Πρωτοετείς στη Βιολογία

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
( O AKYΡΟΣ )

Οι του βιολογικού, μήπως εκτείθεστε σε τίποτα χημικά μέσα στα εργαστήρια; Διακρίνω μια τάση, πως να το πω, λες και καπνίζατε μαύρο για 15 χρόνια :p

Ε chris?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athens18

Νεοφερμένος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Σε ποιό αναγνωστήριο πηγαίνετε?Στο Ιπποκράτους 15 ,2ος όροφος που πηγαίνω κι εγώ?Ή έχετε κι εκεί κοντά?Πάντως όντως ο χώρος σε εμπνέει να διαβάσεις.


Στη βιβλιοθήκη Θετικών Επιστημών έχουμε στήσει το στέκι μας... Κάπου στα όρια ΜΑθηματικού - Φυσικού.... Βασικά ο χώρος δε σου αφήνει και πολλές επιλογές!:P Θέλοντας και μη, θα διαβάσεις!

Ρε Χρήστο μακάρι...! Εμείς έχουμε και τεστάκι δυστυχώς....:( Άρα θέλει και ξεσκαρτάρισμα η ύλη στο σπίτι....
-----------------------------------------
( O AKYΡΟΣ )

Οι του βιολογικού, μήπως εκτείθεστε σε τίποτα χημικά μέσα στα εργαστήρια; Διακρίνω μια τάση, πως να το πω, λες και καπνίζατε μαύρο για 15 χρόνια :p

Ε chris?:P

Δε ξέρω τι θα καταλάβει ο Χρήστος, αλλά εγώ ένα έχω να πω.

Ούτε μαύρο καπνίζουμε, ούτε άσπρο ρουφάμε, ούτε κανένα άλλο χρώμα εκμεταλλευόμαστε....(τουλάχιστον όχι ακόμα....!:P) Η σχολή είναι μαστούρα από μόνη της. Τι χασίσια και μαλακίες, Βιολογικό ftw!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Biomen

Νεοφερμένος

Ο Biomen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Για την βοτανική το 2ο τεστ πότε το γράφουμε; Σε αυτό το εργαστήριο ή στο επόμενο; [smilie=rk01_sub.gif]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athens18

Νεοφερμένος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Παιδιά, S.O.S. !!!!!!!

Ενώ νόμιζα ότι αύριο δεν έχω εργαστήριο βιολογίας, κάποιοι μου λένε ότι μάλλον έχουμε... Δε μπορώ να βρω ανακοινώσεις για ημερομηνίες μαθημάτων και το e-class μου αρνείται κάθε συνεργασία... Ξέρει κανείς, από το τμήμα Βιολογίας αύριο 10-1, τί ακριβώς παίζει??? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Biomen

Νεοφερμένος

Ο Biomen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ανακοίνωση για τα εργαστήρια Βιολογίας:
EΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΩΝ ΑΣΚΗΣΕΩΝ
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ: 2009-2010

1. ΜΙΤΩΣΗ-ΜΕΙΩΣΗ, HΛΕΚΡΟΦΟΡΗΣΗ ΙΣΤΟΝΩΝ

2. ΚΥΤΤΑΡΙΚΗ ΑΝΑΠΝΟΗ-ΖΥΜΩΣΗ

3. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ DNA

4. ΟΜΑΔΕΣ ΑΙΜΑΤΟΣ

5. ΑΣΚΗΣΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΑΣ

Τμηματα: Τρίτη 4-7, Τετάρτη 1-4, Τετάρτη 4-7, Πέμπτη 10-1, Πέμπτη 1-4 (αντί Παρ 4-7)
1. ΜΙΤΩΣΗ-ΜΕΙΩΣΗ, HΛΕΚΡΟΦΟΡΗΣΗ ΙΣΤΟΝΩΝ


21/10 Τετάρτη 1-4

21/10 Τετάρτη 4-7

22/10 Πέμπτη 10-1

27/10 Τρίτη 4-7

29/10 Πέμπτη 1-4


2. ΚΥΤΤΑΡΙΚΗ ΑΝΑΠΝΟΗ-ΖΥΜΩΣΗ


3/11 Τρίτη 4-7

4/11 Τετάρτη 1-4

5/11 Πέμπτη 10-1

11/11 Τετάρτη 4-7

12/11 Πέμπτη 1-4


Για τις επόμενες ασκήσεις θα βγεί νέα ανακοίνωση
Η υπεύθυνη του μαθήματος Σ. Κουγιανού-Κουτσούκου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athens18

