Προετοιμασία για Proficiency

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
Το ''δυσκολο'' κομματι στο Proficiency ειναι σιγουρα το λεξιλογιο... Αν η προετοιμασια γινει με καλα βιβλια δεν θα εχεις προβλημα:no1:

Η γραμματικη δεν ειναι τιποτα το φοβερο...
Εγω εχω παρει το michigan proficiency

To Proficiency δεν ειναι κατι παραπανω απο λεξιλόγιο.
Η ποικιλία και η περιπλοκοτητα των λεξικογραμματικων φαινομένων αλλάζει τίποτα παραπανω και φυσικα θελει καλό διαβασμα και οχι προχειρότητες.

Θα δώσω τον Μάιο του 2010.:)

Το proficiency αντιστοιχεί στο επίπεδο C2.
C1 είναι το Advanced...
Εγώ είμαι ένας από αυτούς που θα δώσουν φέτος proficiency, αλλά δεν ξέρω πότε. Μάλλον Μαϊο..
Θα πέσει τρελό διάβασμα... Ειδικά το λεξιλόγιο είναι κόλαση!
ωχ!!! τι με περιμενει!:P εγω Θα δώσω τον Μάιο του 2011 ή τον δεκεμβριο του 2010! καλη εποτυχια σε ολους μας!
-----------------------------------------
Το ''δυσκολο'' κομματι στο Proficiency ειναι σιγουρα το λεξιλογιο... Αν η προετοιμασια γινει με καλα βιβλια δεν θα εχεις προβλημα:no1:

Η γραμματικη δεν ειναι τιποτα το φοβερο...
Εγω εχω παρει το michigan proficiency
ποια βιβλια μου προτεινεις?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
ποια βιβλια μου προτεινεις?:)[/QUOTE]

Εγω ειχα ξεκινησει με καποια βιβλια απο τις εκδοσεις burlington books (Student's book, companion, workbook)

Οταν το τελειωσαμε σε 2 μηνες, Ξεκινησαμε μια σειρα 3 βιβλιων ECPE FINAL TESTS FOR THE MICHIGAN PROFICIENCY (Το καθε βιβλιο περιλαμβανει 8 ολοκληρωμενα τεστ)
Μετα καναμε το BULINGTON PRACTISE TESTS FOR MICHIGAN PROFICIENCY

Ολα τα βιβλια στις 30 τελευταιες σελ εχουν λεξεις του βιβλιου με τη σημασια τους:no1:

Α, και πηρα και ενα βιβλιο το οποιο προτεινω σε ολους.. WORDS YOU NEED by SYLVIA CAR Εχει παρα πολλες λεξεις που πραγματικα θα σας βοηθησουν πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
thanx!!!!!!:thanks: συγουρα θα αγορασω το WORDS YOU NEED by SYLVIA CAR αν εχεις καποια αλλη πληροφορια θα την δεχομουν με ευχαριστηση!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
thanx!!!!!!:thanks: συγουρα θα αγορασω το WORDS YOU NEED by SYLVIA CAR αν εχεις καποια αλλη πληροφορια θα την δεχομουν με ευχαριστηση!:no1:

:no1::no1:

θα σε βοηθησει πολυ ειδικα αν το διαβασεις συστηματικα:)

κατι αλλο που μου ειχε πει η καθηγητρια μου να κανω ηταν στα τεστ που καναμε για εξασκηση να μην κυκλωνουμε την απαντηση πχ Α Β Γ Δ αλλα να τη γραψουμε στα αριστερα ωστε μετα απο καιρο να ξαναδιαβασουμε τα τεστ χωρις να δουμε την σωστη απαντηση (Αυτο αν σε βολευει...)

Τις καινουργιες λεξεις που μαθαινεις να προσπαθεις να τις κανεις επαναληψη οσο πιο συχνα μπορεις...Α, και στην αρχη των μαθηματων μην πανικοβληθεις...Το λεω απο προσωπικη εμπειρια...ειχα παθει πλακα με τοσες λεξεις που επρεπε να μαθω, αλλα τελικα δεν ειναι και τοσο ασχημα θα δεις....

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
:no1::no1:

θα σε βοηθησει πολυ ειδικα αν το διαβασεις συστηματικα:)

κατι αλλο που μου ειχε πει η καθηγητρια μου να κανω ηταν στα τεστ που καναμε για εξασκηση να μην κυκλωνουμε την απαντηση πχ Α Β Γ Δ αλλα να τη γραψουμε στα αριστερα ωστε μετα απο καιρο να ξαναδιαβασουμε τα τεστ χωρις να δουμε την σωστη απαντηση (Αυτο αν σε βολευει...)

Τις καινουργιες λεξεις που μαθαινεις να προσπαθεις να τις κανεις επαναληψη οσο πιο συχνα μπορεις...Α, και στην αρχη των μαθηματων μην πανικοβληθεις...Το λεω απο προσωπικη εμπειρια...ειχα παθει πλακα με τοσες λεξεις που επρεπε να μαθω, αλλα τελικα δεν ειναι και τοσο ασχημα θα δεις....

