Προτείνετε βιβλία!

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
για την περιπτωση χωρισμού ΜΗΝ διαβάσεις συναισθηματικές νουβέλες που το μόνο που θα καταφέρουν είναι να σε κάνουν να σκέφτεσαι τον πρώην

απο βιβλία θα σου προτείνω στην εξαίσια σειρα του κ.κ Λιακόπουλου, ''γιατι και πως''

σε αυτην την σειρα ο συγγραφεας περιγράφει με μυθιστορηματικό τρόπο την απόκρυφη ιστορία που δεν μας δίδαξαν ποτέ στα σχολεία, με εκλαικευμένη απόδοση προσιτή σε όλους..
μια σύνδεση ανάμεσα στους ελοχίμ αγγέλους και στους θεούς του ολύμπου.
αναλύει την κόντρα του ΔΙΑ με τον διάβολο σαμαέλ και τους ακριβείς διαλόγους που είχαν οι 2 προσωπικότητες της εποχής.
εμφανίζονται επίσης οι προκατακλισμιαίοι πολιτισμοί και τα βαθύτερα αίτια που οδήγησαν στον πρώτο κατακλυσμό.
θα δείς πώς ο αρχάγγελος μηχαήλ εκβίασε τον ΔΙΑ να εγκαταλείψει την γη, και πως ο ΔΙΑΣ του έδωσε άκυρο!

ταινία δέν θα σου προτείνω αλλα μπορείς να δείς την κορυφαία σειρα SPARTACUS: sand and blood:P
κάποτε σε παρόμοια κατάσταση με σένα είχα δέι όλοκληρη σεzon σε ένα βράδυ παρεά με ένα μπουκάλι jack

Έχω εγώ αυτή τη σειρά σπίτι. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Πείτε κανένα καλό θρίλερ.. εκτός από King

Ένα αρκετά καλό και φθηνό: Κλεμμένες Ψυχές του Montanari R.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Αν κι αυτό το βιβλίο θα αρέσει σε ανθρώπους με μια συγκεκριμένη ιδιοσυγκρασία, προτείνω τη "Μικρή Μπιζού" του βραβευμένου με Νόμπελ για το 2014 Patrick Modiano! Γνώμη θα βρείτε εδώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Δεν είναι λογοτεχνικό αλλά ένα πολύ ωραίο βιβλίο είναι "Το απόλυτο βιβλίο για την γλώσσα του σώματος". Σε κάνει να βλέπεις αλλιώς τα πράγματα, τις κινήσεις και τις συμπεριφορές των άλλων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Πείτε κανένα καλό θρίλερ.. εκτός από King

Ένα αρκετά καλό και φθηνό: Κλεμμένες Ψυχές του Montanari R.

inb4: King. :P

Έχεις διαβάσει H.P. Lovecraft? Είναι horror fiction και θαρρώ, αν σ' αρέσει ο King, πως θα σ' αρέσει κι αυτός. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
inb4: King. :P

Έχεις διαβάσει H.P. Lovecraft? Είναι horror fiction και θαρρώ, αν σ' αρέσει ο King, πως θα σ' αρέσει κι αυτός. :)

Μ'αρεσει το horror fiction, θα τι κοιτάξω σίγουρα
ty
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ο ήχος των πραγμάτων όταν πέφτουν
Juan Gabriel Vasquez

Απόσπασμα από το βιβλίο:
«Ακούγεται μια κοφτή κραυγή ή κάτι που μοιάζει με κραυγή. Ακούγεται ένας ήχος που δεν μπορώ, που ποτέ δεν μπόρεσα να ταυτοποιήσω: ένας ήχος που δεν είναι ανθρώπινος ή είναι παραπάνω από ανθρώπινος, ο ήχος από ζωές που χάνονται, αλλά κι ο ήχος από υλικά που σπάνε. Είναι ο ήχος των πραγμάτων όταν πέφτουν από ψηλά, ένας ήχος διακεκομμένος και εξ αυτού αέναος, ένας ήχος που δεν τελειώνει ποτέ, που συνεχίζει να βοά στο κεφάλι μου από εκείνο το απόγευμα και δε λέει να φύγει, που αιωρείται στη μνήμη μου για πάντα, κρεμασμένος πάνω της σαν πετσέτα στην κρεμάστρα»

