Προβλήματα με καθηγητές στη Τριτοβάθμια - Δύστροποι Καθηγητές

desperateforphd

Νεοφερμένος

Η desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
απο τις κομματικες παραταξεις ξεκινησαν ολα..με αυτη την κινηση πηραμε τν κατω δρομο..
Όλη η εστία του προβλήματος με δύο λέξεις: θυμάμαι στο δικό μου πανεπιστήμιο, όταν έμπαινες στο χώρο έβλεπες τις αφίσες: "Επιδρομή στον Ουρανό (ή κάτι τέτοιο)", ωραία λόγια αλλά από ουσία μηδέν! Όταν δεν γινόταν κάτι με τους προφεσόρους, προσπάθησα να τους ενημερώσω: "παιδιά υπάρχει πρόβλημα λογοκλοπής στο τμήμα και το κάνουν γαργάρα", απαντήσεις: "εεε, ναι μωρέ, άστο τώρα, να τους πάμε κόντρα; Έρχεται και εξεταστική". Σιχάθηκα πραγματικά... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ακομα τα ιδια χαλια ειναι ..τι σπουδασες αν επιτρεπετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desperateforphd

Νεοφερμένος

Η desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
ακομα τα ιδια χαλια ειναι ..τι σπουδασες αν επιτρεπετε?
Μεσαιωνική-ΝΕ φελολογία ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ενδιαφεριν ακουγεται..συγχαρητηρια κ ευχομαι οτι καλυτερο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpida777

Νεοφερμένος

Η Elpida777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά,

Είμαι μεταπτυχιακή φοιτήτρια σε ένα πανεπιστήμιο της Αγγλίας και δυστυχώς, έχω έρθει σε μια "προσωπική" αντιπαράθεση με έναν καθηγητή χωρίς να το θέλω. Όλα ξεκίνησαν μόλις είδα τη βαθμολογία της εργασίας μου. Ο ίδιος έκανε ένα σοβαρό λάθος στον τρόπο με τον οποίο βαθμολόγησε την εργασία μου. Προσπάθησα να του εξηγήσω, του έστειλα email και ζήτησα αναβαθμολόγηση. Ανένδοτος!

Επειδή κατέβαλα μεγάλο κόπο για την εργασία μου και ήμουν σίγουρη για όσα του έλεγα, αποφάσισα να απευθυνθώ στον υπεύθυνο του προγράμματος εκθέτοντας του τα όσα συνέβησαν. Ο ίδιος προσπάθησε να με καθησυχάσει και μου είπε τελικά πως το θέμα θα "πάει" σε εξωτερικό βαθμολογητή. 3 μήνες πέρασαν και ακόμη...περιμένω.

Πέρα από αυτό, στο τρέχων εξάμηνο, έπρεπε αναγκαστικά να πάρω μάθημα του συγκεκριμένου καθηγητή. Δούλεψα πολύ και προσπάθησα να τον εντυπωσιάσω με την εργασία μου... Παρ' όλα αυτά, με έκοψε. Και κάθομαι τώρα κι αναρωτιέμαι...Μήπως δεν έπρεπε να πω κάτι; Αλλά, ρε παιδιά, αυτό που σκέφτηκα είναι ότι τα λάθη δεν γίνονται μόνο από τους μαθητές, αλλά και από τους καθηγητές. Ξέρω ότι μάλλον με έχει βάλει στο μάτι, αλλά δεν μπορώ να ανεχθώ την μικροπρέπεια και το "Εγώ" ορισμένων καθηγητών.

Βασικά, σκέφτομαι να εγκαταλείψω το μεταπτυχιακό, η ψυχολογία μου έχει καταρρακωθεί... Αισθάνομαι αδικημένη, και δεν μπορώ να βρω το δίκιο μου πουθενά.

Εσείς, τι θα κάνατε στη θέση μου?

