Προγνωστικά Βάσεων 2022

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,469 μηνύματα.
Δεν ανοίγουν κι αυτά τα μηχανογραφικά να προχωρούν οι διαδικασίες να βγουν μια ώρα αρχύτερα οι βάσεις! :cry_x:
Πέρσι αν θυμάμαι καλά άνοιξε τρεις μέρες μετά την ανακοίνωση των βαθμών των ειδικών μαθημάτων οπότε ίσως αύριο είναι η μέρα...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Για τη σχολη ΗΜΜΥ στην Αθηνα πιστευετε οτι θα πεσουν οι βασεις σε σχεση με περυσι? Η τελευταια εκτιμηση που ειδα απο ενα αξιοπιστο site για την συγκεκριμενη σχολη ηταν 18610 το οποιο μου φαινεται αρκετα παραδοξο, λαμβανοντας υποψη οτι οι επιδοσεις των μαθητων φετος στα μαθηματικα ηταν χαμηλοτερες σε σχεση με περυσι.
View attachment 104708
To site που βλεπεις δεν ειναι καθολου αξιοπιστο
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Γιάννη δυστυχώς κι εγώ εκεί καταλήγω.
Το παρακολουθώ τα τελευταία δύο χρόνια και με απογοήτευσε. Μάλλον έχει κάτι λάθος στον υπολογισμό
Κοιτα mammy
Τo aei tei ειναι ενα εξαιρετικο σαιτε ,ακριβες, με πληροτητα, με μεγαλη προσφορα στους υποψηφιους.
Το section με την προγνωση των βασεων απλα υπαρχει για να υπαρχει δεν του δινουν ιδιατερη σημασια και δεν το προβαλουν. Ας πουμε οτι δεν υπαρχει.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Κοιτα mammy
Τo aei tei ειναι ενα εξαιρετικο σαιτε ,ακριβες, με πληροτητα, με μεγαλη προσφορα στους υποψηφιους.
Το section με την προγνωση των βασεων απλα υπαρχει για να υπαρχει δεν του δινουν ιδιατερη σημασια και δεν το προβαλουν.
Μα κι εγώ για την πρόγνωση βασεων μιλάω, όχι για το site συνολικά.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
δες πόσα μορια θα έβγαζες με τους περσινους συντελεστές για να έχεις καλύτερη εικόνα. εδω βολεύει: https://aeitei.gr/moria-ypologismos-2021.php
 

emilyfan85

Νεοφερμένος

Η emilyfan85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Σχετικά με πέρυσι έχω 16045
 

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Σχετικά με πέρυσι έχω 16045
κοίτα, δεν είμαι ειδικός να μπορώ να προβλέψω τι θα γίνει, γιατι ειναι και παραξενη χρονια φετος... δήλωσε το κανονικά στο μηχανογραφικο και αν μπορείς βάλε και τα χημικά άλλων πολεων
 

emilyfan85

Νεοφερμένος

Η emilyfan85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ναι,αυτό σκεφτόμουν να κάνω.Διαφορετικα θα προσπαθήσω να πάω Πάτρα μέσω μετεγγραφής
 

sophiaa

Νεοφερμένος

Η sophiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
τα καλύτερα σου εύχομαι <3
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Άλλα προγνωστικά και εκτιμήσεις δεν έχουμε ε??? Το εξαντλήσαμε το θέμα 🤣🤣🤣🤣
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Τι πιστεύευτε για Οικονομικών επιστημών ΑΠΘ ;;;
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

panaros

Νεοφερμένος

Ο panaros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θέλω να ρωτήσω για το τμήμα Διατροφολογίας στην Καλαμάτα - μια εκτίμηση για το αν θα ανέβουν οι βάσεις. Έχω πιάσει 11.850 (11.236 είχε πέρυσι) και καλύπτω και την ΕΒΕ 22 (11.8/10.83).
ευχαριστώ
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θέλω να ρωτήσω για το τμήμα Διατροφολογίας στην Καλαμάτα - μια εκτίμηση για το αν θα ανέβουν οι βάσεις. Έχω πιάσει 11.850 (11.236 είχε πέρυσι) και καλύπτω και την ΕΒΕ 22 (11.8/10.83).
ευχαριστώ
Άμα θες πες βαθμούς που έγραψες
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Παραθέτω νέες εκτιμήσεις, πάλι για τις δημοφιλείς σχολές βέβαια!

 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Παραθέτω νέες εκτιμήσεις, πάλι για τις δημοφιλείς σχολές βέβαια!

Πάνω κάτω όλοι τα ίδια λένε
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Προβλέψεις (ουσιαστικά με πολλή ακρίβεια) στα τμήματα των ΑΕΙ... ΔΕΝ μπορούν να γίνουν! Αφού δεν ξέρουμε τις προτιμήσεις (και τη σειρά τους) στα μηχανογραφικά δελτία των υποψηφίων!

Μόνο για τα πρώτα στην προτίμηση των υποψηφίων τμήματα κάτι μπορεί να γίνει (και για αυτό το αυτό αναφέρεται στα ΜΜΕ) και ιδίως στα πρώτα τμήματα του 3ου πεδίου, γιατί "παραδοσιακά" τα 3/4 περίπου μηχανογραφικά των υψηλόβαθμων υποψηφίων είναι κατά σειρά (όλες οι πόλεις): ιατρικές, οδοντιατρικές, φαρμακευτικές, βιολογικό/κτηνιατρική, κ.λπ. κ.λπ. μονοκούκι!

Στο 2ο πεδίο, για παράδειγμα, θέλουν οι πολλοί π.χ. μηχανικούς... ωραίααααααα τί μηχανικός όμως? 10+ επιλογές που διαλέγει ο καθένας... Στο 1ο πεδίο άντε, παίζεις στο δίπολο νομική-ψυχολογία βασικά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι!
Αν χ ψ ζ ω οι βαθμοί του καθενός από τα τέσσερα μαθήματα έχουμε για τα μόρια: 1000×(χ+ψ+ζ+ω)/4=250(χ+ψ+ζ+ω) που εμφανώς διαρείται με το 25!

Στατιστικοί και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι...
Πάρα πολύ σωστά! Όταν όλα τα μαθήματα είναι στο 25% (π.χ. ιατρικές), ουσιαστικά ΔΕΝ υπάρχουν "συντελεστές βαρύτητας" μαθημάτων! Και άρα οι βαθμοί-μόρια είναι στο σύνολό τους 800 πιθανές περιπτώσεις στην εικοσαβάθμια κλίμακα (20.000/25 = 800!)

Όταν ανέφερα τις προάλλες την πρόβλεψή μου, ότι η Ιατρική ΔΠΘ θα είναι 17.900-18.000 σημαίνει ΜΟΝΟ είτε 17.900, είτε 17.925, είτε 17.950, είτε 17.975, είτε 18.000 (5 πιθανές περιπτώσεις), δεν υπάρχει κάτι άλλο!

(είμαι γεωπόνος, νομίζω σωστά τα λέω)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top