Προετοιμασία για έναν καλό βαθμό στις Πανελλήνιες

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eσύ πόσο πήρες αν επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
είμαι λάθος που υποστηρίζω ότι οι αριστούχοι της θεωρητικής είναι σχεδόν δεδομένο ότι θα γράψουν ένα 16+ ? και γενικά οι της θεωρητικής επωφελούνται, και λόγω των άλλων μαθημάτων...?
Nαι.Το ότι κάποιος θα χρησιμοποιήσει μια δυο θεαματικές λεξούλες παραπάνω δεν του εξασφαλίζει μεγαλύτερο βαθμό από κάποιον που δεν θα το κάνει.Άσε που αυτό δεν είναι αποκλειστικά θέμα κατεύθυνσης.
λοιπόν: κατ' αρχάς καλή χρονιά. Δίκιο έχεις σ' αυτό που λες. Οι θεωρητικοί γράφουμε πολλά πράγματα, ενώ συνήθως οι θετικοτεχνολογικοί τα γράφουν πιο λακωνικά και "επιγραμματικά".
Πάντως παρατηρείται οτι οι Θετικοτεχνολογικοί γράφουν καλύτερα απο τους Θεωρητικούς !
Και μάλιστα μου είπε η καθηγήτριά μου οτι γίνεται αυτό λόγω του ότι επειδή εμείς έχουμε Αρχή----->Τέλος !
Λακωνικότητα , λίγα αλλά ουσιώδη πράγματα !
Σωστή δομή !
Λόγω του διαφορετικού τρόπου σκέψης (μαθηματικού)
Ενώ οι θεωρητικοί πλατιάζουν ... πολύ και αυτό κοστίζει !
Αυτά είναι γενικεύσεις.Ας μην εξελιχθεί και αυτό το θέμα σε διαμάχη κατευθύνσεων.

Εμένα πάντως η έκθεση είναι το αγαπημένο μου μάθημα,ίσως μετά τη βιολογία,οπότε ευελπιστώ σε ένα 17+.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Eσύ πόσο πήρες αν επιτρέπεται;

Φανταζομαι οτι δεν κανεις καλοπροαιρετα την ερωτηση, αλλα φυσικα και θα σου απαντησω. 16 και κατι. Ποιος σου ειπε ομως οτι δεν υπαρχει καποιος καλυτερος στην εκθεση απο μενα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Φανταζομαι οτι δεν κανεις καλοπροαιρετα την ερωτηση, αλλα φυσικα και θα σου απαντησω. 16 και κατι. Ποιος σου ειπε ομως οτι δεν υπαρχει καποιος καλυτερος στην εκθεση απο μενα;;

Εγώ απλά ρώτησα γιατί μερικοί είναι πιο ωφελημένοι στην έκθεση από άλλους οπότε δημιουργήται μια σύγχηση σχετικά με το αν είναι εύκολος ο βαθμός ή όχι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεστε για την έκθεση... Ότι είναι να γράψεις θα το γράψεις, δεν μπορείς να αλλάξεις και πολλά μέσα σε μία χρονιά... Απλώς ελπίζουμε να τύχουμε σε καλούς βαθμολογητές γιατί εκεί γίνεται η σφαγή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouska

Νεοφερμένος

Η marouska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
αυτο για την θεωρητικη τωρα γιατι το πετατε?οπως καθε φορα στην ταξη που ζητουνται συνωνυμα η ορισμοι λεξεων,και ολοι θεωρουν αυτονοητο οτι τα παιδια της θεωρητικης θα ξερουν τα παντα και τα πιο πρωτοτυπα.στα φροντιστηρια εκθεσης ολα τα παιδια ανεξαρτητως κατευθυνσης μαζι ειναι..

δηλαδη νομιζετε οτι εχουμε μαθημα "περιεργες λεξεις που δεν ξερουν οι αλλοι"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
αυτο για την θεωρητικη τωρα γιατι το πετατε?οπως καθε φορα στην ταξη που ζητουνται συνωνυμα η ορισμοι λεξεων,και ολοι θεωρουν αυτονοητο οτι τα παιδια της θεωρητικης θα ξερουν τα παντα και τα πιο πρωτοτυπα.στα φροντιστηρια εκθεσης ολα τα παιδια ανεξαρτητως κατευθυνσης μαζι ειναι..

δηλαδη νομιζετε οτι εχουμε μαθημα "περιεργες λεξεις που δεν ξερουν οι αλλοι"?

