Προβλήματα με καθηγητές.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
[Άσχετο]Για τις κοπάνες τι γνώμη έχετε?? Πειράζει να γίνεται μια που και που σε όχ-τόσο-σημαντικά-μαθήματα...? Ειδικά όταν κάνει και κάποιος άλλος την ίδια ώρα:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
εγω αν γινω καθηγητης δεν θα ειμαι αυστηρος.θα ειμαι κοντα στα παιδια και πιστευω θα τους κανω να θελουν να κανουμε μαθημα οποτε κανουμε:P και οχι να το βλεπουν ως υποχρεωση.

Δεν θέλω να σου κόψω τα φτερά αλλά ποτέ δεν θα καταφέρεις όλα τα παιδιά να συμμετέχουν...Είναι πολύ δύσκολο...Όταν ένα τμήμα είναι ανομοιογενές τότε ποιον να πρωτοπρολάβεις και να προσέξεις! Όπως επίσης και εσύ ως άνθρωπος θα είσαι σε φάσεις που όχι μάθημα δεν θα μπορείς να κάνεις, ούτε τα πόδια σου να πάρεις...

Δεν ξέρω βρε παιδιά, αλλά βλέπω οι μαθητές του Λυκείου να θεωρούν τους εαυτούς τους ίσους και όμοιους με τους καθηγητές πια :/: Δεν το λέω σε εσένα Νικόλα...Δεν ξέρω και τι κάνεις ετσι κι αλλιώς αλλά μόνο από το ποστ με ποιο δικαίωμα και πως το λέει αυτό εμένα μου βαράει άσχημα... Ειδικά όταν δεν λέει κάτι παράλογο και κάτι που όμως πολλές φορές γίνεται συνέχεια από συγκεκριμένους μαθητές και δεν βοηθάει την σωστή ροή του μαθήματος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
[Άσχετο]Για τις κοπάνες τι γνώμη έχετε?? Πειράζει να γίνεται μια που και που σε όχ-τόσο-σημαντικά-μαθήματα...? Ειδικά όταν κάνει και κάποιος άλλος την ίδια ώρα:whistle::whistle:


Κατά το γνωστό παλιό άσμα του Κηλαηδόνη (Νικολάκη, χλωμό να το ξέρεις):

"Στις κοπάνες λέμε ΝΑΙ......"


.....αρκεί να γίνονται με μέτρο και για ευχάριστο λόγο (π.χ. καφεδάκι όλη η τρελό-παρέα, μπάνιο στη θάλασσα κ.λ.π.) και να μην κινδυνεύει κάποιος να χάσει τη χρόνια του επειδή απλά βαριόταν να πάει σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ειδικά όταν δεν λέει κάτι παράλογο και κάτι που όμως πολλές φορές γίνεται συνέχεια από συγκεκριμένους μαθητές και δεν βοηθάει την σωστή ροή του μαθήματος....

Για τα κινητά υπάρχει σχετική εγκύκλιος νομίζω, η οποία απαγορεύει τον καθηγητή/διευθυντή να "κατάσχει" ένα κινητό. Το μόνο που μπορεί να κάνει ο καθηγητής είναι να αποβάλει τον μαθητή απο το μάθημα, με ωριαία αποβολή, εφόσον θεωρεί ότι διαταράσει την ροή του μαθήματος.

Επίσης, εφόσον υπάρχουν όντως κάποιοι νόμοι/εγκυκλίοι, είναι δικαίωμα μου και του κάθε μαθητή να είναι ενημερωμένος για αυτές;)

Και μην ξεχνάς ότι δεν υπάρχουν μόνο "κακοί" μαθητές αλλά και
"κακοί" καθηγητές. Το τεστ έχει διάρκεια 5-15 λεπτά. Πως μπορεί να μας βάλει μονόωρα τεστ? Το ωριαίο διαγώνισμα είναι υποχρεωτικά 1 και γίνεται στο πρώτο τρίμηνο. Γιατί να μας εκβιάζει ότι θα μας βάλει και δεύτερο? κτλ κτλ

Νομίζω πως κατάλαβες τι εννοώ. Και επίσης δεν εξισώνω τον ευατό μου με τον καθηγητή μου ούτε την "έχω δει κάπως" που πάω 1η Λυκείου, απλά θέλω να είμαι ένας ενημερωμένος και συνειδητοποιημένος μαθητής...

Και επίσης στις φάσεις που ο καθηγητής είναι σε κακή ψυχολογική κατάσταση μπορεί να αποφανθεί "άρρωστος" ή να πάρει μιας μικρής διάρκειας αναρρωτική άδεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
"Στις κοπάνες λέμε ΝΑΙ......"


