Προβληματισμός για το φροντιστήριο

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Έχω αρχίσει και προβληματίζομαι σχετικά με το φροντιστήριο που πηγαίνω.Στην αρχή της χρονιάς κατάλαβα ότι χωρίς φροντιστήριο με τους καθηγητές που έχω στο σχολείο αποκλείεται να καταλάβαινα κάτι,οπότε γράφτηκα φροντιστήριο σε φυσική και μαθηματικά.Στη φυσική δεν έχω παράπονο για το μάθημα και την καθηγήτρια.Γενικά με έχει κάνει αστέρι :D.Στα μαθηματικά είναι το πρόβλημά μου.Η καθηγήτρια τα εξηγεί δεν λέω,αλλά το επίπεδο του τμήματός μου είναι γενικώς χαμηλό,δεν σκίζονται και στο διάβασμα κιόλας.Γι'αυτό-πιστεύω-η καθηγήτρια προσπαθεί να κάνει το μάθημα με ασκήσεις και μεθοδολογία πολύ απλή και βατή,για να τα καταλαβαίνουν όλοι.Στο διαγώνισμα που γράψαμε πρόσφατα,δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα από τη δυσκολία των θεμάτων,χώρια που στις μισές είχε πει πως ξεκινάμε επειδή ρωτούσαν τα παιδιά :/:.Παράλληλα με το φροντιστήριο έχω και ένα βοήθημα το οποίο δουλεύω αρκετά και μπορώ να πω πως θα μπορούσε να μας κάνει και πιο δύσκολα πράγματα μερικές φορές,αφού οι ασκήσεις που λύνω από εκεί θέλουν μεγαλύτερη κατανόηση της ύλης.Γενικά έχω μπερδευτεί.Ίσως να έτυχε απλά στην καθηγήτρια και να μην είναι χάλια το φροντιστήριο σαν σύνολο.Η πιο ψηλή σχολή σε μόρια που πέτυχε πέρυσι το φροντιστήριο αν θυμάμαι καλά ήταν οικονομικό πανεπιστήμιο.Εντάξει δεν μπορώ να πω καλή σχολή,αλλά συνεχίζω να έχω αμφιβολίες για το αν θα πρέπει να συνεχίσω τα άλλα 2 χρόνια εκεί,μιας και ο στόχος μου είναι αρκετά μεγάλος και δεν μπορώ να εμπιστευτώ 100% το φροντιστήριο.Μάλιστα την αφορμή για να ανοίξω το θέμα μου την έδωσε αυτό το ποστ:


Καλησπέρα,


Χωρίς να θέλω να θίξω τα φροντιστήρια,αλλά πολλές φορές τα θέματα που βάζουν στα διαγωνίσματα είναι αστεία,για να γράφετε καλά,είτε για να σας αυξήσουν το ηθικό είτε επειδή είστε πελάτες των φροντιστηρίων κι θέλουν να σας ικανοποιούν.
Αργότερα θα φωνάξουν τους γονείς σας και θα δείξουν αυτά τα διαγωνίσματα λεγοντάς τους τη γνωστή ατάκα ''είναι πολυ καλή αλλά έχει περιθώρια να βελτιωθεί κι άλλο'',έτσι θα έχουν και τον μαθητή και τον γονιό του χαρούμενο.
Τι να κάνω; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Στα φροντιστήρια δε βάζουν εύκολα θέματα.Σε πολλά,τουλάχιστον.Έχεις δει θέματα της ΟΕΦΕ (αν λέγεται έτσι)?Θα σου φύγει η μαγκιά.Στο φροντιστήριο έγραφα μετά βίας στο τρίωρο,για να πάω τελικά στις πανελλήνιες και να τελειώσω τα θέματα σε μία ώρα και ένα τέταρτο.Απλώς τα μαθηματικά στην πρώτη λυκείου,είναι τραγικά εύκολα.Οπότε,chill.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αν δε σε ικανοποιεί η μαθηματικος βρες κάποια άλλη ή μην κάνεις καθόλου.
Θεωρώ λάθος να χαρακτηρίζουμε ένα φροντιστήριο ως καλό ή κακό, μπορεί ο μαθηματικός να μας καλύπτει ενώ ο φυσικός όχι. Είναι η μεταδοτικότητα των καθηγητών, οι απαιτήσεις από τον εαυτό μας και άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Λες να τα έχω μάθει τόσο καλά και να μου φαίνονται εύκολα; :/
Τι να πω ίσως και να έχεις δίκιο..απλά θέλω κάτι πιο δύσκολο για να νιώθω σίγουρος πως όταν θα μου πέσει ένα τεστ στο σχολείο δεν θα πάθω κάνα ξαφνικό με τα θέματα..