Ps. Υπόψιν, ότι είναι υποχρεωτικό να δώσω άλλο ένα μάθημα στο συγκεκριμένο καθηγητή. Φοβάμαι ότι θα με ξανακόψει επίτηδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Ήμουν κι εγώ σε παρόμοια κατασταση σε ελληνικό ΑΕΙ..Παντού γίνονται αυτά τελικά!
Εγώ σου προτείνω να ξαναμιλησεις με τον καθηγητή και να σου δειξει ακριβως που είχες κανει λάθος και κοπηκες!Επίσης μπορείς να ρωτησεις κι αλλους φοιτητές που είχαν πάρει το μαθημα του και το περασαν τι ακριβως ζητάει!!Μπορεί να προσπαθεις πολύ εσύ αλλα να μην είχες γράψει αυτά που ζηταγε ΑΥΤΟΣ.Πολλοί καθηγητές είναι ίδιοτρόποι!Σε καμια περιπτωση μην τα παρατήσεις!!Έφτασες μέχρι εδώ με τόσο κόπο και δεν θα σε σταματησει κανενας ιδιότροπος καθηγητης !!Συνέχισε και ψάξε να δεις τι έκανες λάθος αν όχι απο τον ίδιο απο αλλους που είναι στο πρόγραμμα φοιτητές η καθηγητές που μπορούν να σε βοηθήσουν!!:) Εύχομαι καλη συνέχεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
whenever και εγώ έχω βιώσει παρόμοια σκηνικά, αλλά δυστυχώς η σαπίλα στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο είναι απύθμενη. Το Ελληνικό Πανεπιστήμιο βάση νομοθεσίας καθιστά θεσμικά ανεύθυνο τον Πρύτανη να ελέγξει το Τμήμα. Το ίδιο ισχύει και για τον πρόεδρο του Τμήματος, πόσο μάλλον και τον διευθυντή του μεταπτυχιακού προγράμματος. Οι καθηγητές πρώτης βαθμίδας (professor) είναι ανεξέλεγκτοι στο τι μάθημα διδάσκουν, αν διδάσκουν, με ποια ύλη κλπ αφού η ανάθεση από το ΔΣ του Τμήματος γίνεται με κριτήρια λιγάκι όχι και τόσο διαφανή. Το τελευταίο που τους απασχολεί είναι αν ο καθηγητής σχετίζεται επιστημονικά με το μάθημα που του δίνουν να διδάξει*. Αυτό φαίνεται από τα διδακτικά αποτελέσματα στο τέλος κάθε εξεταστικής. Όμως όποιος τόλμησε και μίλησε, τον κατέστρεψαν. Το Ελληνικό Πανεπιστήμιο είναι ένα άντρο διαφθοράς μεταξύ μιας κλίκας καθηγητών κείμενοι κομματικά και φυσικά με βρώμικες συναλλαγές από ερευνητικά προγράμματα πολλών χιλιάδων € (κονδύλια "έρευνας") κλπ κλπ. Η καλύτερη στάση που πρέπει να δείξει η κοπέλα, είναι υπομονή και να μην τραβήξει άλλο το σκοινί. Έχει το μειονέκτημα ότι είναι ξένη φοιτήτρια στο Πανεπιστήμιο που σπουδάζει και φυσικά το καθηγητικό κατεστημένο είναι παντού το ίδιο. Οι καθηγητές Πανεπιστημίου είναι απίστευτοι στα κουτσομπολιά μεταξύ τους και στην εν γένει ευνοιοκρατία μεταξύ φοιτητών. Έχουν το ελεύθερο, να διορθώνουν ότι θέλουν και όπως θέλουν. Λίγοι καθηγητές έχουν αξιοπρέπεια και συνέπεια σε αυτό που κάνουν. Μήπως ο κ.Μπαλτάς θα έπρεπε να ξεκινήσει και το θέμα της διαφάνειας των Πανεπιστημίων; Οι ψυχολογικοί εκβιασμοί φοιτητών-μεταδιδακτόρων από καθηγητές έχει χτυπήσει κόκκινο και όλοι κάνουν ότι δεν ξέρουν τίποτα.

