Προβλήματα με καθηγητές.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
ΚΟιτα δεν έχω πρόβλημα να ασχοληθώ με ένα προβληματικό και δύσκόλο παιδί και να του αφιερώσω πολύ χρόνο.προσπάθησα και διαπίστωσα 'οτι υπάρχουν και παιδία που ενδιαφέρονται περισσότερο από εκείνον. Στη συγκεκριμένη περίπστωση έχω να κάνω με εναν μαθητή αδιάφορο με το σχολείο και το μάθημα που συχνά η αδιαφορία του μετατρέπεται σε ειρωνία.Έκανε πρόοδο μια εποχή αλλά όταν επρεπε να χάσει κάτι που του άρεσε τα τίναζε όλα στον αέρα.Έτσι λοιπόν έπρεπε να σπαταλήσω πολύ χρόνο και ενέργεια σε ένα μόνο μαθητή και άφηνα τουσ υπόλοιπους. Διάλεξα όμως να βοηθήσω τουσ υπολοιπους που ενδιαφέρονται και να αδιαφορήσω για τον εναν που ετσι κι αλλιώς ήταν αδιάφορος απο μόνος του.Του έδωσα πάρα πολλά τις αγκαλιές μου, βραβεία για τις μικρές προσπάθειες που έκανε,την προσοχή μου, αλλά δεν εκτίμησε τίποτα και εκτός αυτού οι υπόλοιποι έβλεπαν ότι μονοπωλούσα σε αυτόν.Οπότε το έκοψα και έγινα πιο σκληρή μαζί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μου αρέσει να είμαι αντικειμενική και προσπαθώ πάντα να το πετυχαίνω. Όταν με εκνευρίζει κάτι με εκνευρίζει σε όλους το ίδιο και όταν τιμωρώ το κάνω σε όλους με τον ίδιο τρόπο. Απλώς ξέρεις τι γίνεται και τι έχω αισθανεί πολλές φορές; Ο αδιάφορος μαθητής δεν κάνει μόνο π.χ. θόρυβο που μπορεί να σε εκνευρίζει. Ενοχλέι συνήθως και με άλλους τρόπους π.χ. πετάγεται στη μέση του μαθήματος για να πει τη βλακεία του για να γελάσουμε όση ώρα εγώ πασχίζω να διδάξω. Το κάνουν και καλοί μαθητές αλλά όταν βλέπεις ότι εκείνη την ώρα το παιδί συμμετέχει και βοηθά με τη συμπερίφορά του, το να πει κάτι πάνω στην πλάκα δεν με πειράζει και τόσο. Με πειράζει όμως αυτοί που είναι παντελώς αδιάφοροι να αρχίζουν επειδή τουσ καρφώθηκε η ιδέα να κάνουν πλάκα.Πάντως δε θα αντιδράσω και άσχημα αν συμβεί κάτι τέτοιο. Συνήθως γελάω γιατί είμαι χαρούμενη γενικά σαν άτομο αλλά υπάρχουν στιγμές που με ενοχλεί πολύ ειδικά απο μαθητές που σε έχουν γραμμένη μέσα στην τάξη. Και να πεις ρε παιδί μου ότι αδιαφορώ και εγω να πεις φταιω. Όταν όμως τον βοηθάς και προσπαθείς να τον κάνεις να συμμετέχει κ αυτός σε αγνοεί τότε αρχίζουν να σε εκνευρίζουν περισσότερα πάνω του. Ακόμη και τα αστεία του.

Χωρίς να θέλω να σε πιέσω άλλα πρέπει να σου πώ αυτό, είμαι παιδί με πολλύ πιεστικούς γονείς, έκανα αμάν να παρακολουθήσω το μάθημα σε όλες τις ηλικιες, Κάποιοι δάσκαλοι είπαν ότι έπρεπε να πάω σε γιατρό ίσως να είχα πρόβλημα, οι γονείς μου δεν με πίγαν ποτέ γιατί έλεγαν ότι απλά δεν θέλω να διαβάσω, 1 φορά έρχόντουσαν οι γονείς μου να κάνουν την εγγραφή και υπόγραφαν να πέρνω εγώ τον έλεγχο επιδή δουλέυανε. Το αποτέλεσμα ήταν να μηλήσει κάποια δασκάλα για μένα στο τηλέφωνο με τους γονείς μου και εκείνοι της είπαν ότι είμαι τεμπέλα, απο τότε δεν κατάφερα να περάσω μια άσπρη μέρα, με έκανε βούκινο και τσατιζόταν μαζί μου επιδή δεν μπορούσα να συγκεντροθώ, κανείς δεν με βοήθησε όλοι απλά τσατιζόντουσαν μαζί μου, με έβαζαν στην γωνία όρθεια γιατί λέει έτσι θα μάθω και όταν το έλεγα στους γονείς μου μου έλεγαν καλά να πάθω.

