Προετοιμασία για το B2

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
jenny εγω που θα δοσω β2;;;;


Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Γερμανικά: βαθμίδες εκμάθησης & πτυχία"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
jenny εγω που θα δοσω β2;;;;

Για Β2:

- Πολύ καλό διάβασμα στο λεξιλόγιο που μαθαίνεις από τα βιβλία Β2 που διδάσκεσαι. Πολύ καλό βοήθημα σε λεξιλόγιο είναι επίσης το "Wortsalat" των εκδόσεων DaF-Extra.

- Από Γραμματική υποτίθεται ότι έχεις μάθει όλα τα βασικά γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα ήδη από Β1, οπότε σε αυτήν την τάξη απλώς τα κάνεις επανάληψη αλλά σε μερικά εμβαθύνεις περισσότερο. Η καθηγήτριά σου προφανώς θα βοηθήσει σε αυτό και θα κρίνει τι θα σου προτείνει για να αναλύσετε με λεπτομέρειες κάποια γραμματικά-συντακτικά φαινόμενα.

- Άρχισε να γράφεις εκθέσεις (Leserbrief κυρίως).

- Κάνε όσα περισσότερα ακουστικά μπορείς (Hörverstehen)

Η αλήθεια είναι ότι σε επίπεδο δεν έχει καμιά σχέση με το Β1. Είναι αρκετά πιο δύσκολο και το κυριότερο σημείο που πρέπει να προσέξεις και να διαβάσεις περισότερο είναι δυστυχώς το λεξιλόγιο..... :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Για Β2:

- Πολύ καλό διάβασμα στο λεξιλόγιο που μαθαίνεις από τα βιβλία Β2 που διδάσκεσαι. Πολύ καλό βοήθημα σε λεξιλόγιο είναι επίσης το "Wortsalat" των εκδόσεων DaF-Extra.

ετσι ακριβως τα εχω κανει.Wortsalat.μια σαλατα απο λεξεις :'(:D

εγω που αυριο δινω προφορικα,κανω επαναληψη τις φωτοτυπιες που δεν εξρω καλα.αν εκανα και τα προφορικα του βιβλιου θα ηταν καλυτερα?αλλα δεν εχω με καποιον να κανω εξασκηση!τι να κανω?(δινω το Β2 το κρατικο0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
ετσι ακριβως τα εχω κανει.Wortsalat.μια σαλατα απο λεξεις :'(:D

εγω που αυριο δινω προφορικα,κανω επαναληψη τις φωτοτυπιες που δεν εξρω καλα.αν εκανα και τα προφορικα του βιβλιου θα ηταν καλυτερα?αλλα δεν εχω με καποιον να κανω εξασκηση!τι να κανω?(δινω το Β2 το κρατικο0

Αν δεν έχεις κάποιον για να κάνεις εξάσκηση τότε πήγαινε στον καθρέφτη και μίλα στον εαυτό σου! :D:D:D :lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
θελω καποιον να μου ανει τις ερωτησεις!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
θελω καποιον να μου ανει τις ερωτησεις!!!!

Μην αγχώνεσαι....Στο φροντιστήριο δεν κάνατε αρκετή εξάσκηση; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εεεεεε οχι και πολλη....καναμε,οκ δηλαδη,αλλα και παλι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Δίνω 24 Μαίου και φοβάμαι ρε γμτ ότι δεν θα περάσω...
Το μόνο σημείο που φοβάμαι είναι η έκθεση (στο LV πιάνω άνετα τουλάχιστον 16~19, στο HV ~20, και στα προφορικά τα πάω αρκετά καλά)..
Μπορεί κάποιος να μου πει ποιά θέματα να προσέξω/πως να εμπλουτίσω το λεξιλόγιο μου με φάσεις κλειδιά-να τι μάθω απέξω/ή να μη χρησιμοποιήσω (πληροφοριακά, στην καθαυτό έκθεση πιάν περίπου 9 στο δεύτερο μέρος όμως περίπου 4~5 στα βιβλία του Βλάχου...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Δίνω 24 Μαίου και φοβάμαι ρε γμτ ότι δεν θα περάσω...
Το μόνο σημείο που φοβάμαι είναι η έκθεση (στο LV πιάνω άνετα τουλάχιστον 16~19, στο HV ~20, και στα προφορικά τα πάω αρκετά καλά)..
Μπορεί κάποιος να μου πει ποιά θέματα να προσέξω/πως να εμπλουτίσω το λεξιλόγιο μου με φάσεις κλειδιά-να τι μάθω απέξω/ή να μη χρησιμοποιήσω (πληροφοριακά, στην καθαυτό έκθεση πιάν περίπου 9 στο δεύτερο μέρος όμως περίπου 4~5 στα βιβλία του Βλάχου...)

Βασικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι, έφτασε ο καιρός των εξετάσεων!

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι συνεχόμενες επαναλήψεις στο λεξιλόγιο αλλά και όπου νομίζεις εσύ ότι έχεις κάποιο πρόβλημα σε γραμματική ή συντακτικό.

Όσον αφορά τις εκθέσεις, διάβασε πάλι όσες έχεις ήδη γράψε και κυρίως ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΑ ΛΑΘΗ που έκανες ώστε να μην τα επαναλάβεις και στην έκθεση που θα σου πέσει. Καλό είναι επίσης να διαβάσεις και εκφράσεις ώστε να εμπλουτιστεί ο λόγος σου :iagree: (λογικά θα έχετε απομονώσει κάποιες όλο αυτό το διάστημα που είσαι στην τάξη του Β2) :)

Μην αγχώνεσαι όμως....Το Β2 είναι σχετικά πιο βατό. Το C1 έχουν δυσκολέψει πάρα πάρα πολύ :(

Καλή επιτυχία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ναι Jenny, εννοείται ότι έχω απομηνμονεύσει αρκετά πράγματα και εννοείται ότι δεν περιμένω τη θεία φώτιση τις 2 αυτές εβδομάδες.
Απλά ήθελα να μάθω που θα εστιάσω στις επαναλήψεις...;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Ναι Jenny, εννοείται ότι έχω απομηνμονεύσει αρκετά πράγματα και εννοείται ότι δεν περιμένω τη θεία φώτιση τις 2 αυτές εβδομάδες.
Απλά ήθελα να μάθω που θα εστιάσω στις επαναλήψεις...;);)

Η επανάληψη θα γίνει γενικά. Δεν χρειάζεται να εστιάσεις κάπου γιατί δεν ξέρουμε τι πέφτει κάθε φορά. Κάνε απλά την επανάληψή σου για να νιώθεις εσύ καλά και να είσαι προετοιμασμένος! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Θέλω να ξεκινησω Γερμανικά φέτος.
Πόσα χρόνια θα μου πάρει για Β2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgina12617

Νεοφερμένος

Η Georgina12617 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Πας για το "Mittelstuffe" δηλαδη!Αναλογως...θα κανεις φροντιστηριο ή ιδιαιτερο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Αν κάνεις ιδιαίτερα και έχεις καλό καθηγητή/καλή καθηγητρια μπορείς μέσα σε 2,5-3 χρόνια το πολύ.(Εννοώ ξεκινώντας από την αρχή έως την απόκτηση Β2). Βέβαια να διαβάζεις συστηματικά και να μην γίνονται συνεχείς ακυρώσεις μαθημάτων.
Προσωπικά εγώ έχω 2 ενήλικες μαθήτριες στο ιδιαίτερο και δινουν Β1 σε λίγες μέρες και κάνουν μόλις 1,5 χρόνο μάθημα. Οπότε θα χρειαστώ περίπου 1 χρονιά ακόμα για να τις στείλω για το Β2.


