Προτείνετε βιβλία!

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Έχει κανείς γνώμη για αυτό το βιβλίο ;;

https://www.dioptra.gr/Vivlio/282/779/To-euaggelio-ton-dolofonon/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
David gibbins η ατλαντις
Πραγματικα φοβερος συγγραφεας ο τυπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia...!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η π = 3,14159 26535... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Μίλαν Κούντερα
'' Γελίοι έρωτες'' ή ''Κωμικοί έρωτες'' είναι το ίδιο βιβλίο... απλα καποια αλλαγή στην μετάφραση του τίτλου παίζει να έγινε...


περιγράφει ακριβώς το πώς αντιμετωπιζει μία γυναίκα και πώς ένας άνδρας το κάθε είδος έρωτα... ανταλλακτικό , αναγκαίο, πραγματικό , ουτοπικό, μονόπλευρο κλπ... ο κούντερα είναι τερμα κυνικός και ωμός... αλλα αυτή είναι και η γοητεία του...
καλή ανάγνωση..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Το "Ιστοριες να σκεφτείς" του Bucay Jorge το έχει διαβάσει κανείς? Αξίζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
david gibbins
Η μασκα της τροιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Αγάπησα την Κάρυ, του Stephen King! Εφηβικό, με μεταφυσικά στοιχεία και ψυχανάλυση των πρωταγωνιστών.

https://www.politeianet.gr/books/9789608097445-king-stephen-epilogi-karu-148499

Αυτό τον καιρό διαβάζω το βιβλίο ''η διαθήκη της Μαρίας'', του Colm Toibin. Εξιστορεί την άποψη της Παναγίας πάνω στον θάνατο του παιδιού της, με μία πιο ανθρώπινη προσέγγιση, γεμάτη καχυποψία και μνησικακία που σκότωσαν το παιδί της.

https://www.politeianet.gr/books/9789605720261-toibin-colm-ikaros-i-diathiki-tis-marias-232505
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bdj96

Νεοφερμένος

Ο bdj96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Καλησπερα
1)Εχει διαβασει κανεις τα βιβλια στα οποια βασιζεται το game of thrones?Αν ναι,ποια ειναι η αποψη σας για αυτα?Αξιζει να τα διαβασει κανεις αν εχει δει τη σειρα?
2)Επισης εχει κανεις υποψην του καποιο καλο βιβλιο ιστοριας?Εννοω σε στυλ εγκυκλοπαιδειας και οχι μυθιστορηματος.
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Αυτό εδώ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Καλησπερα
1)Εχει διαβασει κανεις τα βιβλια στα οποια βασιζεται το game of thrones?Αν ναι,ποια ειναι η αποψη σας για αυτα?Αξιζει να τα διαβασει κανεις αν εχει δει τη σειρα?
2)Επισης εχει κανεις υποψην του καποιο καλο βιβλιο ιστοριας?Εννοω σε στυλ εγκυκλοπαιδειας και οχι μυθιστορηματος.
Ευχαριστω

διαβασα το πρωτο βιβλιο...πωπω...τεραστιο...αν σου αρεσει το game of thrones θα σου αρεσει και το βιβλιο πιστευω...δεν εχουν πολυ μεγαλη διαφορα...απλα απο καποιο σημειο και μετα κατανταει πολυ κουραστικο...πολλες λεπτομερεις χωρις λογο...!!!εγω προσωπικα δεν ενθουσιαστηκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeloula

Νεοφερμένος

Η Nefeloula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Η Μεγάλη Χίμαιρα του Μ. Καραγάτση, το οποίο έχει προτείνει και ο JMarimar λίγο πιο πάνω. Αντιπροσωπευτικό βιβλίο της γενιάς του τριάντα, το ξαναδιάβασα πριν λίγες μέρες και μου άρεσε πολύ. Ο Καραγάτσης ψυχογραφεί την ηρωίδα του τη Μαρίνα μέσα από το φόντο της θάλασσας και της ελληνικής νοοτροπίας.
Επίσης, ένα βαρύ βιβλίο αλλά με έντονο προβληματισμό είναι "τα σακιά" της Ιωάννας Καρυστιάννη μου άρεσε πολύ. Γενικά είναι, όμως, βιβλίο που σε φορτίζει συναισθηματικά. Τέλος, για τους λάτρεις της γερμανικής λογοτεχνίας "Διαβάζοντας στη Χάννα" του Μπέρνχαρντ Σλίνκ
https://www.diavasame.gr/page.aspx?itemID=PPG1386_321
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Η Μεγάλη Χίμαιρα του Μ. Καραγάτση, το οποίο έχει προτείνει και ο JMarimar λίγο πιο πάνω. Αντιπροσωπευτικό βιβλίο της γενιάς του τριάντα, το ξαναδιάβασα πριν λίγες μέρες και μου άρεσε πολύ. Ο Καραγάτσης ψυχογραφεί την ηρωίδα του τη Μαρίνα μέσα από το φόντο της θάλασσας και της ελληνικής νοοτροπίας.
Επίσης, ένα βαρύ βιβλίο αλλά με έντονο προβληματισμό είναι "τα σακιά" της Ιωάννας Καρυστιάννη μου άρεσε πολύ. Γενικά είναι, όμως, βιβλίο που σε φορτίζει συναισθηματικά. Τέλος, για τους λάτρεις της γερμανικής λογοτεχνίας "Διαβάζοντας στη Χάννα" του Μπέρνχαρντ Σλίνκ
https://https://www.biblionet.gr/book/27576/Schlink,_Bernhard,_1944-/%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82_%CF%83%CF%84%CE%B7_%CE%A7%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B1
η γραφη της καρυστιανη ειναι αρκετα δυσκολα και ιδιομορφη...εγω διαβασα το κουστουμι στο χωμα...και επρεπε να διαβαζω την καθε σελιδδα 2-3 φορες μεχρι να πιασω το νοημα...παντως γενικα τα βιβλια της ειναι ωραια και σε βαζουν σε σκεψεις... δεν ηξερα οτι το διαβαζοντας την χαννα ειναι βιβλιο...εχω δει την ταινια η οποια ειναι τρομερη και μια απο τις αγαπημενες μου!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Είμαι ανάμεσα στο Άνθρωπος χωρίς ανάσα του Philip Kerp και το Κουρδιστό Κορίτσι τουPaolo Bacigalupi. Ποιο λέτε να προτιμήσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Είμαι ανάμεσα στο Άνθρωπος χωρίς ανάσα του Philip Kerp και το Κουρδιστό Κορίτσι τουPaolo Bacigalupi. Ποιο λέτε να προτιμήσω?
Αν και δεν τα έχω διαβάσει, για να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη, όμως έχοντας ψάξει τις περιλήψεις της υπόθεσης που πραγματεύεται το καθένα, θα επέλεγα να διαβάσω το δεύτερο για την ώρα. Έχει και το πρώτο που αναφέρεις ένα ενδιαφέρον, αλλά εγώ θα προτιμούσα το δεύτερο.


Για όσους προτιμούν βιβλία, τα οποία θέλουν να βασίζονται σε πραγματικά γεγονότα και κατά βάση με την ελληνική ιστορία θα πρότεινα να διαβάσετε αυτό, αν δεν το έχετε διαβάσει ήδη. Βέβαια, σε πολλά σημεία, η παρουσίαση και η λεπτομερής περιγραφή των σκηνών είναι ωμή, σκληρή, αλλά αξίζει.

Στο χρονικό αυτό της Κατοχής, ο Βενέζης ακολουθεί ένα κοπάδι κυνηγημένων Ελλήνων που ξεκινά από τη Μακεδονία και τη Θράκη και κατεβαίνει, διασχίζοντας τον κορμό της χώρας, να βρει καταφύγιο στην Αθήνα. Στις φοβερές εικόνες εκείνης της Εξόδου συμπλέκεται αδιάκοπα το παρελθόν με το παρόν, καθώς η πορεία ακολουθεί δρόμους συνδεδεμένους με τους ελληνικούς μύθους, με την αρχαία τραγωδία, με την ποίηση και με τη δόξα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Παιδια μπορειτε να μου προτεινετε καποιο ιστορικο βιβλιο που να εχει σχεση με το βυζαντιο;;

Μου αρεσει η αυτη η εποχη και θελω να επιλεξω τη βυζαντινη φιλολογια και ως κατευθυνση στη σχολη που θα περασω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Παιδια μπορειτε να μου προτεινετε καποιο ιστορικο βιβλιο που να εχει σχεση με το βυζαντιο;;

Μου αρεσει η αυτη η εποχη και θελω να επιλεξω τη βυζαντινη φιλολογια και ως κατευθυνση στη σχολη που θα περασω.

