Προβλήματα με καθηγητές στη Τριτοβάθμια - Δύστροποι Καθηγητές

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
ΕΜΠ δεν πιάνω και με δυσκολία ΑΠΘ αλλά θα δούμε..ίσως γίνει θαυματάκι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

komborimon

Νεοφερμένος

Ο Στρατής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εγω σπουδαζω ΗΜΜΥ στην Ξανθη.. Εδω περα για παραξενιες καθηγητων δεν πρεπει να υπαρχουν πολλες . Μεχρι στιγμης μονο μια περιπτωση ειδα αλλα δεν ειναι τοσο ιδιοτροπο(το περασα το μαθημα)αν και ειμαι 1ο ετος ακομη , αλλα δεν νομιζω να παιζει τιποτα το τρομερο πιο μετα .
Τωρα αμα σε ενδιαφερουν τα μαθηματα και πατας σχολη πιστευω οτι γινεται καλο μαθημα απο καποιους καθηγητες και μπορεις ανετα να πας και να ρωτησεις αποριες σε αυτους και στους μεταπτυχιακους τους. Δεν ξερω τι παιζει με τους ιδιοτροπους καθηγητες στα αλλα πολυτεχνεια και δε θα κανω συγκρισεις.
Τωρα σε ποιο πολυτεχνειο τελειωσες νομιζω παιζει μονο σημασια για το αμα θα σε δεχτουν για μεταπτυχιακο σε ενα "καλο" πανεπιστημιο αλλα δεν ειμαι σιγουρος γτ απο φετος προσπαθουν να εξισωσουν τα ECTS των πολυτεχνειων(σε εμας π.χ αλλαξαν το προγραμμα σπουδων για να ανεβασουν τα ECTS του πτυχιου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ezkallithea

Νεοφερμένος

Ο Eni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
μην αποκλειες σχολες λογω των δυστροπων/δυσκολων καθηγητων/μαθηματων

οι καθηγητες ερχονται και φευγουν και τα μαθηματα (ακομα και το δυσκολοτερο) καποτε θα τα περασεις

το πτυχιο ειναι αυτο που μενει και πραγματικα μετραει.

@Civilara
Δεν παίζει κανένα ρόλο απολύτως στην αγορά εργασίας ποιο πανεπιστήμιο έχεις τελειώσει.
Τι εννοεις?
Φυσικα και μετραει ποιο πανεπιστημιο εχεις τελειωσει.
Εκτος αν μιλας για τον :sick:δημοσιο τομεα(μακρια απο μας:P)

Λες να εχει ελπιδες ο αποφοιτος του πολυτεχνειου Κρητης/Πατρας αν συναγωνιζεται με καποιον αποφοιτο ΕΜΠ/ΑΠΘ για την ιδια θεση
Σαν εργοδοτης θα διαλεγεις καποιον με πτυχιο ΠΑΠΕΙ η καποιον απο την ΑΣΟΕΕ για να δουλεψει στην επειχηρηση σου?
Δεν επικροτω το ολο συστημα (το οποιο αντι να φτιαχνει χαλαει ολο και περισσοτερο γ#@ω την Διακήρυξη της Bologna) ομως δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αν έχεις δύο άτομα με ίδιο ή παραπλήσιο βαθμό, ναι τότε μάλλον θα πάρεις αυτόν του ΕΜΠ/ΑΠΘ, αλλά μη νομίζεις ότι θα πάρουν τον απόφοιτο ΕΜΠ/ΑΠΘ ό,τι βαθμό και να' χει... Ειδικά αν τύχει κανένας εργοδότης που είναι πχ απόφοιτος περιφερειακού πολυτεχνείου (συνήθως οι εργοδότες σε τέτοιους τομείς δεν είναι τυχαίοι...) ή έχει δει κάποιον απόφοιτο περ. πολ. να κάνει καλή δουλειά κλπ...
Μη νομίζετε εσείς στο ΕΜΠ ότι όταν τελειώνοντας πρώτα θα καλυφθούν οι κενές θέσεις με ΕΜΠίτες και αν περισσέψουν θέσεις θα χωθούν και οι άλλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ezkallithea