Τώρα δεν χρησίμευσε τίποτα απο αυτά στην ζωή μου, τώρα βλέπω την δασκάλα και δεν μου μηλάει γιατί λέει ΄την εκνέυρηζα στο σχολείο, καμιά φορά τα παιδιά αυτά κάτι κρίβουν που δεν μπορείς να καταλάβεις, όπως έκριβα και κρύβω ακόμα, μην τσατίζεσε, ρώτα τα πώς πρέπει να τα πείς καποια στιγμή στο μάθημα, όσο για μένα ακόμα δεν πήγα σε γιατρό για να μάθω τι φτέει και δεν συγκεντρόνομαι έυκολα, ένα είναι πάντος το σίγουρο, το παιδί μου θα το πάω πρίν εκνευρίζει τους δασκάλους όπως τους εκνευρισα εγώ και περάσουν όπως εγώ ούτε θα επιτρέψω να είναι σε ένα φόρουμ αργότερα και να γράφουν ότι γράφω εγώ δακρυσμένη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Διάλεξα όμως να βοηθήσω τουσ υπολοιπους που ενδιαφέρονται και να αδιαφορήσω για τον εναν που ετσι κι αλλιώς ήταν αδιάφορος απο μόνος του.Του έδωσα πάρα πολλά τις αγκαλιές μου, βραβεία για τις μικρές προσπάθειες που έκανε,την προσοχή μου, αλλά δεν εκτίμησε τίποτα και εκτός αυτού οι υπόλοιποι έβλεπαν ότι μονοπωλούσα σε αυτόν.Οπότε το έκοψα και έγινα πιο σκληρή μαζί του.
Επειδή είσαι δασκάλα και ασχολείσαι με παιδιά σε παρακαλώ από την καρδιά μου να δεις την ταινία που σου έγραψα πριν. Είναι αληθινή ιστορία και δείχνει ότι όταν βρίσκουμε τον σωστό κώδικα επικοινωνίας με τα «προβληματικά παιδιά» μπορούμε να κάνουμε θαύματα…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Βρε κορίτσια έχετε πέσει πάνω στο τιρογαριδάκι :/:
Απλά δεν μπορείτε να καταλάβετε το επάγγελμα... Δεν μπορείτε να δείτε τι μπορεί να γίνει με ένα μόνο μαθητή και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στους άλλους 15...(πραγματικά εμείς τάξη με κάτω από 21 παιδιά δεν έχουμε :confused:)
Έξω από το χορό λέμε πολλά τραγούδια...και κρίνουμε άνετα...

Ρουμάνα δεν την έχω δει την ταινία αλλά ξέρω αυτά που έχω ζήσει...είτε σε ιδιαίτερα...είτε σε ειδικό σχολείο...είτε σε κανονική τάξη είτε σε τμήμα ένταξης...έχω περάσει απ' όλα....

Δεν είναι εύκολα να είσαι δασκάλα...δεν είναι εύκολο να είσαι πάντα καλή... δεν είναι εύκολο να επικοινωνείς με το κάθε προβληματικό παιδί...δεν είναι εύκολο όταν δεν έχεις μόνο την ευθύνη γι' αυτό αλλά και για τα άλλα 20 που περιμένουν... Δεν είναι εύκολο όταν έχεις ένα αναλυτικό πρόγραμμα που σε πιέζει....

