Προσφωνήσεις, χρήση τύπων ευγενίας κλπ μεταξύ ελληνόφωνων

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Καποια αλλη στιγμη θα απαντησω σε ολοκληρο ,γιατι τωρα δεν προλαβαινω.Για την ωρα θα 'θελα να απαντησω στη πρωτη ερωτηση.Απ' οτι βλεπω καθημερινα και συγκεκριμενα στην πολη μου και γυναικες και αντρες βριζουν σχεδον στον ιδιο βαθμο.Ειδικοτερα νεαρα κοριτσια προκειμενου να πουλησουν μαγκια καιοχι βρισια με παξθος οπως λεω.Αλλο να βριζεις ετσι χωρις να 'χει γινει και κατι ή με το παραμικρο και αλλο να τα 'χεις μερα γερα στο κρανιο και να βγαζεις το αχτι σου.Σε προσωπικο επιπεδο ,ως χαρακτηιστικη ποντια,βριζω αρκετα εως πολυ αλλα συνηθως οταν ειμαιμονη μου ή οταν εχω νευριασει πολυ με καποιον ή κατι.:)Αν και θα προτιμουσα να μειωνοταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Να σημειώσω ότι η πρώτη ερώτηση δεν αναφέρεται τόσο στη χρήση βρισιών αλλά αν παρουσιάζονται ουσιαστικότερες διαφορές όπως στη σύνταξη. Πχ Στα ελληνικά έχουμε τη συμφωνία των επιθέτων και των μετοχών με το γένος ενώ στα Ιαπωνικά υπάρχουν ολόκληρα συντακτικά σχήματα που θεωρούνται αντρικά και γυναικεία (πχ dayo vs wayo = είναι (το ρήμα)· το δεύτερο θεωρείται "γυναικεία" γλώσσα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Οπ συγνωμη ,my bad.Μπερδευτηκα ειναι αληθεια,αλλα νταξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
1. Θεωρείτε ότι υπάρχει σημαντική διαφορά στον τρόπο ομιλίας ανδρών-γυναικών (γραμματική ή συντακτικές δομές κλπ); Σε ποια σημεία;

νομιζω οτι πλεον δεν υπαρχει καποια σημαντικη διαφορα στον τροπο ομιλιας των 2 φυλων. μονο οταν ειναι στο δημοτικο, που τα κοριτσακια ντρεπονται να πουν βρισιες, ενω τα περισσοτερα αγορακια δεν εχουν καποιο προβλημα.

2. »»» »»» ανάλογα με την ηλικιακή ομάδα;

σιγουρα. δεν μιλαει με τον ιδιο τροπο ενα 5χρονο, ενας 20αρης, και ενας ηλικιωμενος.

3. »»» »»» ανάλογα με την κοινωνική τάξη;

μπα.. πιο πολυ ειναι οι καταστασεις που βιωνει καποιος και οχι ταξη. δηλαδη πιστευω πως αν π.χ. ενας ζητιανος βρεθει σε μια δεξιωση θα προσαρμοσει, οπως και αν ενας "αριστοκρατης" βρεθει σε καποιο περιεργο μερος :P

Πιο ειδικά
4. Πιστεύετε ότι εξακολουθούν να χρησιμοποιούνται τύποι ευγενείας (πληθυντικός, φράσεις που ακολουθούν τη γραμματική της καθαρεύουσας).

