθήματα για τη λήψη πτυχίου, αν ενδιαφέρεσαι ως προς αυτά γιατί συνήθως δεν είναι τόσο ενδιαφέροντα. Δεν κερδίζεις κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
ναι αλλα ζηταει να βαλλω και τον μηνα πρωτης εγγραφης, ενω εμεις δεν εχουμε ιδεα ακομα ποτε θα γινει αυτο:Σ
κι αν θα ναι τελικα ο οκτωβριος:Σ

τελικά έκανες την αίτηση για πάσο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
συγνωμη γινεται να διαλεξεις μαθηματα απο αλλα τμηματα?
τι ακριβως κερδιζει καποιος απο αυτο?

κανενας απο λοχρη μπορει να μου προτεινει κανενα μαθημα απο αλλο εξαμηνο?
μια κοπελα μου ειπε απο το 3ο εξαμηνο το μαθημα "μακροοικονομικη".
τι λετε?:)

εγω θα σ προτεινα "κατσε στα αβγα σου"
το πρωτο εξαμηνο ειναι αρκετα κουραστικο (οχι λογω μαθηματων) επειδη πρεπει να προσαρμοστεις, επειδη τα μαθηματα ειναι λιγο ξεκαρφωτα με την σχολη και τα λοιπα

ουτως ή αλλως μεταβιας θα παρακολουθεις τα δικα σου μαθηματα :P αστικο 2-3 φορες πατησα (δεν στο προτεινω να πας ή να μην πας, προσωπικες αποφασεις ειναι αυτα)

απο το 3ο, αν ντε και καλα θες, μπορεις να παρεις πληροφορικη
μην παρεις μακρο, θα αυτοκτονησεις απο βαρεμαρα, (πρεπει να εχεις παθει μια μεταθανατια εμπειρια με την μικρο για να μπεις στα "οικονομικα") ισως, με μεγαλη επιφυλαξη να μπορεις να παρεις και χρηματοοικονομικα (δεν ξερω βεβαια κατα ποσο εισαι καλη σε απλα βασικα μαθηματικα για να κανεις το αλμα)

σε καθε περιπτωση εγω προτεινω να μην παρεις εξτρα
ειχαμε ανθρωπους που κοπηκαν 10/10 στο πρωτο ετος (δεν ειχαν αφησει παρτι για παρτι)
δεν ειναι δυσκολα, ουτε ομως μπορεις να καταπιαστεις με πολλα
take your time
και ΠΡΟΣΕΞΕ
μαθηματικα και στατιστικη
τα μαθηματικα απλα επειδη ειναι "δυσκολα" στο πρωτο ετος (εγω προσωπικα δεν ειχα θεμα, αλλα παρακολουθουσα) και στατιστικη, επειδη χρειαζεται στο μελλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
εγω θα σ προτεινα "κατσε στα αβγα σου"
το πρωτο εξαμηνο ειναι αρκετα κουραστικο (οχι λογω μαθηματων) επειδη πρεπει να προσαρμοστεις, επειδη τα μαθηματα ειναι λιγο ξεκαρφωτα με την σχολη και τα λοιπα
Βασιλη προσωπικα σκεφτομουν να παρακολουθησω προγραμματισμο και εισαγωγη στην επ.υπολογιστων απο το τμημα πληροφορικης περα απο τα 5 μαθηματα της σχολης μου.Πιστευεις οτι ειναι λαθος επιλογη?Το σκεφτομαι αρκετο καιρο τωρα με την αποψη του αν θα μπορω να τα φερω εις περας στο Α εξαμηνο,με την προυποθεση παντα οτι θα υπαρχει διαβασμα και ειμαι διατεθιμενος να το κανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
εγω θα σ προτεινα "κατσε στα αβγα σου"
το πρωτο εξαμηνο ειναι αρκετα κουραστικο (οχι λογω μαθηματων) επειδη πρεπει να προσαρμοστεις, επειδη τα μαθηματα ειναι λιγο ξεκαρφωτα με την σχολη και τα λοιπα

