Προγνωστικά Βάσεων 2022

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι και στο δικο μου λυκειο μιλαμε για μεγαλη πτωση παιδιων που επελεξαν υγειας. Περα απο παιδια σαν εμενα που το ειχαν επιλεξει απο πρωτη λυκειου η και γυμνασιο,δεν υπηρξαν παιδια που να αλλαξαν στην πορεια γνωμη και να ειπαν α εμεις θελουμε τελικα υγειας. Στην ταξη,μιλαμε για 7 ατομα απο τα οποια τα 5 δινουμε συν μια κοπελα ακομη. Τραγικη λτωση,προφανως οπως το βλεπω εγω τα ιατρικα παραιτρικα + καποιες κοινες σχολες(χημικο,παιδαγωγικο) σε κλεινουν και δεν θεωρουνται σχολες με ευκολα λεφτα και με πολλες διεξοδους οπως λχ τουριστικα,ναυτιλιακα κτλπ αν και εγω δεν συμφωνω τοσο. Τα παραιατρικα ας πουμε,μπορει να εχουν μια περιπου συγκεκριμενη δουλεια αλλα ασθενης απο ασθενη διαφερει. Καλο ειναι να το ξεκαθαρισουν αυτο μερικα παιδια
Μακάρι να πέσουν λίγο οι βάσεις στο βιολογικό..
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Θα δούμε και τι θα μπει χημεία αύριο που έχει επιστρέψει στην επιτροπή θεμάτων ο γνωστός πανεπιστημιακός...
Είναι σίγουρο αυτό ; και γω άκουσα πράγματα για την επιτροπή του 22 της χημείας αλλά δε νομίζω πως ισχύουν
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι και στο δικο μου λυκειο μιλαμε για μεγαλη πτωση παιδιων που επελεξαν υγειας. Περα απο παιδια σαν εμενα που το ειχαν επιλεξει απο πρωτη λυκειου η και γυμνασιο,δεν υπηρξαν παιδια που να αλλαξαν στην πορεια γνωμη και να ειπαν α εμεις θελουμε τελικα υγειας. Στην ταξη,μιλαμε για 7 ατομα απο τα οποια τα 5 δινουμε συν μια κοπελα ακομη. Τραγικη λτωση,προφανως οπως το βλεπω εγω τα ιατρικα παραιτρικα + καποιες κοινες σχολες(χημικο,παιδαγωγικο) σε κλεινουν και δεν θεωρουνται σχολες με ευκολα λεφτα και με πολλες διεξοδους οπως λχ τουριστικα,ναυτιλιακα κτλπ αν και εγω δεν συμφωνω τοσο. Τα παραιατρικα ας πουμε,μπορει να εχουν μια περιπου συγκεκριμενη δουλεια αλλα ασθενης απο ασθενη διαφερει. Καλο ειναι να το ξεκαθαρισουν αυτο μερικα παιδια
Και στο δικό μου λύκειο πάνω κάτω τα ίδια. Στο τμήμα φέτος ήμασταν 10 άτομα εκ των οποίων η μία κοπέλα δεν δίνει πανελληνιες και άλλες δύο απλά δίνουν για την εμπειρία και θα πάνε σε ιεκ. Στα οικονομικά δε, είχαμε 2 τμήματα με 24 άτομα περίπου το καθένα
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι σίγουρο αυτό ; και γω άκουσα πράγματα για την επιτροπή του 22 της χημείας αλλά δε νομίζω πως ισχύουν
Μου το είπε ένας συμμαθητής μου (από διαφορετικό φροντιστήριο) και χθες μου το είπαν στο φροντιστήριο, οπότε μάλλον ισχύει.

Βέβαια και αν είναι αυτός, δεν είναι σίγουρο ότι θα τεθούν (πολύ) απαιτητικά θέματα. Αυτός ήταν και άλλες φορές στην επιτροπή πριν τις χρονιές 2019 και 2020 και είχαν μπει εύκολα θέματα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Στη θεωρητική τι πιστεύετε ότι θα συμβεί ?
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Στη θεωρητική τι πιστεύετε ότι θα συμβεί ?
Αναλογως. Τα παιδια πηγαν καλα αρχαια(με οσα μιλησαν)μενει λατινικα και ιστορια. Απο κει θα κριθει αν και εγω πιστευω φετος θα πεσουν αρκετα οι βασεις
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Αναλογως. Τα παιδια πηγαν καλα αρχαια(με οσα μιλησαν)μενει λατινικα και ιστορια. Απο κει θα κριθει αν και εγω πιστευω φετος θα πεσουν αρκετα οι βασεις
Η εβε όμως δεν επηρεάζει και τις βάσεις ? Πχ ιταλική φιλολογια ήταν 4.000 κ τώρα γύρω στο 10 δε θυμάμαι μόνο κ μόνο λόγω της εβε
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου το είπε ένας συμμαθητής μου (από διαφορετικό φροντιστήριο) και χθες μου το είπαν στο φροντιστήριο, οπότε μάλλον ισχύει.