Είχα διαβάσει πριν χρόνια (ΣΤ δημοτικού-Α γυμνασίου) ένα βιβλίο 500κάτι σελίδες με τον τίτλο "η καθημερινή ζωή στο Βυζάντιο" νομίζω.
Είχε καλές αναλύσεις, συγκλονιστική περιγραφή των σταυροφοριών μόνο που δε θυμάμαι συγγραφέα/εκδόσεις/εξώφυλλο.:/::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Άυγουστος Κορτώ-Το βιβλίο της Κατερίνας...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Άυγουστος Κορτώ-Το βιβλίο της Κατερίνας...!
οχχχχχχχχχχχχχχχχχχ...τι βιβλιο και αυτο :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Παιδια μπορειτε να μου προτεινετε καποιο ιστορικο βιβλιο που να εχει σχεση με το βυζαντιο;;

Μου αρεσει η αυτη η εποχη και θελω να επιλεξω τη βυζαντινη φιλολογια και ως κατευθυνση στη σχολη που θα περασω.
Καλη επιλογη θα ηταν κατι απο Ελενη Αρβελέρ (βυζαντινολόγος ιστορικός). Λογου χαρη το "Σας μιλώ για το Βυζαντιο"! Αλλα σε προειδοποιω, πολλοι υποστηριζουν οτι γραφει λιιιγο περιεργα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Μιας και είναι καλοκαίρι διαβάστε κάτι σαν αυτό... Shoebox: Μια καλοκαιρινή κομπίνα
Κάποιος παριστάνει ότι πήγε στα θυμαράκια· είναι κι αυτό μέρος του σχεδίου...

Ο Νίκος αποφασίζει να εξαφανιστεί (μη μαρτυρήσετε σε κανέναν το γιατί). Σκηνοθετεί την αυτοκτονία του, πίνει κονιάκ στην κηδεία του και τραβάει καλοκαιριάτικα τον κολλητό του στην Αμοργό. Τι το κακό υπάρχει σε αυτό; Μα δεν πήγαν στο νησί για τουρισμό: Στήνουν μία καλοκαιρινή κομπίνα. Μέσα σε 7 μέρες πρέπει να οργανώσουν μία έκθεση ζωγραφικής για να καταφέρουν να αρπάξουν 220.105 ευρώ απ' το χαροκαμένο πατέρα! Με τι πίνακες όμως; Η μόνη λύση είναι να τους κλέψουν από κάπου. Αλλιώς, θα βουλιάξει το διαβολικό τους σχέδιο.

Στο νησί ξεφυτρώνει απ' το πουθενά ο τρίτος κομπιναδόρος της συμφοράς, ο Γιάννης, που ήταν ξεχασμένος στα Γιάννενα. Αυτόν δεν τον νοιάζουν τα λεφτά - πολύ ζεν τύπος. Στο νησί βρίσκεται επίσης ο "Τάκης ο τρελός", καλλιτέχνης της άγονης γραμμής (κανονικά, τον λένε Χλίνουρ και κατάγεται από την Ισλανδία). Οι πίνακές του είναι η υποψήφια λεία.

Πίσω απ' το χάος κρύβεται μία ξανθιά - να το και το love story. Τζιτζίκια και group therapy... Μέσα σ' όλα, πρέπει να κουβαλάνε κι ένα βαρύ θεόκλειστο κουτί παπουτσιών (το γνωστό: shoebox). Μα θα σοβαρευτούν επιτέλους; Θα στήσουν αυτή την έκθεση ζωγραφικής; Θα τσεπώσουν τα λεφτά; Και τι έχει επιτέλους μέσα αυτό το κουτί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Καλη επιλογη θα ηταν κατι απο Ελενη Αρβελέρ (βυζαντινολόγος ιστορικός). Λογου χαρη το "Σας μιλώ για το Βυζαντιο"! Αλλα σε προειδοποιω, πολλοι υποστηριζουν οτι γραφει λιιιγο περιεργα! :P
Θα επιχειρησω να το διαβασω.
Το εχεις διαβασει εσυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top