Πρωτοετείς φοιτητές του Οικονομικού Παν. Αθηνών

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Η γνωση μαθηματικων και οικονομικων μοντελων παντου χρειαζεται απο το μανατζεμεντ μεχρι τα logistics.Θα ελεγα καλυτερα οτι αυτο που λες ισχυει πιο πολυ σε καποιες πολυ εξειδικευμενες θεσεις πχ σε τραπεζες κτλ και παντα με την συνεργασια οικονομολογων που θα πρεπει και αυτοι εξισου να εχουν γνωση στα θεματα με την διαφορα ομως οτι δεν θα πρεπει να εχουν μονο σ'αυτα.Γι αυτο λεω πως οι γνωσεις μαθηματικων και οικονομικων μοντελων ειναι πιο πολυ σαν ενα εργαλειο για εναν οικονομολογο.
Σε μια συμβουλευτικη ομως αλλαζουν πολυ τα πραγματα...οχι μονο πρεπει να ξερεις μοντελα και μαθηματικα γιατι απλα αυτα απο μονα τους δεν φτανουν..πρεπει να ξερεις και θεωρια μανατζμεντ,μαρκετινγκ (και δεν τα εννοω με το απλο μπλα μπλα που ισως εχετε στο μυαλο..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
εγω αυτο που ξερω ειναι οτι αν καποιος θελει να σπουδασει οικονομικα θα παει στην ΑΣΟΕΕ οχι στο ΕΜΠ.Τα οικονομικα ειναι κυριως κοινωνικη επιστημη οχι μονο ποσοτικη.Και πιστεψε με ,το να σκεφτεσαι σαν οικονομολογος η μανατζερ πχ το τι θα επηρεασει τι (στο μαρκετινγκ ,πωλησεις κτλ) ,ειναι πολυ πιο δυσκολο απ το να μαθαινεις μαθηματικα.Γιατι στο πρωτο θελει τελεια κριτικη σκεψη (που δεν αποκταται ευκολα και μονο μεσο των μαθηματικων) ενω στο δευτερο μια γερη βαση στα μαθηματικα.Στην ασοεε σου μαθαινουν το πρωτο (κυριως) στο ΕΜΠ σου μαθαινουν το 2.Σε μια συμβουλευτικη κυριως κοιτανε το 1 και μια καλη βαση στο 2..
Οποτε καποιος που ξερει πολυ καλα μαθηματικα δεν παει να πει οτι μπορει να γινει και οικονομολογος η μανατζερ σε μια εταιρια.

για αυτο ειπα και εγω, αλλο ποσοτικος αναλυτης, άλλο οικονομολόγος...

αλλά εχουμε ξεφυγει εκτος topic

κανενα νεο απο τη σχολη?
εγω λεω σημερα να παω να καταθεσω τα δικαιολογητικά για δωρεαν σιτιση, μιας και τα εχω ολα ετοιμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγω για μια απλή ανανέωση κάρτα σίτισης θα πρέπει να κάνω την ίδια διαδικασία με του κόσμου τα δικαιολογητικά pfff
Παιδιά, μην περιπλέκεται τα πράγματα.
1 χρόνος MBA δεν συγκρίνεται με 4 χρόνια φοίτησης.
Είναι χρήσιμα τα μαθηματικά (και γενικότερα τα ποσοτικά μαθήματα ως εργαλείο) αλλά ως εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Εγω για μια απλή ανανέωση κάρτα σίτισης θα πρέπει να κάνω την ίδια διαδικασία με του κόσμου τα δικαιολογητικά pfff

Ναι,βασικά κι εμείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

floydiantree

Νεοφερμένος

Η floydiantree αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Κάρτα σίτισης για τους πρωτοετείς μέχρι πότε είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Εγω για μια απλή ανανέωση κάρτα σίτισης θα πρέπει να κάνω την ίδια διαδικασία με του κόσμου τα δικαιολογητικά pfff
Παιδιά, μην περιπλέκεται τα πράγματα.
1 χρόνος MBA δεν συγκρίνεται με 4 χρόνια φοίτησης.
Είναι χρήσιμα τα μαθηματικά (και γενικότερα τα ποσοτικά μαθήματα ως εργαλείο) αλλά ως εκεί.