Το συγκεκριμένο μυθιστόρημα μας ταξιδεύει στην προ και μετά Εσκομπάρ εποχή, στην Κολομβία, σε μία ιδιαίτερη περίοδο μετάβασης (και μετάλλαξης; ) της κοινωνίας, όπου οι άνθρωποι ζουν μέσα στην ανασφάλεια και τον φόβο. Μέσα από την αφήγηση ενός καθηγητή δικαίου, Αντόνιο, μέσα από τις σκέψεις και τους φοβους του, ερχόμαστε σε πιο στενή επαφή με την ζωή του Ρικάρδο Λαβέρδε.
Είναι ένα μυθιστόρημα με κοινωνικά μηνύματα, με αστυνομική πλοκή και την πιο όμορφη αναζήτηση για τον χρόνο και τα πράγματα που χάνονται... Ευανάγνωστο και καλογραμμένο, δε κοιμήθηκα μέχρι να φτάσω στο τέλος!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Ο αλχημιστης του paulo coehlo, μυθιστορημα.
Φανταζομαι το εχετε ακουσει. Ειναι καταπληκτικο βιβλιο. Ο συγγραφεας μεσα απο το κειμενο σου περναει ορισμενα μηνυματα αλλα η ιστορια/πλοκη εξακολουθει να ειναι πολυ ωραια! Ειναι ενα βιβλιο που αν οχι να αλλαξει τον τροπο σκεψης σου μπορει να σου δειξει νεους τροπους να δεις τα πραγματα. Πιστευω οτι ειναι ενα βιβλιο που ολοι πρεπει να διαβασουν, οταν δεν εχω τι να κανω και δεν εχω τι να διαβασω το ξεφυλλιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ο αλχημιστης του paulo coehlo, μυθιστορημα.
Φανταζομαι το εχετε ακουσει. Ειναι καταπληκτικο βιβλιο. Ο συγγραφεας μεσα απο το κειμενο σου περναει ορισμενα μηνυματα αλλα η ιστορια/πλοκη εξακολουθει να ειναι πολυ ωραια! Ειναι ενα βιβλιο που αν οχι να αλλαξει τον τροπο σκεψης σου μπορει να σου δειξει νεους τροπους να δεις τα πραγματα. Πιστευω οτι ειναι ενα βιβλιο που ολοι πρεπει να διαβασουν, οταν δεν εχω τι να κανω και δεν εχω τι να διαβασω το ξεφυλλιζω

Οχι άλλον αλχημιστή. Φτάνει.
Κάνενα σύμπαν δεν συνομωτεί για αυτά που θές. Το σύμπαν doesn't give a shit about you.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Η τελική λήθη (Δε φάιναλ θολούθιον), Κωστάκης Ανάν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο αλχημιστης του paulo coehlo, μυθιστορημα.
Φανταζομαι το εχετε ακουσει. Ειναι καταπληκτικο βιβλιο. Ο συγγραφεας μεσα απο το κειμενο σου περναει ορισμενα μηνυματα αλλα η ιστορια/πλοκη εξακολουθει να ειναι πολυ ωραια! Ειναι ενα βιβλιο που αν οχι να αλλαξει τον τροπο σκεψης σου μπορει να σου δειξει νεους τροπους να δεις τα πραγματα. Πιστευω οτι ειναι ενα βιβλιο που ολοι πρεπει να διαβασουν, οταν δεν εχω τι να κανω και δεν εχω τι να διαβασω το ξεφυλλιζω
Μακριάάάά από αυτή τη χαζομάρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Τις Χάρτινες Πόλεις του John Green τις έχει διαβάσει κανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το όνομα του Ρόδου-Ουμπέρτο Έκο

Η υπόθεση είναι λίγο-πολύ γνωστή: Ο Έκο μας μεταφέρει σε ένα μοναστήρι της Ιταλίας του 14ου αιώνα, γνωστό για τη σπουδαία συλλογή που υπάρχει στη βιβλιοθήκη του. Εκεί πρόκειται να γίνει μια συνάντηση με σκοπό (; ) τη συμφωνία ανάμεσα σε δύο διαφορετικές τάσεις που έχουν εμφανιστεί στη Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία. Όμως λίγες μέρες πριν τη συνάντηση αυτή, ένας μοναχός βρίσκεται νεκρός. Φόνος ή αυτοκτονία; Σχετίζεται αυτό με τη συνάντηση αυτή ή εδώ κρύβεται κάτι άλλο; Σε μια μονή με πολλά μυστικά, ένας ιεροεξεταστής που έχει παραιτηθεί από τη θέση του και ο νεαρός δόκιμος μοναχός που τον ακολουθεί, καλούνται να λύσουν το μυστήριο.

Εξαιρετικό βιβλίο, ο συγγραφέας κάνει μια άψογη μεταφορά στο Μεσαίωνα, με τις αντίστοιχες συγκρούσεις, δολοπλοκίες και προδοσίες, αλλά και τη μυστικοπάθεια που χαρακτηρίζει την εποχή, με τη συμμετοχή και ιστορικών προσώπων. Θα ενθουσιάσει όσους αρέσκονται στο να μεταφέρονται σε μια άλλη εποχή, που περιγράφεται με πολλές ουσιαστικές λεπτομέρειες, και όσους αγαπούν την περιπέτεια και το μυστήριο.