* ξέρουμε ότι οι καθηγητές έχουν διαφορετικό επιστημονικό αντικείμενο αλλά τα μαθήματα δεν καθορίζονται με αυτό τον τρόπο γι' αυτό και βλέπουμε αρκετές αλληλεπικαλύψεις ύλης χωρίς να απασχολεί κανέναν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ελπιδάκι, γνώμη μου επειδή είσαι και σε ξένο πανεπιστήμιο είναι να μην τραβήξεις και πολύ το σκοινί. Γενικά οι καθηγητές πανεπιστημίου ή θα είναι πολύ αξιόλογοι και θα βοηθούν τους φοιτητές ή αδιάφοροι ως και εγώ είμαι και άλλος δεν είναι. Πήγαινε να μιλήσεις στο καθηγητή και εξήγησε του την υπόθεση ήρεμα, και το ξέρω ότι θές να τον πλακώσεις, αλλά δείξου σεβασμό. Αν δεν αλλάξει στάση απλά μην τραβάς το σκοινί, άστο να πάει γιατί θα δεν πρόκειται να σε αφήσει σε χλωρό κλαρί. Κατά εμένα έκανες λάθος που έστειλες την εργασία σου σε εξωτερικό βαθμολογητή, έπρεπε να του ζητήσεις να δείς τα λάθη σου. Με αυτό τον τρόπο τον αμφισβήτησες. Και εγώ σε αυτό το εξάμηνο παραλίγο να πάω σε έναν καθηγητή και να του ζητήσω ευθαρσώς αναβαθμολόγηση, αλλά ευτυχώς μετά το σκέφτηκα καλύτερα και έκανα πίσω. Αν με κόψει και την επόμενη φορά θα το χειριστώ αναλόγως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Ν.F. να είσαι προσεχτική στους χειρισμούς σου, σε ενδεχόμενη αποτυχία. Οι άνθρωποι είναι τελείως εκτός πραγματικότητας. Λίγοι είναι αξιόλογοι άνθρωποι. Πρόσεχε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Τι λαθος εκανε πιστευεις στι διορθωση? Μηπως σπουδαζεις σε θεωρητικο αντικειμενο? Γιατι στα θετικα ειναι πιο στανταρ. Υποψιαζομαι οτι εσυ μπορει να εχεις διαβασει πολυ στο θεμα αλλα να θελει να του γραψεις αυτα που λεει αυτος. Εμενα μου χει συμβει σε θεωρητικο μαθημα να του γραψω ασχετα με το θεμα και λιγα σε εκταση ενω οι αλλοι γραφανε κατεβατα και να μου βαλει αριστα ακριβως επειδη του γραφα αυτα που ελεγε στο μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ν.F. να είσαι προσεχτική στους χειρισμούς σου, σε ενδεχόμενη αποτυχία. Οι άνθρωποι είναι τελείως εκτός πραγματικότητας. Λίγοι είναι αξιόλογοι άνθρωποι. Πρόσεχε.

nPb, στο δικό μας τμήμα οι καθηγητές ή θα είναι συνεννοήσιμοι και συνεργάσιμοι ή απλησίαστοι. Το μάθημα στο οποίο κόπηκα το κάνει ένας απλησίαστος λοιπόν, για αυτό και εγώ είπα να μην κάνω τίποτα:whistle:. Ήταν βέβαια και η φύση του μαθήματος τέτοια, οικονομικά, και για αυτό δεν έκανα κάτι. Αλλά γενικά πιστεύω πως και οι καθηγητές άνθρωποι είναι, αν τους μιλήσεις με σεβασμό και εξηγήσεις την κατάσταση ως έχει δεν θα έχεις πρόβλημα. Εκτός πια και αν ο άλλος είναι περιπτωσάρα:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
nPb, στο δικό μας τμήμα οι καθηγητές ή θα είναι συνεννοήσιμοι και συνεργάσιμοι ή απλησίαστοι. Το μάθημα στο οποίο κόπηκα το κάνει ένας απλησίαστος λοιπόν, για αυτό και εγώ είπα να μην κάνω τίποτα:whistle:. Ήταν βέβαια και η φύση του μαθήματος τέτοια, οικονομικά, και για αυτό δεν έκανα κάτι. Αλλά γενικά πιστεύω πως και οι καθηγητές άνθρωποι είναι, αν τους μιλήσεις με σεβασμό και εξηγήσεις την κατάσταση ως έχει δεν θα έχεις πρόβλημα. Εκτός πια και αν ο άλλος είναι περιπτωσάρα:mad:

Το ρισκάρεις για να ανακαλύψεις ότι είναι περιπτωσάρα; :P Δεν ξέρω, αλλά στη θέση σου, ούτε να τους φτύσω θέλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liaki-m

