Προετοιμασία για Proficiency

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Λοιπον θες πραγματι πολυ δυσκολα και απαιτητικα βιβλια;

ναι!!!!:D κάτι σε longman δεν υπάρχει??? ή burlington???δύσκολο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Reading 2 του Griva
Εχει οτι πιo δυσκολο υπαρχει σε idioms,phrasals,collocations κλπ για το Reading.
Oπως και 5 five full practice tests.
Balanced 3 by Hillside για Use of English.
Αμετρητες σελιδες με οτι μπορεις να φανταστεις για το Use of English!
-----------------------------------------
Kαι ολα αυτα τα βιβλια απο Αγγλους συγγραφεις που σημαινει πως το επιπεδο ειναι πολυ ανεβασμενο.
Μου τα εχει προτεινει η νεα καθηγητρια μου αυτα τα βιβλια που ειναι native speaker!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
oι οποιοι ΑΓΓΛΟΙ δεν ξερουν τα προβληματα των ΕΛΛΗΝΩΝ μαθητων.............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eλα τωρα Χρηστο αν φτασεις στο επιπεδο Proficiency δεν εχεις αναγκη απο τοση μεγαλη πια υποστηριξη.
Μιλαμε για θεματα το οποια πραγματευονται πολυ εξεζητημενα πραγματα.
Ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στην αγορα απο θεμα δυσκολιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DGHFG

Νεοφερμένος

Η DGHFG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ευχαριστώ!
Θέλω να δοκιμάσω και ας κοπώ!
Πείτε μου για το michigan και το Εdexcel!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
ναι!!!!:D κάτι σε longman δεν υπάρχει??? ή burlington???δύσκολο..

Aπο Burlington οχι κατι ιδιαιτερο αλλα απο Longman Proficiency Gold (for the revised CPE Exam)
Jacky Newbrook, Judith Wilson, Richard Mann

Ειναι οτι καλυτερο υπαρχει απο αυτες τις εκδόσεις!;)
-----------------------------------------
Ευχαριστώ!
Θέλω να δοκιμάσω και ας κοπώ!
Πείτε μου για το michigan και το Εdexcel!

Βιβλιογραφια για Michigan and Edexcel Proficiency να υποθεσω εεε;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
Αν κάποιος έχει ακούσει αν έχει ποιότητα σπουδών, επίσης άκουσα από ευρωγνώση μακρυά και έχει πλ βικτωρίας που θα με βόλευε
μακρια απο την ευρωγνωση!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Το πιασαμε το νοημα εντάξει...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DGHFG

Νεοφερμένος

Η DGHFG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
θελω το πιο προσιτο και αν τιθεται θεμα,το πιο ευκολο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Χμμμ αν θες κατι σε ευκολο υπαρχει το Edexcel,το City and Guilds και το MSU απο τα πιο γνωστα.
Πες μας σε τι εισαι καλος και σε τι οχι για να δουμε τι σου ταιριαζει...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
ξέρετε κάνα βιβλίο για το writing part και το speaking του cpe??? επείγει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Τέλειωσα φέτος το λύκειο αλλά θα ξαναδώσω του χρόνου με το 10% επομένως για να μην πάει η χρονιά χαμένη θέλω να κάνω αγγλικά να πάρω το profficiency(πήρα πριν 3 χρόνια lower edexcel) και το ecdl.Θα μένω Αθήνα και δεν θα έχω καμία άλλη ασχολία.Παρόλαυτα θέλω αυτό που θα πάρω να έχει αναγνώριση για κάποιο τυχόν μεταπτυχιακό στην αγγλία.Τι μου προτείνετε γενικά, για ποιο να δώσω που να πάω(να κοιτάξω τμήματα σε φροντιστήρια ή ιδιαίτερα), πιστεύετε θα προλάβω μέχρι τον μάη και γενικά αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει ευχαριστώς να ακούσω την άποψη του
[Σκέφτηκα να δώσω τον Μάη για michigan ή edexcel που είναι και πιο εφικτό να τα πάρω σε σχέση με το cambridge (από ότι ακούω) και αν έρθει η ώρα για εξωτερικό να κάνω μια προετοιμασία 1-2 μήνες και να κάνω το ielts τότε]

