Προσπάθεια για Proficiency μετά από χρόνια

chrischarmedfan

Νεοφερμένος

Ο Chris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ευχαριστώ!!!Προσπαθώ και εγω να παρακολουθω ταινιες αγγλικες!!!Θα σου προτεινα εφοσον βαριεσαι τις ταινίες γτ δν δοκιμάζεις σειρές;;;Εγώ εχω ξεκινήσει να βλέπω τις Charmed απο την ημερα που ξεκίνησα την προετοιμασία και τα αγγλικα ιδιαιτερα στο speaking βελτιωθηκαν ιδιαιτερα!!!Αυτα!!!Καλο κουραγιο σε ολους εμας που παμε να δωσουμε!!!:no1:


Υ.Γ. Πότε δίνεις;;;Νοέμβρη;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steofstratos

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Τα ποσοστά σου είναι πολύ καλά. Το ίδιο και το βιβλίο σου. Το έκανα και γώ το Skills Builder. Πολύ ωραίο βιβλίο και έχει ένα λεξιλόγιο πανδύσκολο. Μην ανυσυχείς θα περάσεις. Σκοπεύεις να δώσεις μόνο Michigan?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spirit

Νεοφερμένος

Η spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και την υποστήριξη παιδιά.

Βασικά ναι, θέλω να δώσω το Νοέμβριο και σκέφτομαι να δώσω μόνο το Michigan. (μόνο σε αυτό έκανα προετοιμασία). Μου ταιριάζει πάντως πιστεύω και ο τρόπος εξέτασης του και ο χαρακτήρας των κειμένων του. Ο χρόνος μόνο στην την έκθεση με πιέζει. Αλήθεια πόσο αυστηρά βαθμολογούν όμως;;;;

Anyway, κάναμε τεστ από Piniaris (πραγματικά πολύ απαιτητικά τεστς!) καθώς και άλλους, για να έχουμε μια συνολική εικόνα. Η καθηγήτρια έλεγε οτί δεν προτείνει τα tests τα βιβλία που κάνουν στην Hau δεν είναι και τα καλύτερα για προετοιμασία, όντως τα τεστ από τα βιβλία τους, μου φάνηκαν πολύ εύκολα σε σχέση με τα άλλα.

Tο "Skills builder" δεν το αγόρασα, λεξιλόγιο διαβάζω από Sylvia Kar "words you need".

Όσο για σειρά, θα κατεβάσω τα seasons του "Scrubs", πρέπει να είναι τέλεια σειρά, chrischarmedfan. Με τις "μάγγισες" δεν τρελλαίνομαι, που και που βλέπω κανένα επεισόδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steofstratos

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Τέλεια σειρά επίσης είναι το Grey's Anatomy!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrischarmedfan

Νεοφερμένος

Ο Chris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και την υποστήριξη παιδιά.

Βασικά ναι, θέλω να δώσω το Νοέμβριο και σκέφτομαι να δώσω μόνο το Michigan. (μόνο σε αυτό έκανα προετοιμασία). Μου ταιριάζει πάντως πιστεύω και ο τρόπος εξέτασης του και ο χαρακτήρας των κειμένων του. Ο χρόνος μόνο στην την έκθεση με πιέζει. Αλήθεια πόσο αυστηρά βαθμολογούν όμως;;;;

Anyway, κάναμε τεστ από Piniaris (πραγματικά πολύ απαιτητικά τεστς!) καθώς και άλλους, για να έχουμε μια συνολική εικόνα. Η καθηγήτρια έλεγε οτί δεν προτείνει τα tests τα βιβλία που κάνουν στην Hau δεν είναι και τα καλύτερα για προετοιμασία, όντως τα τεστ από τα βιβλία τους, μου φάνηκαν πολύ εύκολα σε σχέση με τα άλλα.

Tο "Skills builder" δεν το αγόρασα, λεξιλόγιο διαβάζω από Sylvia Kar "words you need".

Όσο για σειρά, θα κατεβάσω τα seasons του "Scrubs", πρέπει να είναι τέλεια σειρά, chrischarmedfan. Με τις "μάγγισες" δεν τρελλαίνομαι, που και που βλέπω κανένα επεισόδιο...

