Προετοιμασία για Proficiency

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μαλλον παμε για ΡΙΖΙΚΕΣ αλλαγες στο προφισενσυ του Κεμπριτζ.Ας δουμε τι θα αλλαξουν.Παντως σιγουρα οι ριζοσπαστικες αλλαγες θα ωφελησουν τους υποψηφιους σε μια παγκοσμιου πρεστιζ εξεταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εγώ είναι προγραμματισμένο να δώσω τον Μάιο 2012 οπότε δεν με πιάνει.. Άκυρη ερώτηση:
Τι άποψη έχετε για τα CPE βιβλία του Fowler? Είναι καλά κατά την γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kαλα ειναι μιας και το χρησιμοποιουν πολλοι καθηγητες και φροντιστηρια.Αλλα γνωμη μου ειναι να χρησιμοποιησεις και Past Paper απο το 2002 και μετά!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Κάνω τα past papers αρχικά, από αυτά του 2002. Δεν εχω αρχίσει fowler ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eισαι λιγο αναποδος αλλα ΟΚ όπως νομιζεις!;)
Τα πας καλα στα τεστ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Οι εκθέσεις που έχω γράψει είναι πολύ καλές, το ίδιο καλά τα πάω στο speaking. Από κει και έπειτα λίγη εξάσκηση θέλω στο reading & use, οπού μαθαίνω λεξιλόγιο κλπ. Όσον αφορά το listening, επειδή είναι το αγαπημένο μου παρτ (θα με πείτε τρελό :P) το περνάω , όχι με Α φυσικά, αλλά δεν είναι καμιά φορά που να έχω κοπεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eυγε.Εύχομαι κάθε επιτυχια στο εγχειρημα σου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
καλη τυχη παιδες!!!
εγω το πηρα το ECPE το Μαιο
απλα θελει εξασκηση....
οσο εκανα προετοιμασια δεν εμαθα και πολλα
απλα εκανα εξασκηση και επαναληψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LYDIA1995

Νεοφερμένος

Η LYDIA1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
κανεις ιδιαιτερα ,φροντιστηριο, ή alone?
να σου πω ...καιγω φετος δινω...και καθε φορα που παω να διαβασω με πιανει μια νυστα....ισως επειδη εχω τρεχαματα ολη μερα....
ανω φροντηστηριο....προσ το παρον βαριεμαι να διαβασ και σε κανα 3 βδομαδεσ δινωωω...:(και μαλιστα τωρα ειμαι χαλαρη αλλα ξερω οτι την τελευταια βδομαδα θα αγχωθω και θα τρεχω και δεν θα φτανω....αλλα δεν ξερω τι να κανω μολισ καθομαι να διαβασω ολο κατι(ολωσ τυχαιωσ φυσικα:D)μ προκυπτει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ανω φροντηστηριο....προσ το παρον βαριεμαι να διαβασ και σε κανα 3 βδομαδεσ δινωωω...:(και μαλιστα τωρα ειμαι χαλαρη αλλα ξερω οτι την τελευταια βδομαδα θα αγχωθω και θα τρεχω και δεν θα φτανω....αλλα δεν ξερω τι να κανω μολισ καθομαι να διαβασω ολο κατι(ολωσ τυχαιωσ φυσικα:D)μ προκυπτει....
ενταξει μην αγχωνεσαι...ετσι κιαλλιως αμα δινεις σε 3 εβδομαδες....ο,τι εμαθες...εμαθες!!!!!!!!!!!!!!τωρα απλα θα κανεις ψιλοεπαναληψεις και.....καλη σου επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frida!

Νεοφερμένος

Η φρειδερικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
πηρα το lower το μαιο του 2009 και τωρα νοεμβριο του 10 ελπιζω να πετυχω και στο proficiency μεχρι στιγμης οτι τεστ εχω κανει το εχω περασει..michigan δινω και εχει απειρες λεξεις που ο μονος τροπος (πιστευω) να τις μαθεις ειναι να λες μια λεξη και να σκεφτεσαι ολα τα συνωνυμα της ! :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frida!

Νεοφερμένος

Η φρειδερικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ανω φροντηστηριο....προσ το παρον βαριεμαι να διαβασ και σε κανα 3 βδομαδεσ δινωωω...:(και μαλιστα τωρα ειμαι χαλαρη αλλα ξερω οτι την τελευταια βδομαδα θα αγχωθω και θα τρεχω και δεν θα φτανω....αλλα δεν ξερω τι να κανω μολισ καθομαι να διαβασω ολο κατι(ολωσ τυχαιωσ φυσικα:D)μ προκυπτει....


και εγω σε τοσο δινω και εχω ψιλοαγχωθει !!!!:/::/::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LYDIA1995

Νεοφερμένος

Η LYDIA1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατά πόσον είναι έγκυρο αλλά το βάζω...

https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/11/t.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
https://cambridgeesol.org/what-we-do/newsroom/2010/camla-cambridge-michigan.html

Cambridge, England and Ann Arbor Michigan, September 24, 2010
A collaboration announced today by departments of two of the worldʼs top universities will give learners around the world greater access to high quality internationally recognized language qualifications.
University of Cambridge ESOL Examinations and the University of Michigan English Language Institute Testing and Certification Division have joined forces in a new collaboration that will promote the Michigan English language exams around the world. It will also work with stakeholders in different commercial and educational sectors, especially in the USA, to develop testing solutions precisely tailored to their needs.
Cambridge and Michigan are teaming up at a time of rapid growth in the global market for English language tests, with enormous demand for high-quality assessment for education, business and migration. Both organizations emphasize the need for learners and institutions to be able to choose between a range of tests that exactly meet their needs, rather than generic ʽone-size-fits-allʼ solutions.
Dr. Michael Milanovic, CEO of Cambridge ESOL says “There is enormous synergy between our two organizations. We are both university-based, not-for-profit exam boards, committed to high-quality assessment and to supporting research and learning, and we both have teams of highly qualified, committed and professional staff.”
“We are bringing together the highly talented and skilled testing divisions of two world-class universities with the global distribution network of Cambridge ESOL, opening up significant opportunities for growth,” says James Penner-Hahn, Associate Dean for Budget at the University of Michigan College of Literature, Science and the Arts. “We believe this will propel the use of University of Michigan tests to a much broader audience.”
A new entity -- Cambridge-Michigan Language Assessments (CAMLA) -- will deliver the collaboration, with a management board from both Michigan and Cambridge. Employees of the University of Michigan testing division will continue as University of Michigan employees under the new arrangements.

The scope of the collaboration will be to develop and promote the Michigan tests and new services. It will not affect the Cambridge ESOL exams or IELTS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αλήθεια είναι;:blink::stunned:

Δεν κατάλαβα, όμως, τι σημαίνει αυτό:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eχει δημοσιευθει στο iSchool εδω και ενα μηνα.
Ξεχαστε το ELI-UM!Απο του χρονου μαλλον θα υπαρχει το CAMLA(CAmbridge Michigan Language Assessments)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δηλαδή εγώ και άλλοι τόσοι που θα εξεταστούν το Μάιο, θα πάρουν το πιστοποιητικό της ένωσης των δύο πανεπιστημίων;:wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Tα πιστοποιητικα Cambridge ESOL θα παραμεινουν ως εχουν.
Τα πιστοποιητικα CAMLA που θα προκυψει απο την ενωση μαλλον θα διεξαγωνται απο το Μαιο του 2011.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top