.....αρκεί να γίνονται με μέτρο και για ευχάριστο λόγο (π.χ. καφεδάκι όλη η τρελό-παρέα, μπάνιο στη θάλασσα κ.λ.π.) και να μην κινδυνεύει κάποιος να χάσει τη χρόνια του επειδή απλά βαριόταν να πάει σχολείο.

Δηλαδή η κοπάνα για να χαζεύεις τον καλό σου μάλλον δεν δικαιολογήτε ε?:redface::P
Και φυσικά δεν εννοώ σε σημείο που να χάσεις την χρονία σου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Βρε Νικόλα μου δεν σε κατηγόρησα ότι εσύ βάζεις τον εαυτό σου ίσο με τον καθηγητή...Λέω τι βλέπω γενικά...Σου είπα δεν ξέρω τι κάνεις στο σχολείο... Απλά αυτή η αντίδραση μου φάνηκε- πως να το πω- ως τρόπος να βρω μέσο να αποδείξω στον καθηγητή ότι αυτά που ζητάει δεν τα λέει κάπου το υπουργείο :P


Στις φάσεις που εσύ είσαι σε κακή ψυχολογία πέρνεις άδεια από την σημαία και δικαιολογείς με χαρτί γιατρού την απουσία σου :P


Τώρα για τις κοπάνες τις χρησιμοποιεί κάποιος όπως θέλει... Αυτός ορίζει το μέτρο και το όριο... Εγώ το έκανα ή για να κοιμηθώ λίγοοο παραπάνω ή να πάω για καφέ με όλη την τάξη (ήμασταν δεμένο τμήμα ή όλοι για καφέ ή κανένας :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως ο,τι και να λέτε θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να κατάσχονται προσωπικά αντικείμενα του μαθητή πχ κινητό. Και σίγουρα δεν είναι και νόμιμο. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Δεν είναι νόμιμο Λία... Και αν τολμήσει και το κάνει κανένας ακόμα και στον εχθρό μου [που λέει ο λόγος] θα του την πω άγρια του καθηγητή:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και μην ξεχνάς ότι δεν υπάρχουν μόνο "κακοί" μαθητές αλλά και
"κακοί" καθηγητές. Το τεστ έχει διάρκεια 5-15 λεπτά. Πως μπορεί να μας βάλει μονόωρα τεστ? Το ωριαίο διαγώνισμα είναι υποχρεωτικά 1 και γίνεται στο πρώτο τρίμηνο. Γιατί να μας εκβιάζει ότι θα μας βάλει και δεύτερο? κτλ κτλ
.
Διαγωνισματα μπορει να βαλει οσο θελει ... απλως ενα 1 ειναι υποχρεωτικο ...


Ψιτ: Αν ημουν καθηγητης και μου την εσπαγε κανενα τμημα ... θα τους εβαζα κανενα διαγωνισμα ετσι δυσκολουτσικο!

Α οσο για τεστ εχεις δικαιο αλλα συνηθως αυτα που ειναι μεγαλυτερα σε διαρκεια ειναι συνηθως 40λεπτα που οταν τελειωσετε βγενετε εξω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν είναι νόμιμο Λία... Και αν τολμήσει και το κάνει κανένας ακόμα και στον εχθρό μου [που λέει ο λόγος] θα του την πω άγρια του καθηγητή:P
Προσπαθησε να μην την λες σε καθηγητες ... δεν ειναι ολοι χαζοι ... και μπορει να σου την πουν πολυ ασχημα η να βρουν καποιο σημειο οπου εχεις αδικο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikolas17:
Και αν τολμήσει και το κάνει κανένας ακόμα και στον εχθρό μου [που λέει ο λόγος] θα του την πω άγρια του καθηγητή:P

μη φας. έχουμε γλαροσουπα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Γ

Το ωριαίο διαγώνισμα είναι υποχρεωτικά 1

Διαγωνισματα μπορει να βαλει οσο θελει ... απλως 1 ειναι υποχρεωτικο ...

αχ τι σου κάνει ένα γράμμα βρε νικόλα ε????? μα καλά που το άκουσες εσύ αυτό που λες? Πριν τσακιστούμε να υπερασπιστούμε τα δικαιώματα μας [ που ξαφνικά ο κόσμος γέμισε από αυτά αλλα΄οι υποχρεώσεις ως δια μαγείας χάθηκαν!!!] να μαθαίναμε και τις υποχρεώσεις μας ????