πληθυντικος ναι, νομιζω πολυ συχνα.. οσο για τις φρασεις στην καθαρευουσα,ναι αλλα πολυ σπανια

Και πιο προσωπικά
5. Πώς προσφωνείτε τους καθηγητές σας και πώς αναφέρεστε σε αυτούς; Ποια τα κριτήρια επιλογής;

στο σχολειο, τους φωναζω κυριε/α.. στο φροντιστηριο τους λεω με το μικρο τους.. οταν μιλαω για καποιον καθηγητη απο το σχολειο, σε αλλους αναφερομαι με το επιθετο, σε αλλους με το μικρο, και κανα-δυο τους λεω με καποιο παρατσουκλι.. αυτο συμβαινει ειτε σε αυτους που δεν συμπαθω, ειτε σε καποιους που εχουμε πολυ καλη σχεση

6. »» »» γονείς και συγγενείς σας (αδέρφια, θείοι, παππούδες κλπ);

μαμα, μπαμπα, θεια, παππου κτλ εκτος απο κατι θειους μου που ειναι σχετικα πιο νεοι και τους φωναζω με το μικρο τους

7. »» »» τους φίλους σας; Γίνεται χρήση λέξεων όπως το "Ρε" ή κάποιος μορφής του "εσύ" αντί του ονόματος; Πώς αναφέρεστε ή προσφωνείτε τα μέλη της οικογένειας των φίλων σας;

αν δεις τα μισα και παραπανω μυνηματα στο κινητο ξεκινανε με το "ρε συ".. κατα τα αλλα στον προφορικο λογο μονο το ρε και αυτο πολυ σπανια..
τους γονεις των κολλητων μου τους φωναζω με το μικρο.. τους υπολοιπους απλα αποφευγω να τους αποκαλεσω καπως γιατι το "κυριε/α" μου φαινεται υπερβολικο, αλλα δεν μπορω να τους πω και με το ονομα τους. οταν αναφερομαι σε καποιον, λεω απλα "ο μπαμπας του ταδε"..

8α. »» »» άτομα που δεν γνωρίζεται καλά (τυπικές ή καθόλου σχέσεις); Αν δεν γνωρίζετε ούτε το όνομα, πώς τους προσφωνείτε; Υπάρχουν διαφοροποιήσεις ανάλογα με το φύλο, κοινωνική ομάδα ή ηλικία του ατόμου αυτού;

αποφευγω να τους οω καπως για να μην βρεθω στη δυσκολη θεση της επιλογης.. συνηθως λεω ενα συγγνωμη και λεω μετα οτι θελω

8β. Χρησιμοποιείτε οικογενειακούς όρους όπως θεία, παππού, αδερφέ κλπ για αυτά τα άτομα; Προτιμάτε πιο ουδέτερους όρους όπως κύριε/κυρία, μικρέ/μικρή, εσύ κλπ;

ναι. σε ολους, αλλα καπως αλλαγμενους σε αδερφια και ξαδερφια.. δλδ αντι για αδερφε λεω "φουλη" (απο το αδερφουλη:P) και στα ξαδερφια μου απλα "ξα"

9. Διαφοροποιείται ο τρόπος ομιλίας σας όταν μιλάτε στα άτομα των προηγουμένων ομάδων; Πώς;

σε καποιους θειους που δεν εχουμε και τοσο στενες σχεσεις μιλαω στον πληθυντικο, κατα τα αλλα φροντιζω να μην βριζω μπροστα σε μεγαλυτερους

10. Θεωρείτε αφύσικη την χρήση ή μη χρήση τύπων ευγενείας;

σε μερικες περιπτωσεις τη θεωρω αναγκαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Λοιπόν, μελετώντας την Ιαπωνική γλώσσα, κατάλαβα πόσο τρομακτικά συνδεδεμένη είναι με την ταξική ιαπωνική κοινωνία και τον τρόπο σκέψης τους. Αποφάσισα να κάνω μια ερασιτεχνική κοινωνιογλωσσολογική έρευνα και να παρουσιάσω τις αντίστοιχες τάσεις -αν υπάρχουν- στο blog μου στο Lang-8 προς τέρψιν των φιλελλήνων γιαπωνέζων που κυκλοφορούν εκεί.

Δεν έχω ξανασυντάξει ερωτηματολόγιο οπότε όλες οι ερωτήσεις μου θα είναι ανοιχτές και είστε ελεύθεροι να μην ακολουθήσετε τη δομή της ερώτησης-απάντησης.