Στα συνώνυμα σημασία δεν έχει η πρωτοτυπία... Πιο πολύ η ευστοχία θα έλεγα. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι πιο σίγουρο για τον βαθμό το να γράψεις μια απλή λέξη, παρά κάποια σύνθετη της οποίας να έχεις παρερμηνεύσει ελαφρώς τη σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouska

Νεοφερμένος

Η marouska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Στα συνώνυμα σημασία δεν έχει η πρωτοτυπία... Πιο πολύ η ευστοχία θα έλεγα. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι πιο σίγουρο για τον βαθμό το να γράψεις μια απλή λέξη, παρά κάποια σύνθετη της οποίας να έχεις παρερμηνεύσει ελαφρώς τη σημασία.
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Ελα ρε παιδια μη ακουω υπερβολες...Ελεος δηλαδη..Λιγο να το 'χεις αρκει..

Ποιος σου λεει οτι δεν ησουν απλα τυχερη?

Και ο zod,ετσι νομιζω τον λενε,ηταν κορυφη στα μαθηματα.Ειχε ομως μια ατυχια στην εκθεση.

Και οχι δεν ειναι υπερβολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Και το δικο μου το 16 αναποδια το θεωρω. Οπως και να 'χει ομως ξερω ατομα που γραψαν και 18αρια και μισουν την εκθεση. Οποτε μη λεμε ο.τι μας κατεβει επειδη το ακουσαμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
αυτο για την θεωρητικη τωρα γιατι το πετατε?οπως καθε φορα στην ταξη που ζητουνται συνωνυμα η ορισμοι λεξεων,και ολοι θεωρουν αυτονοητο οτι τα παιδια της θεωρητικης θα ξερουν τα παντα και τα πιο πρωτοτυπα.στα φροντιστηρια εκθεσης ολα τα παιδια ανεξαρτητως κατευθυνσης μαζι ειναι..
Έχεις δίκιο. Τα παιδιά της θετικής στη γλώσσα είναι πολύ καλύτερα από της θεωρητικής. Και τις στατιστικές να δεις στη γλώσσα η θετική πιάνει τους πιο ψηλούς βαθμους. Στα συνώνυμα κλπ σκέφτονται συνήθως πιο γρήγορα οι θετικοί από τους θεωρητικούς. Ίσως στα παραπάνω να είναι εξήγηση το γεγονός ότι στη θετική πάνεμόνον συνειδητοποιημένα άτομα ενώ στη θεωρητική πάνε και πολλοί μόνο και μόνο επειδή μισούν τα μαθηματικά και τη φυσική.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Και το δικο μου το 16 αναποδια το θεωρω. Οπως και να 'χει ομως ξερω ατομα που γραψαν και 18αρια και μισουν την εκθεση. Οποτε μη λεμε ο.τι μας κατεβει επειδη το ακουσαμε..

Mε όλο το σεβασμό εγώ εσένα βλέπω να γενικεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Και το δικο μου το 16 αναποδια το θεωρω. Οπως και να 'χει ομως ξερω ατομα που γραψαν και 18αρια και μισουν την εκθεση. Οποτε μη λεμε ο.τι μας κατεβει επειδη το ακουσαμε..

Καλα,σιγουρα.Τραβα δες καμια βαθμολογια προηγουμενων ετων και μετα ξανασκεψου ποιος λεει μπαρουφες...
Εσυ θα μας πει οτι η εκθεση εχει φαει κοσμο και κοσμακη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Conceicao

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Αμα γραψεις καλα σε εκθεση και μαθηματικα,ουσιαστικα περνας οπου θελεις....Βεβαια η εκθεση ειναι κ αρκετα θεμα τυχης....Τι εκθεσεις εχουν προηγηθει στον εξεταστη,αν εχει "ορεξη" να βοηθισει λιγο,αν ειναι αυστηρος κτλ......Εγω παντως εχω να γραψω 4 εκθεσεις κ 3 περιληψεις για την τεταρτη......:p Αυτα ειναι τα καλα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