Νεοφερμένος

Ο Eni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
:whistle::whistle:

δικια μου παραβλεψη
εννοειται οτι οι υποτιθεμενοι εχουν παραπλησιο βαθμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Οι εργοδότες δεν κοιτάνε αν έχεις τελειώσει ΕΜΠ/ΑΠΘ/Δημοκρίτειο. Απλά παίρνουν τον φθηνότερο!
Και στο ΕΜΠ υπάρχουν κολλημένοι καθηγητές που κόβουν από αριθμητικά, μην ανησυχείς. Απ' όλα έχει ο μπαξές.

Γνώμη μου είναι, εφόσον έχεις κατασταλάξει στο ποιο αντικείμενο θέλεις να σπουδάσεις, να μην επιλέξεις σχολή με βάση τους καθηγητές. Η πρότασή μου είναι να δηλώσεις 1ο το ΑΠΘ (κι ας έχει χαμηλότερη βάση) γιατί η ζωή στην Θεσσαλονίκη δεν συγκρίνεται με την ζωή της Αθήνας. Μακράν καλύτερη! Κάντο και θα με θυμηθείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
οι εργοδοτες σε θεση εφαρμογης παιρνουν το φθηνοτερο , σε θεση ευθυνης τον καλυτερο.
στις σχολες του 4ου καλα κανουν και κοβουν για αριθμητικα(εμπ=Εσφαλες Μαλακα Πληρωνε) ειπε ενας φυσιολογικος στη διορθωση καθηγητης(μισο θεμα για αριθμητικα)
γενικα, αν και υπαρχουν και ακροτητες(με ενα αριθμητικο σταματα η διορθωση του γραπτου!) δε θα σε ''κοψει'' ενας καθηγητης απο το πτυχιο σου, αν εχεις προετοιμαστει σωστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ezkallithea

Νεοφερμένος

Ο Eni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
ειμαστε εδω και ωρα οφ-τοπικ

η γνωμη μου ειναι να μην διαλεξεις σχολη με βαση τους καθηγητες αλλα με βαση το αντικειμενο της

πρεπει να παραδεχτω ομως οτι συμφωνω με τον Γιωργο στο θεμα της φοιτητικης ζωης στην σαλονικα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darklord

Νεοφερμένος

Ο Darklord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι, εφόσον έχεις κατασταλάξει στο ποιο αντικείμενο θέλεις να σπουδάσεις, να μην επιλέξεις σχολή με βάση τους καθηγητές. Η πρότασή μου είναι να δηλώσεις 1ο το ΑΠΘ (κι ας έχει χαμηλότερη βάση) γιατί η ζωή στην Θεσσαλονίκη δεν συγκρίνεται με την ζωή της Αθήνας. Μακράν καλύτερη! Κάντο και θα με θυμηθείς!

ΟΚ... Σε αυτό συμφωνούμε όλοι... Αλλά από θέμα μαθημάτων κτλ. ποιο είναι ανώτερο; Το ΕΜΠ ή το ΑΠΘ ;;; Εγώ ενδιαφέρομαι για το τμήμα Μηχανολόγων - Μηχανικών ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ΟΚ... Σε αυτό συμφωνούμε όλοι... Αλλά από θέμα μαθημάτων κτλ. ποιο είναι ανώτερο; Το ΕΜΠ ή το ΑΠΘ ;;; Εγώ ενδιαφέρομαι για το τμήμα Μηχανολόγων - Μηχανικών ...
Δεν υπάρχει καθολική απάντηση. "Ανώτερο" ως προς τι; Ίδια δικαιώματα παίρνεις και απ' τα δύο.
Τώρα, εξαρτάται κι από τον τομέα που θες. Πχ το ΑΠΘ παίρνει πολύ συχνά διάφορα βραβεία όπως εδώ -> https://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=182932
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darklord

