Προτάσεις βοηθημάτων για την έκθεση με λεξιλόγιο και χρήσιμες φράσεις

desp1naa

Νεοφερμένος

Η desp1naa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
ΧΑΙΡΕΤΕ! Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα καλο βοήθημα για την εκθεση; Θέλω κυρίως να περιλαμβάνει λεξιλόγιο δοκιμίου και χρήσιμες φράσεις για τη παραγωγή λογου και επίσης αξίζει να αφιερώνω λίγο χρόνο για την ανάγνωση εφημερίδων;
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
ΧΑΙΡΕΤΕ! Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα καλο βοήθημα για την εκθεση; Θέλω κυρίως να περιλαμβάνει λεξιλόγιο δοκιμίου και χρήσιμες φράσεις για τη παραγωγή λογου και επίσης αξίζει να αφιερώνω λίγο χρόνο για την ανάγνωση εφημερίδων;
*γράφω κυρίως για να πω ότι η φώτο προφίλ σου είναι απλώς απίστευτη, υποκλίνομαι*

ως προς το βοήθημα δεν γνωρίζω, αλλά ως προς τις εφημερίδες ίσως να μην είναι άσχημο να ρίχνεις μια ματιά σε κάποια άρθρα (εγώ διάβαζα Τασούλα Καραϊσκάκη πριν από κάθε διαγώνισμα έκθεσης:lol: *κλαίει για τις ώρες που σπατάλησε*), αλλά δεν ξέρω κατά πόσο σε βοηθάει ουσιαστικά σε κάτι, εφόσον δεν αναλύεις το κείμενο που διαβάζεις. Ίσως να είναι χρήσιμο ως προς την αύξηση του λεξιλογίου ή των εκφράσεων που χρησιμοποιείς.
 

desp1naa

Νεοφερμένος

Η desp1naa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
*γράφω κυρίως για να πω ότι η φώτο προφίλ σου είναι απλώς απίστευτη, υποκλίνομαι*

ως προς το βοήθημα δεν γνωρίζω, αλλά ως προς τις εφημερίδες ίσως να μην είναι άσχημο να ρίχνεις μια ματιά σε κάποια άρθρα (εγώ διάβαζα Τασούλα Καραϊσκάκη πριν από κάθε διαγώνισμα έκθεσης:lol: *κλαίει για τις ώρες που σπατάλησε*), αλλά δεν ξέρω κατά πόσο σε βοηθάει ουσιαστικά σε κάτι, εφόσον δεν αναλύεις το κείμενο που διαβάζεις. Ίσως να είναι χρήσιμο ως προς την αύξηση του λεξιλογίου ή των εκφράσεων που χρησιμοποιείς.
αχ καλε σε ευχαριστώ, και συ δε πας πισω
 

George.S

Νεοφερμένος

Ο George.S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ΧΑΙΡΕΤΕ! Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα καλο βοήθημα για την εκθεση; Θέλω κυρίως να περιλαμβάνει λεξιλόγιο δοκιμίου και χρήσιμες φράσεις για τη παραγωγή λογου και επίσης αξίζει να αφιερώνω λίγο χρόνο για την ανάγνωση εφημερίδων;
Γενικά στην έκθεση στις πανελλήνιες δεν είναι απαραίτητο το λογιο και το υπερβολικά εκλεπτυσμένο λεξιλόγιο. Χρειάζεται να γράφουμε σωστά και ουσιαστικά, ακόμη και με απλό λεξιλόγιο.
Προσωπικά το καλοκαίρι πριν τις πανελλήνιες πήρα ένα βοηθηματακι με συνώνυμα αντωνυμα και με λέξεις λογιες γιατί πίστευα ότι θα με βοηθήσει. Εν τέλη μετά τον Νοέμβριο αφού με είχε κατακραξει η καθηγήτρια μου για τις υπερβολές στον λόγο μου δεν το ξανά άνοιξα 😂
Με το φροντιστήριο είχαμε το βοήθημα της ελληνοεκδοτικης του Μητσελου. Παρόλα αυτά, για τα ίδια θέματα και την ίδια θεωρία μας έδινε η καθηγήτρια μου εξτρα υλικό από 3-4 διαφορετικές πήγες.
Το κλειδί για την επιτυχία (αν μπορώ να το πω έτσι) είναι να διαβάσεις πολλές (και όταν λέω πολλές εννοώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ) ιδεες από διάφορα σχεδιαγραμματα, έτσι ώστε στο τέλος να καταλήξεις να έχεις ιδέες για ότι θέμα και αν σου πέσει, συνδυάζοντας ακόμα και ιδέες από διαφορετικά θέματα που κινούνται όμως σε κοινό θεματικό κύκλο.
Δεν πρέπει να παπαγαλισεις τις ιδέες αλλά να τις ενσωματώσεις με δικό σου προσωπικό τρόπο στην έκθεση. Οπότε για να γράψεις καλά στην έκθεση πρέπει να διαβάσεις πολύ και να βαρεθείς να βλέπεις τα ίδια και τα ίδια θέματα. Το λέει μαθητής που έγραψε στις πανελλήνιες 18.2 με αυτόν τον τρόπο.
Ελπίζω να σε βοήθησα. Καλή τύχη!
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Υπάρχουν τα βοηθήματα του Κούτρα, αλλά προσωπικά δε μου αρέσει η γραφή του. Είναι υπερβολικά "εκθεσιολόγος".

