Προβλήματα από την έλλειψη οργάνωσης στο διάβασμα

mixalismylife

Νεοφερμένος

Η mixalismylife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
παιδιά,δεν παει άλλο..... εχω προβλημα οργάνωσης του χρονου μου!!!!!!!!!!παντα ημουν ετσι... απ΄την 1η δημοτικου...αλλά (οχι να το παινευτω:P) επαιρνα αριστους βαθμους μεχρι την τριτη γυμνασιου.....!!!στην πρωτη ψιλοχαλασα,συνειδητοποιημενα ομως γιατι αποφασισα να μην ασχοληθω με καποια μαθηματα που δε μ ενδιαφεραν...τεσπα,το θεμα ειναι πως δε διαβαζω καθολου σωστα:worry:αν δε νιωσω την απειλη οτι στενεψαν τα περιθωρια δεν στρωνομαι...η ανησυχια μου εγκειται στ οτι φετος θα παω τριτη λυκειου και ξερω οτι χωρις προγραμμα και οργανωση δε βγαινει τιποτα...θα ηθελα ν΄ακουσω αποψεις ομοιοπαθων αλλα και οργανωμενων...!!!!......φιλια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EYA.16

Νεοφερμένος

Η EYA.16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
αν και ειμαι μικροτερη σου...πιστευω πως ειμαι σε θεση να σου δωσω καποιες συμβουλες:
1)οταν εχεις μεγαλο χρονικο περιθωριο για να διαβασεις καποιο μαθημα(μιλωντας για εξετασεις αλλα μπορεις να το χρησιμοποιεις και για μια τυπικη μερα μετα το σχολειο)γραψε σε μια σελιδα ενα προγραμμα που θεωρεις οτι ειναι καλο (και σου ταιριαζει) π.χ.: διαβασμα Φυσικης 2ωρες(με δυο 10λεπτα διαλειμματα ενδιαμεσα-οταν λεμε 10λεπτα το εννοουμε,στο λεω γιατι το εχω παθει :P )φροντισε να εναλασσονται τα μαθηματα ωστε να μη βαριεσαι π.χ. οχι 4 ωρες μαθηματικα και μετα χημεια αλλα 2ωρες το ενα δυο ωρες το αλλο ωστε να μην χανεται τ ενδιαφερον σου.
2)αφου φτιαξεις το προγραμμα,συγκεντρωσε ολα τα αντικειμενα που θα σου χρησιμευσουν στη μελετη(π.χ. χαρακες,γραμματικη,διαβητης κτλ)ωστε να μην σηκωνεσαι 40 φορες για να παρεις ποτε το ενα και ποτε το αλλο κι ετσι χανεις χρονο αλλα και βαριεσαι...
3)εχε κατα νου οτι θα εισαι πολυ καλυτερα αν εχεις βγαλει την υλη π.χ 1-2μερες νωριτερα ετσι ωστε να εχεις την ευχερεια να κανεις μια καλη επαναληψη χωρις να φοβασαι οτι δεν εχεις χρονο.
αυτα απο μενα
ελπιζω να βηθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

j0hn

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Το να κάτσεις να διαβάζεις και να μην χασομεράς απαιτεί να έχεις λίγο αυτοπειθαρχία, "να πείς όχι" στην τηλεόραση, στον υπολογιστή, στα μηνύματα που μπορεί να σου στέλνουν και να στέλνεις.
Βασικά πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι θα στρωθείς να διαβάζεις (από ό,τι βλέπω την πήρες και αυτό ισως να είναι το σημαντικότερο).
Έπειτα, επειδή δεν είναι και εύκολο από την μια στιγμή στην άλλη να χτυπάς συνεχόμενες ώρες συγκεντρωμένου διαβάσματος, θα σου πρότεινα να κλειδωνόσουν στο δωμάτιο, για πρώτη φάση, έτσι ώστε να συναντούσες ένα εμπόδιο στο δρόμο σου προς την κουζίνα, το σαλόνι κτλ κτλ :P άρα και προτού κάνεις την κίνηση να ανοίξεις την πόρτα... να το σκεφτείς. Όλο αυτό το κλείδωμα σου έχει ως στόχο να μην αποφεύγεις το διάβασμα μηχανιστικά, από συνήθεια αλλά και να ξεχάσεις τις "κακές" σου συνήθειες.
Αφού καταφέρεις να λυτρωθείς από τις "κακές" σου συνήθειες κατά τη διάρκεια του διαβάσματος, η πόρτα μπορεί μην είναι κλειδωμένη.
Και προσοχή! δεν διαβάζουμε ποτέ με ανοιχτό υπολογιστή (μπορεί να πείς να να δω κάτι μισό λεπτό και το μισό λεπτό.... να γίνει ώρα/ώρες). Αποσύνδεσε αν θέλεις και τον υπολογιστή απο τη πρίζα, εκτός από το ό,τι σε αποτρέπει αρχικά να ανοίξεις το μηχάνημα ... κάνει καλό και στο περιβάλλον !:D

