Προτείνετε βιβλία!

InSheerPleasure

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
"Αδέσποτα Παιδιά" της Τζόις Κάρολ Όουτς

Διαμάντι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
"Αδέσποτα Παιδιά" της Τζόις Κάρολ Όουτς

Διαμάντι! :)
κυκλοφορεί σε βιβλιοπωλεία?ή πρέπει να το ψάξω κάπου συγκεκριμένα....επίσης αν καποιος ξερει καποιο καλο βιβλιο εισαγωγη στη φιλοσοφια για αρχαριους ας μου το προτείνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InSheerPleasure

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
κυκλοφορεί σε βιβλιοπωλεία?ή πρέπει να το ψάξω κάπου συγκεκριμένα....επίσης αν καποιος ξερει καποιο καλο βιβλιο εισαγωγη στη φιλοσοφια για αρχαριους ας μου το προτείνει.

Η αλήθεια είναι πως το βρήκα στις διακοπές μου στο Ηράκλειο Κρήτης σε ένα βιβλιοπωλείο και ο ιδιοκτήτης μου είπε πως πλέον δεν τα βρίσκεις. Ίσως, βέβαια, να εννοούσε γενικά παλιά βιβλία! Νομίζω, αν υπάρχει κάπου, θα υπάρχει στο "Πολιτεία" στο κέντρο της Αθήνας! :D

Όσο για αυτό με τη φιλοσοφία, το ξέρω πως δεν είναι αυτό που ζητάς ακριβώς, αλλά διάβασε το "Θεραπεία του Σοπενάουερ" του Ίρβιν Γιάλομ(Ψυχίατρος Αμερικάνος). Παρουσιάζεται παράλληλα η συμβουλευτική, η θεωρία και η ζωή του πεσσιμιστή φιλόσοφου Άρθρουρ Σοπενάουερ και γίνονται και αναφορές σε φιλοσοφικές τάσεις της Ανατολής. Και όλο αυτό μέσα από μια λογοτεχνική ιστορία! Είναι πολύ ενδιαφέρον και εύκολο βιβλίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως το βρήκα στις διακοπές μου στο Ηράκλειο Κρήτης σε ένα βιβλιοπωλείο και ο ιδιοκτήτης μου είπε πως πλέον δεν τα βρίσκεις. Ίσως, βέβαια, να εννοούσε γενικά παλιά βιβλία! Νομίζω, αν υπάρχει κάπου, θα υπάρχει στο "Πολιτεία" στο κέντρο της Αθήνας! :D

Όσο για αυτό με τη φιλοσοφία, το ξέρω πως δεν είναι αυτό που ζητάς ακριβώς, αλλά διάβασε το "Θεραπεία του Σοπενάουερ" του Ίρβιν Γιάλομ(Ψυχίατρος Αμερικάνος). Παρουσιάζεται παράλληλα η συμβουλευτική, η θεωρία και η ζωή του πεσσιμιστή φιλόσοφου Άρθρουρ Σοπενάουερ και γίνονται και αναφορές σε φιλοσοφικές τάσεις της Ανατολής. Και όλο αυτό μέσα από μια λογοτεχνική ιστορία! Είναι πολύ ενδιαφέρον και εύκολο βιβλίο!
ευχαριστώ πάρα πολύ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Καλησπέρα.Θα ήθελα να μου προτείνετε σοβαρά βιβλια φιλοσοφιας για αρχαριους....για να ερθω σε επαφή...ενδιαφέρομαι πολύ.:redface:
Ο κόσμος της Σοφίας.
Είναι ό,τι πρέπει για να ξεκινήσεις και θα το λατρέψεις, να είσαι σίγουρος. Είναι υπέροχο βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Ο κόσμος της Σοφίας.
Είναι ό,τι πρέπει για να ξεκινήσεις και θα το λατρέψεις, να είσαι σίγουρος. Είναι υπέροχο βιβλίο.
συγγραφέας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaroulitaaaaa

Νεοφερμένος

Η Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Περπατα με τον αγγελο σου-μαιρη κοντζογλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.

britguy

Νεοφερμένος

Ο britguy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
The Music of Life - Denis Noble. Πραγματικά φανταστική προσέγγιση στην έννοια της ζωής. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ο κόσμος της Σοφίας.
Είναι ό,τι πρέπει για να ξεκινήσεις και θα το λατρέψεις, να είσαι σίγουρος. Είναι υπέροχο βιβλίο.

Συμφωνώ!! Πολύ καλό βιβλίο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Το «Ένστικτο του Θανάτου» δεν είναι απλώς η αυτοβιογραφία του γάλλου εγκληματία Ζακ Μεσρίν. Είναι η αποκάλυψη ενός άλλου κόσμου που δεν είναι δικός «μας». Ενός κόσμου όπου ο μοναδικός νόμος είναι η δύναμη. Όπου κυριαρχεί το ένστικτο του θανάτου ή αλλιώς, το ένστικτο της ζωής. Μέσα σ’ αυτόν τον κόσμο έδρασε κι ο Ζακ Μεσρίν, αιώνια κυνηγημένος απ’ τη γαλλική και καναδική αστυνομία. Και γι’ αυτό έγινε σύμβολο ελευθερίας για τους γάλλους που έζησαν με αγωνία κάθε στιγμή απ’ αυτό το άγριο ανθρωποκυνηγητό.
Όπως λέει ο ίδιος, το βιβλίο αυτό είναι το κατηγορητήριό του και όχι η απολογία του. Αφού είχε απαγορευθεί για τέσσερα χρόνια στη Γαλλία, το «Ένστικτο του Θανάτου» ξαναβρίσκει σήμερα την ελευθερία του. (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)

"Και τώρα περιμένω...