ουτως ή αλλως μεταβιας θα παρακολουθεις τα δικα σου μαθηματα :P αστικο 2-3 φορες πατησα (δεν στο προτεινω να πας ή να μην πας, προσωπικες αποφασεις ειναι αυτα)

απο το 3ο, αν ντε και καλα θες, μπορεις να παρεις πληροφορικη
μην παρεις μακρο, θα αυτοκτονησεις απο βαρεμαρα, (πρεπει να εχεις παθει μια μεταθανατια εμπειρια με την μικρο για να μπεις στα "οικονομικα") ισως, με μεγαλη επιφυλαξη να μπορεις να παρεις και χρηματοοικονομικα (δεν ξερω βεβαια κατα ποσο εισαι καλη σε απλα βασικα μαθηματικα για να κανεις το αλμα)

σε καθε περιπτωση εγω προτεινω να μην παρεις εξτρα
ειχαμε ανθρωπους που κοπηκαν 10/10 στο πρωτο ετος (δεν ειχαν αφησει παρτι για παρτι)
δεν ειναι δυσκολα, ουτε ομως μπορεις να καταπιαστεις με πολλα
take your time
και ΠΡΟΣΕΞΕ
μαθηματικα και στατιστικη
τα μαθηματικα απλα επειδη ειναι "δυσκολα" στο πρωτο ετος (εγω προσωπικα δεν ειχα θεμα, αλλα παρακολουθουσα) και στατιστικη, επειδη χρειαζεται στο μελλον

σε ευχαριστω παρα πολυ!:)
θα το σκεφτω αυτο με το να κατσω στα αυγα μου και θα δω τι θα κανω:P
ισως παρω την πληροφορικη οπως μου ειπες:)

τελικά έκανες την αίτηση για πάσο;

μπααααα...
επειδη θελω να μαι πολυ τυπικη θα περιμενω να γινει η εγγραφη και μετα:)

τωρα νταξει αν το χρειαστω παρα πολυ το πασο ισως την κανω τελικα την αιτηση νωριτερα αλλα προς το παρον δεν μου το χουν ζητησει πουθενα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
τι γινετε με τις εγγραφες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Βασιλη προσωπικα σκεφτομουν να παρακολουθησω προγραμματισμο και εισαγωγη στην επ.υπολογιστων απο το τμημα πληροφορικης περα απο τα 5 μαθηματα της σχολης μου.Πιστευεις οτι ειναι λαθος επιλογη?Το σκεφτομαι αρκετο καιρο τωρα με την αποψη του αν θα μπορω να τα φερω εις περας στο Α εξαμηνο,με την προυποθεση παντα οτι θα υπαρχει διαβασμα και ειμαι διατεθιμενος να το κανω.

Πρέπει να υπάρχουν αναγκαστικά στη λίστα με τα προσφερόμενα μαθήματα.
Μέχρι (1) θα σου πρότεινα αν υπάρχει και μπορείς να το επιλέξεις φέτος να πάρεις γιατί είναι απαιτητικό το 1ο έτος και είσαι ακόμα ψαράκι!
Αν έχεις προθυμία κοίτα πρώτα να περνάς και με βαθμούς τα μαθήματά σου και άστα προς το παρόν τα ευρείας επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peneloped

Νεοφερμένος

Η peneloped αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
τι γινετε με τις εγγραφες??

Η έγγραφη θα γινει λιγο μετα την έναρξη των μαθημάτων και θα βγει ανακοίνωση στο site και στη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanahtIstratis

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει ότι ξέρει για τα βιβλία του κάθε μαθήματος; Πότε μαθένεις ποια χρειάζονται και από που τα προμιθεύσεσαι,τιμες κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Καλησπέρα , είμαι πρωτοετής φοιτήτρια του Οικονομικού Πανεπιστήμιου Αθηνών και συγκεκριμένα στο τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών. Θα ήθελα να ρωτήσω , την Δευτέρα 7 Οκτωβρίου θα πάω κανονικά για μάθημα χωρίς να έχω γραφτεί; και θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο , κάνω υποχρεωτικά ξένη γλώσσα όποια διαλέξω ή έχω απαλλαγή; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top