malfada

Νεοφερμένος

Η malfada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
δε νομιζω οτι πρεπει να γενικευουμε με στατιστικεσ! το καθε παιδι εχει τελειως προσωπικο υφος στην εκεθεση ! δηλαδη με το να γενικευουμε καταληγουμε σε ποιο συμπερασμα;! και για οσους πανε θετικη ενας παραλληλισμος : το να γραψει κανεις εναν αξιολογο βαθμο στην εκθεση ειναι σαν μια παραμετρικη εξισωση με αρκετες μεταβλητες! κι ας μην ξεχναμε οτι ειναι και το ιδιο το θεμα που δινεται καθε φορα που παιζει ρολο στο να ευνοησει την θεωρητικη η μαθηματικη αναπτυξη της σκεψης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
δε νομιζω οτι πρεπει να γενικευουμε με στατιστικεσ! το καθε παιδι εχει τελειως προσωπικο υφος στην εκεθεση ! δηλαδη με το να γενικευουμε καταληγουμε σε ποιο συμπερασμα;! και για οσους πανε θετικη ενας παραλληλισμος : το να γραψει κανεις εναν αξιολογο βαθμο στην εκθεση ειναι σαν μια παραμετρικη εξισωση με αρκετες μεταβλητες! κι ας μην ξεχναμε οτι ειναι και το ιδιο το θεμα που δινεται καθε φορα που παιζει ρολο στο να ευνοησει την θεωρητικη η μαθηματικη αναπτυξη της σκεψης!

Συμφωνω απολυτα με το παραπανω post. Kαι αυτη θα ειναι και η δικη μου απαντηση στον-η (σορυ δεν ειδα γενος) iliaso. Oσο για το αλλο το παιδι με την διατυπωση του τυπου ''Τραβα δες...'' και τις υπολοιπες ''αντριλες'' δεν μασαω με τετοια... Εχω την αποψη μου για το μαθημα, νομιζω σας πανικοβαλλουν και ''τσιμπατε''. Τι ειναι η εκθεση? Μαθημα για εξωγηινους? Αποψεις για τον κοσμο που μας περιβαλλει ειναι. Οποιος εχει αποψη και μια σχετικη ευχερεια στον λογο δεν εχει να φοβαται. υ.γ. Iliaso αν παρεξηγησα τον υφος της ερωτησης σου σορυ απλα ημουν σιγουρη οτι μετα απο το συγκεκριμενο ποστ μου θα ακολουθησει η συγκεκριμενη ερωτηση και μου την εδωσε γιατι δεν δοθηκε βαση σε αυτα που ειπα (ακομα και αν διαφωνεις με την αποψη μου) παρα φροντισες παραυτα να με βγαλεις out στηριζομενος σε εναν βαθμο ο οποιος δεν ξερεις καν αν με αντιπροσωπευει. Αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα με το παραπανω post. Kαι αυτη θα ειναι και η δικη μου απαντηση στον-η (σορυ δεν ειδα γενος)(1) iliaso. Oσο για το αλλο το παιδι με την διατυπωση του τυπου ''Τραβα δες...'' και τις υπολοιπες ''αντριλες'' δεν μασαω με τετοια... Εχω την αποψη μου για το μαθημα, νομιζω σας πανικοβαλλουν και ''τσιμπατε''. Τι ειναι η εκθεση? Μαθημα για εξωγηινους? Αποψεις για τον κοσμο που μας περιβαλλει ειναι. Οποιος εχει αποψη και μια σχετικη ευχερεια στον λογο δεν εχει να φοβαται. υ.γ. Iliaso αν παρεξηγησα τον υφος της ερωτησης σου σορυ απλα ημουν σιγουρη οτι μετα απο το συγκεκριμενο ποστ μου θα ακολουθησει η συγκεκριμενη ερωτηση και μου την εδωσε γιατι δεν δοθηκε βαση σε αυτα που ειπα (ακομα και αν διαφωνεις με την αποψη μου) παρα φροντισες παραυτα να με βγαλεις out στηριζομενος σε εναν βαθμο ο οποιος δεν ξερεις καν αν με αντιπροσωπευει. Αυτα.

(1)Μα δε διαφώνησα σε αυτό.Εγώ είπα απλά ότι πολύ μεγάλο ρόλο παίζει η υποκειμενικότητα του κάθε εξεταστή γιατί η έκθεση δεν είναι κάτι σίγουρο
(2) Όσο για το ΥΓ σε μένα.Δεν ξέρω αν σε αντιπροσωπεύει ή όχι(δεν με αφορά και άλλωστε).Εδώ εγώ υπέθεσα ότι ήσουν πολύ ευχαριστημένη από το βαθμό σου και τώρα που ξέφυγες από το λούκι των πανελληνίων το βλέπεις πιο απ έξω και πιο ωμά από ότι το έβλεπες πριν δώσεις.Δεν ήταν κάτι κακό πιστεύω.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Για μενα η εκθεση ηταν η μεγαλη μου ηττα. Εβγαλα σχεδον 18.500 και ομως μου εμεινε η πικρα για την εκθεση. Ομως γνωμη δεν αλλαξα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Τουλάχιστον πέρασες εκεί που ήθελες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Ναι no problem...Αλλα,ξερεις, σου μενει το γαμωτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top