Αν δε σε ικανοποιεί η μαθηματικος βρες κάποια άλλη ή μην κάνεις καθόλου.
Θεωρώ λάθος να χαρακτηρίζουμε ένα φροντιστήριο ως καλό ή κακό, μπορεί ο μαθηματικός να μας καλύπτει ενώ ο φυσικός όχι. Είναι η μεταδοτικότητα των καθηγητών, οι απαιτήσεις από τον εαυτό μας και άλλα.

Δεν ξέρω το να βρω άλλο μαθηματικό αν γίνεται,γιατί έχουν βάλει αυτή στο τμήμα μου και δεν νομίζω από άλλα τμήματα να αναλαμβάνουν και άλλους ξεχωριστούς μαθητές..και δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με το μαθηματικό..δηλαδή οκ εγώ να αλλάξω για το καλό μου θα είναι,αλλά μετά θα προσπαθεί αυτή να με πείσει να κάτσω σε αυτή για να μην το μάθει ο διευθυντής και την κράξει και τα σχετικά..πφφφφ δεν ξέρω :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Χμ.
Ποιο ακριβώς είναι το θέμα;
Αυτό που λέει η Pure ή ότι δεν είσαι ικανοποιημένος από το μαθηματικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Στα μαθηματικά είναι το πρόβλημά μου.Η καθηγήτρια τα εξηγεί δεν λέω,αλλά το επίπεδο του τμήματός μου είναι γενικώς χαμηλό,δεν σκίζονται και στο διάβασμα κιόλας.Γι'αυτό-πιστεύω-η καθηγήτρια προσπαθεί να κάνει το μάθημα με ασκήσεις και μεθοδολογία πολύ απλή και βατή,για να τα καταλαβαίνουν όλοι.

Είναι λογικό το μάθημα να προσαρμόζεται στις ανάγκες του γενικότερου επιπέδου για να καταλαβαίνουν όλοι οι μαθητές.
Αυτό προσπαθεί να κάνει και η καθηγήτρια σου.


Στο διαγώνισμα που γράψαμε πρόσφατα,δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα από τη δυσκολία των θεμάτων,χώρια που στις μισές είχε πει πως ξεκινάμε επειδή ρωτούσαν τα παιδιά

Κλασικό πρόβλημα...

Παράλληλα με το φροντιστήριο έχω και ένα βοήθημα το οποίο δουλεύω αρκετά και μπορώ να πω πως θα μπορούσε να μας κάνει και πιο δύσκολα πράγματα μερικές φορές,αφού οι ασκήσεις που λύνω από εκεί θέλουν μεγαλύτερη κατανόηση της ύλης


Γιατί δεν ζητάς από την καθηγήτρια σου να σας κάνει τέτοιες ασκήσεις?

Εξήγησε της οτι αγχώνεσαι με τη δυσκολία των θεμάτων και οτι θές πιο περίπλοκες ασκήσεις ώστε να βοηθηθείς.Το πολύ πολύ να σου πεί οτί εφόσον το επίπεδο είναι χαμηλό δεν μπορεί να τις κάνει μέσα στην τάξη,so,ζητησέ της ασκήσεις για το σπίτι και όταν θα τις κάνεις,θα της τις δίνεις για να τις διορθώνει κι να σου εξηγεί τα λάθη σου.