Τι σημασία έχει η ποινή μου... Δεν θα είναι παρά το αποτέλεσμα της ζωής που μόνος μου διάλεξα. Μπροστά στους δικαστές μου, δεν θα σκύψω το κεφάλι. Θ' αναλάβω όλες μου τις ευθύνες και θα δεχτώ να πληρώσω το τίμημα.
Μ'αυτό το βιβλίο καταδίκασα ο ίδιος τον εαυτό μου. Είναι το χειρότερο κατηγορητήριό μου. Το έγραψα γιατί αρνήθηκα να πω ψέματα. Όσο σκληρή κι αν είναι η αλήθεια, δεν φοβάμαι να την κοιτάξω κατάματα. Σε ποια στιγμή της ζωής μου έγινα αυτό που είμαι σήμερα? Δεν ξέρω. Τι πέθανε μέσα μου και μ' έκανε να μη σέβομαι πια τη ζωή? Ίσως ορισμένοι να μπορέσουν να μου βρουν κάποια δικαιολογία. Εγώ δε βρίσκω καμιά. Δεν προσπαθώ να δικάσω την κοινωνία· μου φτάνει που δικάζω τον εαυτό μου. Ο άνθρωπος γίνεται καμιά φορά ο καλύτερος δικαστής του εαυτού του. Ξέρω ότι οι πόρτες της ελευθερίας θα 'ναι για μένα κλειστές όσο ζω... Θα προτιμούσα το θάνατο... κι όμως την αγαπώ τόσο τη ζωή!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Προσφατα διαβασα το ''Ο Κατασκοπος''. Ειναι γραμμενο απο τον ελληνικης καταγωγης πρωην πρακτορα Τζον Κυριακου και περιγραφει εν ολιγοις τη ζωη ενος εργαζομενου στη CIA, πρακτορα ή μη. Μαζι με ιστοριες για γεγονοτα στην Αθηνα που ουτε καν τα φανταζομαστε οτι εγιναν. Οσους σας αρεσουν τετοια θεματα σας το συνιστω ανεπιφυλακτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Προσφατα διαβασα το ''Ο Κατασκοπος''. Ειναι γραμμενο απο τον ελληνικης καταγωγης πρωην πρακτορα Τζον Κυριακου και περιγραφει εν ολιγοις τη ζωη ενος εργαζομενου στη CIA, πρακτορα ή μη. Μαζι με ιστοριες για γεγονοτα στην Αθηνα που ουτε καν τα φανταζομαστε οτι εγιναν. Οσους σας αρεσουν τετοια θεματα σας το συνιστω ανεπιφυλακτα.

Ενδιαφέρον ακούγεται. :shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Γεια σας!

Ψάχνω ένα βιβλίο για την ηλικία μου.

Μου αρέσουν βιβλία με περιεχόμενο: Περιπέτεια, δράση, μυστηρίου. Ό,τι άλλο είδος ευπρόσδεκτο!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The little musician boy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Χμμμ...θα σου πρότεινα τη σειρά βιβλίων Τα 39 Στοιχεία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Χμμμ...θα σου πρότεινα τη σειρά βιβλίων Τα 39 Στοιχεία :)

Ενδιαφέρον φαίνεται! Θα το ψάξω λιγάκι καλύτερα και θα δω!

Ευχαριστώ πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Γεια σας!

Ψάχνω ένα βιβλίο για την ηλικία μου.

Μου αρέσουν βιβλία με περιεχόμενο: Περιπέτεια, δράση, μυστηρίου. Ό,τι άλλο είδος ευπρόσδεκτο!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
https://www.greekbooks.gr/koelo-paulo.person
Διάβασε κριτικές βιβλίων για αυτόν τον συγγραφέα και διάλεξε όποιο σ'αρέσει.
2 αρκετά καλά βιβλία απ΄αυτόν είναι ο αλχημιστής και το εγχειρίδιο του πολεμιστή του φωτός τα οποία είναι και φτηνά.
Μετά πάνε σ'αυτόν https://www.greekbooks.gr/search/results?keywords=dan brown εκεί θα βρείς ότι είπες παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The little musician boy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Τίποτα... εμένα μου αρέσει και ο Στίβεν Κινγκ :) Αν θες θα σου πρότεινα τον Δρομέα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
https://www.greekbooks.gr/koelo-paulo.person
Διάβασε κριτικές βιβλίων για αυτόν τον συγγραφέα και διάλεξε όποιο σ'αρέσει.
2 αρκετά καλά βιβλία απ΄αυτόν είναι ο αλχημιστής και το εγχειρίδιο του πολεμιστή του φωτός τα οποία είναι και φτηνά.
Μετά πάνε σ'αυτόν https://www.greekbooks.gr/search/results?keywords=dan brown εκεί θα βρείς ότι είπες παραπάνω.

Ο Αρκτικός κύκλος μου φαίνεται περισσότερο ενδιαφέρον!

Σε ευχαριστώ πάντως.

Τίποτα... εμένα μου αρέσει και ο Στίβεν Κινγκ :) Αν θες θα σου πρότεινα τον Δρομέα :)

Αυτό εννοείς: https://www.greekbooks.gr/books/logotehnia/o-dromeas-1.product
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top