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
Σε ευχαριστω πραγματικα!!! με βοηθας τοσο πολυ!!!!:thanks::thanks::):) θελεις να μου πεις και αλλα πραγματα για το πως να διαβαζω για το προφισενσι.....και πως να δουλεψω με αυτο το βιβλιο??? ολες οι πληροφοριες σου θα με βοηθουσαν πραγματικα πολυ!!! αν εχεις βεβαια κατι αλλο να μου πεις....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
Το βιβλιο που προτεινα εγω το διαβαζα σαν εξτρα...Μπορει τα βιβλια που θα διαβασεις στο φροντιστηριο να σε καλυπτουν πληρως....
Αν αποφασισεις να παρεις το βιβλιο σε συμβουλευω να μη βιαστεις να το τελειωσεις...αλλα να παρεις το χρονο σου ωστε να κανεις ποιοτικο και οχι ποσοτικο διαβασμα...Πχ Ειναι καλυτερα μεχρι να δωσεις να εχεις διαβασει το μισο βιβλιο και να θυμασαι πολλα πραγματα απο αυτο παρα να το διαβασεις ολο και να θυμασαι ελαχιστα πραγματα τα οποια εχεις μπερδεμενα στο μυαλο σου:no1: μπορεις να υπογραμμισεις τις λεξεις που δε ξερεις να τις μαθεις, διαβαζεις τα παραδειγματα ΠΑΝΤΑ και λυνεις τις ασκησεις μετα απο καθε κεφαλαιο... Απλα πραγματα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Επίσης να δείς και τεστ της Piniaris τα οποία είναι πολύ δυσκολα και πολυ αξιολογα.
Αν τα πας εκει καλα όπως στο All Star ECPE Tests by New Editions να είσαι σίγουρος πως σίγουρα θα πετύχεις.Αλλα συμβουλη ειναι να το κανεις προς το τέλος της προετοιμασίας σου για να μην πελαγωσεις.
Επίσης διαβαζε και στα Αγγλικα οτι μπορεις.Εφημερίδες,Περιοδικά,Βιβλια,στο διαδίκτυο τα πάντα.
Βοηθαει ιδιαίτερα.
Για οτιδήποτε άλλο εδώ είμαστε!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
Το βιβλιο που προτεινα εγω το διαβαζα σαν εξτρα...Μπορει τα βιβλια που θα διαβασεις στο φροντιστηριο να σε καλυπτουν πληρως....
Αν αποφασισεις να παρεις το βιβλιο σε συμβουλευω να μη βιαστεις να το τελειωσεις...αλλα να παρεις το χρονο σου ωστε να κανεις ποιοτικο και οχι ποσοτικο διαβασμα...Πχ Ειναι καλυτερα μεχρι να δωσεις να εχεις διαβασει το μισο βιβλιο και να θυμασαι πολλα πραγματα απο αυτο παρα να το διαβασεις ολο και να θυμασαι ελαχιστα πραγματα τα οποια εχεις μπερδεμενα στο μυαλο σου:no1: μπορεις να υπογραμμισεις τις λεξεις που δε ξερεις να τις μαθεις, διαβαζεις τα παραδειγματα ΠΑΝΤΑ και λυνεις τις ασκησεις μετα απο καθε κεφαλαιο... Απλα πραγματα;)

Επίσης να δείς και τεστ της Piniaris τα οποία είναι πολύ δυσκολα και πολυ αξιολογα.
Αν τα πας εκει καλα όπως στο All Star ECPE Tests by New Editions να είσαι σίγουρος πως σίγουρα θα πετύχεις.Αλλα συμβουλη ειναι να το κανεις προς το τέλος της προετοιμασίας σου για να μην πελαγωσεις.
Επίσης διαβαζε και στα Αγγλικα οτι μπορεις.Εφημερίδες,Περιοδικά,Βιβλια,στο διαδίκτυο τα πάντα.
Βοηθαει ιδιαίτερα.
Για οτιδήποτε άλλο εδώ είμαστε!:no1:
τι να πω παιδια....ευχαριστω για αλλη μια φορα!:no1::thanks::thanks::no1:
παιδια αυτην η χρονια θα ειναι η 1η απο τις 2 του proficiency. Μιλησα με την καθηγητρια των αγγλικων μου,θα ενταχθω σε τμημα αριστουχων μαθητων με πολυ καλο επιπεδο. Μου ειπε οτι θα κανουμε σαν κυρια βιβλια τα on course ecpe (proficiency c2) και θα συμπληρωνουμε απο διαφορα βιβλια οπως το words you need by sylvia cara,και πολλες φωτοτυπιες απο αλλα βιβλια. Επισης μου ειπε οτι θα αρχισουμε απο την αρχη της χρονιας practice tests ecpe για μεγαλυτερη εξοικειωση. και βλεπουμε....
τι λετε; με πολυ καλο και συστηματικο διαβασμα λετε να το παρω με αυτην την προετοιμασια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
ανετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
τι να πω παιδια....ευχαριστω για αλλη μια φορα!:no1::thanks::thanks::no1:
παιδια αυτην η χρονια θα ειναι η 1η απο τις 2 του proficiency. Μηλισα με την καθηγητρια των αγγλικων μου,θα ενταχθω σε τμημα αριστουχων μαθητων με πολυ καλο επιπεδο. Μου ειπαι οτι θα κανουμε σαν κυρια βιβλια τα on course ecpe (proficiency c2) και θα συμπληρωνουμε απο διαφορα βιβλια οπως το words you need by sylvia cara,και πολλες φωτοτυπιες απο αλλα βιβλια. Επισης μου ειπαι οτι θα αρχησουμε απο την αρχη της χρονιας practice tests ecpe για μεγαλυτερη εξικιωση. και βλεπουμε....
τι λετε; με πολυ καλο και συστιματικο διαβασμα λετε να το παρω με αυτην την προετημασια;