.Η πιο ψηλή σχολή σε μόρια που πέτυχε πέρυσι το φροντιστήριο αν θυμάμαι καλά ήταν οικονομικό πανεπιστήμιο.Εντάξει δεν μπορώ να πω καλή σχολή,αλλά συνεχίζω να έχω αμφιβολίες για το αν θα πρέπει να συνεχίσω τα άλλα 2 χρόνια εκεί,μιας και ο στόχος μου είναι αρκετά μεγάλος και δεν μπορώ να εμπιστευτώ 100% το φροντιστήριο

Εντάξει σκέψου οτι στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο μπαίνουν με 7 μαθήματα,και μάλιστα έτσι και γράψεις ΑΟΘ και Μαθηματικά Γενικής άριστα και στα υπόλοιπα 15-16 έχει το ΟΠΑ στο νερό.

Πάντως αν δεν σε ικανοποιεί η καθηγήτρια,πήγαινε στη διεύθυνση και ζήτησε να σου αλλάξουν τμήμα (άν έχουν κάποιο άλλο που να διδάσκει άλλος μαθηματικός).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.

Είναι λογικό το μάθημα να προσαρμόζεται στις ανάγκες του γενικότερου επιπέδου για να καταλαβαίνουν όλοι οι μαθητές.
Αυτό προσπαθεί να κάνει και η καθηγήτρια σου.




Κλασικό πρόβλημα...
Γιατί είναι κλασικό πρόβλημα αυτό;:worry:




Γιατί δεν ζητάς από την καθηγήτρια σου να σας κάνει τέτοιες ασκήσεις?

Εξήγησε της οτι αγχώνεσαι με τη δυσκολία των θεμάτων και οτι θές πιο περίπλοκες ασκήσεις ώστε να βοηθηθείς.Το πολύ πολύ να σου πεί οτί εφόσον το επίπεδο είναι χαμηλό δεν μπορεί να τις κάνει μέσα στην τάξη,so,ζητησέ της ασκήσεις για το σπίτι και όταν θα τις κάνεις,θα της τις δίνεις για να τις διορθώνει κι να σου εξηγεί τα λάθη σου.
[
μάλλον θα δοκιμάσω να το κάνω αυτό και βλέπουμε..:)



Εντάξει σκέψου οτι στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο μπαίνουν με 7 μαθήματα,και μάλιστα έτσι και γράψεις ΑΟΘ και Μαθηματικά Γενικής άριστα και στα υπόλοιπα 15-16 έχει το ΟΠΑ στο νερό.

Πάντως αν δεν σε ικανοποιεί η καθηγήτρια,πήγαινε στη διεύθυνση και ζήτησε να σου αλλάξουν τμήμα (άν έχουν κάποιο άλλο που να διδάσκει άλλος μαθηματικός).
Το κακό είναι ότι ήμουν σε άλλο τμήμα αρχικά και με αλλάξανε επειδή σε κάθε τμήμα ήθελαν να βάλουν παιδιά από το ίδιο σχολείο,ώστε το κάθε παιδί να προχωράει ταυτόχρονα με τα υπόλοιπα παιδιά στο τμήμα..αν πάντως δεν καλυτερέψει η κατάσταση,μπορεί να το κάνω..:hmm:

Χμ.
Ποιο ακριβώς είναι το θέμα;
Αυτό που λέει η Pure ή ότι δεν είσαι ικανοποιημένος από το μαθηματικό;
Και τα 2 μαζί :P δηλαδή ότι είμαι εν μέρει ικανοποιημένος από τον μαθηματικό γιατί θέλω να κάνουμε πράγματα όλων των επιπέδων,όχι μόνο τα εύκολα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Έχω αρχίσει και προβληματίζομαι σχετικά με το φροντιστήριο που πηγαίνω...........................
Φίλε μου θα σου προτείνω κάτι πιο τολμηρό: Σταμάτα εντελώς το φροντιστήριο (σε όλα τα μαθήματα), πάρε μερικά βοηθήματα και διάβαζε μόνος σου, προσπαθώντας να είσαι πάντα μπροστά από το σχολείο. (Το έκανα Α και Β λυκείου). Θα ανακαλύψεις ότι και πιο καλά τα μαθαίνεις και τα καταλαβαίνεις, αλλά και λιγότερο χρόνο θα χάνεις. Όπως θα είσαι πιο μπροστά από το σχολείο, θα μπορείς άνετα να εκμεταλλεύεσαι τους καθηγητές του σχολείου σου, όσο και να μην είναι καλοί. Το σύστημα αυτό θα πετύχει 100%, αρκεί να έχεις όρεξη και να σου αρέσουν αυτά που θα διαβάζεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Φίλε μου θα σου προτείνω κάτι πιο τολμηρό: Σταμάτα εντελώς το φροντιστήριο (σε όλα τα μαθήματα), πάρε μερικά βοηθήματα και διάβαζε μόνος σου, προσπαθώντας να είσαι πάντα μπροστά από το σχολείο. (Το έκανα Α και Β λυκείου). Θα ανακαλύψεις ότι και πιο καλά τα μαθαίνεις και τα καταλαβαίνεις, αλλά και λιγότερο χρόνο θα χάνεις. Όπως θα είσαι πιο μπροστά από το σχολείο, θα μπορείς άνετα να εκμεταλλεύεσαι τους καθηγητές του σχολείου σου, όσο και να μην είναι καλοί. Το σύστημα αυτό θα πετύχει 100%, αρκεί να έχεις όρεξη και να σου αρέσουν αυτά που θα διαβάζεις.

Δεν είμαι σίγουρος αν με μόνο βοηθό τα βοηθήματα θα βγάλω άκρη..Θέλω να πω ότι ίσως να κάνω λάθη που δεν καταλαβαίνω και να νομίζω ότι λύνω σωστά τις ασκήσεις..και αν έχω απορίες για θέματα που δεν γράφει ξεκάθαρα το βοήθημα,δεν ξέρω τι θα κάνω.:confused:.Η αλήθεια είναι ότι αυτό προσπάθησα στην αρχή της χρονιάς να κάνω.Άλγεβρα είχα πάρει βοήθημα με την ελπίδα ότι δεν θα χρειαστώ φροντιστήρια..Το θέμα ήταν ότι δεν διάλεξα το καλύτερο βοήθημα που θα μπορούσα,δεν τα πολυ-καταλάβαινα και τότε ήταν που έχασα τη μπάλα στα πάντα,οπότε για να μην τραβήξει περισσότερο καιρό αυτό και για να μην κάνω περισσότερα κενά,θεώρησα καλύτερο να γραφτώ φροντιστήριο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι πως Α΄ Λυκείου είναι λίγο υπερβολή να πηγαίνει ένα παιδί φροντιστήριο! Αλλά αν θέλεις να συνεχίσεις καλό θα ήταν να κάνεις κάτι για να νιώθεις πιο μεγάλη σιγουριά! Αν ο σκοπός σου είναι να πάρεις τις απαιτούμενες βάσεις για τις επόμενες χρονιές τότε σίγουρα δεν πρέπει να κάτσεις σε ένα φροντιστήριο που δεν ικανοποιεί τις προσδοκίες σου. Ακόμα πιστεύω πως ένα φροντιστήριο κρίνεται από τις επιτυχίες που έχει! Το παν είναι το σύστημα! Ένα φροντιστήριο με καλό σύστημα κάνει και τους μαθητές να προσαρμόζονται. Εγώ μέχρι και πρώτη Λυκείου το καλοκαίρι ήμουν τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! Μόλις πήγα σε αυτό που είμαι άλλαξε ο τρόπος αντιμετώπισής μου προς τα μαθήματα.. Το εμπιστεύομαι και νιώθω σιγουριά... Αυτό πρέπει να ζητάς από ένα φροντιστήριο για να είσαι ικανοποιημένος...
Όσο για τα θέματα στο δικό μας είναι παλούκια :P και οι ενημερώσεις που γίνονται στους γονείς είναι αυστηρότατες!!! Με 2 100 στη φυσική κατεύθυνσης και όντας συνεπέστατη στο μάθημά του αυτό που είπε στους γονείς μου ήταν "Θέλω το maximum της προσπάθειας της...Όταν το δω θα σας πω πως είμαι ευχαριστημένος..." {πάνω στην παράθεση που έκανες για τα θέματα και τις ενημερώσεις}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Επειδή πηγαίνεις σε φροντιστήριο, που σημαίνει ότι πληρώνεις για αυτό που σου δίνουν, θα πρέπει να έχεις και τις ανάλογες απαιτήσεις. Όπως είπανε οι παραπάνω, το πρώτο σου βήμα θα είναι να ζητήσεις από την ίδια την καθηγήτρια να κάνει και ασκήσεις που εσύ θέλεις, πιο δύσκολες, έστω ατομικά. Και αν αρνηθεί, τότε να πας στη διεύθυνση να σου αλλάξουν τμήμα, λέγοντας τους για ποιό λόγο το ζητάς αυτό. Δεν είναι κακό να ξέρουν για την καθηγήτριά τους ότι δεν είναι οκ στις απαιτήσεις όλων των μαθητών.
Αν δεν σου αλλάξουν, τότε σταμάτα το φροντιστήριο.