Νεοφερμένος

Ο Darklord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Δεν υπάρχει καθολική απάντηση. "Ανώτερο" ως προς τι; Ίδια δικαιώματα παίρνεις και απ' τα δύο.
Τώρα, εξαρτάται κι από τον τομέα που θες. Πχ το ΑΠΘ παίρνει πολύ συχνά διάφορα βραβεία όπως εδώ -> https://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=182932

Θέλω να φύγω στο εξωτερικό μετά... Και να ακολουθήσω Κατασκευαστική Κατεύθυνση... Ας πούμε έχω ακούσει ότι στο ΑΠΘ σε πολλά τμήματα γίνεται της ......... Δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει - γι'αυτό ρωτάω... Από άποψη περιοχής κτλ, δεν το συζητώ Σαλόνικα για πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Σε όλες τις επιστήμες υπάρχουν δύστροποι καθηγητές. :)

Σιγά τα αυγά. Αν έχεις διαβάσει σωστά και του γράψεις σωστά (το"σωστά" είναι υποκειμενικό σε κάθε φοιτητή) δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου βάλει τον βαθμό που αξίζεις. Ίσως και αυτοί οι καθηγητές να είναι και οι πιο αντικειμενικοί από άλλους νεότερους που διορθώνουν στο περίπου. Μπορείς να κουραστείς, να χάσεις κιλά από το διάβασμα, να φτύσεις αίμα,...αλλά αν το αξίζεις και 9 μπορείς να πάρεις...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Όσα χρόνια και να περάσουν, πάντα επίκαιρο (δυστυχώς) θα είναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
όπου υπάρχει δράση υπάρχει αντίδραση.
εγω δεν βλεπω κανεναν να κανει εποικοδομητικη αντιδραση.
αντιδρασεις με αποτελεσμα το χειροτερο, δεν θεωρουνται αντιδρασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Για να αντιδράσει κάποιος, πρέπει να είναι σε θέση να δει και το πρόβλημα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desperateforphd

Νεοφερμένος

Η desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
εγω δεν βλεπω κανεναν να κανει εποικοδομητικη αντιδραση.
αντιδρασεις με αποτελεσμα το χειροτερο, δεν θεωρουνται αντιδρασεις.
Γιατί, πότε υπήρξε αγαπητέ συντονισμένη δράση των φοιτητών για τα αληθινά προβλήματα του πανεπιστημίου; Αντιδράσαμε ως φοιτητές -όσο ήμασταν, όσοι είστε- για την ασυδοσία τους; Δεν πάω μακριά, ένα θέμα που είναι τακτοποιημένο στο εξωτερικό: πολιτική ίσων ευκαιριών! Το ζητήσαμε ποτέ; Πως επιλέγονται οι μεταπτυχιακοί; Με ποιες διαδικασίες λειτουργούν όλοι αυτοί;

Εμένα προσπάθησαν να μου καταστρέψουν την ακαδημαϊκή μου καριέρα για κάποιες λοβιτούρες που είχα καταγγείλει (λογοκλοπή), με απέρριπταν από μεταπτυχιακά, αλλά η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο. Όταν τελειώσω το διδακτορικό, και με το πολιτικό μέσον που διαθέτω, πατώντας σε αυτό τους το σύστημα, θα εκδικηθώ και μάλιστα άγρια :devil: Αυτό είναι το ελληνικό πανεπιστήμιο! Και όσοι μπορείτε, τσακίστε το!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
για μενα τ προβλημα στα αει οπως κ σε ολα τα ελληνικα αει-τει ειναι οι ιδιοι οι φοιτητες ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desperateforphd

Νεοφερμένος

Η desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
για μενα τ προβλημα στα αει οπως κ σε ολα τα ελληνικα αει-τει ειναι οι ιδιοι οι φοιτητες ..
50-50 φοιτητές καθηγητές. Οι φοιτητές χορεύουν όπως τους βαράνε το βιολί οι καθηγητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
απο τις κομματικες παραταξεις ξεκινησαν ολα..με αυτη την κινηση πηραμε τν κατω δρομο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top