Προβλήματα με καθηγητές.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Δεν ΄με έφερες σε δύσκολη θέση καθόλου. ;)
Απλώς βλέπω πως πολλοί καταδικάζουν τους δασκάλους, χωρίς να απορρίπτω το γεγονός ότι είναι μερικοί για τα σκουπίδια. Το βίωσα κι εγώ , περισσότερο στο γυμνάσιο και λύκειο.Στο δημοτικό δεν βίωσα κάτι τέτοιο.Κι αυτό πιστεύω ότι οφείλεται στο γεγονός ότι οι καθηγητές δεν είναι παιδαγωγοί. Δεν μαθαίνουν να συμπεριφέρονται σωστά στα παιδιά. Ενώ οι δάσκαλοι και οι νηπιάγωγοί μαθαίνουν τρόπους ώστε να προσελκύσουν τα παιδιά στο μάθημα. Χωρίς επαναλαμβάνω να υπάρχουν και εξαιρέσεις.
Προσωπικά αφιερώνω πολύ χρόνο με τους μαθητές μου, ακπόμη εκτός μαθήματος πχ πάμε για παγωτό ή για πιτσα(μενουμε σε χωριό), με όλους όμως δεν αφήνω κανέναν απέξω. Απλώς όταν ένας μαθητής αδιαφορεί στα μαθήματα και οι γονείς δεν ενδιαφέρονται γι αυτόν δύσκολα μπορείς εσυ να τον τραβήξεις. ΜΑ παρα πολύ δύσκολα. Το έχω προσπαθήσει. Μέσα στην σχολική χρονιά έχω αλλάξει πολύ τον τρόπο διδασκαλίας μου ώστε να τους τραβάει αλλά δεν μπορείς να είσαι συνέχεια από πάνω τους.Έχεις κι άλλους μαθητές που πρέπει να νοιαστείς και΄πόσο μάλλον αυτούς που προσπαθούν περισσότερο ακόμη κι αν δεν τα καταφέρνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Αν δεχτούμε αυτό που λες suspiria είναι παράξενο που συνήθως τα παιδιά φτωχώτερων οικογενειών (π.χ. επαρχία-μετανάστες) διαπρέπουν παρόλο που σπουδάζουν με μεγάλο κόπο!

Ε όχι και συνήθως! Υπάρχουν όντως αρκετά παιδιά που ενώ η οικογένεια τους ήταν φτωχές έγιναν επιστήμονες όμως υπάρχουν και πολύ περισσότερα παιδιά που δουλεύουν σε εργοστάσια/συνεργεία/εστιατόρια που η πορεία τους και η κατάληξη τους σε αυτές τις θέσεις καθορίστηκε απο την οικογένεια τους.


Καταρχάς η καλλιέργεια (αν όχι η μόρφωση) είναι ανάγκη, δεν είναι πολυτέλεια. Κι αν από το σπίτι δεν το μάθουν αυτό στο παίδι, θα πρέπει να προσπαθήσει να του το μάθει το σχολείο.

O σημερινός άνθρωπος ζει με καλούπια. Ευτυχισμένος είναι ο πλούσιος, σωστός είναι ο μορφωμένος.