Από τη στιγμή που λες ότι στο βοήθημά σου λύνεις από μόνος σου πιο δύσκολες ασκήσεις από αυτές που βάζουν στο φροντ, δεν νομίζεις ότι ίσως να μην χρειάζεσαι το φροντ; Αν μετά εχεις απορίες, στην τελική μπορείς να πας και στον καθηγητή του σχολείου να ρωτήσεις 5 πράματα...Ειδικά αν δείξεις ενδιαφέρον, ότι λύνεις μόνος σου ασκήσεις και τέτοια, είναι πολύ πιθανό να μην έχει αντίρρηση να σε βοηθήσει. Και στο σχολείο καθηγητές είναι οι άνθρωποι. Εκτός πια και αν είναι τόοοσο ακατάδεκτοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Εγώ πήγαινα φροντιστήριο και στις 3 τάξεις του λυκείου. Άλλαξα όμως καθηγητές μέχρι να καταλήξω σε αυτούς που είχα στην Γ λυκείου.

Στην Α λυκείου από όσο θυμάμαι πήγαινα Φυσική, Χημεία και Μαθηματικά. Είχα ξεκινήσει και έκθεση αλλά δεν μου άρεσε και πίστευα πως ούτως ή άλλως δεν χρειάζομουν φροντιστήριο στο συγκεκριμένο μάθημα (τουλάχιστον όχι ακόμα) οπότε την παράτησα. Εdit: τώρα θυμήθηκα ότι μετά έκανα έκθεση με έναν άλλο φιλόλογο- ουσιαστικά ήταν ιδιαίτερα στο φροντιστήριο του. Τρελός τύπος, τα έσπαγε. Και ήταν ΔΑΣΚΑΛΟΣ, αισθανόμουν σαν να ήμουν σε καμιά φιλοσοφική σχολή της αρχαίας Αθήνας. Όλα αυτά σε ένα φροντιστήριο. Τα τμήματα είχαν αρκετά άτομα και ήταν ανομοιογενή.

Στην Β λυκείου Χημεία πήγα σε άλλο φροντιστήριο, που είχε καλύτερο καθηγητή. Φυσική και Μαθηματικά έκανα στο ίδιο φροντιστήριο που πήγαινα στην Α λυκείου σε μικρότερα τμήματα, με διαφορετικούς καθηγητές.

Στην Γ λυκείου έκανα Χημεία με τον καθηγητή που έκανα στην Β αλλά ιδιαίτερα με μία άλλη κοπέλα, όχι σε μεγάλο γκρουπ. Φυσική και Μαθηματικά πήγα σε άλλο φροντιστήριο. Βιολογία ξεκίνησα στο φροντιστήριο του καθηγητή που μου έκανε Χημεία αλλά δεν μου άρεσε, το παράτησα κι έκανα ιδιαίτερα με μια άλλη καθηγήτρια. Έκθεση ξεκίνησα σε ένα μικρό γκρουπ με την γυναίκα του καθηγητή Χημείας που είχα στα ιδιαίτερα αλλά μετά από λίγο καιρό διορίστηκε και σταματήσαμε να κάνουμε μάθημα. Οπότε βρέθηκα γύρω στον Νοέμβριο να ψάχνω για καινούρια καθηγήτρια έκθεσης. Ευτυχώς βρήκα μία καταπληκτική και έκανα ιδιαίτερα.