Γνώμη μου keep in mind καλά αυτό που σου είπε στο 2ο ποστ ο exp... Ήδη με το παραπάνω που είπες απέδειξες ότι αν την μπεις σε κάποιον και τον τσαντίσεις θα του είναι μάλλον πανεύκολο να σε κολλήσει στον τοιχο και... δεν λέει καθόλου να μπεις στα μαύρα κατάστιχα λόγω έλλειψης διπλωματίας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
νικολα καλα θα του κανεις.μ*λακιες κομενες και τσαμπουκαδες απο καθηγητες.να ξερες ποσο αγρια τα πηρα μια φορα με ενα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συγγνώμη βρε παιδιά, σε κανέναν σας δεν φαίνεται τραγικό το οτι κατάσχονται προσωπικά αντικείμενα των μαθητών;
Επιτέλους πια, μπορεί αυτοί να ξεχνούν τις υποχρεώσεις τους, αλλά μήπως ξεχνάτε και τα δικαιώματα τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μπαίνεις να γράψεις εξετάσεις. Με κλειστά βιβλία. Εσύ ανοίγεις το βιβλίο, φάτσα κάρτα στο θρανίο. Ο καθηγητής έρχεται και σου το κατάσχει, μέχρι το πέρας των εξετάσεων ίσως. Το βιβλίο είναι προσωπικό αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Συγγνώμη βρε παιδιά, σε κανέναν σας δεν φαίνεται τραγικό το οτι κατάσχονται προσωπικά αντικείμενα των μαθητών;
Επιτέλους πια, μπορεί αυτοί να ξεχνούν τις υποχρεώσεις τους, αλλά μήπως ξεχνάτε και τα δικαιώματα τους;

ονάμασε μου μια περίπτωση που κατασχέθηκε στα αλήθεια κινητό και δεν χρησιμοποιήθηκε απλά για εκφοβισμό ή δεν επιστράφηκε στο τέλος της ώρας η έστω το μεσημέρι στο σχόλασμα...

δεν νομίζω ότι θα βρεις. και αν βρεις θα είναι Η εξαίρεση του κανόνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ονάμασε μου μια περίπτωση που κατασχέθηκε στα αλήθεια κινητό και δεν χρησιμοποιήθηκε απλά για εκφοβισμό ή δεν επιστράφηκε στο τέλος της ώρας η έστω το μεσημέρι στο σχόλασμα...

δεν νομίζω ότι θα βρεις. και αν βρεις θα είναι Η εξαίρεση του κανόνα...
Στο γυμνάσιο που πήγαινα είχαν κατασχεθεί αρκετά κινητά, ακόμα και το δικό μου και μου επεστράφηκε μετά απο μερικές μέρες. Σε άλλους είχε επιστραφεί μετά απο ΜΗΝΕΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Στο γυμνάσιο που πήγαινα είχαν κατασχεθεί αρκετά κινητά, ακόμα και το δικό μου και μου επεστράφηκε μετά απο μερικές μέρες. Σε άλλους είχε επιστραφεί μετά απο ΜΗΝΕΣ!

να στείλεις τους γονείς σου να το ζητήσουν όμως δεν τόλμησες! σε τέτοια περίπτωση θα το έπαιρνες άμεσα...

[μην το πάρεις στραβά δεν επιτίθεμαι απλά προσωπικά μου φαίνεται απαραδεκτότατο να είναι ανοιχτο/να χρησιμοποιείται το κινητό μέσα στην τάξη και "τα είχα χώσει" με τον ίδιο τρόπο στο κοριτσάκι-καλά ολόκληρη γυναίκα ήταν απλά για μένα που την είχα από μικρή και 5 παιδιά να κάνει ακόμα στα 11 θα την νομίζω!:redface: - που έκανα μάθημα ιδιαίτερο όταν μου έκανε παράπονα για έναν καθηγητή της που της έκανε παρατήρηση για κινητό μέσα στην τάξη]

από απορία... αυτό συνέβαινε από έναν καθηγητη ή από περισσότερους? γιατί αν ήταν ένας που το έκανε τότε μιλάμε για την εξαίρεση

[τώρα πως βρέθηκα εγώ υπέρμαχος των καθηγητών που τους δικούς μου αν με ρωτήσεις μονίμως τους βρίζω δεν κατάλαβα :worry::P]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Φυσικά και έβαλα γονείς να το ζητήσουν αλλιώς θα το έπαιρνα στο τέλος της χρονιάς!
Αυτό γινόταν απο τον γυμνασιάρχη, οπότε όλοι οι καθηγητές είχαν τέτοια εντολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top