Πρωτοετείς ΕΜΠ

Sickmotion

Νεοφερμένος

Ο Sickmotion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ΣΕΜΦΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

davidg

Νεοφερμένος

Ο davidg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Μηχ.Μηχ :D περιπου ποτε βγαινει καθε χρονια η ανακοινωση για τις εγγραφες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

otherwise

Νεοφερμένος

Η ι.κ.σ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγώ πολιτικων μηχανικων:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.

thanoukos

Νεοφερμένος

Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Παιδιά τις προάλλες έπιασα σπίτι.Συγγενικό μου πρόσωπο και κάτοικος της περιοχής με είχε διαβεβαιώσει πως αν και είμαι με περπάτημα γύρω στα 25 λεπτά από τη Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών :D,θα μπορώ να παίρνω λεωφορείο και σε 8-9 λεπτά να είμαι στο Πολυτεχνείο.Ωστόσο,ψάχνοντας μόνος μου εχθές για τη στάση που είναι κοντά στο σπίτι μου δεν είδα να περνά το λεωφορείο που μπαίνει μέσα στην Πολυτεχνειούπολη και μου κόπηκαν τα πόδια.Όχι τίποτα άλλο,αλλά σκεφτείτε ρε παιδιά τι έχω να τραβήξω 25 λεπτά στο «πήγαινε» και 25 λεπτά στο «έλα» κάθε μέρα ανηφόρα-κατηφόρα-ανηφόρα-κατηφόρα όλη την ώρα.Το μόνο που εύχομαι πλέον είναι να μην είναι ενημερωμένα τα δρομολόγια του λεωφορείου και να περνά από τη στάση μου αλλιώς μου δίνετε τη χαριστική βολή.
Συνοψίζοντας,θα ήθελα να με πληροφορήσετε για το εάν περνά από αυτή την στάση κάποιο λεωφορείο που να μπαίνει μέσα ή να περνά τουλάχιστον έξω από την Πολυτεχνειούπολη.Αν δεν περνά,μπορείτε να μου προτείνετε κάποια άλλη διαδρομή με συνδυασμό λεωφορείου και περπατήματος ώστε να γλιτώσω το 50λεπτο κάθε μέρα ανηφόρα-κατηφόρα;

Μάλλον με βλέπω σε 11 μήνες να ψάχνω σπίτι.Διαλέξαμε στη γύρω περιοχή από την στάση που εικονίζεται(καθώς η στάση με περπάτημα από το σπίτι μου παίζει να είναι λιγότερο από 20 δευτερόλεπτα)γιατί ικανοποιούσε κάποιες ανάγκες της οικογένειας μου.

  • Όταν λάβω τοποθετήσεις από τα παιδιά που σπουδάζουν στο ΕΜΠ και απαντηθεί η απορία μου η εικόνα δε θα είναι πλέον ορατή.Καλές σπουδές στο νέο ακαδημαϊκό έτος παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παιδιά τις προάλλες έπιασα σπίτι.Συγγενικό μου πρόσωπο και κάτοικος της περιοχής με είχε διαβεβαιώσει πως αν και είμαι με περπάτημα γύρω στα 25 λεπτά από τη Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών :D,θα μπορώ να παίρνω λεωφορείο και σε 8-9 λεπτά να είμαι στο Πολυτεχνείο.Ωστόσο,ψάχνοντας μόνος μου εχθές για τη στάση που είναι κοντά στο σπίτι μου δεν είδα να περνά το λεωφορείο που μπαίνει μέσα στην Πολυτεχνειούπολη και μου κόπηκαν τα πόδια.Όχι τίποτα άλλο,αλλά σκεφτείτε ρε παιδιά τι έχω να τραβήξω 25 λεπτά στο «πήγαινε» και 25 λεπτά στο «έλα» κάθε μέρα ανηφόρα-κατηφόρα-ανηφόρα-κατηφόρα όλη την ώρα.Το μόνο που εύχομαι πλέον είναι να μην είναι ενημερωμένα τα δρομολόγια του λεωφορείου και να περνά από τη στάση μου αλλιώς μου δίνετε τη χαριστική βολή.
Συνοψίζοντας,θα ήθελα να με πληροφορήσετε για το εάν περνά από αυτή την στάση κάποιο λεωφορείο που να μπαίνει μέσα ή να περνά τουλάχιστον έξω από την Πολυτεχνειούπολη.Αν δεν περνά,μπορείτε να μου προτείνετε κάποια άλλη διαδρομή με συνδυασμό λεωφορείου και περπατήματος ώστε να γλιτώσω το 50λεπτο κάθε μέρα ανηφόρα-κατηφόρα;