Αγαπάω την δουλειά μου, την διάλεξα, την λατρεύω και δεν την αλλάζω με τίποτα... και έχω πολλές αποτυχίες και επιτυχίες με παιδάκια... Αλλά αυτό που βλέπω είναι ότι τον δάσκαλο τον βλέπουν σαν αυτόν που έχει την ευθύνη για όλα... ξεχνώντας την ευθύνη που έχουν οι γονείς... και ξεχνώντας ότι ο δάσκαλος είναι άνθρωπος και όχι κάποιος με ένα μαγικό ραβδάκι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Vkey μου εγώ δεν έπεσα πάνω σε κανέναν για να το ξεκαθαρίσουμε, είναι λογικό ότι δεν την καταλαβένουμε, όπως όμως είναι λογικό να μην καταλαβένει και εμάς ομως, εγώ είπα κάτι που έζησα και κάτι που ξέρω απο την μεριά μου, μπορεί να είναι κάτι που θα της δώσει μια μικρή γέυση απο ένα παιδί που πέρασε άσχημα, άς την ακούσει και άς επιλέξει εκέινη άν θα το κρύψει σε μια άκρη ή αν θα το πετάξει στα σκουπίδια.

Μας είπε για το πώς νοιώθει και είπα εγώ τουλάχιστων πώς νοιώθω, δεν έχω εγώ τουλάχιστόν σκοπό να επιτεθώ ή να στρημώξω την κοπέλα, άλλα καλό είναι να ακούμε πώς νοιώθει ο καθένας μας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Μάνια μου θα σου απαντήσω αργότερα γιατί πρέπει να φύγω :)
Μπορεί να είπα ότι έχετε πέσει πάνω της αλλά δεν το είπα τόσο αρνητικά...
Διάβασα το ποστ σου και θέλω να δεις πως το βλέπω εγώ...
Όχι ότι δικαιολογώ την δασκάλα.....
Θα σου απαντήσω πάντως αργότερα!
Promise :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μάνια μου θα σου απαντήσω αργότερα γιατί πρέπει να φύγω :)
Μπορεί να είπα ότι έχετε πέσει πάνω της αλλά δεν το είπα τόσο αρνητικά...
Διάβασα το ποστ σου και θέλω να δεις πως το βλέπω εγώ...
Όχι ότι δικαιολογώ την δασκάλα.....
Θα σου απαντήσω πάντως αργότερα!
Promise :)


:) :) :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Πραγματικά προσπαθώ να επικοινωνω με τα παιδιά και δεν ξέρω αν διαβάσατε κάποια στιγμή που έγραφα πως κάθε παιδί ζει τα δικά του μέσα στην οικογένεια και τα μεταφέρει στο σχολείο, πράγματα που ο δάσκαλος δεν τα γνωρίζει. Ξέρω τι έχει αυτό το παιδί, έρχεται η μητέρα του όποτε μπορεί και μου τα λέει (πατέρας το πρόβλημα). Πάντως δεν έχω απορρίψει ποτέ κανένα παιδί. ΠΟτέ δεν θα πω φταίει αυτό που είναι έτσι. Αλλά όταν δε θέλει εκείνο να συμμετέχει, ότι και να του κάνεις εσυ δεν πιάνει. Επειδη λοιπόν έρχεται για τουρισμό στην τάξη , εφόσον δεν το ενδιαφέρει το μάθημα, γεγονός είναι να σου δυσκολεύει το έργο. Επειδή απλώσ και μόνο θέλει να κάνει την πλάκα του με τους συμμαθητές του.Γι'αυτό έρχεται στο σχολείο. Αυτό το αγόρι δεν το απέρριψα απο τους υπόλοιπους , ουτε το ξεχωρίζω σαν το μαύρο πρόβατο, απλώς αυτό δεν θέλει να έχει θέση στο σχολείο σαν μαθητής γνώσεων. Άλλα πράγματα περί ζωής βέβαια διδάσκεται, αλλά τα μαθήματα όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πραγματικά προσπαθώ να επικοινωνω με τα παιδιά και δεν ξέρω αν διαβάσατε κάποια στιγμή που έγραφα πως κάθε παιδί ζει τα δικά του μέσα στην οικογένεια και τα μεταφέρει στο σχολείο, πράγματα που ο δάσκαλος δεν τα γνωρίζει. Ξέρω τι έχει αυτό το παιδί, έρχεται η μητέρα του όποτε μπορεί και μου τα λέει (πατέρας το πρόβλημα). Πάντως δεν έχω απορρίψει ποτέ κανένα παιδί. ΠΟτέ δεν θα πω φταίει αυτό που είναι έτσι. Αλλά όταν δε θέλει εκείνο να συμμετέχει, ότι και να του κάνεις εσυ δεν πιάνει. Επειδη λοιπόν έρχεται για τουρισμό στην τάξη , εφόσον δεν το ενδιαφέρει το μάθημα, γεγονός είναι να σου δυσκολεύει το έργο. Επειδή απλώσ και μόνο θέλει να κάνει την πλάκα του με τους συμμαθητές του.Γι'αυτό έρχεται στο σχολείο. Αυτό το αγόρι δεν το απέρριψα απο τους υπόλοιπους , ουτε το ξεχωρίζω σαν το μαύρο πρόβατο, απλώς αυτό δεν θέλει να έχει θέση στο σχολείο σαν μαθητής γνώσεων. Άλλα πράγματα περί ζωής βέβαια διδάσκεται, αλλά τα μαθήματα όχι.