Βασικα,αφου εδωσες το lower πριν απο 3 χρονια,καλό θα ήταν να μην δώσεις καποιο δύσκολο(οπως το Cambridge στο οποιο μέχρι και οι Αγγλοι έχουν άγνωστες λέξεις)Επίσης,αν επιλέξεις να γραφτείς σε φροντηστήριο,ρώτησε αν υπάρχουν τμήματα για φοιτητες....είμαι 15 χρονων,φέτος δινω για proficiency (Cambridge) και στο τμήμα μου υπάρχουν 2-3 φοιτητες,που εχουν 3-4 χρόνια απο τότε που πηραν το lower.....Το επίπεδό τους είναι πολύ χαμηλό σε σύγκριση με το δικό μας που τα έχουμε πιο φρεσκα,αφού οι περισσοτεροι μολις πήραμε τo advance (15χρονα ολοι)και έτσι μένουμε και εμεις πίσω στην υλη και αυτοί το πιο πι8ανο είναι να αποτυχουν στις εξετάσεις,ακομα κ αν δώσουν michigan....για αυτό καλό θα ήταν να κάνεις λιγα παραπάνω μαθήματα...ας μην δώσεις τον Μαιο,αλλα τον επόμενο Δεκέμβρη.....και να διαβάζεις πολυυυυυυ!!!!!!
Καλή επιτυχια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DGHFG

Νεοφερμένος

Η DGHFG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Υστερω σε προφορα!
Τιποτα ασχημο ωστοσο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
ξέρετε κάνα βιβλίο για το writing part και το speaking του cpe??? επείγει...

Writing 1, 2 by Grivas
Speaking & Listening 1, 2 by Grivas
Εξαιρετικα βιβλία!;)
Βασικα,αφου εδωσες το lower πριν απο 3 χρονια,καλό θα ήταν να μην δώσεις καποιο δύσκολο(οπως το Cambridge στο οποιο μέχρι και οι Αγγλοι έχουν άγνωστες λέξεις)Επίσης,αν επιλέξεις να γραφτείς σε φροντηστήριο,ρώτησε αν υπάρχουν τμήματα για φοιτητες....είμαι 15 χρονων,φέτος δινω για proficiency (Cambridge) και στο τμήμα μου υπάρχουν 2-3 φοιτητες,που εχουν 3-4 χρόνια απο τότε που πηραν το lower.....Το επίπεδό τους είναι πολύ χαμηλό σε σύγκριση με το δικό μας που τα έχουμε πιο φρεσκα,αφού οι περισσοτεροι μολις πήραμε τo advance (15χρονα ολοι)και έτσι μένουμε και εμεις πίσω στην υλη και αυτοί το πιο πι8ανο είναι να αποτυχουν στις εξετάσεις,ακομα κ αν δώσουν michigan....για αυτό καλό θα ήταν να κάνεις λιγα παραπάνω μαθήματα...ας μην δώσεις τον Μαιο,αλλα τον επόμενο Δεκέμβρη.....και να διαβάζεις πολυυυυυυ!!!!!!
Καλή επιτυχια!!

Κοιτα τωρα καπως θα τρομαξε το παιδι...:P
Aλλα σιγουρα εχεις δικιο σε αυτα που λες.
Πρεπει να βρει τμημα ακριβως για τις δυνατοτητες της.
Βεβαια για τον χρονο θα διαφωνησω!Δεν ειναι δα και ΤΟΣΟ ακατορθωτο το ECPE σε 9 μηνες.Εφικτο το βρισκω.Ασχετα πως θυμαται το λεξιλογιο και τo structure των αγγλικων σε 1 χρονο θα προλαβει γιατι ειναι ενηλικας και εχει διαφορετικη και πιο ωριμη κριτικη σκεψη απο τα παιδια.
Εδω εμεις παίρνουμε Proficiency σε 6 μηνες μετα το Lower δεν θα μπορεσει λες ενας ενηλικας;;)
Βεβαια αν θελει να ειναι σιγουρη ας δοκιμασει τον αλλο Δεκεμβρη.
Αλλα βεβαια δεν εχει να χασει τιποτα παραπανω απο 175 ευρω;
Πολλα μεν αλλα αυτα που θα κερδισει πολλα περισσοτερα:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Writing 1, 2 by Grivas
Speaking & Listening 1, 2 by Grivas
Εξαιρετικα βιβλία!;)


Κοιτα τωρα καπως θα τρομαξε το παιδι...:P
Aλλα σιγουρα εχεις δικιο σε αυτα που λες.
Πρεπει να βρει τμημα ακριβως για τις δυνατοτητες της.
Βεβαια για τον χρονο θα διαφωνησω!Δεν ειναι δα και ΤΟΣΟ ακατορθωτο το ECPE σε 9 μηνες.Εφικτο το βρισκω.Ασχετα πως θυμαται το λεξιλογιο και τo structure των αγγλικων σε 1 χρονο θα προλαβει γιατι ειναι ενηλικας και εχει διαφορετικη και πιο ωριμη κριτικη σκεψη απο τα παιδια.
Εδω εμεις παίρνουμε Proficiency σε 6 μηνες μετα το Lower δεν θα μπορεσει λες ενας ενηλικας;;)
Βεβαια αν θελει να ειναι σιγουρη ας δοκιμασει τον αλλο Δεκεμβρη.
Αλλα βεβαια δεν εχει να χασει τιποτα παραπανω απο 175 ευρω;
Πολλα μεν αλλα αυτα που θα κερδισει πολλα περισσοτερα:no1:

Απ'όσο ξέρω όμως,ένας ενήλικας μαθαίνει πιο δύσκολα από έναν δεκαπεντάχρονο....πόσο μαλλον από έναν δεκαπεντάχρονο που ασχολείται όλη τηνώρα με τα αγγλικα,στην παρέα του,στο ιντερνετ,στο σχολείο κτλ...και τα έχει σαφως πιο φρέσκα στην μνήμη του!!ένας ενήλικας έχει σαφώς πιο ώριμη σκέψη αλλά όχι τοση ευχέρεια στην μάθηση!:xixi:
Βέβαια σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να την τρομάξω!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Απ'όσο ξέρω όμως,ένας ενήλικας μαθαίνει πιο δύσκολα από έναν δεκαπεντάχρονο....πόσο μαλλον από έναν δεκαπεντάχρονο που ασχολείται όλη τηνώρα με τα αγγλικα,στην παρέα του,στο ιντερνετ,στο σχολείο κτλ...και τα έχει σαφως πιο φρέσκα στην μνήμη του!!ένας ενήλικας έχει σαφώς πιο ώριμη σκέψη αλλά όχι τοση ευχέρεια στην μάθηση!:xixi:
Βέβαια σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να την τρομάξω!!:P

O μεσος 15χρονος ομως εχει ελλειψη στοχων.
Ο ενηλικας θα θεσει τον στοχο γιατι χρειαζεται το πιστοποιητικό αμεσα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
-----------------------------------------
O μεσος 15χρονος ομως εχει ελλειψη στοχων.
Ο ενηλικας θα θεσει τον στοχο γιατι χρειαζεται το πιστοποιητικό αμεσα!;)

Δεν νομιζω ότι ένας συνηδητοποιημένος δεκαπεντάχρονος έχει έλλειψη στόχων,ειδικά αν έχει φτάσει σε αυτό το επίπεδο...και βέβαια χρειάζετε το πιστοποιητικο αυτό το ίδιο άμεσα με έναν ενήλικα (που το χρειάζετε π.χ για εργασια),για να μην το δινει την χρονια των παννεληνιων για παραδειγμα!;)
Ας μην ξεχνάμε πως για να φτάσει κάποιος να δίνει για proficiency σε αυτή την ηλικία,έχει συνηδητοποιήσει οτι χρειάζετε προσπά8εια....και αμα δεν μπορεί να αποδώσει,συνεχίζει μετά από μερικά χρόνια.Πιστεύω οτι είναι αρκετά ώριμα τα δεκπαντάχρονα που αποφασίζουν αυτό,και δεν ξεχνάνε τον στοχο τους!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δεν διαφωνω μαζι σου αλλα οι 15χρονοι εχουν τοσες υποχρεωσεις και βγαζουν ολη την κουραση τους στα φροντιστηρια ξενων γλωσσων.Και αυτο ειναι αποδεδειγμενο παιρνοντας παραδειγμα τον εαυτό μου.Μεχρι και περσι ημουν σε αυτην την κατασταση οπως και η πλειονότητα των συμμαθητών μου!:)
Τελος πάντων αν θεσεις καποιους στοχους μπορεις να τους πετυχεις αμεσα.
Μονο προσπάθεια θέλει.
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί δίνεται τόση σημασία στα διπλώματα! Προσωπικά, ξέρω άπταιστα αγγλικά και δεν έχω cpe... όπως και πολλοί γνωστοί μου...!
κατανοώ το γεγονός ότι πρόκειται για μια πιστοποιήση αλλά είναι αρκετά τυπική! δεν σου μαθαίνει αγγλικά, απλώς πιστοποιεί τις γνώσεις σου! σημασία έχει, εκτός από τη γραμμαtική και το συντακτικό, και η εξοικείωση με την αντίστοιχη λογοτεχνία και τον πολιτισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
ακριβως! εχουμε φτασει σε ενα σημειο να μαθαινουμε τη γλωσσα οχι για να τη μαθουμε αλλα για να περασουμε το λοουερ!!! αυτο δεν ονομαζεται εκπαιδευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top