Σας μπέρδεψα;

Το point μου είναι: μην διστάσεις να αλλάξεις καθηγητές/φροντιστήρια. Εσύ πληρώνεις και πρέπει να είσαι ικανοποιημένος με την ποιότητα του μαθήματος, με τον καθηγητή αλλά και την ομάδα σου. Ευτυχώς είσαι μικρός ακόμη οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα, μέχρι την Γ λυκείου θα βρεις ποιοι καθηγητές/φροντιστήρια σε βολεύουν.

Πάντως, έχοντας περάσει όλη αυτή τη διαδικασία, συμβούλεψα την αδελφή μου να μην πάει από Α λυκείου φροντιστήριο, πιστεύω πως δεν το χρειάζεται. Μπορεί απλά να αγοράσει μερικά καλά βοηθήματα (και να χρησιμοποιήσει και τα δικά μου τα παλιά) ώστε να κατανοήσει καλύτερα την ύλη των μαθημάτων και να κάνει εξάσκηση. Της είπα να ξεκινήσει φροντιστήριο στην Β, ώστε να έχει περιθώρια να αλλάξει καθηγητές/φροντιστήριο αν κάτι δεν της αρέσει και να μην φτάσει δηλαδή Γ λυκείου και τελικά να μην της αρέσουν οι καθηγητές της.

Ελπίζω να σε βοήθησε λίγο η προσωπική μου εμπειρία στο θέμα των φροντιστηρίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

βαλερια007

Νεοφερμένος

Η βαλερια007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ειμαι και εγω της αποψης πως, αν κατι δεν σε ικανοποιεί, καλύτερα να το αλλάζεις. Μη διστάσεις να αλλάξεις καθηγητη ή και φροντιστήριο ακόμη, είναι δικαίωμα σου.

kaleidoscope, είπες πως ε'ιχες μια καταπληκτικη καθηγητρια στο μαθημα της έκθεσης, τι ήταν αυτο που την έκανε τόσο καλή;; πραγματικα ειμαι τόσο μπερδεμενη με αυτο το μαθημα κ κυρίως με το πως να καταλάβω ότι ο τροπος που το διδασκομαι ειναι κ ο σωστος.(οφ τοπικ, συγγνωμη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eumorfia95

Νεοφερμένος

Η eumorfia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
κοιτα εχω περιπου το ιδιο προβλημα με σενα!!!!! σε ολα τα μαθηματα τα πηγαινω σχεδον αριστα εκτος απο τα μαθηματικα και σηγκεκριμενα την αλγεβρα με την οποια μπορω να πω οτι δεν εχουμε και την καλυτερη σχεση !! εχω αρχισει φροντιστηριο απο την δευτερα γυμνασιου και με εχει βοηθησει αρκετα....μεχρι που φετος αλλαξαμε καθηγητη και δεν καταλαβαινω τπτ (ισως να φταιω και εγω δεν ξερω) και πηρα την αποφαση να αλλαξω τμημα ετσι την επομενη μερα εκανα μαθημα με τον αλλο καθηγητη!!! υστερα απο 2 περιπου μερες συναντισα τον προηγουμενο καθηγητη ο οποιος ηταν εξαλος και ειχε θυμωσει που αλλαξα τμημα και πιστευε οτι εφταιγε ο ιδιος ετσι δημιουργηθει μια παρεξηγηση!!!! αυτο που προσπαθω να σου πω ειναι οτι καλυτερο θα ηταν να μην αλλαξεις τμημα αλλα να εξηγησεις οτι δεν καταλαβαινεις και ειμαι σηγουρη οτι θα σου λυσει τις αποριες!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top