Πρώτα απο όλα φένετε σαν να απολογίσε, δεν υπάρχει τέτοιο ζήτημα απλά εδώ συζητάμε, να ξέρεις ότι τυμώ αυτούς που προσπαθούν και διδάσκουν ξέρω ότι είναι δύσκολο, απλά το βλέπω λίγο πιο περίεργα απο την δική μου μεριά, άλλα αυτό δεν συμένει ότι δεν είσαι καλή σε αυτό που κάνεις απλά η συζήτηση είναι λίγο περίεργη:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αλλά όταν δε θέλει εκείνο να συμμετέχει, ότι και να του κάνεις εσυ δεν πιάνει.

Συγχώρεσέ με μα δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό. Χωρίς να θέλω να πω πως εσύ δεν είσαι καλή δασκάλα, πιστεύω πως το σύστημα διδασκαλίας έχει πολύ χώρο για βελτιώσεις.
Ήδη έχουν γίνει κάποια βήματα από τότε που ήμουν εγώ στο σχολείο (ευτυχώς) μα ακόμα είμαστε πολύ πίσω από το να προσελκύσουμε το μαθητή να αγαπήσει το σχολείο. Να αγαπήσει τη μάθηση και τη γνώση. Να καταλάβει ότι μαγκιά είναι όλα τα προηγούμενα που ανέφερα και όχι το να καταστρέφουμε τις ψυχές μας, αλλά και το περιβάλλον μας, είτε είναι η σχολική αίθουσα είτε το κέντρο της Αθήνας...

Είχα θυμάμαι έναν θρησκευτικό κάποτε, που μας έκανε δυστυχώς μονάχα ένα μάθημα. Είναι και το μοναδικό μάθημα που θυμάμαι από τα χρόνια του σχολείου. Κι ας ήταν το χειρότερό μου.
Είχε μεταδοτικότητα αλλά ήξερε και να κάνει τον πιο τεμπέλη μαθητή να σηκώνει το βλέμμα του από τις μουτζούρες που σκάλιζε στα περιθώρια του βιβλίου του και να ενδιαφέρεται για το μάθημα!
Μας αντιμετώπιζε σαν συνεργάτες, σαν ολοκληρωμένες προσωπικότητες που χρειάζεται να εμπλουτίσουν τον πνευματικό τους κόσμο.

Γενικότερα τους καθηγητές που μας έδειχναν πως δεν απαιτούσαν τον σεβασμό μας, αλλά ήταν διατεθημένοι να τον κερδίσουν, πάντα τους υπολογίζαμε περισσότερο.

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει τόσο πολύ η νέα γενιά που να μην μπορεί να αναγνωρίσει κάποιες αξίες, θέλω να πιστεύω πάντως πως κάποια πράγματα αγγίζουν όλους τους ανθρώπους διαχρονικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ήδη έχουν γίνει κάποια βήματα από τότε που ήμουν εγώ στο σχολείο (ευτυχώς) μα ακόμα είμαστε πολύ πίσω από το να προσελκύσουμε το μαθητή να αγαπήσει το σχολείο. Να αγαπήσει τη μάθηση και τη γνώση. Να καταλάβει ότι μαγκιά είναι όλα τα προηγούμενα που ανέφερα και όχι το να καταστρέφουμε τις ψυχές μας, αλλά και το περιβάλλον μας, είτε είναι η σχολική αίθουσα είτε το κέντρο της Αθήνας...

πάντα να υπολογίζουμε σε ποιον μαθητή μιλάμε και να γνωρίζουμε οτι αυτό που είναι ορθό για εμάς μπορεί για τους άλλους να μην έχει καμία σημασία.