Μάλλον με βλέπω σε 11 μήνες να ψάχνω σπίτι.Διαλέξαμε στη γύρω περιοχή από την στάση που εικονίζεται(καθώς η στάση με περπάτημα από το σπίτι μου παίζει να είναι λιγότερο από 20 δευτερόλεπτα)γιατί ικανοποιούσε κάποιες ανάγκες της οικογένειας μου.

  • Όταν λάβω τοποθετήσεις από τα παιδιά που σπουδάζουν στο ΕΜΠ και απαντηθεί η απορία μου η εικόνα δε θα είναι πλέον ορατή.Καλές σπουδές στο νέο ακαδημαϊκό έτος παιδιά!

Απο οσο γνωριζω τα μονα λεωφορεια που εξυπηρετουν το ΕΜΠ ειναι το 242 ή το 140 απο την πλευρα του μετρο και το 608 απο την πλευρα του Ζωγραφου. Και μαλιστα το 608 οταν ερχεσαι απο το κεντρο δεν σε αφηνει κοντα, μεχρι τους ΗΜΜΥ ειναι κανα 20λ περπατημα. Οποιο λεωφορειο και να παρεις παντως θα σε αφησει απο την αναποδη πλευρα του campus απο τη σχολη σου, κοντα στην πυλη ζωγραφου ειναι οι Πολιτικοι και οι Τοπογραφοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoukos

Νεοφερμένος

Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Άρα τρώω πίκρα έτσι;Όχι ρε γαμώ το απογοητεύτηκα.Δε πειράζει να προσέξω τον επόμενο Αύγουστο να κάνω σωστή επιλογή,ελπίζω τα δύο πρώτα εξάμηνα να μην είναι τόσο απαιτητικά ώστε να τα ισορροπήσω τα πράγματα.Βέβαια τι να πουν και τα παιδιά που είναι από Αθήνα και μένουν σε κανένα Αιγάλεω,κανένα Κορυδαλλό κτλ. και έρχονται κάθε μέρα στο ΕΜΠ.Για το μετρό μήπως ξέρεις ποιο λεωφορείο συνδέεται με τη στάση του;Και πώς ονομάζεται η πλησιέστερη στάση μετρό στου Ζωγράφου;

Πάντως,σε ευχαριστώ που μου απάντησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Άρα τρώω πίκρα έτσι;Όχι ρε γαμώ το απογοητεύτηκα.Δε πειράζει να προσέξω τον επόμενο Αύγουστο να κάνω σωστή επιλογή,ελπίζω τα δύο πρώτα εξάμηνα να μην είναι τόσο απαιτητικά ώστε να τα ισορροπήσω τα πράγματα.Βέβαια τι να πουν και τα παιδιά που είναι από Αθήνα και μένουν σε κανένα Αιγάλεω,κανένα Κορυδαλλό κτλ. και έρχονται κάθε μέρα στο ΕΜΠ.Για το μετρό μήπως ξέρεις ποιο λεωφορείο συνδέεται με τη στάση του;Και πώς ονομάζεται η πλησιέστερη στάση μετρό στου Ζωγράφου;

Πάντως,σε ευχαριστώ που μου απάντησες.