ο.κ. δν σου ειπα συγκεκριμενα αυτο αλλα ειναι πολυ καλο practise να βλεπεις σειρες!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spirit

Νεοφερμένος

Η spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γεια σε όλους!

Επαναφέρω το θέμα. Δίνω αύριο τα προφορικά ecpe... Δυστυχώς για πολλαπλούς λόγους σταμάτησα την προετοιμασία μου...

1. τα ιδιαίτερα σε αυτό το φροντιστήριο δε με κάλυπταν
2. δυσκολία να βρω άλλο τμήμα και να το προσαρμώσω στον προσωπικό μου χρόνο. (πραγματικά παιδιά, πολύ ζόρι το μεταπτυχιακό!!!) Όταν μεγαλώσετε, θα με καταλάβετε :'(

Αποφάσισα όμως να συμμετάσχω στις εξετάσεις γιατί πίστευα ότι θα είχα χρόνο να διαβάσω λίγο μόνη μου και ότι θα μου έκανε καλό να τεστάρω τον ευατό μου, αλλά δεν κατάφερα να βρω χρόνο.
Οπότε απλά θα"τεστάρω" τον ευατό μου! Θα δώσω χωρίς άγχος (για πρώτη φορά στη ζωή μου).... Διοτί απλούστατα δεν έχω στόχο το πτυχίο, ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να μου κάτσει μιας και δεν προετοιμάστηκα όσο ήθελα/έπρεπε.... Οκ, κάθε μέρα αγγλικά διαβάζω, αλλά άλλου είδους :p

Τον Δεκέμβρη σκοπεύω να ξεκινήσω μαθήματα στην ελληνοαμερικάνικη και ελπίζω το Μάη όλα να πάνε καλύτερα!

Καλή επιτυχία σε όλους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΖΑΡΟΣ ΚΙΚΙΔΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΛΑΖΑΡΟΣ ΚΙΚΙΔΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΕΛΙΜΙΝΑΡΥ ΤΕΣΤ Η ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΛΙΝΚ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΑΠΟ 1996 ΕΩΣ 2002-2003 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
-----------------------------------------
Γειας σας ενδιαφερομαι για τις λυσεις των πρελιμιναρυ τεστ μπορει καποιοσ να με βοηθησει ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_l

Νεοφερμένος

Η efi_l αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Hello! Είμαι νέο μέλος, και περίπου στην ηλικία σου! Έχω υπάρξει στη θέση σου αφού κι εγώ έδωσα το ecpe μετά απο δέκα χρόνια. Αυτή τη στιγμή είμαι καθηγήτρια αγγλικών χάρη σε αυτό το πτυχίο. Δεν αναφέρεις αν τελικά πήρες το πτυχίο ή πως τα πήγες στις εξετάσεις, επομένως θέλω απλώς να σου πώ, όσον αφορά την επιλογή σου να κάνεις μαθήματα στην ελληνοαμερικανική ένωση, αν δεις ότι δεν "έχεις χημεία" με τους καθηγητές να φύγεις ώστε να μην ξοδέψεις παραπάνω χρήματα τζάμπα. Μπορώ να σου πω ότι σπάνια σε αυτά τα ινστιτούτα γίνεται καλή δουλειά, λόγω του μεγάλου αριθμού των μαθητών, ειδικά αν είσαι και σε μεγάλη πόλη!!
So, καλή επιτυχία και αν θελήσεις άλλη βοήθεια, απάντησέ!
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spirit

Νεοφερμένος

Η spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
efi_l, σε ευχαριστώ για το μήνυμα και καλώς ήρθες στο forum.