Και αν γουστάρεις και μπορείς, διάβαζε με μουσική αλλά όχι στα μαθηματικά ή στην φυσική

Αυτά! ελπίζω να σε βοήθησα λίγο και πες μας τα αποτελέσματα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalismylife

Νεοφερμένος

Η mixalismylife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Το να κάτσεις να διαβάζεις και να μην χασομεράς απαιτεί να έχεις λίγο αυτοπειθαρχία, "να πείς όχι" στην τηλεόραση, στον υπολογιστή, στα μηνύματα που μπορεί να σου στέλνουν και να στέλνεις.
Βασικά πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι θα στρωθείς να διαβάζεις (από ό,τι βλέπω την πήρες και αυτό ισως να είναι το σημαντικότερο).
Έπειτα, επειδή δεν είναι και εύκολο από την μια στιγμή στην άλλη να χτυπάς συνεχόμενες ώρες συγκεντρωμένου διαβάσματος, θα σου πρότεινα να κλειδωνόσουν στο δωμάτιο, για πρώτη φάση, έτσι ώστε να συναντούσες ένα εμπόδιο στο δρόμο σου προς την κουζίνα, το σαλόνι κτλ κτλ :P άρα και προτού κάνεις την κίνηση να ανοίξεις την πόρτα... να το σκεφτείς. Όλο αυτό το κλείδωμα σου έχει ως στόχο να μην αποφεύγεις το διάβασμα μηχανιστικά, από συνήθεια αλλά και να ξεχάσεις τις "κακές" σου συνήθειες.
Αφού καταφέρεις να λυτρωθείς από τις "κακές" σου συνήθειες κατά τη διάρκεια του διαβάσματος, η πόρτα μπορεί μην είναι κλειδωμένη.
Και προσοχή! δεν διαβάζουμε ποτέ με ανοιχτό υπολογιστή (μπορεί να πείς να να δω κάτι μισό λεπτό και το μισό λεπτό.... να γίνει ώρα/ώρες). Αποσύνδεσε αν θέλεις και τον υπολογιστή απο τη πρίζα, εκτός από το ό,τι σε αποτρέπει αρχικά να ανοίξεις το μηχάνημα ... κάνει καλό και στο περιβάλλον !:D

Και αν γουστάρεις και μπορείς, διάβαζε με μουσική αλλά όχι στα μαθηματικά ή στην φυσική

Αυτά! ελπίζω να σε βοήθησα λίγο και πες μας τα αποτελέσματα !
μαθηματικα?????απαπα!!ειμαι παιδι της θεωρητικης!!!:Dτεσπα!!πολυ χρησιμες οι συμβουλες και πρακτικες θα ελεγα!!!!θα τις εφαρμοσω στν Αντιγονη !!!!!:book:και θα σας πω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Σου γράφω κάποιες συμβουλές που προσωπικά με έχουν βοηθήσει πολύ και από άποψη οργάνωσης αλλά και συγκέντρωσης στο διάβασμα.
1) Η πρώτη βασική αρχή που τηρώ είναι πως για κάθε μία ώρα διάβασμα κάνω 5 λεπτά διάλειμμα. Τα συχνά διαλείμματα βοηθούν στη χαλάρωση του μυαλού και έτσι μπορείς να διαβάσεις πιο πολύ και πιο ποιοτικά.

