Προετοιμασία για Proficiency

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Τέλειωσα φέτος το λύκειο αλλά θα ξαναδώσω του χρόνου με το 10% επομένως για να μην πάει η χρονιά χαμένη θέλω να κάνω αγγλικά να πάρω το profficiency(πήρα πριν 3 χρόνια lower edexcel) και το ecdl.Θα μένω Αθήνα και δεν θα έχω καμία άλλη ασχολία.Παρόλαυτα θέλω αυτό που θα πάρω να έχει αναγνώριση για κάποιο τυχόν μεταπτυχιακό στην αγγλία.Τι μου προτείνετε γενικά, για ποιο να δώσω που να πάω(να κοιτάξω τμήματα σε φροντιστήρια ή ιδιαίτερα), πιστεύετε θα προλάβω μέχρι τον μάη και γενικά αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει ευχαριστώς να ακούσω την άποψη του
[Σκέφτηκα να δώσω τον Μάη για michigan ή edexcel που είναι και πιο εφικτό να τα πάρω σε σχέση με το cambridge (από ότι ακούω) και αν έρθει η ώρα για εξωτερικό να κάνω μια προετοιμασία 1-2 μήνες και να κάνω το ielts τότε]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
καλως ηρθες!!! :)και καλη επιτυχια στην αγγλικη σου φοιτηση!!!:D
ενα πτυχιο που αναγνωριζεται και σε πολλα κρατη του εξωτερικου ειναι το trinity.
δυστυχως τα michigan και cambridge δεν αναγνωριζωνται στο εξωτερικο για εισαγωγη σε ξενα πανεπιστημια..... επισης μπορεις να δωσεις και το toeic.
οσο για το αν μπορεις να προλαβεις, αν εισαι διατηθημενος να τα δωσεις ολα και να διαβασεις πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!! ναι προλαβαινεις.
αν το πηρες αποφαση μην το καθυστερεις.....αν εχεις την οικονομικη δινατοτητα, τα ειδιαιτερα ειναι το καλυτερο....αλλα και σε ενα καλο φροντηστηριο με ταξη καλου επιπεδου θα ειναι το ιδιο και καλυτερα.....
φιλε μου οτι και να αποφασησεις σου ευχομαι καλη τυχη και καλη επιτυχια!!!:no1:
Υ.Γ οτι αλλο θες ρωτα!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
οσο για το αν μπορεις να προλαβεις, αν εισαι διατηθημενος να τα δωσεις ολα και να διαβασεις πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!! ναι προλαβαινεις.

Με αγχώνεις λίγο :D με το πολύ τι εννοείς (δεν ξέρω και το επίπεδο μου βέβαια) Δεν θέλω να πάρω ένα πτυχίο μόνο για το εξωτερικό αλλά να έχει <<εφαρμογές>> αυτό που σκέφτομαι πως σου φαίνεται?? Κύριως στόχος μου είναι να βελτιώσω όσο γίνεται τα αγγλικά μου.Για φροντιστήρια κάπου στο κέντρο πως να ψάξω μιας και είμαι από επαρχία (κριτήρια κτλ εφόσον από ότι ακούω υπάλληλοι είναι στα περισσότερα)
Δύσκολη η κατάσταση ο καιρός περνάει και θέλω να κάνω ένα πρόγραμμα για να αρχίσω,από χρήματα τι πιστεύετε θα χρειαστώ αν ξεκινήσω σε 1-2 εβδομάδες το πολύ για τον Μάη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Καλημερα κι από εμένα. Το πόσο είναι αφικτό να πάρεις proficiency σε έναν χρόνο, εξαρτάται πρώτιστα από εσένα. :)
Αν είσαι διατεθημενη να αφιερώσεις χρόνο κ προσπάθεια μπορείς να τα καταφέρεις.
Καταρχήν καταστάλαξε ποιο πιστοποιητικό θα προσπαθήσεις, καθώς σε άλλο θα χρειαστείς περισσότερη γραμματική, σε άλλο λεξιλόγιο, ο τύπος ασκήσεων κ εκθεσεων διαφοροποιείται.... Οπότε κάνε πρώτα αυτό κ μετα δούλεψε ανάλογα με το τί επέλεξες :)
Σου εύχομαι τα καλύτερα.
Σε σχέση με τις τιμες, εξαρταται από πολλά. Ακόμη και στα κεντρα ξενων γλωσσών υπάρχει διαφοροποίηση.
-----------------------------------------
εφικτό ήθελα να πω.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
καλως ηρθες!!! :)και καλη επιτυχια στην αγγλικη σου φοιτηση!!!:D
ενα πτυχιο που αναγνωριζεται και σε πολλα κρατη του εξωτερικου ειναι το trinity.
δυστυχως τα michigan και cambridge δεν αναγνωριζωνται στο εξωτερικο για εισαγωγη σε ξενα πανεπιστημια..... επισης μπορεις να δωσεις και το toeic.
οσο για το αν μπορεις να προλαβεις, αν εισαι διατηθημενος να τα δωσεις ολα και να διαβασεις πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!! ναι προλαβαινεις.
αν το πηρες αποφαση μην το καθυστερεις.....αν εχεις την οικονομικη δινατοτητα, τα ειδιαιτερα ειναι το καλυτερο....αλλα και σε ενα καλο φροντηστηριο με ταξη καλου επιπεδου θα ειναι το ιδιο και καλυτερα.....
φιλε μου οτι και να αποφασησεις σου ευχομαι καλη τυχη και καλη επιτυχια!!!:no1:
Υ.Γ οτι αλλο θες ρωτα!!!:)