εσύ (γενικά μιλάω) ζεις σε μία ήρεμη οικογένεια με στόχο να μορφωθείς, να σπουδάσεις, και να εργαστείς, ένα άλλο παιδί, είτε απο το δημοτικό είτε αργότερα, ζει σε μία φτωχή οικογένεια, που δεν έχει χρόνο και πολυτέλεια για μόρφωση. αυτό το παιδί, ασυνείδητα περισσότερο, θα αναζητήσει να βγάλει το δημοτικό με το ζόρι και δεν θα ενδιαφερθεί για πολλά πολλά, ούτε βαθμούς, ούτε μάθηση. θα του πεις 'μάθε' θα σου πει 'ποιός ο λόγος;' θα του απαντήσεις 'γιατί αυτό είναι το σωστό' θα σου πει 'εμένα η οικογένεια μου, μου είπε να μεγαλώσω όσο πιο γρήγορα μπορώ για να δουλέψω και να ζήσω'

Και δεν θα στα πει έτσι αλλά αυτό θα δείξει και καταλαβαίνω την τυρογαριδάκι που λέει οτι κάποια παιδιά δεν θέλουν να μάθουν όσο και να τους λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
εσύ (γενικά μιλάω) ζεις σε μία ήρεμη οικογένεια με στόχο να μορφωθείς, να σπουδάσεις, και να εργαστείς, ένα άλλο παιδί, είτε απο το δημοτικό είτε αργότερα, ζει σε μία φτωχή οικογένεια

Αν δεχτούμε αυτό που λες suspiria είναι παράξενο που συνήθως τα παιδιά φτωχώτερων οικογενειών (π.χ. επαρχία-μετανάστες) διαπρέπουν παρόλο που σπουδάζουν με μεγάλο κόπο!

ένα άλλο παιδί, είτε απο το δημοτικό είτε αργότερα, ζει σε μία φτωχή οικογένεια, που δεν έχει χρόνο και πολυτέλεια για μόρφωση. αυτό το παιδί, ασυνείδητα περισσότερο, θα αναζητήσει να βγάλει το δημοτικό με το ζόρι και δεν θα ενδιαφερθεί για πολλά πολλά

Καταρχάς η καλλιέργεια (αν όχι η μόρφωση) είναι ανάγκη, δεν είναι πολυτέλεια. Κι αν από το σπίτι δεν το μάθουν αυτό στο παίδι, θα πρέπει να προσπαθήσει να του το μάθει το σχολείο.
Ασυνείδητα ασχολούμαστε και με πράγματα που μας τραβούν την προσοχή. Μπορεί ο δάσκαλος να κάνει το μάθημα εξ ίσου, ή όσο το δυνατόν ελκυστικό όσο και ένα Video-game? Εγώ λέω πως η τεχνολογία (αλλά και η φαντασία μας) μας έχει δώσει τέτοια εφόδια.

θα του πεις 'μάθε' θα σου πει 'ποιός ο λόγος;' θα του απαντήσεις 'γιατί αυτό είναι το σωστό' θα σου πει 'εμένα η οικογένεια μου, μου είπε να μεγαλώσω όσο πιο γρήγορα μπορώ για να δουλέψω και να ζήσω'

Θα σου πει: "Γιατί αυτό έτσι", και ...θα του εξηγήσεις. Αν είσαι κοντά σε παιδιά θα δείς πως πάντα έχουν απορίες, πάντα ζητάνε να μάθουν. Το θέμα είναι αυτή τους την ανάγκη να την καλλιεργήσεις με τον καλύτερο τρόπο.
Κι αν η οικογένεια θέλει να μεγαλώσει το παιδί της για να εργαστεί και να ζήσει, υπάρχει ένας λόγος παραπάνω να καλλιεργήσει την προσωπικότητά του και να μορφωθεί! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Το έθεσες λίγο άσχημα κατα την άποψη μου.