Νεοφερμένος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Αμ το επόμενο μας καίει...!:P Thanks anyway!!!:) Πάντως τελικά είδα στο e-class ανακοίνωση η οποία δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη είναι αλλά μας έχει την επόμενη εργαστηριακή άσκηση την επόμενη Πέμπτη, άρα λογικά άκυρος ο συναγερμός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

y33p33

Νεοφερμένος

Η y33p33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Πέρασε κανείς βιολογικό φέτος; Αντε να μαζευόμαστε σιγά σιγά! :)
Εγώ μπήκα ΑΠΘ. Κανένας συνάδελφος; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilikanthropos

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Πέρασε κανείς βιολογικό φέτος; Αντε να μαζευόμαστε σιγά σιγά! :)
Εγώ μπήκα ΑΠΘ. Κανένας συνάδελφος; :whistle:
Συγχαρητήρια! :clapup: Ένας εδώ!:D Ηράκλειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

y33p33

Νεοφερμένος

Η y33p33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ωπ, καλως τον! Καλη αρχη να εχουμε! :)

btw, η πολη σου (Ρεθυμνο) ειναι πανεμορφη, ειχα ερθει περσι το καλοκαιρι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilikanthropos

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ωπ, καλως τον! Καλη αρχη να εχουμε! :)

btw, η πολη σου (Ρεθυμνο) ειναι πανεμορφη, ειχα ερθει περσι το καλοκαιρι :D
Ναι!:)
Καλή είναι η πόλη και γίνεται και ομορφότερη με τον καιρό, αλλά τόσα χρόνια εδώ δε θα στεναχωρηθώ που θα φύγω... :P Αλλά και πάλι δίπλα θα 'μαι!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pauline

Δραστήριο μέλος

Η pauline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
συνάδελφοι συγχαρητήριααα!!!!!:clapup: καλή φοιτητική ζωή (που θα 'ναι! δεν υπάρχει περίπτωση!!!!:P) και καλή σταδιοδρομία εύχομαι!!!!!!!!!:D

(δεν είμαι πρωτοετής, αλλά δεεεε βαριέσαι! όλοι οι καλοί χωράνε :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lilikanthropos

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
συνάδελφοι συγχαρητήριααα!!!!!:clapup: καλή φοιτητική ζωή (που θα 'ναι! δεν υπάρχει περίπτωση!!!!:P) και καλή σταδιοδρομία εύχομαι!!!!!!!!!:D

(δεν είμαι πρωτοετής, αλλά δεεεε βαριέσαι! όλοι οι καλοί χωράνε :P)
Ευχαριστούμε!!!!!!:D Ναι, τώρα αρχίζει το καλό!!!!:clapup: Που σπουδάζεις εσύ?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

y33p33

Νεοφερμένος

Η y33p33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
συνάδελφοι συγχαρητήριααα!!!!!:clapup: καλή φοιτητική ζωή (που θα 'ναι! δεν υπάρχει περίπτωση!!!!:P) και καλή σταδιοδρομία εύχομαι!!!!!!!!!:D

(δεν είμαι πρωτοετής, αλλά δεεεε βαριέσαι! όλοι οι καλοί χωράνε :P)

Ευχαριστουμε, ευχαριστουμε! :D
Αν μπορεις πες μας και τις εντυπωσεις σου απ'τη σχολη (εργαστηρια, εξεταστικες, ευκολια-δυσκολια μαθηματων, ελευθερος χρονος κτλ) για να μας βαλεις κι εμας λιγο στο κλιμα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pauline

Δραστήριο μέλος

Η pauline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Ευχαριστούμε!!!!!!:D Ναι, τώρα αρχίζει το καλό!!!!:clapup: Που σπουδάζεις εσύ?:)
Πράγματι, τώρα αρχίζειιι!!!!!!!!!! Στο βιολογικό της Πάτρας σπουδάζω.Τώρα θα μπω στο 2ο έτος...