Φυσικά και αναγνωρίζονται Cambridge-Michigan.Το trinity αντιθέτως δεν έχω παρατηρήσει να ζητείται πουθενά,αλλά σίγουρα θα γίνεται δεκτό σε κάποια πανεπιστήμια.

Δουλειά και πάλι δουλειά.Αν ασχολείσαι καθημερινά και το γουστάρεις θα το πάρεις πολύ γρήγορα το πτυχίο.Μην αγχώνεσαι,κάνε μία έρευνα αγοράς και βρες τον κατάλληλο καθηγητή ή φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Οκ φίλε ευχαριστώ αν κάποιος άλλος έχει να προτίνει κάτι ευχαρίστως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Λοιπον.
Κανεις καταρχας καποια τεστ απο διαφορα πιστοποιητικα,πχ Michigan,Edexcel,City and Guilds,Cambridge κλπ και βλεπεις ποιο ταιριαζει πιο πολυ σε σενα.
Εμεις δεν μπορουμε να σου υποδειξουμε να δωσεις καποιο αν δεν εχει μειωσει τις επιλογες σου στις 2-3 για το τι θα δωσεις.
Για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο σιγουρα το Cambridge αναγνωρίζεται απο την Αγγλια και γενικα στο Ηνωμενο Βασίλειο.Το Μισιγκαν δεν αναγνωριζεται στην Αμερικη.Πρεπει να κανεις μετατροπη σε MELAB που ειναι περιπλοκη διαδικασία.
Λοιπον οσο για το αν θα μπορεσεις αν διαβαζεις ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ θα τα πας περιφημα.
Ουτε να ξεσκιστεις χρειάζεται.Απλα να εχεις μια συνεχη ενασχοληση-τριβη με την γλώσσα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DGHFG

Νεοφερμένος

Η DGHFG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Σκοπεύω να δηλώσω μόνη μου συμμετοχή για να δώσω Proficiency μιας και το φροντιστήριο με καθυστερεί! Εγώ αν μη τι άλλο θέλω να δοκιμάσω!
Ποιο μου προτείνετε να δώσω?
;):xixi::xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanna ?