Μία γνωστή καθηγήτρια είχε κάποτε να αντιμετωπίσει μία τάξη τεχνικού λυκείου στην οποία γινόταν ένας απίστευτος χαμός. Άλλοι καθηγητές έμπαιναν στην τάξη και πουλούσαν τσαμπουκα και στην καλύτερη δεν έκαναν μάθημα, στην χειρότερη έτρωγαν ξύλο απο τα παιδιά. Η καθηγήτρια που γνωρίζω εγώ, μπήκε στην τάξη, είδε την κατάσταση και άρχισε να μιλάει στα παιδιά για θέματα που τα ενδιέφεραν. Έμαθε όλη τη μηχανολογία του FX και του CRYPTON ώστε να τους φέρει με τα νερά της και να ηρεμήσουν με το καλό, κι αυτό έγινε. Μετά έκαναν και μάθημα και όλοι έδειχναν ενδιαφέρον.

Ωστόσο, στην κοινωνία, όπως ανέφερες, δεν θα υπάρχει πάντα κάποιος τόσο καλός και υπομονετικός να μας 'νταντεύει' όμως προς το παρόν είναι πιστεύω σωστότερο, αν είναι εφικτό, να δίνει ο καθηγητής στο παιδί το καλό παράδειγμα και να μην το μαθαίνει να κατακτά ότι ζητά με τη βία.
+10000
Δε γνωρίζω πως είναι να διδάσκεις σε παιδιά του δημοτικού, όμως σε παιδιά λυκείου και μεγαλύτερης ηλικίας, υπάρχουν τρόποι να βρεις μια κοινή φόρμουλα, αρκεί να είσαι διαθετημένος να προσπαθήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να σε πιέσω άλλα πρέπει να σου πώ αυτό, είμαι παιδί με πολλύ πιεστικούς γονείς, έκανα αμάν να παρακολουθήσω το μάθημα σε όλες τις ηλικιες, Κάποιοι δάσκαλοι είπαν ότι έπρεπε να πάω σε γιατρό ίσως να είχα πρόβλημα, οι γονείς μου δεν με πίγαν ποτέ γιατί έλεγαν ότι απλά δεν θέλω να διαβάσω, 1 φορά έρχόντουσαν οι γονείς μου να κάνουν την εγγραφή και υπόγραφαν να πέρνω εγώ τον έλεγχο επιδή δουλέυανε. Το αποτέλεσμα ήταν να μηλήσει κάποια δασκάλα για μένα στο τηλέφωνο με τους γονείς μου και εκείνοι της είπαν ότι είμαι τεμπέλα, απο τότε δεν κατάφερα να περάσω μια άσπρη μέρα, με έκανε βούκινο και τσατιζόταν μαζί μου επιδή δεν μπορούσα να συγκεντροθώ, κανείς δεν με βοήθησε όλοι απλά τσατιζόντουσαν μαζί μου, με έβαζαν στην γωνία όρθεια γιατί λέει έτσι θα μάθω και όταν το έλεγα στους γονείς μου μου έλεγαν καλά να πάθω.

Το πρόβλημα για εμένα ξεκινάει από τους γονείς σου που αρνούνταν πεισματικά να συνεργαστούν με τους εκάστοτε δασκάλους... Που αρνούνταν να σε στείλουν σε κάποιον ειδικό... που αρνούνταν να αναλάβουν τις υποχρεώσεις τους απέναντι σε εσένα και το σχολείο....
Η δασκάλα πήρε λογικά τηλέφωνο επειδή ενδιαφερόταν....Βέβαια η μετέπειτα συμπεριφορά της δεν δικαιολογείτε καθόλου... Επίσης φαίνεται να είναι ανημέρωτη (ας πούμε εγώ πολύ χοντρικά υποψιάζομαι απόσπαση προσοχής...μπορεί να κάνω και λάθος :))Ούτε είναι σωστή επαγγελματίας... αλλά μεταξύ μας οι δάσκαλοι συζητούμε τα πάντα για τα παιδιά... ο καθένας έχει μία άποψη...

καμιά φορά τα παιδιά αυτά κάτι κρίβουν που δεν μπορείς να καταλάβεις, όπως έκριβα και κρύβω ακόμα,

Δεν σε πλησίασε καμία δασκάλα να σε ρωτήσει τι νιώθεις; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Δεν απολογούμαι, απλώς επειδή ξέρω ότι οι περισσότεροι έχετε την πεποίθηση ότι οι δάσκαλοι δεν είναι αρκετά κάλοι , οι δάσκαλοι φταίνε που είναι αδιάφοροι κτλ κτλ προσπαθώ να παρουσιάσω την πραγματική κατάσταση . Πιστεύω πως για να αμφισβητέιτε πολλά από όσα λέω σημαίνει πως δεν έχετε δει την πραγματικότητα.Εξω από τον χορό όλοι λέμε πολλά.Σίγουρα έχετε την εντύπωση πως εύκολα τα παρατάμε και βγάζουμε συμπεράσματα ή θεωρούμε ένα παιδί κακό και του κολλάμε ταμπέλες.Δεν είναι όμως έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Για μένα δε φταίει ο δάσκαλος. Τουλάχιστον όχι πάντα.