Βέβαια και αν είναι αυτός, δεν είναι σίγουρο ότι θα τεθούν (πολύ) απαιτητικά θέματα. Αυτός ήταν και άλλες φορές στην επιτροπή πριν τις χρονιές 2019 και 2020 και είχαν μπει εύκολα θέματα.
ελπίζω να μην γινει αυτό πυέγινε το 20 με το θεμα δ που ήταν λάθος... ακου εκει Απόδοση σε μονόδρομη αντίδραση και παραπροΪόντα που από την στοιχειομετρία δεν θα επρεπε να υπάρχουν είλικρινά πως τους ήρθαν τέτοια θέματα
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
ελπίζω να μην γινει αυτό πυέγινε το 20 με το θεμα δ που ήταν λάθος... ακου εκει Απόδοση σε μονόδρομη αντίδραση και παραπροΪόντα που από τηνστοιχειομετρία δεν θα επρεπε να υπάρχουν είλικρινά πως τους ήρθαν τέτοια θέματα
Έχω ένα προαίσθημα ότι θα βάλουν είτε πάρα πολύ δύσκολη οργανική είτε δύσκολη θερμοχημεία! Θερμοχημεία αν πέσει η πρότυπη ενθαλπία κανείς δεν θα θυμάται την διαφορά από την ενθαλπία αντίδρασης...
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,572 μηνύματα.
Αναλογως. Τα παιδια πηγαν καλα αρχαια(με οσα μιλησαν)μενει λατινικα και ιστορια. Απο κει θα κριθει αν και εγω πιστευω φετος θα πεσουν αρκετα οι βασεις
Το "καλά αρχαία" είναι σχετικό πάντως. Προφανώς σε όλους δόθηκε η αίσθηση ότι έγραψαν καλά λόγω του γνωστού, το οποίο ήταν πράγματι βατό - αν και δεν ξέρω αν θεωρείται ευκολότερο από πέρυσι, αντικειμενικά ο Πρωταγόρας είναι ευκολότερος από τον συνδυασμό Αριστοτέλη και Επίκτητου. Το άγνωστο έχει χαρακτηριστεί από πολλούς φιλολόγους ως ένα από τα δυσκολότερα των τελευταίων ετών (Θουκυδίδης γαρ) οπότε και εκεί οι επιδόσεις θα είναι χειρότερες των περσινών. Κατά πάσα πιθανότητα το "άριστα" φέτος δεν θα το δούμε με πολύ υψηλή συχνότητα, όπως είπε και ο φίλτατος SlimShady βαθμοί από 17 και πάνω θα πρέπει να θεωρούνται άριστοι, ωστόσο αμφιβάλλω αν θα έχει αυτό κάποιο αισθητό αποτέλεσμα στις υψηλόβαθμες σχολές (Νομικές και Ψυχολογίες).

Επιπλέον τα Λατινικά θεωρώ ότι θα σημειώσουν χαμηλότερες πτήσεις βαθμολογικά σε σχέση με την Κοινωνιολογία πέρυσι όπου ένα σημαντικό ποσοστό αρίστευσε. Σίγουρα δεν είναι το εύκολο 20, η ύλη είναι ιδιαίτερα αυξημένη και η άσκηση της εισαγωγής δεν είναι ιδιαίτερα βοηθητική για την κατάκτηση του απόλυτου.