Στην έκθεση κάνει κακή εντύπωση το υπερβολικά επιτηδευμένο ύφος ή οι ξεκάρφωτες λόγιες λέξεις. Ένας έμπειρος φιλόλογος δε θα συγκινηθεί καθόλου από αυτά - ίσα ίσα θα του φανούν κωμικά.

Κατά τη γνώμη μου, μετράει πολύ η απλότητα στην έκφραση. Μην το μπερδεύεις με την προχειρότητα-προφορικότητα. Το απλό ύφος είναι το μη περιττά σύνθετο, οι μικρές ξεκάθαρες προτάσεις, η καθαρότητα της σκέψης, η ακριβολογία, με ταυτόχρονη χρήση επίσημων-ακαδημαϊκών(όχι λόγιων ή "βερμπαλιστικών") λέξεων.

Επίσης, προσπάθησε να κάνεις σωστή χρήση των σημείων στίξης, ειδικά του κόμματος. Μου κάνει τρομερή εντύπωση που οι περισσότεροι δεν ξέρουν πότε πρέπει να μπει το κόμμα. Και αυτό κάνει πολύ κακή εντύπωση στους φιλολόγους. Έπειτα, καλό θα ήταν να αρχίσεις να ενσωματώνεις στο γραπτό σου με σωστό τρόπο και άλλα σημεία στίξης, όπως την άνω τελεία και την (διπλή) παύλα, χωρίς όμως να κάνεις υπερβολική κατάχρηση.

Ως προς το περιεχόμενο του γραπτού τώρα, οι φιλόλογοι απεχθάνονται τις γενικολογίες. Γι αυτό κι εγώ είχα πάντα κακή σχέση με τα σχεδιαγράμματα :P Είναι βέβαια χρήσιμα, αλλά συνήθως υπερβολικά γενικά και τυποποιημένα. Θα πρέπει απλώς να τα χρησιμοποιείς για καταλαβαίνεις την προβληματική της κάθε θεματικής. Κατά τα άλλα, την ώρα της εξέτασης θα χρειαστεί να εξειδικεύσεις τις σκέψεις και τα επιχειρήματά σου, ώστε να ταιριάζουν με τα ειδικά ερωτήματα στα οποία καλείσαι να απαντήσεις.

Σε όλα αυτά πιστεύω θα σε βοηθήσει περισσότερο η ανάγνωση εφημερίδων. Τα άρθρα τους έχουν ακαδημαϊκό ύφος και επίσημες λέξεις(αλλά όχι επιτηδευμένες), οι προτάσεις είναι απλές, η χρήση των σημείων στίξης σωστή, καθώς περνάνε από επιμέλεια διορθωτή, οι σκέψεις συνήθως εξειδικευμένες και όχι γενικόλογες. Σε εξοικειώνουν επίσης με πολλά θέματα της επικαιρότητας.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Αν μια έκθεση στις πανελλήνιες αποτελεί ακριβή αντιγραφή της αντίστοιχης έκθεσης βοηθήματος θα βαθμολογηθεί αρνητικά;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top