Πιστευω οτι θα τα πας πολυ καλα :no1::no1:
Ειναι πολυ καλο που ξεκινατε απο τη αρχη της χρονιας practice tests για να εξοικειωθεις:no1:....
Και εγω ειχα ξεκινησει με σκοπο να κανω 2 χρονια προετοιμασια αλλα εδωσα στο 1ο χρονο:P Αν πας πολυ καλα μπορεις να το δωσεις του χρονου:D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Παιδιά επειδή κι εγώ έχω michigan proficiency κι επειδή ξέρω την αγωνία σας πρέπει να σας πω πως δεν χρειάζεται εξωντωτικό διάβασμα αλλά ποιοτικό! Προτείνω ανεπιφύλακτα ότι βιβλίο έχει σχέση με την sylvia Kar καθώς και τα βιβλία της σειράς super course. Όλα αυτά τα βιβλία είναι λίγο τραβηγμένα αλλά μετά τα past papers θα σας φαίνονται παιχνιδάκι. Τουλάχιστον μ' εμένα έτσι έγινε. Όσο για τα βιβλία της sylvia kar μερικά από τα θεματάκια που έχει μέσα τα συνάντησα αυτούσια όταν έδωσα! Μιλάμε για τρέλα! Καλό διάβασμα και σας εύχομαι κάθε επιτυχία!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
Παιδιά επειδή κι εγώ έχω michigan proficiency κι επειδή ξέρω την αγωνία σας πρέπει να σας πω πως δεν χρειάζεται εξωντωτικό διάβασμα αλλά ποιοτικό! Προτείνω ανεπιφύλακτα ότι βιβλίο έχει σχέση με την sylvia Kar καθώς και τα βιβλία της σειράς super course. Όλα αυτά τα βιβλία είναι λίγο τραβηγμένα αλλά μετά τα past papers θα σας φαίνονται παιχνιδάκι. Τουλάχιστον μ' εμένα έτσι έγινε. Όσο για τα βιβλία της sylvia kar μερικά από τα θεματάκια που έχει μέσα τα συνάντησα αυτούσια όταν έδωσα! Μιλάμε για τρέλα! Καλό διάβασμα και σας εύχομαι κάθε επιτυχία!:no1:
:thanks:tnx!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Εεε ναι μπορεις να δωσεις και στο πανεπιστημιο!:)

τότε θα είσαι ακόμα πιο ώριμη και αυτο μετρα:no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πιο ωριμη ναι και με πιο πολυ χρονο μάλιστα στην διαθεση σου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
παιδια λεω να δωσω προφισενσι το μαιο 2010 γενικα διαβαζω και πηΡΑ ΤΟ ECCE με
writing lp
oral pass
gvr pass
listening bf
ιδιαιτερα θα κανω με 4 ωρες την εβδομαδα. λετε να τα καταφερω;;;;:bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
καποιος με πολυ καλη δουλεια το παιρνει σε 8 μηνες αν ειναι ενηλικας.
εσυ ξεκινησε με 2 χρονια και αν πας πολυ καλα δωσε στον 1ο χρονο. αν πας κανονικα μικρη εισαι, δωσε σε 2:no1:
-----------------------------------------
παιδια λεω να δωσω προφισενσι το μαιο 2010 γενικα διαβαζω και πηΡΑ ΤΟ ECCE με
writing lp
oral pass
gvr pass
listening bf
ιδιαιτερα θα κανω με 4 ωρες την εβδομαδα. λετε να τα καταφερω;;;;:bye::bye:
σε 2 χρονια και αν διαβαζεις ενοηται.
και εγω τοτε θα το δωσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Θα τα καταφερεις κάνοντας μονο μια καλη προετοιμασία!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Θα τα καταφερεις κάνοντας μονο μια καλη προετοιμασία!:)

ακριβως.


καλη προετοιμασία
γαματο βιβλίο
γαμάτος και με μεταδοτικότητα καθηγητης:iagree::iagree::iagree::iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Και φυσικα πρεπεις να προσπαθεις και ΕΣΥ.
Ο καθηγητης δεν ειναι μαγος να σου μεταδωσει τις γνωσεις μαγικα.
Προσπαθείς και ανταμείβεσαι!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
αν όμως έχεις καθηγητή μπάζο! ξούτ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top