Εικασίες είναι αυτές, μένει να το δούμε ασφαλέστερα στα τέλη του μήνα που θα έχουμε τις βαθμολογίες!
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Και τώρα μετά τα σημερινά μαθήματα ποια η γνώμη σας;
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Λογικά η χημεία θα ενισχύσει τις βάσεις προς τα πάνω
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Το "καλά αρχαία" είναι σχετικό πάντως. Προφανώς σε όλους δόθηκε η αίσθηση ότι έγραψαν καλά λόγω του γνωστού, το οποίο ήταν πράγματι βατό - αν και δεν ξέρω αν θεωρείται ευκολότερο από πέρυσι, αντικειμενικά ο Πρωταγόρας είναι ευκολότερος από τον συνδυασμό Αριστοτέλη και Επίκτητου. Το άγνωστο έχει χαρακτηριστεί από πολλούς φιλολόγους ως ένα από τα δυσκολότερα των τελευταίων ετών (Θουκυδίδης γαρ) οπότε και εκεί οι επιδόσεις θα είναι χειρότερες των περσινών. Κατά πάσα πιθανότητα το "άριστα" φέτος δεν θα το δούμε με πολύ υψηλή συχνότητα, όπως είπε και ο φίλτατος SlimShady βαθμοί από 17 και πάνω θα πρέπει να θεωρούνται άριστοι, ωστόσο αμφιβάλλω αν θα έχει αυτό κάποιο αισθητό αποτέλεσμα στις υψηλόβαθμες σχολές (Νομικές και Ψυχολογίες).

Επιπλέον τα Λατινικά θεωρώ ότι θα σημειώσουν χαμηλότερες πτήσεις βαθμολογικά σε σχέση με την Κοινωνιολογία πέρυσι όπου ένα σημαντικό ποσοστό αρίστευσε. Σίγουρα δεν είναι το εύκολο 20, η ύλη είναι ιδιαίτερα αυξημένη και η άσκηση της εισαγωγής δεν είναι ιδιαίτερα βοηθητική για την κατάκτηση του απόλυτου.

Εικασίες είναι αυτές, μένει να το δούμε ασφαλέστερα στα τέλη του μήνα που θα έχουμε τις βαθμολογίες!
Συμφωνώ. Στις υψηλών βαθμών σχολές δεν θα υπάρξουν πολλές διαφοροποιήσεις. Ίσως στα σώματα και αξιωματικούς να δούμε κάποιες αυξήσεις γιατί κοπήκαν πολλοί φέτος στα αθλήματα. Επομένως οι ψυχολογίες θα ξεκινάνε όπως και πέρυσι λογικά από το 17-17.5 και νομικές από 18. Ίδιες και ίσως χαμηλότερες θα είναι οι σχολές με βάσεις 14-16.5 χιλ. Οι χαμηλόβαθμες σχολές θα ανέβουν σίγουρα, πολλά παιδιά δεν τα πήγαν καθόλου καλά. Απορώ στις σχολές με τα ειδικά μαθήματα τι θα γίνει, δεδομένου ότι φέτος εξετάζεται η χρονιά που έδωσε ξενόγλωσσα πτυχία μέσω webex. Λογικά ίδια θα είναι τα μόρια και εκεί, αφού θα τις δηλώσουν οι μέτριοι προς καλοί, συνδυάζοντας έναν μέτριο βαθμό στο ειδικό μάθημα με το 16-17. Θα δούμε όμως. Δε μπορούμε να μιλάμε για όλη την Ελλάδα, χαχαχαχ
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Αφού σχεδόν όλη η Ελλάδα έγραψε πάνω από 17. Πλην του τελευταίου υποερωτηματος, η πλειοψηφία απάντησε όλα τα υπόλοιπα. Πάντως μην στεναχωριέστε μπορεί στα άλλα μαθήματα να γίνει η διαβάθμιση των μαθητών.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,475 μηνύματα.
Και τώρα μετά τα σημερινά μαθήματα ποια η γνώμη σας;
Προσωπικά πιστεύω ότι λίγο πολύ σαν και πέρσι θα είναι (για το υγείας λέω). Και βιολογία και χημεία θεωρώ ότι ήταν της ίδιας δυσκολίας με πέρσι.

Αφού σχεδόν όλη η Ελλάδα έγραψε πάνω από 17. Πλην του τελευταίου υποερωτηματος, η πλειοψηφία απάντησε όλα τα υπόλοιπα. Πάντως μην στεναχωριέστε μπορεί στα άλλα μαθήματα να γίνει η διαβάθμιση των μαθητών.
Και πέρσι η χημεία ήταν εύκολη πλην δύο ερωτημάτων που ουσιαστικά όλο και κάποια μόρια έπιανες και από τα δύο.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Πάνω από 19 όχι, πάνω από 17 όμως ναι πολλοί. Που παλιά το 17 ήταν το 19-19.5 με τα θέματα που έβαζαν.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top