Προετοιμασία για το Zertifikat (B1)

johnlym

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλιβέρι (Εύβοια). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
από λεξιλόγιο έχεις να μου προτείνεις κανένα ιδιαίτερο θέμα η να τα διαβάζω όλα κανονικά?κύριος η έκθεση με αγχόνη πιο πολύ μηπωσ μπορεις να μου πεισ αμα ξερεις θεματα που εχουν πεσει πιο παλια ετσι για να μπω λιγο στο κλημα?.Eπίσης θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις συμβουλές και τις πληροφορίες:no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N@$o$

Νεοφερμένος

Ο N@$o$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
από λεξιλόγιο έχεις να μου προτείνεις κανένα ιδιαίτερο θέμα η να τα διαβάζω όλα κανονικά?κύριος η έκθεση με αγχόνη πιο πολύ μηπωσ μπορεις να μου πεισ αμα ξερεις θεματα που εχουν πεσει πιο παλια ετσι για να μπω λιγο στο κλημα?.Eπίσης θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις συμβουλές και τις πληροφορίες:no1::no1::no1::no1:
Φέτος τον Ιούνιο(Καβάλα) έπεσε στην έκθεση ένα φιλικό γράμμα για ένα φίλο δια αλληλογραφίας που ζητά να μάθει για τα ενδιαφέροντα του εξεταζομένου.
Πρόπερσι (όταν έδινα εγώ στην Καβάλα) έπεσε πάλι φιλικό γράμμα για τα έθιμα του τόπου μας, τα γενέθλιά μας και το συμβολισμό που έχουν οι εκδηλώσεις που γίνονται σε αυτά.
Όσον αφορά τα προφορικά:
ΦΕΤΟΣ(ΚΑΒΑΛΑ) ψωμί/διατροφή/κάπνισμα
ΠΡΟΠΕΡΣΙ(ΚΑΒΑΛΑ) εργαζόμενες γυναίκες/ανατροφή παιδιών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnlym

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλιβέρι (Εύβοια). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Thanks φιλε παρα πολυ:no1::no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sHk2s

Νεοφερμένος

Ο sHk2s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Παιδιά σε λίγο καιρό θα πρόκειται να δώσω το Zertifikat (Β1) στα Γερμανικά και ανησυχώ πολύ...:'( Δεν έχω ξαναδώσει κάτι στα Γερμανικά. Ξέρετε αν είναι εύκολο; Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nagia23333

Νεοφερμένος

Η nagia23333 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ναι ειναι,αν έχεις κάποιο επίπεδο στα γερμανικά..Πρόσεχε λίγο τους εξεταστές στα προφορικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sHk2s

Νεοφερμένος

Ο sHk2s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ναι ειναι,αν έχεις κάποιο επίπεδο στα γερμανικά..Πρόσεχε λίγο τους εξεταστές στα προφορικά!

Εντάξει στα προφορικά καλα θα τα παω πιστέυω. Αυτό που φοβάμαι εγώ είναι το ακουστικό επειδή στα ακουστικά που κάνω μου φαίνεται οτι οι ομιλητές μιλάνε πολυ γρήγορα. :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Περί προφορικών:
Οι εξεταστές είναι ή Γερμανοί ή Έλληνες. Συνήθως οι Έλληνες είναι πολύ πιο αυστηροί από τους Γερμανούς οπότε να τους προσέχεις.
Στα συν μετράει πολύ η προφορά, οπότε να την προσέξεις πάρα πολύ. Έτσι και με ένα λαθάκι θα μπορέσει ο εξεταστής να καταλάβει ότι ξέρεις Γερμανικά και ότι ήταν ένα λάθος της στιγμής.

Περί ακουστικών:
Ηρεμία και πρακτική.
Πληροφοριακά για Β2 που έδωσα άκουγα συνέχεια Βαυαρική Ραδιοφωνία για 1 εβδομάδα για 4-5 ώρες τη μέρα. Εξασκείσαι στη γλώσσα, στην προφορά και στη γρηγοράδα των ομιλητών.
https://web.ard.de/radio/radionet/ η ιστοσελίδα για να επιλέξεις τους σταθμούς που θες.
Καλό θα ήταν να επιλέξεις τον Bayern 1 που δεν είναι ούτε καθαρά ειδησεογραφικός ούτε παίζει μόνο μουσική. Αυτόν άκουγα κι εγώ.