Νεοφερμένος

Η Liaki-m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Σε καταλαβαινω οτι σε επνιξε το δικιο σου και θελησες να βαλεις μια ταξη στην κατασταση που βιωσες... Κατα τη γνωμη μου μην το συνεχισεις αλλο, αλλα με σοβαρη συζητηση (ισως και λιγο χιουμορ) καταφερεις να μαθεις γιατι σε εκοψε και να "σπασει" ο παγος που ισως εχει δημιουργηθει αυτη τη στιγμη μεταξυ σας. Ολα ειναι ανθρωπινες σχεσεις, μην το ξεχναμε αυτο.
Μπορει Να ηθελε να γραψεις κατι συγκεκριμενο και αυτο καλυτερα να το μαθεις. Εννοειται οτι δεν πρεπει να τα παρατησεις! Εξαλλου οι δυσκολιες μας κανουν πιο δυνατους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Έχεις μέλλον ακόμη μπροστά σου!
Εγώ δεν μπορώ να πάρω πτυχίο εδώ και 2 χρόνια ακριβώς.. Έτυχα σε έναν καθηγητή για τον οποίο πιστεύω ότι η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. Ζήτημα στο μάθημα του να περνάει το 10% των φοιτητών, φυσικά απαγορεύει να δεις το γραπτό σου όπως επίσης απαγορεύει τις εξετάσεις στην εμβόλιμη εξεταστική του Σεπτεμβρίου.. Φέτος και πέρυσι επιτρεπόταν οι εξετάσεις σε όλα τα μαθήματα βάσει νόμου στις εξεταστικές χειμερινού-εαρινού εξαμήνου αλλά αυτός και πάλι δεν το επέτρεψε στο μάθημα του. Του αρέσει όσο τίποτα άλλο να πηγαίνεις στο γραφείο του για να του μιλήσεις και αυτός να σε ξεφτιλίζει, ειδικά αν υπάρχουν και τρίτα πρόσωπα εκεί γύρω είναι το καλύτερο του.
Πριν μου συμβεί όλο αυτό άκουγα άλλους φοιτητές να λένε γενικά για καθηγητές ότι σε κόβουν έτσι απλά, ότι δεν μπορείς να συνεννοηθείς, ότι φταίει ο καθηγητής κτλ και γελούσα, δεν πίστευα ότι είναι σοβαρά πράγματα και ότι όλα είναι στην φαντασία των φοιτητών....Μετά τα όσα πέρασα ασπάζομαι πλέον όλα τα παραπάνω και ναι πιστεύω ότι υπάρχουν καθηγητές που όντως σε βάζουν ''στο μάτι'' και θέλουν το κακό σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Elpida777

Νεοφερμένος

Η Elpida777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.. Οι σπουδές μου είναι πάνω σε θεωρητικό αντικείμενο. Αυτός όμως δεν σημαίνει ότι κάποια πράγματα δεν είναι δεδομένα. Αυτό που κατάλαβα από την τροπή που έχει πάρει το πράγμα, είναι ότι μάλλον πρέπει να έθιξα αρκετά τον εγωισμό του όταν ζήτησα αναβαθμολόγηση και απευθύνθηκα στον υπεύθυνο του προγράμματος. Αλλά εντάξει, δεν ήξερα ότι ζούμε σε χούντα και δεν μπορούμε να εκφράζουμε ελεύθερα τις απόψεις μας. Πραγματικά όμως, αν πίστευα ότι έχω άδικο, δεν θα το τράβαγα.
Πλέον δεν ξέρω τι να πω, αισθάνομαι απογοητευμένη κι αγανακτισμένη. Δεν θέλω ούτε να τον βλέπω, ούτε στα μαθήματά του να πάω. Είναι ότι χειρότερο να προσπαθείς να εξηγήσεις σε κάποιον τα αυτονόητα κι αυτός να υψώνει τοίχος. Αν μείνω, υπάρχει ενδεχόμενο αυτός να με ξανακόψει και να πάρω το πτυχίο σε καμία τετραετία. Δεν το ρισκάρω. Έχω ήδη μιλήσει και με άλλα πανεπιστήμια για να δω αν μπορώ να αναγνωρίσω κάποια μαθήματα και να φύγω. Αν μπορώ να εγκαταλείψω το πρόγραμμα με σχετικά μικρό κόστος, θα το κάνω. Διαφορετικά, θα πρέπει να μείνω και να του ζητήσω και συγνώμη επειδή έκανε...ΑΥΤΟΣ λάθος. Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα ίδια συμβαίνουν παντού.'Αλλοι καθηγητές είναι εξαιρετικοί και τιμούν τον τίτλο τους και άλλοι είναι απλά αχαρακτήριστοι. Συνήθως όμως από την αρχή ακόμα των σπουδών μας, παίρνουμε πληροφορίες για "το ποιόν" του καθενός. ΄Ετσι ξέρουμε με ποιους μπορούμε να συνεργαστούμε και με ποιους όχι. Σε περίπτωση που έχουμε να κάνουμε με καθηγητή της δεύτερης κατηγορίας, προσπαθούμε να τελειώσουμε μαζί του όσο πιο αθόρυβα γίνεται για να μην δημιουργήσουμε προβλήματα στον εαυτό μας. Σε καμία περίπτωση δεν τον προκαλούμε γιατί είναι γνωστό ότι αν χτυπήσει το αυγό με το βράχο είναι σίγουρο ότι θα σπάσει το αυγό. Αυτό είναι κανόνας απαράβατος και θα έπρεπε να το ξέρεις. Ειλικρινά καταλαβαίνω ότι σε πνίγει η αδικία αλλά νομίζω ότι δεν υπάρχει άλλος δρόμος από το να πας να τον βρεις και να του ζητήσεις συγγνώμη αν τον πρόσβαλες χρησιμοποιώντας σαν επιχείρημα την απειρία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpida777