Καλή ανάγνωσή! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Τις Χάρτινες Πόλεις του John Green τις έχει διαβάσει κανείς?

Εγώ. Έχω διαβάσει τα πάντα απο Γιάννη Πράσινο (όντας πιτσιρίκα). Ωραίο το Paper Towns, αλλά μου άρεσε περισσότερο το Looking for Alaska.

Το όνομα του Ρόδου-Ουμπέρτο Έκο

Η υπόθεση είναι λίγο-πολύ γνωστή: Ο Έκο μας μεταφέρει σε ένα μοναστήρι της Ιταλίας του 14ου αιώνα, γνωστό για τη σπουδαία συλλογή που υπάρχει στη βιβλιοθήκη του. Εκεί πρόκειται να γίνει μια συνάντηση με σκοπό (; ) τη συμφωνία ανάμεσα σε δύο διαφορετικές τάσεις που έχουν εμφανιστεί στη Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία. Όμως λίγες μέρες πριν τη συνάντηση αυτή, ένας μοναχός βρίσκεται νεκρός. Φόνος ή αυτοκτονία; Σχετίζεται αυτό με τη συνάντηση αυτή ή εδώ κρύβεται κάτι άλλο; Σε μια μονή με πολλά μυστικά, ένας ιεροεξεταστής που έχει παραιτηθεί από τη θέση του και ο νεαρός δόκιμος μοναχός που τον ακολουθεί, καλούνται να λύσουν το μυστήριο.

Εξαιρετικό βιβλίο, ο συγγραφέας κάνει μια άψογη μεταφορά στο Μεσαίωνα, με τις αντίστοιχες συγκρούσεις, δολοπλοκίες και προδοσίες, αλλά και τη μυστικοπάθεια που χαρακτηρίζει την εποχή, με τη συμμετοχή και ιστορικών προσώπων. Θα ενθουσιάσει όσους αρέσκονται στο να μεταφέρονται σε μια άλλη εποχή, που περιγράφεται με πολλές ουσιαστικές λεπτομέρειες, και όσους αγαπούν την περιπέτεια και το μυστήριο.

Καλή ανάγνωσή! :D


Πολύ ενδιαφέρον το βιβλίο! Το διάβασα στις αρχές τις σχολικής χρονιάς φέτος. Στην αρχή το έσερνα, δε μου άρεσε καθόλου, αλλά στο τέλος ξετρελάθηκα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ ενδιαφέρον το βιβλίο! Το διάβασα στις αρχές τις σχολικής χρονιάς φέτος. Στην αρχή το έσερνα, δε μου άρεσε καθόλου, αλλά στο τέλος ξετρελάθηκα. :D

Το διάβασα πριν από λίγες εβδομάδες, μέσα στη χρονιά διαβάζω κυρίως μικρότερα βιβλία. Δεν το άφηνα από τα χέρια μου! Στην αρχή παίρνει λίγο χρόνο μέχρι να μπει κάποιος στο κλίμα και στο ύφος γραφής, μετά όμως... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Η τελική λήθη (Δε φάιναλ θολούθιον), Κωστάκης Ανάν

Πως σου φαίνεται; Το είχα βρει και εγώ, σκεφτόμουν να το πάρω αλλά ακόμα δεν το αγόρασα.

Τις Χάρτινες Πόλεις του John Green τις έχει διαβάσει κανείς?

Εγώ το χω φτάσει κάπου στη μέση. Προσωπικά μερικά σημεία για μένα είναι τόσο βαρετά..εσύ το χεις διαβάσει ή σκεφτεσαι να το πάρεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Εγώ το χω φτάσει κάπου στη μέση. Προσωπικά μερικά σημεία για μένα είναι τόσο βαρετά..εσύ το χεις διαβάσει ή σκεφτεσαι να το πάρεις?
Είμαι σε δίλημμα αν πρέπει να το πάρω ή να περιμένω την ταινία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Προτείνετε βιβλία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Είμαι σε δίλημμα αν πρέπει να το πάρω ή να περιμένω την ταινία

Θεωρώ πως το βιβλίο είναι καλύτερο σε σχέση με την ταινία. Αλλά μπορεί να διαφέρει από ταινία σε ταινία. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Θεωρώ πως το βιβλίο είναι καλύτερο σε σχέση με την ταινία. Αλλά μπορεί να διαφέρει από ταινία σε ταινία. :hmm:

Την έχεις δει την ταινία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top