Ευχαριστουμε, ευχαριστουμε! :D
Αν μπορεις πες μας και τις εντυπωσεις σου απ'τη σχολη (εργαστηρια, εξεταστικες, ευκολια-δυσκολια μαθηματων, ελευθερος χρονος κτλ) για να μας βαλεις κι εμας λιγο στο κλιμα. ;)
Κοίταξε, οι εντυπώσεις είναι πολύ καλές!! Βέβαια, τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου ήταν κάπως γενικά (Γενική Χημεία, Οργανική Χημεία, Φυσική, Μαθηματικά και -Ζωολογία 1-), αλλά, καθώς τα 4 από αυτά είχαν και τα εργαστήρια τους, καθίσταντο και πιο ενδιαφέροντα τα μαθήματα!!!!:D Είναι από τις λίγες σχολές που θα σε κάνουν να περνάς πολύυ χρόνο στη σχολή, εξαιτιάς των πολλών εργαστηρίων της! Δεν κινδυνεύεις να χάσεις και την επαφή έτσι και σιγά σιγά θα την αγαπήσεις και πιο πολύ!!! Μαθαίνεις πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα!!!!!!:) Οσον αφορά τις εξεταστικές, δεν υπάρχει λόγος "ανησυχίας" (:P)!!! Αν έχεις μία επαφή με τα μαθήματα και οργανώσεις το χρόνο σου λίγο πριν, αν είναι απαραίτητο, και μέσα στην εξεταστική, όοολα μια χαρά θα είναιιιι!!!! :):) Και 8α βρίσκεσαι και σε ικανοποιητικό βαθμολογικά επίπεδο!!! Τώρα, για τον βαθμό δυσκολίας των μα8ημάτων, αυτό είναι υποκειμενικό!:P Κατά τη γνώμη μου, δεν είναι δύσκολα αν αγαπάς το αντικείμενο!!! Είναι φυσιολογικά!!! :) Ελέυθερο χρόνο φυσικά και θα έχεις!!!! Φοιτητές είμαστεε!:P Μπορεί να είσαι αρκετες ώρες στη σχολή, ειδικά αν πηγαίνεις και στις διαλέξεις το πρωί, αλλά και ελέυθερο χρόνο θα έχεις να ξεκουραστείς, και να βγεις με την παρέα σου και να κάνεις και τη γυμναστική σου και να πας σινεμά και όοο,τι θες τελοσπάντων!!!!! :P Βρίσκεις χρόνο για όλαααα!!!!!!;):D Όοο, τι άλλο θέλετε, πείτε μου ε!!!!!!!:D Ελπίζω να βοήθησα έεεστω και λιγο!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

y33p33

Νεοφερμένος

Η y33p33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Τελεια, ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση, τωρα ανυπομονω ακομα περισσοτερο να ξεκινησω! :D

Χμμ.. οταν λες για επαφη με τα μαθηματα, κατα τη διαρκεια του εξαμηνου χρειαζεται δλδ καθημερινο διαβασμα ή οι παρακολουθησεις αρκουν;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pauline

Δραστήριο μέλος

Η pauline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Τελεια, ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση, τωρα ανυπομονω ακομα περισσοτερο να ξεκινησω! :D

Χμμ.. οταν λες για επαφη με τα μαθηματα, κατα τη διαρκεια του εξαμηνου χρειαζεται δλδ καθημερινο διαβασμα ή οι παρακολουθησεις αρκουν;:hmm:
χμμ... κοίταξε, σε ορισμένα εργαστήρια εξετάζεσαι (τουλάχιστον σ'εμάς στην Πάτρα) είτε ρωτούν ο καθηγητής ή οι μεταπτυχιακοί στο εργαστήριο κάποια πράγματα είτε γράφουμε καποιας μορφής τεστ ή ακόμα χρειάζεται να παραδώσουμε κάποια αναφορά σχετικά με το τί είδαμε στην εκάστοτε εργαστηριακή άσκηση, ποια τα συμπεράσματά μας κτλ... Αυτό από μόνο του θέλει μία μικρή προετοιμασία πριν το εργαστήριο, όχι φοβερά πράγματα...,απλά να μην είσαι και εντελώς " :whistle::whistle:" ... Δεν χρειάζεται δλδ καθημερινό διάβασμα για τις διαλέξεις, εκεί δεν σε εξετάζει κανείς (βέβαια, αν ρίχνεις και μια ματιά στο σπίτι, καλό σου κανει!!!), αλλά χρειάζεται λίγο διάβασμα για το εργαστήριο! Αυτό, εμένα τουλάχιστον, με βοήθησε και πολύ στην εξεταστική, γιάτι δεν μου ήταν εντελώς άγνωστα αυτά που διάβαζα... Οι παρακολουθήσεις βοηθούν πολύ στο να έχεις μιά εικόνα για το μάθημα, για το τί μπορεί να σου ζητήσει ο καθηγητής στις εξετάσεις κτλ..., καταλαβαίνεις... παίζουν και αυτές το ρόλο τους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina kosm

Νεοφερμένος

Η xristina kosm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Κι εγώ Βιολογία Κρήτης!!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pauline

Δραστήριο μέλος

Η pauline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.

bioo_mann

Νεοφερμένος

Ο bioo_mann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πέρασε κανείς βιολογικό φέτος; Αντε να μαζευόμαστε σιγά σιγά! :)
Εγώ μπήκα ΑΠΘ. Κανένας συνάδελφος; :whistle:

Συγχαρητήρια!! Κι εγώ εκεί σπουδάζω εδώ και 2 χρόνια και είναι πολύ ενδιαφέρουσα σχολή!! :) Καλή σταδιοδρομία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgiasar

Νεοφερμένος

Η γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
γεια! κι εγω βιολογια θεσσαλονικης! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top