Προτείνετε βιβλία!

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Θα επιχειρησω να το διαβασω.
Το εχεις διαβασει εσυ;
Όντας και γω λατρης της βυζαντινης εποχης, δανειστηκα το βιβλιο απο τη σχολικη βιβλιοθηκη. Η αληθεια ειναι οτι το συγκεκριμενο ηταν ετσι και ετσι . Ειχε λεπτομεριες πολλες σχετικα με το Βυζαντιο αλλα σε μερικα σημεια γινοταν κουραστικος ο τροπος γραφης!! Εχει εκδοσει παρα πολλα σχετικα με το Βυζαντιο! Αν θες την γνωμη μου, ειναι η πλεον καταλληλη στον τομεα της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Ντέμιαν - Έρμαν Έσσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blue Rose

Νεοφερμένος

Η Blue Rose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Πάλι χώρισα - Κατερίνα Πλουμιδάκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Η Λεσχη Των Αθεραπευτα Αισιοδοξων - Guenassia Jean-michel‎
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Να προτεινω και κατι διαφορετικο

Λεοναρδο Παδουρα
Ο ανθρωπος που αγαπουσε τα σκυλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
The only way to get rid of a temptation is to yield to it. (Ch. 2, Lord Henry)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • dorian-gray-book.jpg
    dorian-gray-book.jpg
    1.6 MB · Εμφανίσεις: 117

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
αν ήταν όλα... αλλιώς
ΑΛΚΥΟΝΗ ΠΑΠΑΔΑΚΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

memento_mori

Νεοφερμένος

Η memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Λοιπόν είπα να παραγγείλω μερικά βιβλία,αλλά,επειδή λάιφ ιζ μπιτς και δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα,πρέπει να διαλέξω. :P
Είμαι ανάμεσα στα :
  • Ο λύκος της στέπας - Ερμαν Εσσε
  • Θα φωνάξω της αστυνομία - Γιαλομ Ιρβιν
  • Με το βήμα του κάβουρα - Ουμπέρτο Έκο
  • Βινσεντ - Τζόι Κεμπελ
Έχει διαβάσει κανείς κάτι από τα παραπάνω; Και τι θα προτείνατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
αν ήταν όλα... αλλιώς
ΑΛΚΥΟΝΗ ΠΑΠΑΔΑΚΗ
Εγώ απορώ πώς την διαβάζετε αυτήν... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Γιατί, υπάρχει δυσκολία στην ανάγνωση των κειμένων της; Βέβαια δεν έχει τύχει ποτέ να την διαβάσω και δεν γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Γιατί, υπάρχει δυσκολία στην ανάγνωση των κειμένων της; Βέβαια δεν έχει τύχει ποτέ να την διαβάσω και δεν γνωρίζω.

Όχι, όχι.. Η Αλκυόνη Παπαδάκη είναι γνωστή για πολλές αποφθεγματικές φράσεις ή φιλοσοφημένα κειμενάκια -και πολύ πετυχημένα, συνήθως- που γίνονται πολύ ωραία στατους στο facebook. Ετσι, όταν την πάρεις να την πρωτοδιαβάσεις, περιμένεις να διαβάσεις κάτι τέλειο, που θα σου αλλάξει κοσμοθεωρία και θα σου βρεί το νόημα της ζωής. Κατά την γνώμη μου, όμως, γράφει πολύ εμπορικά, τα βιβλία της και οι διάλογοί της μόνο ρεαλιστικοί δεν είναι -συνήθως οι πρωταγωνιστές παίρνουν αφορμή από την αλατιέρα στην κουζίνα για να αναλύσουν το νόημα της ζωής και να δώσουν συμβουλές κλπ-, και αυτό γίνεται δύο φορές σε κάθε σελίδα! Προσωπικά δεν μπόρεσα ποτέ να την διαβάσω.
Βέβαια δεν είναι λίγοι οι αναγνώστες της, από εκεί και πέρα κρίνεις εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια εχω μια δωροεπιταγη 23 ευρω απο ενα βιβλιοππωλειο και θα ηθελα να μου προτεινετε απο αυτα εδω ενα βιβλιο να παρω https://www.iefimerida.gr/news/15511...ς-αλλάξουν-τη-ζωή-και-τον-τρόπο-που-σκέφτεστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια εχω μια δωροεπιταγη 23 ευρω απο ενα βιβλιοππωλειο και θα ηθελα να μου προτεινετε απο αυτα εδω ενα βιβλιο να παρω https://www.iefimerida.gr/news/15511...ς-αλλάξουν-τη-ζωή-και-τον-τρόπο-που-σκέφτεστε