Φταίει το σύστημα που περιορίζει το δάσκαλο να διδάσκει με έναν πολύ συγκεκριμένο (και βαρετό) τρόπο για να βγάλει την προκαθορισμένη ύλη, τα βιβλία, οι σκοτεινές και άχαρες αίθουσες, ακόμα και οι γονείς των μαθητών.

Εκείνοι που σίγουρα δεν φταίνε -για μένα πάντα- είναι οι μαθητές. Τουλάχιστον στο δημοτικό.
Για μετά δεν έχω άποψη.

Μη λες πάντως πως είμαστε έξω από το χορό, γιατί όλοι περάσαμε από τις σχολικές αίθουσες και σίγουρα θα είχαμε στην τάξη το σπασίκλα, θα είχαμε και τον αδιάφορο, θα είχαμε τον καλό θα είχαμε και τον κακό δάσκαλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν σε πλησίασε καμία δασκάλα να σε ρωτήσει τι νιώθεις; :worry:

Με ρώτησε μια δασκάλα και με νοιάστηκε, έλεγε αυτό που ήθελα να ακούσω άλλα οι άλλες δασκάλες έμπαιναν στην τάξη και έλεγαν στην δασκάλα να με προσέχει, εκείνη είπε ότι μαθαίνει και ότι πάω καλά και θυμάμε και ανατριχιάζω τώρα που το λέω μπροστά σε όλους στην τάξη η προηγούμενη δασκάλα είπε στην τότε πια, η Μαρίνα, μην της τα επαναλαμβάνεις απο τεμπελιά το κάνει, θελει να την προσέχουν, τότε σηκώθηκα πάνω χωρίς λέξη και έφηγα, το μόνο που άκουσα ήταν το γέλειο άπο τα άλλα τα παιδιά πίσω μου, απο τότε δεν ήθελα να μπώ στην τάξη και εκείνη έφυγε και ήρθε μία άλλη που ήταν σαν όλους τους άλλους, δεν ξέρω γιατί άλλα πάντα είχα πρόβλημα και δεν ξέρω γιατί....

Στο γυμνάσιο έπερνα 8-9-10 στα μαθηματικά, ήρθε αναπληρωματικός για 1μήνα και έγραφα τέστ και διαγωνίσματα 19-20 όταν γύρισε πίσω ο παλιός είπε ότι όσα τέστ έγραψα είναι άκυρα, μάλλον είπε αντέγραφα και δεν με έβλεπε ο καθηγητής, εκείνος έλεγε ότι μπορώ και ο άλλος επέμενε ότι δεν υπάρχει περίπτωση, αφού είμαι παιδί που δεν ακούω.

2 μόνο παραδείγματα σου είπα και νομίζω ότι καλύπτω κάποια πράγματα, όσο για τους γονείς μου σπάνια τους έβλεπε κανείς και όταν τους έψαχναν άκουγαν σιωπή, δεν λέω ότι φτένε όλοι οι καθηγητές άλλα όταν ένας εκπαιδευτικός δεν βλέπει οικογένοια δεν σημαίνει ότι αυτό το παιδί δεν΄είχε κάποιο στόχο που μπορεί κάποιος να τον γκρέμησε:)

Δεν απολογούμαι, απλώς επειδή ξέρω ότι οι περισσότεροι έχετε την πεποίθηση ότι οι δάσκαλοι δεν είναι αρκετά κάλοι , οι δάσκαλοι φταίνε που είναι αδιάφοροι κτλ κτλ προσπαθώ να παρουσιάσω την πραγματική κατάσταση . Πιστεύω πως για να αμφισβητέιτε πολλά από όσα λέω σημαίνει πως δεν έχετε δει την πραγματικότητα.Εξω από τον χορό όλοι λέμε πολλά.Σίγουρα έχετε την εντύπωση πως εύκολα τα παρατάμε και βγάζουμε συμπεράσματα ή θεωρούμε ένα παιδί κακό και του κολλάμε ταμπέλες.Δεν είναι όμως έτσι.