1. Θεωρείτε ότι υπάρχει σημαντική διαφορά στον τρόπο ομιλίας ανδρών-γυναικών (γραμματική ή συντακτικές δομές κλπ); Σε ποια σημεία;
2. »»» »»» ανάλογα με την ηλικιακή ομάδα;
3. »»» »»» ανάλογα με την κοινωνική τάξη;
Πιο ειδικά
4. Πιστεύετε ότι εξακολουθούν να χρησιμοποιούνται τύποι ευγενείας (πληθυντικός, φράσεις που ακολουθούν τη γραμματική της καθαρεύουσας).
Και πιο προσωπικά
5. Πώς προσφωνείτε τους καθηγητές σας και πώς αναφέρεστε σε αυτούς; Ποια τα κριτήρια επιλογής;
6. »» »» γονείς και συγγενείς σας (αδέρφια, θείοι, παππούδες κλπ);
7. »» »» τους φίλους σας; Γίνεται χρήση λέξεων όπως το "Ρε" ή κάποιος μορφής του "εσύ" αντί του ονόματος; Πώς αναφέρεστε ή προσφωνείτε τα μέλη της οικογένειας των φίλων σας;

8α. »» »» άτομα που δεν γνωρίζεται καλά (τυπικές ή καθόλου σχέσεις); Αν δεν γνωρίζετε ούτε το όνομα, πώς τους προσφωνείτε; Υπάρχουν διαφοροποιήσεις ανάλογα με το φύλο, κοινωνική ομάδα ή ηλικία του ατόμου αυτού;

8β. Χρησιμοποιείτε οικογενειακούς όρους όπως θεία, παππού, αδερφέ κλπ για αυτά τα άτομα; Προτιμάτε πιο ουδέτερους όρους όπως κύριε/κυρία, μικρέ/μικρή, εσύ κλπ;

9. Διαφοροποιείται ο τρόπος ομιλίας σας όταν μιλάτε στα άτομα των προηγουμένων ομάδων; Πώς;
10. Θεωρείτε αφύσικη την χρήση ή μη χρήση τύπων ευγενείας;

1.υπαρχει διαφορα,εστω κι αν εχει αρχισει να φθινει κι αυτη.παντως οι γυναικες,κατα μεσο ορο,βριζουν λιγοτερο απο τους αντρες.
2.ναι.οι νεοι-κυριως οι εφηβοι-βριζουν ΠΟΛΥ περισσοτερο και ψιλοκακοποιουν τη γλωσσα:D
3.οτι και καλα οι "ευγενεις" μιλουν καθωσπρεπει?δεν ξερω,ισως.για να δειξουν οτι εχουν επιπεδο απο τις "λαϊκατζες".
4.οχι ιδαιτερα,μεταξυ "αρχαιων" λογιων(παππουδων συγγραφεων πχ:D)μπορει να τηρουνται.μεταξυ των νεοτερων μπαααααα.εγω δεν τα χρησιμοποιω αυτα,ειμαι αλανι:P
5.κυριε/κυρια.το πώς μιλαω πισω απο την πλατη τους εξαρταται απο τη σταση τους.
6.γιαγια,παππου ναι.μαμα ναι.ολοι οι αλλοι με το ονομα τους.τον πατερα μου τον λεω καμια φορα με το μικρο του.
7.τους φιλους μου λιγακι με τα μικρα τους η με τα επιθετα.κυριω ομως με κανα μαλακα,τσουλι,σκυλα κλπ.η και με μωρο,μανουλι :lol::lol::Pτους συγγενεις τους με τα μικρα τους.
8.σε παιδια που δνε ξερω ονομα προσπαθω να μην το αναφερω,τους μιλαω τυπικα.σε μεγαλους επισης.γενικα,στους μεγαλυτερους μιλαω με το μικρο τους κι οχι κυριε/κυρια
οπως ειπα και πριν,περα απο γιαγια,παππου,ολους τους αλλους με το μικρο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top