Η πιο κοντινη σταση στο ΕΜΠ ειναι η Κατεχακη που βρισκεται στη Γραμμη 3. Γυρω στα 10-15λ απο το Συνταγμα, αναλογα την ωρα (πρωι αργει σε καθε σταση γιατι εχει πολυ κοσμο). Απεναντι απο την σταση της Κατεχακη περναει το 140 που σε αφηνει εξω απο την πυλη Κοκκινοπουλου (3-4λ απο τους ΗΜΜΥ) και το 242 που κανει τον κυκλο της πολυτεχνειουπολης και σε αφηνει ακομα πιο κοντα στη σχολη (ειναι η πρωτη σταση που εξυπηρετει Μηχανολογους και Ηλεκτρολογους).

Επειδη κι εγω μενω μακρια (θελω κανα μισαωρο πανω κατω με αυτοκινητο και πανω απο ωρα με ΜΜΜ) οσο περναει ο καιρος μαζευεις κουραση και πηγαινεις επιλεκτικα στη σχολη. Αν δεν εισαι διπλα, και με τα ωραρια που εχουν οι σχολες του ΕΜΠ, δεν παλευεται να εισαι καθε μερα εκει και ολες τις ωρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Άρα τρώω πίκρα έτσι;Όχι ρε γαμώ το απογοητεύτηκα.Δε πειράζει να προσέξω τον επόμενο Αύγουστο να κάνω σωστή επιλογή,ελπίζω τα δύο πρώτα εξάμηνα να μην είναι τόσο απαιτητικά ώστε να τα ισορροπήσω τα πράγματα.Βέβαια τι να πουν και τα παιδιά που είναι από Αθήνα και μένουν σε κανένα Αιγάλεω,κανένα Κορυδαλλό κτλ. και έρχονται κάθε μέρα στο ΕΜΠ.Για το μετρό μήπως ξέρεις ποιο λεωφορείο συνδέεται με τη στάση του;Και πώς ονομάζεται η πλησιέστερη στάση μετρό στου Ζωγράφου;

Πάντως,σε ευχαριστώ που μου απάντησες.

Νομίζω πάντως πως σε συμφέρει ίσως να ψάξεις για σπίτι και στο Γουδί.Είναι σχεδόν δίπλα από την πύλη Κοκκινοπούλου κι αν δεν κάνω λάθος οι ηλεκτρολόγοι είναι σχετικά κοντά εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoukos

Νεοφερμένος

Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Έγινε λάθος στην περίπτωσή μου ύστερα από λανθασμένη ενημέρωση.Τώρα ότι και να πω δεν αλλάζει κάτι θα κάνω υπομονή ένα χρόνο.Σας ευχαριστώ πάντως που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Έγινε λάθος στην περίπτωσή μου ύστερα από λανθασμένη ενημέρωση.Τώρα ότι και να πω δεν αλλάζει κάτι θα κάνω υπομονή ένα χρόνο.Σας ευχαριστώ πάντως που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε.

Μην αγχωνεσαι, πρωτο ετος μπαινε στην αρχη να κρινεις εσυ τι θες να παρακολουθεις. Εγω ας πουμε πιστευω οτι το να παρακολουθεις συνεχως Μαθηματικα-Φυσικες ειδικα οπως διδασκονται στο ΕΜΠ στο πρωτο ετος ειναι χαμενος χρονος (δεν υπαρχει μεχρι στιγμης ΣΕΜΦιτικο μαθημα που να διδασκεται καλα). Θα εχεις ενα χρονο στην Αθηνα να μαθεις ο,τι χρειαζεσαι ωστε μετα να κανεις την καλυτερη δυνατη επιλογη. Καλο ξεκινημα στο ΕΜΠ και ο,τι απορια εχεις ρωτα την
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoukos

Νεοφερμένος

Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Μην αγχωνεσαι, πρωτο ετος μπαινε στην αρχη να κρινεις εσυ τι θες να παρακολουθεις. Εγω ας πουμε πιστευω οτι το να παρακολουθεις συνεχως Μαθηματικα-Φυσικες ειδικα οπως διδασκονται στο ΕΜΠ στο πρωτο ετος ειναι χαμενος χρονος (δεν υπαρχει μεχρι στιγμης ΣΕΜΦιτικο μαθημα που να διδασκεται καλα). Θα εχεις ενα χρονο στην Αθηνα να μαθεις ο,τι χρειαζεσαι ωστε μετα να κανεις την καλυτερη δυνατη επιλογη. Καλο ξεκινημα στο ΕΜΠ και ο,τι απορια εχεις ρωτα την

Αυτό που με συμβουλεύεις,να μάθω πολύ καλά την περιοχή και τις διαδρομές των λεωφορείων που μπαίνουν μέσα ή περνούν περιφερειακά του ΕΜΠ για να ξέρω που να αναζητήσω σπίτι.Πάντως,πρέπει να είμαι και εγώ υπεύθυνος να μη βάλω καρφιά στους τοίχους,να μην κάνω φασαρία πολύ να μη προκαλέσω υλικές φθορές γιατί δε μου φταίει σε τίποτα ο άνθρωπος και δεν είναι και το πιο σωστό να έχεις συμβόλαιο και να πας να τους ρίξεις κανόνι στον ένα χρόνο(αν και έχω ακούσει ότι το συμβόλαιο δεσμεύει πιο πολύ τον ιδιοκτήτη ώστε να μη σε πετάξει έξω από το σπίτι).

Συγγνώμη,αλλά επειδή δεν είμαι εξοικειωμένος με τα γεγονότα και τις καταστάσεις του ΕΜΠ,κατατάσσεις αυτά τα μαθήματα στα ΣΕΜΦίτικα διότι η κάθε σχολή δεν έχει δικούς της καθηγητές που να τα διδάσκουν αλλά «δανείζεται» καθηγητές από τη σχολή ΣΕΜΦΕ ή γιατί είναι σημαντικά και κύρια μαθήματα κατά κύριο λόγο στη σχολή ΣΕΜΦΕ;
Εντάξει,κι ας πούμε η Φυσική I είναι αυτή που εξεταστήκαμε πριν 3 μήνες(δε ξέρω αν αναφέρεται μόνο στη Γ' Λυκείου ή έχει παλιότερες γνώσεις που αναρωτιέμαι ποιος τις θυμάται πλέον),αν μου εμφανιστούν νέες γνώσεις,νέοι νόμοι θα είμαι εγώ και ο κάθε ένας πρωτοετής σε θέση να κατανοήσουμε τι πραγματεύονται και πως χρησιμοποιούνται οι νέες έννοιες αν δε πηγαίνουμε στη σχολή αλλά διαβάζουμε το βιβλίο στο σπίτι μόνοι μας χωρίς επεξηγήσεις από τον καθηγητή;

Και κάτι τελευταίο τώρα που σας βρήκα.Πότε θα είναι η ιδανική εποχή του επόμενου καλοκαιριού να ψάξω για νέο σπίτι;5 με 10 Αυγούστου θα είναι καλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αυτό που με συμβουλεύεις,να μάθω πολύ καλά την περιοχή και τις διαδρομές των λεωφορείων που μπαίνουν μέσα ή περνούν περιφερειακά του ΕΜΠ για να ξέρω που να αναζητήσω σπίτι.Πάντως,πρέπει να είμαι και εγώ υπεύθυνος να μη βάλω καρφιά στους τοίχους,να μην κάνω φασαρία πολύ να μη προκαλέσω υλικές φθορές γιατί δε μου φταίει σε τίποτα ο άνθρωπος και δεν είναι και το πιο σωστό να έχεις συμβόλαιο και να πας να τους ρίξεις κανόνι στον ένα χρόνο(αν και έχω ακούσει ότι το συμβόλαιο δεσμεύει πιο πολύ τον ιδιοκτήτη ώστε να μη σε πετάξει έξω από το σπίτι).