Ναι παιδί μου, πήγαινε σχολείο να μορφωθείς, γιατί όσοι δεν μορφώθηκαν είναι τέρατα ,που αντί να τα πετάξουμε στον Καιάδα, τους δώσαμε, σαν δεύτερη ευκαιρία ως επιλογή να δουλεύουν στα συνεργεία και στις οικοδομές. Αυτοί, παιδί μου, δεν είναι άνθρωποι, δεν σκέφτονται, δεν είναι ευτυχισμένοι, δεν έχουν προσωπικότητα και πάνω από όλα είναι παρείσακτοι στις παρέες μας αφού δεν ακολούθησαν τις οδηγίες χρήσεως της κοινωνίας μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ε όχι και συνήθως! Υπάρχουν όντως αρκετά παιδιά που ενώ η οικογένεια τους ήταν φτωχές έγιναν επιστήμονες όμως υπάρχουν και πολύ περισσότερα παιδιά που δουλεύουν σε εργοστάσια/συνεργεία/εστιατόρια που η πορεία τους και η κατάληξη τους σε αυτές τις θέσεις καθορίστηκε απο την οικογένεια τους.
Εγώ μίλησα με παραδείγματα. Μεγάλωσα σε ένα πλούσιο προάστιο των Αθηνών, παρόλο που δεν προέρχομαι από πλούσια οικογένεια. Οι καλοί μαθητές του σχολείου ήταν συνήθως τα παιδιά που προέρχονταν από λιγότερο εύπορες οικογένειες. Οι πλούσιοι είτε θα πήγαιναν στο εξωτερικό είτε θα κληρονομούσαν την επιχείρηση του daddy.

O σημερινός άνθρωπος ζει με καλούπια. Ευτυχισμένος είναι ο πλούσιος, σωστός είναι ο μορφωμένος.
Ποίος ζει σε τέτοια καλούπια? :blink: Αλοίμονο αν η Ευτυχία (και η μόρφωση) ήταν προνόμια των πλουσίων! Σωστός? Τι θαπει σωστός?...

Ναι παιδί μου, πήγαινε σχολείο να μορφωθείς, γιατί όσοι δεν μορφώθηκαν είναι τέρατα ,που αντί να τα πετάξουμε στον Καιάδα, τους δώσαμε, σαν δεύτερη ευκαιρία ως επιλογή να δουλεύουν στα συνεργεία και στις οικοδομές. Αυτοί, παιδί μου, δεν είναι άνθρωποι, δεν σκέφτονται, δεν είναι ευτυχισμένοι, δεν έχουν προσωπικότητα και πάνω από όλα είναι παρείσακτοι στις παρέες μας αφού δεν ακολούθησαν τις οδηγίες χρήσεως της κοινωνίας μας.

Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα.
Α, και, άλλο καλλιέργεια (του πνεύματος) άλλο μόρφωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ισιλιελ,

imho, η πραγματικη μορφωση αρχιζει μετα το Λυκειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Εγώ μίλησα με παραδείγματα. Μεγάλωσα σε ένα πλούσιο προάστιο των Αθηνών, παρόλο που δεν προέρχομαι από πλούσια οικογένεια. Οι καλοί μαθητές του σχολείου ήταν συνήθως τα παιδιά που προέρχονταν από λιγότερο εύπορες οικογένειες. Οι πλούσιοι είτε θα πήγαιναν στο εξωτερικό είτε θα κληρονομούσαν την επιχείρηση του daddy.
Αυτοί πάλι ανήκουν στη μειοψηφία. Εγώ μιλάω για τις μεσαίες οικογένειες που νομίζω είναι και η πλειοψηφία στη χώρα μας.

Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα.
Α, και, άλλο καλλιέργεια (του πνεύματος) άλλο μόρφωση.

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Πώς μπορεί η καλλιέργεια του πνεύματος ενός ανθρώπου να εξαρτάται απο το σχολείο; Έχω γνωρίσει άνθρωπους, φίλους του παππού μου για την ακρίβεια, που δεν ξέρουν να γράφουν αλλά τα λόγια τους είναι ακριβά. Μην γελιόμαστε οτι ο τρόπος σκέψης και η παιδεία ακόμα ενός ανθρώπου διαμορφώνονται καθοριστικά μέσα στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bis:
Ισιλιελ,

imho, η πραγματικη μορφωση αρχιζει μετα το Λυκειο...