Προφανώς, η συζήτηση δεν είχε επικεντρωθεί στα MBA.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ναι,βασικά κι εμείς...

Tragic.
Άντε να πάρω στο δήμο, να μου στείλουν την οικογενειακή κατάσταση.
Άντε να πάω στο ΚΕΠ να επικυρώσω τις μαλακίες που θέλει.
Άντε να βγάλω φωτογραφίες.
Άντε να συμπληρώνω τα έντυπα.
Άντε να λεω στη μαμα να πει στο λογιστή για το εκκαθαριστικό εφορίας.

-_-
Άσε που νόμιζα ότι έχασα την ταυτότητα. Πήγα και έκανα απωλεια και πρέπει να πάω να πάρω παράβολο απο ΔΟΥ και να βγαλω ασπρομαυρες φωτογραφίες ΕΝΩ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ.
Και πρέπει να τη βγάλω και φωτοτυπία και να την επικυρώσω και στα ΚΕΠ.

ΓΜΣΤ.


Προφανώς, η συζήτηση δεν είχε επικεντρωθεί στα MBA.

Ναι δεν έχει επικεντρωθεί εκεί.
Απλά, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.
Τότε ας μην υπήρχαν οικονομικές σχολές.
Τα οικονομικά, χρησιμοποιούν τα μαθηματικά (και γενικότερα τα ποσοτικά μαθήματα) ως εργαλεία.
Τίποτα παραπάνω.
Και καλή γνώση μαθηματικών χρειάζονται σε κάποιους συγκεκριμένους τομείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ναι δεν έχει επικεντρωθεί εκεί.
Απλά, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.
Τότε ας μην υπήρχαν οικονομικές σχολές.
Τα οικονομικά, χρησιμοποιούν τα μαθηματικά (και γενικότερα τα ποσοτικά μαθήματα) ως εργαλεία.
Τίποτα παραπάνω.
Και καλή γνώση μαθηματικών χρειάζονται σε κάποιους συγκεκριμένους τομείς.

Γι' αυτούς τους τομείς μιλάγαμε.
Τι να πω, γενικά η attitude στα PhD/MSc είναι "you bring the math, we'll bring the economics!".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Για μενα ποσοτικες γνωσεις που μπορουν ν αποκτηθουν μ ενα μαστερ χρειαζοντε παντου απο μαρκετινγκ ,οικονομικη θεωρια μεχρι logistics οπως ειπα και παραπανω.Ενας οικονομολογος με μαστερ σε ποσοτικες μεθοδους θα μπορουσε ανετα να δουλεψει σε θεσεις logistics,ερευνας μαρκετινγκ και ακομα και ως credit analyst.Οι γνωσεις και απ τους 2 τομεις τις κρινω απαραιτητες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Normal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Εμείς οι πρωτοετείς που δεν έχουμε ακόμη ταυτότητα πώς θα βγάλουμε την κάρτα σίτισης;;; (αφού μέχρι τις 30/9, που λήγουν οι αιτήσεις σίτισης, σιγά μην έχει προλάβει να εκδοθεί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnseim

Νεοφερμένος

Ο johnseim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Εμείς οι πρωτοετείς που δεν έχουμε ακόμη ταυτότητα πώς θα βγάλουμε την κάρτα σίτισης;;; (αφού μέχρι τις 30/9, που λήγουν οι αιτήσεις σίτισης, σιγά μην έχει προλάβει να εκδοθεί)
Για μας λογικά θα είναι μεγαλύτερη η προθεσμία...γιατί αν δεν κάνω λάθος λέει για ανανέωση κάρτα σίτισης...εμείς τι να ανανεώσουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μέχρι τις 30/9 είναι οι αιτήσεις για ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΣΙΤΙΣΗΣ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Normal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Για μας λογικά θα είναι μεγαλύτερη η προθεσμία...γιατί αν δεν κάνω λάθος λέει για ανανέωση κάρτα σίτισης...εμείς τι να ανανεώσουμε :P