Συγγνώμη,αλλά επειδή δεν είμαι εξοικειωμένος με τα γεγονότα και τις καταστάσεις του ΕΜΠ,κατατάσσεις αυτά τα μαθήματα στα ΣΕΜΦίτικα διότι η κάθε σχολή δεν έχει δικούς της καθηγητές που να τα διδάσκουν αλλά «δανείζεται» καθηγητές από τη σχολή ΣΕΜΦΕ ή γιατί είναι σημαντικά και κύρια μαθήματα κατά κύριο λόγο στη σχολή ΣΕΜΦΕ;
Εντάξει,κι ας πούμε η Φυσική I είναι αυτή που εξεταστήκαμε πριν 3 μήνες(δε ξέρω αν αναφέρεται μόνο στη Γ' Λυκείου ή έχει παλιότερες γνώσεις που αναρωτιέμαι ποιος τις θυμάται πλέον),αν μου εμφανιστούν νέες γνώσεις,νέοι νόμοι θα είμαι εγώ και ο κάθε ένας πρωτοετής σε θέση να κατανοήσουμε τι πραγματεύονται και πως χρησιμοποιούνται οι νέες έννοιες αν δε πηγαίνουμε στη σχολή αλλά διαβάζουμε το βιβλίο στο σπίτι μόνοι μας χωρίς επεξηγήσεις από τον καθηγητή;

Και κάτι τελευταίο τώρα που σας βρήκα.Πότε θα είναι η ιδανική εποχή του επόμενου καλοκαιριού να ψάξω για νέο σπίτι;5 με 10 Αυγούστου θα είναι καλά;

Κοιτα το συμφωνητικο δεν ειναι και συμβολαιο με το κρατος. Η καλυτερη επιλογη για σενα απο την στιγμη που θες να μετακομισεις ειναι να προσεχεις το σπιτι και να μη δημιουργεις κοντρα με τον ιδιοκτητη, ετσι θα μεινει κι αυτος ευχαριστημενος και δεν θα σου δημιουργησει προβλημα. Κι αν λερωσεις κανα τοιχο, δωσε ενα 20αρικο παρε ενα κουβα χρωμα και περνα τον. Θα το εκτιμησει.

Απο την αρχη του καλοκαιριου θα κοιτας για σπιτι και ειδικα γυρω στον Ιουλιο που φευγουν οσοι αποφοιτουν ή τελειωνουν τα υποχρεωτικα χρονια. Και εννοειται πως με οποιον ιδιοκτητη μιλησεις θα κανεις αρκετα παζαρια.

Τωρα παμε στο θεμα των μαθηματων. Κατ'αρχην τα Μαθηματικα, οι Φυσικες, σε εμας και οι Μηχανικες (δν ξερω αν εχετε στους ΗΜΜΥ) και καποια μαθηματα του στυλ Ιστορια, Πολιτικη Οικονομια, Δικαιο κλπ γινονται απο καθηγητες της ΣΕΜΦΕ. Πολλες φορες υπαρχει σαν ροτεισιον, δηλαδη καποιος που διδαξε Αναλυση Ι στους Μηχανολογους μπορει του χρονου να κανει το ιδιο μαθημα στους Ηλεκτρολογους ή τους Πολιτικους. Σπανια οι καθηγητες μενουν πολλα χρονια στο ιδιο μαθημα. Ο λογος που σε αποτρεπω απο το να πηγαινεις συστηματικα σε τετοιου ειδους μαθηματα ειναι γιατι απλα η διδασκαλια τους ειναι αθλια. Μπορει και η λεξη αθλια να ειναι λιγη. Σκεψου σε εμας Φυσικη Ι & ΙΙ παρακολουθουν λιγοτερα απο 20 ατομα. Υπαρχουν και εξαιρεσεις, καποιοι καθηγητες που ειναι πιο νορμαλ (κυριως Μαθηματικοι) αλλα ειναι λαχειο σε ποιον θα πεσεις.