Για την πραγματική μόρφωση δεν ξέρω να σου απαντήσω.
Η ανάγκη για μάθηση/έρευνα/εξερεύνηση πάντως στον άνθρωπο ξυπνάει από την πρώτη μέρα της ύπαρξής του. Μεγαλώστε ένα παιδί και θα δείτε. Εγώ γι' αυτήν την ανάγκη μιλαώ. Αυτήν την ανάγκη πρέπει να καλλιεργεί το σχολείο (και η οικογένεια). Έστω δεν θα πρέπει να την καταπνίγει και να την καταντά βαρετή διεργασία.

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Πώς μπορεί η καλλιέργεια του πνεύματος ενός ανθρώπου να εξαρτάται απο το σχολείο; Έχω γνωρίσει άνθρωπους, φίλους του παππού μου για την ακρίβεια, που δεν ξέρουν να γράφουν αλλά τα λόγια τους είναι ακριβά. Μην γελιόμαστε οτι ο τρόπος σκέψης και η παιδεία ακόμα ενός ανθρώπου διαμορφώνονται καθοριστικά μέσα στο σχολείο.

Ποιός είπε ότι "εξαρτάται" από το σχολείο? :confused: Θα μπορούσε όμως να ενισχύεται από αυτό. Αν μιλάμε για ιδανικό σχολείο...
Δεν με καταλαβαίνεις (ούτε κι εγώ εσένα εδώ που τα λέμε) και δυστυχώς δεν έχω χρόνο να αναπτύξω περισσότερο τις σκέψεις μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ποιός είπε ότι "εξαρτάται" από το σχολείο? :confused: Θα μπορούσε όμως να ενισχύεται από αυτό. Αν μιλάμε για ιδανικό σχολείο...
Δεν με καταλαβαίνεις (ούτε κι εγώ εσένα εδώ που τα λέμε) και δυστυχώς δεν έχω χρόνο να αναπτύξω περισσότερο τις σκέψεις μου.

Ναι, ίσως ενισχύεται απο αυτό αλλά μπορεί και χωρίς αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου :thumbup:, μα η κουβέντα μας είναι σχετική με το (υποχρεωτικό) σχολείο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 812 μηνύματα.

Ειναι μεγαλη υποθεση το να σου απαντησω και δε νομιζω οτι μπορει να γινει σε 5-10 γραμμες...

Ας πουμε οτι:
1) Στουμπωμα μυαλου. Τοσα και τοσα πρεπει να χωρεσουν και δεν υπαρχει χωρος (sic) για τις προσωπικες υποθεσεις και (κυριως) σκεψεις.

2) Ελλειψη χρονου.

3) Επιβολη απο το σχολειο προτυπων σκεψης και συμπεριφορας. (για τα οποια πρεπει να υπαρξει και μια σχετικη "αποτοξινωση" που διαρκει σε χρονο αλλα και απαιτει αποθεματα ψυχικα)

Επαναλαμβανω "Ας πουμε οτι:".

Δλδ, θελει μεγαλη αναλυση και αυτα που αναφερω ειναι πολυ λιγα...Και υπαρχουν κι αλα πραγματα που πρεπει να αναφερθουν (πχ οτι δεν εχεις καποιον πανω απο το κεφαλι σου να σου λεει με τι να ασχοληθεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου :thumbup:, μα η κουβέντα μας είναι σχετική με το (υποχρεωτικό) σχολείο.;)

Ναι, μιλάμε για το σχολείο. Κατά συνέπεια και για την έλλειψη αυτού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
+ 10000 @ Bis.

Όμως στο μεσοδιάστημα από τη γέννηση μέχρι μετά το λύκειο, μεσολαβεί το βαρετό κτλ σχολείο που αντί να δίνει ερεθίσματα, τα καταπνίγει. :(
Μακάρι να είναι πολλοί αυτοί που δεν χάνουν κάθε όρεξη για έρευνα μετά από αυτό.