Μέχρι τις 30/9 είναι οι αιτήσεις για ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΣΙΤΙΣΗΣ :D
:redface: Mea culpa, δεν το ειχα προσέξει, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες! :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
ποιες ειναι οι προυποθεσεις για την καρτα σιτισης? εχει μπει οριο εισοδηματος? οποτε και να πας για καρτα σιτισης θα στην βγαλουνε...μπορει να εισαι φοιτητης και να μην ειχες βγαλει τα προηγουμενα χρονια οποτε δεν μπορουν να σου πουν κατι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

barca10

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Tragic.
Άντε να πάρω στο δήμο, να μου στείλουν την οικογενειακή κατάσταση.
Άντε να πάω στο ΚΕΠ να επικυρώσω τις μαλακίες που θέλει.
Άντε να βγάλω φωτογραφίες.
Άντε να συμπληρώνω τα έντυπα.
Άντε να λεω στη μαμα να πει στο λογιστή για το εκκαθαριστικό εφορίας.

-_-
Άσε που νόμιζα ότι έχασα την ταυτότητα. Πήγα και έκανα απωλεια και πρέπει να πάω να πάρω παράβολο απο ΔΟΥ και να βγαλω ασπρομαυρες φωτογραφίες ΕΝΩ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ.
Και πρέπει να τη βγάλω και φωτοτυπία και να την επικυρώσω και στα ΚΕΠ.

ΓΜΣΤ.

Την επικύρωση θα την κάνεις στο Δημαρχείο.

Εγώ πήγα σήμερα, πολύς κόσμος! μου πε από βδομάδα να περάσω να πάρω την κάρτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Την επικύρωση θα την κάνεις στο Δημαρχείο.

Εγώ πήγα σήμερα, πολύς κόσμος! μου πε από βδομάδα να περάσω να πάρω την κάρτα.

Το Δημαρχείο είναι στο Νομό Αιτωλοακαρνανίας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

barca10

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Το Δημαρχείο είναι στο Νομό Αιτωλοακαρνανίας. :P

Ναι το ξέχασα :)

Θα πας στο ΚΕΠ και θα ζητήσεις το πιστοποιητικό. Αν δεν το πάρεις την ίδια μέρα θα το πάρεις την επόμενη. Δεν αργεί σχετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RedDevil20

Νεοφερμένος

Ο RedDevil20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ρε παιδες γιατι δεν μπορω να κανω εγγραφη στο e-class ? Μου λεει πως τα στοιχεια μου δεν ειναι σωστα :/: .... Μηπως χρειαζεται χρονος για να ενεργοποιηθει το username ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Normal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Ρε παιδες γιατι δεν μπορω να κανω εγγραφη στο e-class ? Μου λεει πως τα στοιχεια μου δεν ειναι σωστα :/: .... Μηπως χρειαζεται χρονος για να ενεργοποιηθει το username ?
Ναι ουτε εμένα τους δέχεται (οπως και στο webmail). Μαλλον πρέπει να περάσει καποιο χρονικό διάστημα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ρε παιδες γιατι δεν μπορω να κανω εγγραφη στο e-class ? Μου λεει πως τα στοιχεια μου δεν ειναι σωστα :/: .... Μηπως χρειαζεται χρονος για να ενεργοποιηθει το username ?

Παιδιά, προσέξτε τι βάζετε για username και password.

Τα στοιχεία αυτά είναι πάνω στο άσπρο τετράγωνο χαρτάκι (ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ για το ΚΕΝΤΡΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ)

Δηλαδή :

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ :
ΤΜΗΜΑ :
E-MAIL ADRESS :
ΟΝΟΜΑ ΧΡΗΣΤΗ (Username) :
ΚΩΔΙΚΟΣ (Password) :

Ως όνομα χρήστη στο e-class βάζεις το παραπάνω Username και του κολλάς απο πίσω το @dias και ως συνθηματικό βάζεις τον παραπάνω Password.

Απαιτείται να κάνετε πρώτα την εγγραφή σας στο eclass.aueb.gr, ωστε να μπειτε!
Εγγραφή (αν δεν κάνω λάθος) κάνετε ΕΔΩ : https://eclass.aueb.gr/modules/auth/ldapnewuser.php?auth=4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top