Όλα!! Αν δε μπορεις αυτό, πάρε τους αδελφούς Καραμαζώφ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

memento_mori

Νεοφερμένος

Η memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Μπορείς να παραλείψεις τον Σάλιντζερ άφοβα. Έφαγα τεράστια απογοήτευση από το "The catcher in the rye",ύστερα από όλα όσα έχω ακούσει για τον συγκεκριμένο. Τον μικρό πρίγκιπα τον διαβάζεις και ονλάιν,επειδή έχει λίγες σελίδες.
Οπότε εγώ θα πρότεινα το 1984,εκατό χρόνια μοναξιά και την δίκη (αν θέλεις κάτι πιο βαρύ). Επίσης από τον orwell θα σου έλεγα να κοιτάξεις το animal farm.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Και ο Shakespeare αξίζει πολυ, οι τραγωδίες κορυφή!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλίκη1995

Νεοφερμένος

Η Αλίκη1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.Είμαι 20 ετών φοιτήτρια και σπουδάζω ιστορία και αρχαιολογία.Είχα μία σχέση εδώ και μερικά χρόνια που πριν λίγες μέρες έληξε οριστικά.Θέλω λοιπόν να σας πω το εξής πρόβλημα.Θέλω να βρω μια ισορροπία.Θέλω να μου προτείνετε βιβλία προβληματισμού,κοινωνιολογίας ,φιλοσοφίας ή και λογοτεχνίας για να αρχίσω να διαβάζω,κάποια ποιοτική ταινία για να αρχίζω να βλέπω γιατι παντα ηθελα να δω κινηματογράφο αλλα δεν το ξεκινησα ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Τον Καρυότυπο του Άκη Παπαντώνη. Έχω γράψει τη γνώμη μου εδώ. Ίσως ό,τι πιο αξιόλογο έχει κυκλοφορήσει τελευταία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.Είμαι 20 ετών φοιτήτρια και σπουδάζω ιστορία και αρχαιολογία.Είχα μία σχέση εδώ και μερικά χρόνια που πριν λίγες μέρες έληξε οριστικά.Θέλω λοιπόν να σας πω το εξής πρόβλημα.Θέλω να βρω μια ισορροπία.Θέλω να μου προτείνετε βιβλία προβληματισμού,κοινωνιολογίας ,φιλοσοφίας ή και λογοτεχνίας για να αρχίσω να διαβάζω,κάποια ποιοτική ταινία για να αρχίζω να βλέπω γιατι παντα ηθελα να δω κινηματογράφο αλλα δεν το ξεκινησα ποτέ.
για την περιπτωση χωρισμού ΜΗΝ διαβάσεις συναισθηματικές νουβέλες που το μόνο που θα καταφέρουν είναι να σε κάνουν να σκέφτεσαι τον πρώην

απο βιβλία θα σου προτείνω στην εξαίσια σειρα του κ.κ Λιακόπουλου, ''γιατι και πως''

σε αυτην την σειρα ο συγγραφεας περιγράφει με μυθιστορηματικό τρόπο την απόκρυφη ιστορία που δεν μας δίδαξαν ποτέ στα σχολεία, με εκλαικευμένη απόδοση προσιτή σε όλους..
μια σύνδεση ανάμεσα στους ελοχίμ αγγέλους και στους θεούς του ολύμπου.
αναλύει την κόντρα του ΔΙΑ με τον διάβολο σαμαέλ και τους ακριβείς διαλόγους που είχαν οι 2 προσωπικότητες της εποχής.
εμφανίζονται επίσης οι προκατακλισμιαίοι πολιτισμοί και τα βαθύτερα αίτια που οδήγησαν στον πρώτο κατακλυσμό.
θα δείς πώς ο αρχάγγελος μηχαήλ εκβίασε τον ΔΙΑ να εγκαταλείψει την γη, και πως ο ΔΙΑΣ του έδωσε άκυρο!

ταινία δέν θα σου προτείνω αλλα μπορείς να δείς την κορυφαία σειρα SPARTACUS: sand and blood:P
κάποτε σε παρόμοια κατάσταση με σένα είχα δέι όλοκληρη σεzon σε ένα βράδυ παρεά με ένα μπουκάλι jack
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top