Προετοιμασία για Proficiency

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Χαίρομαι που επιτέλους κάποιος συμφωνεί μαζί μου. Η σημασία που δίνεται στη χώρα μας (γιατί στο εξωτερικό αυτό το φαινόμενο δεν είναι τόσο εντόνο) στα φροντηστήρια και στα ιδιαίτερα με σκοπό την εκμάθηση των τύπων μιας γλώσσας και κατ' επέκτασιν την απόκτηση διπλώματος είναι υπερβολική και πολλές φορές παράλογη! Και εν τέλει, αν δεν αξιοποιεί κανείς συστηματικά τις γνώσεις του σε μια γλώσσα, την ξεχνά. Με αλλά λόγια, όσο και να έχει διαβασει κανείς για το cpe, αν δεν συνεχίσει να κάνει practice, διαβάζοντας εφημερίδες, περιοδικά, βιβλία στα αγγλικά ή βλέποντας ακόμη και αγγλόφωνες ταινίες, θα ξεχάσει πολλά από αυτά που είχε μηχανικά αποστηθίσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garret

Νεοφερμένος

Ο Garret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Lita, τα Αγγλικά δε βασίζονται στην αποστήθιση που βασίζεται το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα. Καμία απολύτως σχέση. Τι είσαι δηλαδή αναγκασμένος να αποστηθίσεις;; Τις λέξεις που βλέπεις 100 φορές στα τεστ / κείμενα που κάνεις προετοιμασία;; Τις ίδιες λέξεις που βλέπεις στο Ίντερνετ, ακούς σε ταινίες, βλέπεις σε διαφημιστικά φυλλάδια κλπ;

Τα Αγγλικά είναι ΠΑΝΤΟΥ, δε νοείται θέμα αποστήθισης όπως στην Ιστορία πχ ( με τον άθλιο τρόπο που διδάσκεται στα ελληνικά σχολεία )

Όμως, αν κάποιος δεν ασχολείται, πάει να πει ότι τα έμαθε με το ζόρι. Αυτός ο άνθρωπος, είτε αυτό που έμαθε είναι αγγλικά, είτε οτιδήποτε άλλο, εννοείται πως θα έχει πρόβλημα να το χρησιμοποίησει επιτυχώς στο μέλλον.

Αυτά που περιγράφεις εγώ τα βλέπω σε φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης, όπου από το γυμνάσιο πολλές φορές τα παιδιά ζουν και αναπνέουν με αυτοσκοπό να περάσουν σε ένα καλό πανεπιστήμιο και τίποτα άλλο. Εκεί υποβάλλονται σε πλύση εγκεφάλου κυρίως από γονείς, συγγενείς, φίλους κλπ, και έχουν πραγματικά ελάχιστη ουσία οι προσωρινές γνώσεις που αποκομίζουν.


Ξεφύγαμε από το θέμα πάντως..


( Και...δε μαθαίνεις μόνο γραμματική και συντακτικό όταν κάνεις αγγλικά :p )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Lita, τα Αγγλικά δε βασίζονται στην αποστήθιση που βασίζεται το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα. Καμία απολύτως σχέση. Τι είσαι δηλαδή αναγκασμένος να αποστηθίσεις;; Τις λέξεις που βλέπεις 100 φορές στα τεστ / κείμενα που κάνεις προετοιμασία;; Τις ίδιες λέξεις που βλέπεις στο Ίντερνετ, ακούς σε ταινίες, βλέπεις σε διαφημιστικά φυλλάδια κλπ;

Τα Αγγλικά είναι ΠΑΝΤΟΥ, δε νοείται θέμα αποστήθισης όπως στην Ιστορία πχ ( με τον άθλιο τρόπο που διδάσκεται στα ελληνικά σχολεία )

Όμως, αν κάποιος δεν ασχολείται, πάει να πει ότι τα έμαθε με το ζόρι. Αυτός ο άνθρωπος, είτε αυτό που έμαθε είναι αγγλικά, είτε οτιδήποτε άλλο, εννοείται πως θα έχει πρόβλημα να το χρησιμοποίησει επιτυχώς στο μέλλον.

Αυτά που περιγράφεις εγώ τα βλέπω σε φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης, όπου από το γυμνάσιο πολλές φορές τα παιδιά ζουν και αναπνέουν με αυτοσκοπό να περάσουν σε ένα καλό πανεπιστήμιο και τίποτα άλλο. Εκεί υποβάλλονται σε πλύση εγκεφάλου κυρίως από γονείς, συγγενείς, φίλους κλπ, και έχουν πραγματικά ελάχιστη ουσία οι προσωρινές γνώσεις που αποκομίζουν.


Ξεφύγαμε από το θέμα πάντως..