Αν πας σε φροντιστήριο, να προσέξεις να είναι καλό και να γίνεται σωστή δουλειά. Αν είσαι σε τμήμα ενηλίκων και κάνετε εντατικά μαθήματα, πιστεύω πάλι τον ίδιο χρόνο να σου πάρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=38999

Για περισσότερες πληροφορίες και για ευρύ πεδίο συζητήσεων κλίκαρε το link άνωθεν.

Ειλικρινά δεν πιστεύω ότι το επίπεδο Β2 χρειάζεται πάνω από ένα χρόνο.Ήμουν σε τμήμα ανηλίκων(εμφανές και απο την ηλικία μου) και μέσα σε ένα χρόνο πέρασα με αρκετά καλό βαθμό το Β2.Το ίδιο έκαναν και οι υπόλοιποι 3 συμμαθητές μου με υψηλές βαθμολογίες επίσης.Δεν υπάρχει λόγος να αναλώνεσαι πάνω από ένα χρόνο για αυτό το επίπεδο.Με αξιόλογη δουλειά όχι 9 μήνες αλλά 5 σου φτάνουν.Επομένως το αποτέλεσμα από εσένα θα εξαρτηθεί.

Θα σου πρότεινα να μπεις σε τμήμα που δίνεις το πτυχίο σε ένα χρόνο.Ένα τέτοιο τμήμα θα συμβαδίζει με τις απαιτήσεις του μαθημάτος στο συγκεκριμένο χρόνο,άρα και η προετοιμασία θα είναι επαρκής.Από την δικιά μου εμπειρία,και από την εμπειρία πολλών ακόμα μαθητών στην ηλικία μου δεν αξίζει να χρεωθείς 1μιση χρόνο για αυτό το επίπεδο.Ούτως ή αλλως φοιτητής είσαι έχεις ένα προνόμιο παραπάνω από έναν 15χρονο.Γιατί να χρειαστείς εσύ 2 χρόνια και εμείς ίσα ίσα έναν;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Γιατί να χρειαστείς εσύ 2 χρόνια και εμείς ίσα ίσα έναν;:)

Ναι, αυτό εννούσα κι εγω πάνω (έκανα επεξεργασία για να ειναι πιο κατανοητό). Το Β2 θέλει 1 χρονο το πολύ οργανώνοντας σωστά το διάβασμα.

(Το 2,5 χρόνια που ανέφερα πήγαινε για το σύνολο από την αρχή μέχρι να φτάσει στο Β2, επειδή ρώτησε για το πόσο θα της πάρει ως την απόκτηση του Β2)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Έχεις απ΄λυτο δίκιο Jenny:p

Θεώρησα δεδομένο εξ'αρχής ότι έχει τελειώσει το Β1!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Θα κάνω φροντηστήριο, όχι ιδιαίτερο.
Επισης θα ξεκινήσω απο την αρχη οχι απο Β1 όπως είπες κάποιος.
Δηλαδή πιστευετε οτι είναι εφικτό το Β2 σε 2,3-3 χρονια.:)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Επίσης θα ήθελα να μάθω τι πρέπει να προσέξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
φετος ή του χρονου δινω β2!:D
-----------------------------------------
Θα κάνω φροντηστήριο, όχι ιδιαίτερο.
Επισης θα ξεκινήσω απο την αρχη οχι απο Β1 όπως είπες κάποιος.
Δηλαδή πιστευετε οτι είναι εφικτό το Β2 σε 2,3-3 χρονια.:)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Επίσης θα ήθελα να μάθω τι πρέπει να προσέξω.
1. να μαθεις σωστη δομημενη γραμματικη
2. να μηλας που και που γερμανικα για να λυθει η γλωσσα σου
3.καλο λεξιλογιο
4.προσοχη στην εκθεση
5. το πηρες το β2!:no1:
-----------------------------------------
για οτι αλλο θελησεις εδω ειμαστε!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
ευχαριστώ:)
επειδη ακουω πολυ συχνα οτι η γερμανικη ειναι παρα πολυ δυσκολη γλώσσα είχα τρομαξει λιγο...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top