Νεοφερμένος

Η Elpida777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν δεν γίνεται αλλιώς, αυτό θα κάνω. Θα αυτοταπεινωθώ και θα του ζητήσω συγνώμη...Έτσι είναι η ζωή, δεν είναι πάντα δίκαιη. Κι ας σιγοβράζω μέσα μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Αν δεν γίνεται αλλιώς, αυτό θα κάνω. Θα αυτοταπεινωθώ και θα του ζητήσω συγνώμη...Έτσι είναι η ζωή, δεν είναι πάντα δίκαιη. Κι ας σιγοβράζω μέσα μου!

Aκριβώς. Πολλές φορές θα φας χαστούκια. Σημασία έχει ότι μέσα σε αυτά, θα συναντήσεις και καλούς ανθρώπους. Η ζωή εκτός από άδικη είναι και ακραία. Από το απόλυτο καλό θα συναντήσεις και το απόλυτο χειρότερο (ας μου επιτραπεί ο όρος). Μάθε να ρίχνεις τον εγωισμό σου και να προχωράς μπροστά με συνεχή προσπάθεια, θυσίες και στόχους. Η κοινωνία μας διαλύεται σε διεθνές επίπεδο και εμείς ψειρίζουμε κοινωνιολογικά την αδικία. Εδώ και 70.000 χρόνια, το ανθρώπινο είδος είναι το χειρότερο ζωικό είδος που πέρασε ποτέ από τον πλανήτη. Εμείς θα ανακαλύψουμε τον τροχό, ξαφνικά τον 21ο αιώνα; :)

Γενικά απευθυνόμενος: Προσγειωθείτε λίγο, δείτε τι ακριβώς συμβαίνει γύρω σας, ποιοι είστε και τι θέλετε από τη ζωή σας. Δεν γράφω τον ύμνο του ρο μίζερου. Η ίδια η ζωή δεν σας χρωστάει τίποτα. Μόνοι σας το κατακτάτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Ασ πω και εγω την άποψη μου, εάν και δεν έχω βιώσει μέχρι στιγμής τέτοιες καταστάσεις ( είναι νωρίς ακόμα) και εγώ έχω δει και ακούσει παράπονα για καθηγητές. Στην προκειμένη περίπτωση εγώ ΔΕΝ θα το έβαζα κάτω αλλά και ΟΥΤΕ ΣΥΓΓΝΩΜΗ θα ζητούσα εάν είχα δίκιο θα έβρισκα έναν τρόπο που θα τον ξεφτίλιζα. Γιατί οι καθηγητές δεν κάνουν σωστα την δουλειά τους την πληρώνυν οι φοιτητες και ειδικά όταν πληρώνεις τα διδακτρα για το μεταπτυχιακό. Είναι ντροπη!! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpida777

Νεοφερμένος

Η Elpida777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ναι, αν φτάσει το πράγμα στο απροχώρητο και δεν υπάρξει άλλη λύση, θα αναγκαστώ να κάνω πίσω. Δυστυχώς όμως αρνούμαι να συμβιβαστώ με το κλίμα τρομοκρατίας που προσπαθούν να επιβάλλουν στους φοιτητές τους ορισμένοι καθηγητές λόγω της θέσης που κατέχουν. Είναι απαράδεκτο να θυσιάζεις κόπους, όνειρα, προσπάθειες και χρήματα και να ξέρεις ότι πρέπει να συμβιβαστείς με τη μονόπλευρη λογική ενός καθηγητή γιατί διαφορετικά θα βγεις ζημιωμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top