Όπως και να έχει πάντα εμπιστοσύνη στον εαυτό μας και ηρεμία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sHk2s

Νεοφερμένος

Ο sHk2s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Περί προφορικών:
Οι εξεταστές είναι ή Γερμανοί ή Έλληνες. Συνήθως οι Έλληνες είναι πολύ πιο αυστηροί από τους Γερμανούς οπότε να τους προσέχεις.
Στα συν μετράει πολύ η προφορά, οπότε να την προσέξεις πάρα πολύ. Έτσι και με ένα λαθάκι θα μπορέσει ο εξεταστής να καταλάβει ότι ξέρεις Γερμανικά και ότι ήταν ένα λάθος της στιγμής.

Περί ακουστικών:
Ηρεμία και πρακτική.
Πληροφοριακά για Β2 που έδωσα άκουγα συνέχεια Βαυαρική Ραδιοφωνία για 1 εβδομάδα για 4-5 ώρες τη μέρα. Εξασκείσαι στη γλώσσα, στην προφορά και στη γρηγοράδα των ομιλητών.
https://web.ard.de/radio/radionet/ η ιστοσελίδα για να επιλέξεις τους σταθμούς που θες.
Καλό θα ήταν να επιλέξεις τον Bayern 1 που δεν είναι ούτε καθαρά ειδησεογραφικός ούτε παίζει μόνο μουσική. Αυτόν άκουγα κι εγώ.

Όπως και να έχει πάντα εμπιστοσύνη στον εαυτό μας και ηρεμία!

Ευχαριστώ πολύ φίλε. :) Τώρα ηρέμησα λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kostantinosal

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νεάπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
απ οτι θυμαμαι ευκολο ηταν.βεβαια εδωσα πριν απο 4 χρονια αλλα δε θυμαμαι να ειχα δυσκολευτει καπου.ακομη και οι επιτηρητες ηταν πολυ φιλικοι(σε αντιθεση με τους αλλους τους κομπλεξικους στο lower)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sHk2s

Νεοφερμένος

Ο sHk2s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
απ οτι θυμαμαι ευκολο ηταν.βεβαια εδωσα πριν απο 4 χρονια αλλα δε θυμαμαι να ειχα δυσκολευτει καπου.ακομη και οι επιτηρητες ηταν πολυ φιλικοι(σε αντιθεση με τους αλλους τους κομπλεξικους στο lower)

Ευτυχώς. Ελπίζω να τα πάω καλά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanna ?

Νεοφερμένος

Η Dunno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
ειναι πολυ ευκολα μην αγχωνεσαι :)
εχω γνωρισει εγω κουτσουρα και κουτσουρα που το πηραν!
μια χαρα θα τα πας! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
ειναι πολυ ευκολα μην αγχωνεσαι :)
εχω γνωρισει εγω κουτσουρα και κουτσουρα που το πηραν!
μια χαρα θα τα πας! :no1:

ναι πράγματι...!! δίκιο έχεις..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εύκολο και το λέω εγώ που γερμανικά τα σιχαινόμουν.Ειδικά τα προφορικά αν και είχε πέσει κάτι πρωτοφανές για την εποχή καλά τα χα πάει.Μην ανησυχείς.Αν διάβασες δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sHk2s

Νεοφερμένος

Ο sHk2s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εύκολο και το λέω εγώ που γερμανικά τα σιχαινόμουν.Ειδικά τα προφορικά αν και είχε πέσει κάτι πρωτοφανές για την εποχή καλά τα χα πάει.Μην ανησυχείς.Αν διάβασες δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα:)

Ευχαριστώ. Το ελπίζω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
αχ παιδια και γω θα δωσω στις 30/1 για το Β1 και εχω αγχω8ει παρα πολυ:( γενικα με τα γερμανικα δεν ειμαι πολυ αισιόδοξη και πιστευω πως 8α αποτυχω:( φοβαμαι πως οταν 8α παω στα προφορικά δεν 8α μπορω να βγαλω κουβεντα και 8α γινω και ρεζιλι:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Mη πας με αυτή τη λογική.Αυτοπεποίθηση ρε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
οπως το ειπαι ο iliaso αυτοπεποιθηση θελει και τιποτα αλλο !
επισης πιστευω οτι στα προφορικα περνανε οι περισσοτεροι.
Να δωσετε περισσοτρη σημασια στο listening :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πάντως πολύ καθαρό το ακουστικό στο Β1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
εγω δεν τα παω καλα στο teil 3!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Λίγο καλά στα άλλα και no problem:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top