Οσο για την ερωτηση σου για το πως θα τα βγαζεις περα, η απαντηση ειναι να ασχολεισαι μονος και οπου σκαλωνεις να πηγαινεις να ρωτας ειτε καποιον ηρωα που παρακολουθει ειτε τον ιδιο τον καθηγητη (η ΣΕΜΦΕ δεν ειναι ουτε 10λ απο τους ΗΜΜΥ) ειτε στο φορουμ της σχολης σου. Επισης καποια βιβλια ειναι πολυ καλα οποτε βγαζεις ακρη. Σκεψου οτι αρκετοι καθηγητες απλα αντιγραφουν το βιβλιο τους στον πινακα. Ασε που σε αμφιθεατρο με πανω απο 100 ατομα δεν βγαζεις τιποτα, ουτε ακους, ουτε εχεις ευκαιρια να ρωτησεις. Δεν μοιαζει ο τροπος διδασκαλειας με τον λυκειακο, που ημασταν 20 ατομα και πιαναμε εναν τυπο στη φυσικη και τον εξηγουσαμε μεχρι αηδιας. Εδω μπορει να σου πεταξει 20 σελιδες υλη σε ενα διωρακι. Το πιο σημαντικο για να περασεις τετοια μαθηματα ειναι η προσωπικη ενασχοληση, αν στηριχτεις μονο στην παρακολουθηση θα χασεις τη μπαλα.

Τις πρωτες βδομαδες να μπεις σε ολα 2-3 φορες. Οχι αναγκαστικα να χτυπας καρτα 9 το πρωι με 7 το απογευμα, αλλα γενικα μπες. Πρωτον για να γνωριστεις με τους συμφοιτητες σου, να ξεκινησεις να κανεις παρεες στη σχολη. Και δευτερον για να δεις τι παιζει με τον καθηγητη, αν σ αρεσει να τον παρακολουθεις, αν σου φαινονται κινεζικα, αν κανει ασκησεις ή πεταει απλα τη θεωρια. Δες και κρινε και μονος σου. Υπαρχουν καθηγητες που κανουν βαρετα μαθηματα ενδιαφεροντα. Υπαρχουν αυτοι που εχουν ενδιαφεροντα μαθηματα και τα κανουν πιο βαρετα και απο την παρακολουθηση ολων των αγωνων της Ελλαδας στα προκριματικα του Μουντιαλ της Βραζιλιας.

Επ'ουδενι ομως μην πεσεις στην παγιδα που επεσα κι εγω και δεκαδες αλλα παιδια, του στυλ πηγαινω στα μαθηματα σαν το σχολειο και αφηνω τα κοκκαλα μου στα αμφιθεατρα. Μετα απο 2 μηνες θα μαζεψεις τετοια κουραση που δεν θα εχεις αντοχη να πας μεχρι το περιπτερο να παρεις μπυρα. Δες ολα τα μαθηματα και φτιαξε το προγραμμα σου ετσι ωστε να υπαρχει μια ισορροπια μεταξυ ενασχολησης με τη σχολη και προσωπικης ζωης. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoukos

Νεοφερμένος

Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Με κάλυψες πλήρως.Σε ευχαριστώ!:worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheSilence

Νεοφερμένος

Ο TheSilence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πολιτικος Μηχανικος!!! :) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x4r7s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Κρίμα για το φίλο που πέρασε ΗΜΜΥ μιας και ο Ρασσιάς απ' ότι έμαθα από φέτος δεν θα διδάσκει στους ηλεκτρολόγους ανάλυση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μια συνοψη για τις εγγραφες των πρωτοετων στο ΕΜΠ https://e-polytexneio.gr/viewtopic.php?f=118&t=7136
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x4r7s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Ένας up-to-date οδηγός μαθημάτων για τους πρωτοετείς της Σχολής Μηχανολόγων ΕΜΠ: https://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.php?f=38&t=7146
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ενα γρηγορο οδηγο γενικα για το ΕΜΠ και τους πρωτοετεις μπορειτε να βρειτε εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Καμιά αίτηση εγγραφής υπάρχει ( για εκτύπωση από πριν ) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top