( Και...δε μαθαίνεις μόνο γραμματική και συντακτικό όταν κάνεις αγγλικά :p )

Σωστοτατος.
Με εχεις καλυψει πληρως.
Τα αγγλικα ειναι και η κουλτουρα,τα ηθη και τα εθιμα.
Δεν ειναι μονο λεξεις και κανονες.
Και αν θες και σου αρεσουν τα αγγλικα δεν θα τα ξεχασεις.
Μπορει να μην θυμασαι το 100% αυτων που εχεις μαθει αλλα τουλαχιστον θα μπορεις να επικοινωνεις με αυτά.;)
Εγω δηλαδη φετος προετοιμαζομαι για το Cambridge CPE.Αυτο δηλαδη τι σημαινει;Οτι σε 5 χρονια θα μιλαω με αγγλικα Χαου μπου γιου μπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Δεν εννοούσα οτι οπωσδήποτε κάποιος θα ξεχάσει τα αγγλικά του- αναφέρθηκα απλώς στη σημασία που έχει η συχνή χρήση της γλώσσας για τη διατήρηση των γνώσεων. προσωπικά, γνωρίζω άτομα που ενώ πριν πολλα χρόνια ΣΠΟΥΔΑΣΑΝ και ΕΖΗΣΑΝ σε χώρες του εξωτερικού, όταν τις ξαναεπισκέπτονται σήμερα χρειάζονται λίγο χρόνο για να ξαναμιλήσουν με ευχέρεια την τοπική γλώσσα! Επίσης, κατ'εμέ, σημαντικό ρόλο παίζει η ηλικία έναρξης της εκμάθησης μιας ξένης γλώσσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treirini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η treirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Παιδιά ως γνωστό το κάθε τι θέλει τρόπο όχι κόπο!!!:P Ποια η συμβουλή σας για ένα αποτελεσματικό διάβασμα χωρις να καταναλώνουμε αρκετές ώρες διαβάζοντας τόσο που μετά δεν θα θυμόμαστε ουτε τα μισα??:jumpy:

Άν κάποιος μάθει κάποιες στάνταρ εκφράσεις και λέξεις που σίγουρα θα χρησιμοποηθουν και στον προφορικο και στον γραπτο λόγο δεν μπορεί να τα πάει πολύ καλά????

Άν μπορείτε παραθέστε κάποιες λέξεις ή φρασεις για παράδειγμα που πιστεύετε ότι θα βοηθήσουν πολύ:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iria*

Νεοφερμένος

Η ιρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
πωωω...και εγω proficiency...cambridge...:(....πολυ διαβασμα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δινεις τον Μαιο;
Γιατι τοτε δίνω και γω.:P
Αλλα δεν θελει κοπο,θέλει τρόπο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serendipity*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η *Serendipity* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Δινεις τον Μαιο;
Γιατι τοτε δίνω και γω.:P
Αλλα δεν θελει κοπο,θέλει τρόπο!:)
Συμφωνώ...Εγώ το πήρα πέρυσι τέτοιο καιρο και δεν μπορώ να πω ότι είχα λιώσει στο διάβασμα...Βασικά,αυτό που με βοήθησε πιο πολύ είναι ότι παρακολουθούσα πολλά ξένα προγράμματα στην τηλεόραση και συγκρατούσα εύκολα εκφράσεις,λέξεις και τι γραμματικά φαινόμενα χρησιμοποιούσαν σε κάθε περίσταση...
Την μέρα για τα αγγλικά άντε να διάβαζα 3 ώρες..Είχα βέβαια και πολύ καλές καθηγήτριες...
Γενικά πιστεύω πως αμά την έχεις μια ψιλοέφεση στη γλώσσα και ασχοληθείς όσο πρέπει είναι κατορθωτός στόχος...
Τα κατάλληλα βιβλία επίσης τονίζουν τα σημαντικά σημεία και εγώ αυτά συγκρατόυσα κυρίως(σε έκθεση κλπ.)...
:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasipoy

Νεοφερμένος

Ο Pasipoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Παιδιά μια διευκρίνιση θα ήθελα αν ήταν δυνατόν . Έχω πάρει το lower το κρατικό δεν είμαι και τόσο καλός στα αγγλικά έχω κενά αλλα θέλω όταν τελειώσω το λύκειο να πάρω το pro . Πόσος είναι ο ελάχιστος χρόνος που θα χρειαστώ με εντατικά και καλοκαιρινά αμα είναι περιπού . Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Αυτό εξαρτάται από το διάβασμα που θα κάνεις.. Αν διαβάζεις καλά πιστεύω ένας χρόνος είναι αρκετός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Καταρχἀς εάν μπορείτε να διορθώσετε τον τίτλο γιατί είναι proficienCy με -c-...
Και κατά δεύτερον αυτόν που ρωτάς pasipoy νομίζω ότι κανείς δεν είναι σε θέση να στο απαντήσει εκτός από σένα, το prof είναι δύσκολο πτυχίο και απαιτεί αρκετό διάβασμα και προσπάθεια. Όντας καθηγητρια, η εμπειρία μου μέχρι τώρα μου λέει ότι εφόσον θα έχεις αφήσει για κάποιο διάστημα τα αγγλικά, θα πρέπει να πας στο advanced (είτε το δώσεις είτε όχι) και μετά στο prof, γιατί αλλιώς θα σου φανεί πολύ έντονα η διαφορά επιπέδου και θα πέσεις πολύ στα βαθιά. Το lower από το prof δεν απέχει μία χρονιά με βάση το επίπεδο. Παρ'όλα αυτά όμως, με εντατικό διάβασμα (αν είσαι δηλ διατεθειμμένος να κάνεις όλα όσα λες) σίγουρα θα τα καταφέρεις, δεν είναι εξάλλου και κάτι ακατόρθωτο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πιστευω τουλαχιστον 1-1.5 χρονο και αυτο αν το κανεις εντατικα σαν μαθηματα.Βασικα απο το B2 στο Γ2 θελει κανονικα τουλαχιστον 2 χρονια(παλαιοτερα 3),αλλα αν δωσεις την προσοχη σου και διαβασεις εντατικα και συστηματικα 1.5 χρονος πιστευω θα σε φτασει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

empeiros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο empeiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
καλημερα,
εγω έδωσασ κρατικό και EDEXCEL τον Μάη και τώρα διαβάζω ξενόγλωσσα βιβλία και παρακολουθώ ταινίες χωρίς να κοιτάζω υπότιτλους πόσο καιρό θα μου πάρει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
πήρα το proficiency στην τρίτη γυμνασίου και με 8 μήνες προετοιμασίας, αλλά προηγουμένως είχα πάρει το lower του michigan και του cambridge,τώρα όσον αφορά στο κρατικό που έχεις πάρει εσύ, απ'όσο γνωρίζω είναι σχετικά πιο εύκολο από τα πτυχία των πανεπιστημίων που ανέφερα άρα λογικά με εντατικά καλοκαιριού κτλ θα σου πάρει κοντά 1.5 χρόνο ανάλογα και με το διάβασμα που θα κάνεις, αν και πλέον χωρίς το preliminary θα προετοιμαστείς καθαρά για τις τελικές εξετάσεις, ενώ εμείς προετοιμαζόμασταν και για να περάσουμε στις τελικές.. το μόνο που χρειάζεται λοιπόν είναι καλό διάβασμα, με πρόγραμμα και ν'ακούς και κανένα ξένο τραγουδάκι που και που ή να βλέπεις καμιά ταινία χωρίς υπότιτλους για να είσαι πιο άνετος στο listening ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadim

Νεοφερμένος

Η mariadim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Παιδιά μια διευκρίνιση θα ήθελα αν ήταν δυνατόν . Έχω πάρει το lower το κρατικό δεν είμαι και τόσο καλός στα αγγλικά έχω κενά αλλα θέλω όταν τελειώσω το λύκειο να πάρω το pro . Πόσος είναι ο ελάχιστος χρόνος που θα χρειαστώ με εντατικά και καλοκαιρινά αμα είναι περιπού . Ευχαριστώ προκαταβολικά
Aυτο εξαρταται απο το επιπεδο σου, απο το κατα ποσο αποφασισμενος εισαι να διαβαζεις και αν αντεχεις το εντατικο,δηλαδη το αρκετο homework..Επισης ρολο παιζει και για ποιου παν/μιου proficiency θες να προετοιμαστεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

empeiros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο empeiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
το λεξιλογιο για προφ ειναι παρα πολυ η ειναι απλες λεξεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Ε απλές δεν τις λες... Δίπλα από το αγγλικό κράτα και ένα ελληνικό λεξικό για να βρίσκεις την εξήγηση της εξήγησης, θα σου χρειαστεί:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

empeiros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο empeiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
α καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γατοπαρδος

Νεοφερμένος

Ο γατοπαρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αν το παρεις σοβαρα και βρεις ενα καλο δασκαλο να σου κανει ιδιετερα, νομιζω εχεις καλες πιθανοτητες. Και εγω αυτο εκανα βασικα. Με ιδιετερα το περασα το προφισενσι και μεσα σε 1 χρονο το πηρα. Εχει μεγαλη σημασια ο τροπος κ η φιλοσοφια του δασκαλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_nd

Νεοφερμένος

Η elena_nd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γεια σας παιδια ! παλι εχω απορια :P Εχει δωσει κανεις το proficiency του MIchigan με το νεο συστημα ? ξερετε κατι για το norder fail που μπρπυμε να εχουμε? Ποσο ειναι δλδ ? στο GCVR ΞΕΡΩ οτι η βαση ειναι 78/120.Tι θεωρειται ομως border fail ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top