(Πάω να διαβάσω ένα παραμύθι στην κόρη μου, σόρρυ που σας αφήνω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Για το σχολειο Summerhill εχεις διαβασει?
Εχει εκπληκτικο ενδιαφερον το πως μετεδωσαν ΟΛΗ την απαραιτητη γνωση των συμβατικων σχολειων στο μισο χρονο απο τα υπολοιπα ενω οι μαθητες (οι περισσοτεροι τουλαχιστον) "διατηρουσαν" την προσωπικοτητα τους...

https://www.summerhillschool.co.uk/

Eπισης, (θα το πω, δεν αντεχω) ο Νιλ που ιδρυσε το σχολειο, βασιστηκε αρκετα στις μελετες του Β.Ραιχ. Κυκλοφορουν και 2 πολυ ενδιαφεροντα βιβλια με την αλληλογραφια τους...

Εντιτ:
Θα κανω αιτηση του χρονου να δουλεψω εκει...Ευχηθειτε μου καλη τυχη γιατι ειναι ενα απο τα ονειρα μου και θα ηθελα πολυ να γινει αληθινο...(μετα κερναω ολη την παρεα ότι θετε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Προφαννώς μιλάς με αφορμή κάποιες προσωπικές σου αναφορές, γιατί εγώ δεν τα θυμάμαι έτσι τα πράγματα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Αν αναφερεσαι σε μενα, δεν καταλαβα τι θες να πεις (σορυ αλλα δεν κοβει ωρες ωρες η γκλαβα μου)...

Καλα, οντως εχεις 3000 ποστ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εννοώ οτι δεν πιστεύω οτι η αληθινή μόρφωση αποκτάται μετά το λύκειο όπως ανέφερες. Πάρα πολλά παιδιά, έχουν και εμεπιρίες αλλά και γενικότερες γνώσεις πολύ πριν τελειώσουν το λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Σου ειπα οτι θελει μεγαλη αναλυση...
Αμα βρω χρονο, θα κατσω να γραψω περισσοτερα.
(Δεν διαφωνω μ'αυτο που λες παντως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Για το σχολειο Summerhill εχεις διαβασει?
Εχει εκπληκτικο ενδιαφερον το πως μετεδωσαν ΟΛΗ την απαραιτητη γνωση των συμβατικων σχολειων στο μισο χρονο απο τα υπολοιπα ενω οι μαθητες (οι περισσοτεροι τουλαχιστον) "διατηρουσαν" την προσωπικοτητα τους...

https://www.summerhillschool.co.uk/

Eπισης, (θα το πω, δεν αντεχω) ο Νιλ που ιδρυσε το σχολειο, βασιστηκε αρκετα στις μελετες του Β.Ραιχ. Κυκλοφορουν και 2 πολυ ενδιαφεροντα βιβλια με την αλληλογραφια τους...

Εντιτ:
Θα κανω αιτηση του χρονου να δουλεψω εκει...Ευχηθειτε μου καλη τυχη γιατι ειναι ενα απο τα ονειρα μου και θα ηθελα πολυ να γινει αληθινο...(μετα κερναω ολη την παρεα ότι θετε)

Απίστευτο πόσα όμορφα πράγματα έχω μάθει από εσάς εδώ! :)
Το σχολείο όπως θα έπρεπε πραγματικά να είναι..Αχχχχ...

Σου το εύχομαι ολόψυχα να καταφέρεις να πας εκεί και κάποια μέρα να φέρεις τις νέες γνώσεις και εμπειρίες σου στην Ελλάδα. :kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Σου το εύχομαι ολόψυχα να καταφέρεις να πας εκεί και κάποια μέρα να φέρεις τις νέες γνώσεις και εμπειρίες σου στην Ελλάδα. :kissing:

Να'σαι καλα. Εσυ κι οσοι αγαπας.
Θενκς πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
... πιστεύω πως οι βάσεις της μόρφωσης και η ανάγκη για μόρφωση δημιουργούνται στο σχολείο και είναι εξίσου σημαντικές με την ίδια την μόρφωση…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top