Έδωσα, αλλά αποτελέσματα δεν έχω ακόμα! (έγραψα σε post άλλου thread πως πήγα, παράλειψη που δεν έγραψα κι εδώ). Ελπίζω πάντως,αλλά δεν είμαι σίγουρη... Τα προφορικά τα καταευχαριστήθηκα, στα γραπτά τώρα, ίχα πρόβλημα με το χρόνο στο gvrc, για την ακρίβεια δεν πρόλαβα να διαβάσω σχεδόν τα τελευταία 2 κείμενα :s

Ρώτησα για μαθήματα στην ελληνοαμερικάνικη ένωση, αλλά ξεκινούσαν Δεκέμβρη και απαιτούσαν την εξόφληση του συνολικού ποσού των διδάκτρων σε κάθε περίπτωση, ακόμα κι αν εγώ είχα πάρει το πτυχίο... (Συν το γεγονός ότι δε θα μπορούσα να κάνω δοκιμαστικό μάθημα!)

Τα επόμενα τμήματα τους ξεκινούν το Μάρτιο, αν έχω αποτύχει όμως δεν σκέφτομαι να πάω εκεί...

Ρώτησα πάντως σε άλλο γνωστό φροντιστήριο της Αθήνας, το οποίο και φημίζεται για "καλά" ποσοστά/αποτελέσματα, αν έχω αποτύχει μάλλον θα πάω εκεί.

Συγχαρητήρια που κατάφερες και πήρες το χαρτί/εφόδιο, μετά από δέκα χρόνια και που το αξιοποιείς ως καθηγήτρια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spirit

Νεοφερμένος

Η spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Μιας και βγήκαν τα αποτελέσματα , οφείλω να τα αναφέρω εδώ.

Πέρασα με
GVRC: Pass
Speaking: Pass
Listening: Pass
Writing: Low Pass

Όλοι όσοι είστε ή βρεθείτε στη θέση που βρέθηκα και στο δίλημμα αν είστε ή όχι έτοιμοι, πόσο δύσκολο ή όχι είναι κτλ. Προχωρήστε και μη μασάτε! Απλά παλέψτε το, αν σας βγει καλώς, αλλιώς την επόμενη φορά με περισσότερο τσαμπουκά :)

Αν πάντως υπάρχει τριβή με τα αγγλικά, είτε λόγο δουλειάς, είτε λόγο σπουδών, είτε λόγο ενδιαφερόντων (ταινίες, μουσική κτλ), δεν είναι κάτι το ακατόρθωτο, ίσα-ίσα.
Απλά στο νόημα να μπείτε, κάντε λίγα μαθήματα να μπείτε στο κλίμα και GO FOR IT!!!

Φιλικά και ευχαριστώ για τη συμπαράσταση όλων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeloula

Νεοφερμένος

Η Nefeloula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
είναι κάποιο μέρος που πήρε πρόσφατα ECPE μετά από μεγάλο διάστημα από το ECCE? είναι τελικά εφικτό σε μεγαλύτερες ηλικίες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Παιδία καλησπέρα.Πρίν από 3 χρόνια έδωσα για lower και το πήρα με Α μάλιστα.Το πτυχίο όμως που έχω αποδείχτηκε πολύ μα πολύ κατώτατο αφού το πήρα.Έτσι λοιπόν φέτος αποφάσισα να συνεχίσω τα αγγλικά μου για proficency όμως δεν γνωρίζω πολλά για αυτή την κατηγορία των πτυχίων.Μπορείτε λοιπόν να μου πείτε ένα αναγνωρισμένο πτυχίο αυτής της κατηγορίας;Σας παρακαλώ να μου απαντήσετε όσοι έχετε πλήρης επίγνωση επί του θέματος γιατί αυτή την φορά θέλω η δουλεία να γίνει σωστά και να μην ξανατρέχω.Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Παιδία καλησπέρα.Πρίν από 3 χρόνια έδωσα για lower και το πήρα με Α μάλιστα.Το πτυχίο όμως που έχω αποδείχτηκε πολύ μα πολύ κατώτατο αφού το πήρα.Έτσι λοιπόν φέτος αποφάσισα να συνεχίσω τα αγγλικά μου για proficency όμως δεν γνωρίζω πολλά για αυτή την κατηγορία των πτυχίων.Μπορείτε λοιπόν να μου πείτε ένα αναγνωρισμένο πτυχίο αυτής της κατηγορίας;Σας παρακαλώ να μου απαντήσετε όσοι έχετε πλήρης επίγνωση επί του θέματος γιατί αυτή την φορά θέλω η δουλεία να γίνει σωστά και να μην ξανατρέχω.Ευχαριστώ

Καταρχήν πρέπει να μας πεις για ποιον σκοπό θέλεις το proficiency, για καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση ή για σπουδές/μεταπτυχιακό στο εξωτερικό?