Δεν λέω ότι έχεις άδικο, αντιθέτος υπάρχουν απίστευτα καλόι δασκαλοι, και δεν μπορεί κανείς να τους βάλει στο ίδιο καζανι άλλα θα μου επιτραπεί να χρησημοποιησω την φράση του πειρατή υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες σ όλους τους τομείς:)

όπως και καλοί και κακοί Μαθητές:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
δεν λέω ότι φτένε όλοι οι καθηγητές άλλα όταν ένας εκπαιδευτικός δεν βλέπει οικογένοια δεν σημαίνει ότι αυτό το παιδί δεν΄είχε κάποιο στόχο που μπορεί κάποιος να τον γκρέμησε:)
Και στόχο να μην είχε ένα παιδάκι, ο ρόλος του δασκάλου δεν είναι μόνο να βγάλει την ίλη….αλλά να δημιουργεί κίνητρα να διαβάζουν τα παιδιά… να τους μάθουν να αναζητούν την γνώση….

Για μένα μεγάλο κατόρθωμα είναι αν έστω και ένα παιδί που ήταν αδιάφορος στην τάξη, κατάλαβε ότι έχει νόημα να ασχολείται με αυτό που διδάσκεις… σημαίνει ότι μια ακόμα ζωούλα αποφάσισε να ξοδέψει το χρόνο δημιουργικά και να κάνει κάτι για την ζωή του.…

tirogaridaki_23…δεν ήταν η πρόθεση μου να σε φέρνω σε δύσκολη θέση (και συγγνώμη αν το έκανα)Εγω η ίδια δεν καταφέρνω να βρίσκω τον σωστό κώδικα επικοινωνίας με τα παιδάκια… το ψάχνω συνεχώς …

Ήθελα να πω ότι ένας δάσκαλος δεν πρέπει να παψει να ενδιαφέρεται. Δεν έχει ένας μαθητής που δεν ενδιαφέρεται αλλά μια ζωούλα που κινδυνεύει μετά να καταλήξει στο υπόκοσμο(της ζωής)…

Για πολλούς μαθητές το σχολειό είναι η οικογένεια τους…πολλοί δεν έχουν από τους γονείς τους καμία ένδειξη αγάπης πέραν τα ευρώ για χαρτζιλίκι…
Αν συνεχίζεται η αδιαφορία και στο σχολείο έχουμε καταδικασμένα παιδιά από την κούνια…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Εγώ θα το θέσω αλλιώς και το πιστεύω. Υπάρχουν οι δάσκαλοι που το θέλανε πολλοί να ακολουθήσουν αυτό το επάγγελμα και τους βλέπεις ότι κάνουν τα αδύνατα δυνατα και προπσαθούν πραγματικά για τα παιδιά. Υπάρχουν όμως και εκείνοι που έγιναν δάσκαλοι επειδή εκεί τους έτυχε να περάσουν στις Πανελλήνιες και βλέπουν το σχολείο μόνο σαν λεφτά και τίποτε άλλο. Δεν είμαι απόλυτη βέβαια, υπάρχουν και οι εξαιρέσεις , αλλά αύτο που λέω το έχω συναντήσει σε συναδέλφους μου. Πραγματικά υπάρχουν δάσκαλοι, ακόμη και η διευθύντρια του σχολείου μου , που βρίζει τα παιδιά και μας λέει να αδιαφορούμε γι'αυτούς, μισεί τα παιδιά που είναι "αλητάκια" . Δεν μπορώ να πιστέψω πως μπορεί μια γυναίκα που είναι χρόνια στο επάγγελμα να αισθάνεται έτσι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
:/:
Πραγματικά υπάρχουν δάσκαλοι, ακόμη και η διευθύντρια του σχολείου μου , που βρίζει τα παιδιά και μας λέει να αδιαφορούμε γι'αυτούς, μισεί τα παιδιά που είναι "αλητάκια" . Δεν μπορώ να πιστέψω πως μπορεί μια γυναίκα που είναι χρόνια στο επάγγελμα να αισθάνεται έτσι!!

Αυτό είναι έγκλημα…η διδασκαλία δεν είναι επάγγελμα αλλά λειτούργημα…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top