Νεοφερμένος

Η Dunno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
εμμ πραγματικα δεν ξερω..
:S
δεν ειναι παιξε-γελασε το προφισιενσι,θελει ειδικη προετοιμασια..εχει διαφορετικη δομηση απτα προηγουμενα διπλωματα και πολλες απαιτησεις..
αν το φροντιστηριο σου δεν σε στελνει ακομα,θα σε συμβουλευα να κανεις αυτο που σου λενε..
αν ομως εισαι πεπεισμενη να δοκιμασεις,προτεινω michigan ή city and guilds...
σε καμια,καμια,καμια περιπτωση cambridge χωρις προετοιμασια με καθηγητη..ουτε για τα αλλα το συνιστω βεβαια αλλα αν θες...τα 2 που σου ειπα ειναι τα ευκολοτερα..με διαφορα εννοειται το city and guilds..μετα υπαρχει και το κρατικο διπλωμα..
οτι θες..αλλα σκεψου το. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Michigan και παλι Michigan.
Δεν θα εμπιστευομουν την πιστοποιηση μου στο City and Guilds.
Αν θες καταλληλη βιβλιογραφια εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Ευχαριστώ για όλους για την ανταπόκριση σας, για το network έχετε ακούσει κάτι στης Βασιλής Σοφίας??Μου φάνηκε καλό με αυτά που μου είπαν από το τηλέφωνο και οργανωμένο αλλά δεν ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Τι ακριβως θες να μαθεις και ρωτας αν γνωρίζουμε;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Αν κάποιος έχει ακούσει αν έχει ποιότητα σπουδών, επίσης άκουσα από ευρωγνώση μακρυά και έχει πλ βικτωρίας που θα με βόλευε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Κοιτα ειναι αναλογως την περιοχη.
Σε μας η Ευρωγνωση στην Κοζανη εχω ακουσει τα καλυτερα.
Τωρα τι να πω.
Οι αλυσιδες παντως προσφερουν σχετικα καλη ποιοτητα σπουδών!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Κοιτα ειναι αναλογως την περιοχη.
Σε μας η Ευρωγνωση στην Κοζανη εχω ακουσει τα καλυτερα.
Τωρα τι να πω.
Οι αλυσιδες παντως προσφερουν σχετικα καλη ποιοτητα σπουδών!:)
Οκ σε ευχαριστώ πολύ, eurodiastasi που ρώτησα έχουν να ξεκινήσω τώρα με 10 ώρες την εβδομάδα να δώσω τον Μάη Michigan 1450 +70e εγγραφή χωρίς βιβλία και το ποσό για να το δώσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diabolakos

Νεοφερμένος

Ο diabolakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Michigan και παλι Michigan.
Δεν θα εμπιστευομουν την πιστοποιηση μου στο City and Guilds.
Αν θες καταλληλη βιβλιογραφια εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε!:)

που εχει βιβλιογταφια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Λεω για να προτεινουμε βιβλιογραφια αν θελει.
Οχι να της δωσουμε κατι μεσα απο το internet.
Ετσι και αλλιως κατι τετοιο ειναι παρανομο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
βρε παιδιά σας παρακαλώ θα ήθελα να μου προτείνετε βιβλιογραφία για το Certificate of Proficiency in English του cambridge( θέλω δύσκολα βιβλία...):)!!! τελικά δεν θα δώσω το cae γιατί η καθ. μου είπε ότι δεν χρειάζομαι το cae. ( ευτυχώς τα πηγαίνω πάρα πολύ καλά χθες έκανα το past paper του cae june 2009 και συνολικά έκανα μόνο 1 λάθoς στο 3ο μέρος του reading!!!) λοιπόν???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Λοιπον θες πραγματι πολυ δυσκολα και απαιτητικα βιβλια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
βρε παιδιά σας παρακαλώ θα ήθελα να μου προτείνετε βιβλιογραφία για το Certificate of Proficiency in English του cambridge( θέλω δύσκολα βιβλία...):)!!! τελικά δεν θα δώσω το cae γιατί η καθ. μου είπε ότι δεν χρειάζομαι το cae. ( ευτυχώς τα πηγαίνω πάρα πολύ καλά χθες έκανα το past paper του cae june 2009 και συνολικά έκανα μόνο 1 λάθoς στο 3ο μέρος του reading!!!) λοιπόν???
σου προτεινω το BRIDGING THE GAP 2 των LITERA PUBLICATIONS.

αρκετα δυσκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top