Αν το θέλεις για επαγγελματική αποκατάσταση μπορείς να ασχοληθείς με Michigan ή Cambidge (ECPE ή CPE).
Αν το θέλεις για σπουδές τα αντίστοιχα πτυχία με διάρκεια 2 χρόνων είναι τα TOEFL και το IELTS
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Eρώτηση:Υπάρχει κάτι που να συνδιάζει την επαγγελματική αποκατάσταση με τις σπουδές για έξω;:hmm:Μόλις τώρα μπήκα στο πανεπιστήμιο και δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω μετά από 4 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Eρώτηση:Υπάρχει κάτι που να συνδιάζει την επαγγελματική αποκατάσταση με τις σπουδές για έξω;:hmm:Μόλις τώρα μπήκα στο πανεπιστήμιο και δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω μετά από 4 χρόνια.

Δυστυχώς όχι, το Cambrdge CPE με βαθμό Α μπορεί να χρησιμοποιηθεί για σπουδές αργότερα αλλά έχει διάρκεια σε αυτόν τον τομέα μόνο 2 χρόνια (εσύ θέλεις 4 για να τελειώσεις).
Εγώ σου προτείνω τώρα να ασχοληθείς με κάποιο πτυχίο Proficiency (C2) Michigan ή Cambridge και να μην χάσεις την επαφή με τα αγγλικά καθόλου, και μόλις θα μπεις στο τελευταίο έτος ξεκινάς για εξετάσεις IELTS ή TOEFL για είσοδο σε κάποιο ξένο πανεπιστήμιο για κάποιο μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Παιδιά και γω πήρα το Lower το καλοκαίρι της Γ Γυμνασίου (πριν από 3 χρόνια δηλαδή) και μετά τα παράτησα..
Και τώρα σε λίγο καιρό θα αρχίσω να ψάχνω για να ξεκινήσω πάλι για να πάρω και το Proficiency..Τι λέτε, βγαίνει σε λιγότερο από 2 χρόνια..?? Γιατί δεν με παίρνει να κάνω τόσο καιρό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Παιδιά και γω πήρα το Lower το καλοκαίρι της Γ Γυμνασίου (πριν από 3 χρόνια δηλαδή) και μετά τα παράτησα..
Και τώρα σε λίγο καιρό θα αρχίσω να ψάχνω για να ξεκινήσω πάλι για να πάρω και το Proficiency..Τι λέτε, βγαίνει σε λιγότερο από 2 χρόνια..?? Γιατί δεν με παίρνει να κάνω τόσο καιρό..
Ε βγαινει πιστευω σε 2 χρονια.Κι εγω 2 εκανα και το δωσα στη Γ γυμνασιου, οποτε εσυ που εισαι και 18 πιστευω δε θα χεις προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Ε βγαινει πιστευω σε 2 χρονια.Κι εγω 2 εκανα και το δωσα στη Γ γυμνασιου, οποτε εσυ που εισαι και 18 πιστευω δε θα χεις προβλημα.
Εννοώ αν βγαίνει σε λιγότεο από 2 χρόνια...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Εννοώ αν βγαίνει σε λιγότεο από 2 χρόνια...!!
Στο χερι σου ειναι, δεν ειναι στανταρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Χάρη Ssss,ευχαριστώ για την συμβουλή,μάλλον θα την ακολουθήσω.Μία ακόμα ερώτηση ποίο είναι πίο αναγνωρισμένο,και Ελλάδα και εξωτερικό, cambridge ή michigan.Στο φροντιστήριο που πήγαινα μας έλεγαν πως το michigan προσπαθούν να το σαμποτάρουν στην Ευρώπη γιατί είναι αμερικάνικο.Ισχύει κάτι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top