2) Αν απέναντι από το γραφείο σου υπάρχει τοίχος, κόλλησε μία κόλλα χαρτί που να γράφει τον σημαντικότερό σου στόχο. Εγώ για παράδειγμα έχω γράψει με μεγάλα γράμματα, θέλω να περάσω στο Οικονομικό Μακεδονίας! Έτσι κάθε φορά που θέλω να χαζέψω κοιτάω τον στόχο μου και συνεχίζω με καλή διάθεση!! :D

3) Όταν διαμορφώνεις το πρόγραμμά σου να φροντίζεις να είναι ρεαλιστικό. Ξέρεις τις ικανότητές σου, πόσο μπορείς να αντέξεις. Οπότε μην παραφορτώνεσαι γιατί και άσκοπο είναι και θα αγχωθείς!

4) Διάβαζε όποτε σου το επιτάσσει το βιολογικό σου ρολόι. Εγώ επειδή έχω μικρά αδέρφια και κάνουν συχνά φασαρία το μεσημέρι με αποτέλεσμα να μην μπορώ να διαβάσω κάνω το πρόγραμμά μου έτσι ώστε να κοιμηθώ πολύ νωρίς και να σηκωθώ τα ξημερώματα για να διαβάσω με την ησυχία μου!
Αν δεν μπορείς να σηκωθείς το άγριο χάραμα, και έχεις πρόβλημα με τον θόρυβο, οι ωτοασπίδες είναι ένας πολύτιμος σύμμαχος!!!;)

5) ΠΑΝΤΑ επιλέγω να ανοίξω το παράθυρο στην ανάκληση και να κλείσω την πόρτα του δωματίου. Έτσι, ο αέρας ανανεώνεται συνεχώς, πράγμα που είναι εξαιρετικά σημαντικό λόγω οξυγόνου και δεν δημιουργείται ρεύμα(αφού η πόρτα είναι κλειστή!)

6) Όταν διαβάζεις το τσάι είναι προτιμότερο έναντι του καφέ γιατί ο δεύτερος έχει περισσότερη ποσότητα καφεϊνης και επηρεάζονται τα νεύρα!

7) ΝΕΡΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΝΕΡΟ. Είναι πολύ πολύ σημαντικό!

Όταν έχεις δυσκολία στο να συγκεντρωθείς, θα ήταν χρήσιμο ο χώρος γύρω σου να είναι απολύτως σημαζεμένος και πάνω στο γραφείο να μην έχεις πράγματα που ενδέχεται να σου αποσπάσουν την προσοχή με οποιοδήποτε τρόπο. Το κινητό είναι στο αθόρυβο, χωρίς δόνηση:P

Οι παράγοντες που παίζουν ρόλο στο σωστό διάβασμα δεν έχουν να κάνουν σχέση μόνο με την μεθοδολογία που ακολουθείς, αλλά πόσο μάλιστα με τους εξωτερικούς παράγοντες! Ελπίζω να σε βοήθησα!!
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinaaa14

Νεοφερμένος

Η katerinaaa14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά, έχω και εγώ πρόβλημα στο να οργανώσω το διαβασμά μου. Και σκεπτόμενη το ''βουνό'' που ακολουθεί την επόμενη χρονιά, τρομάζω και αγχώνομαι. Ποτέ δεν ήμουν οργανωτική, αλλά τώρα πρέπει οπωσδήποτε να γίνω προκειμένου να περάσω στη σχολή που θέλω. Help!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mixalismylife

Νεοφερμένος

Η mixalismylife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
παρολο που νιωθω εντος μου την αναγκη να σε δουλεψω που τωρα θα πας τριτη ενω εγω μολις τελειωσα(καφρος:D) θα κρατηθω και θα προσπαθησω να σε βοηθησω. ..:Pκατ αρχας πες μου διαβαζεις αστατα ή γενικα δεν ανοιγεις βιβλιο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinaaa14

Νεοφερμένος

Η katerinaaa14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ΤΥΧΕΡΕ!!!Να σου πω την αλήθεια αν και άστατα,διαβάζω.Το πρόβλημα που έχω είναι στο να πω ότι θα μοιράσω το διάβασμα.Είμαι της τελευταίας στιγμής..Μπορεί να έχω 15 μέρες ελεύθερες και να έχω πολύ διάβασμα και να το αφήσω τελικά όλο για την τελευταία μέρα..Και αυτό μέχρι στιγμής έχει δείξει πολύ λάθος από μέρους μου γιατί ούτε αποδίδω όσο θέλω και μπορώ και κουράζομαι περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalismylife

Νεοφερμένος

Η mixalismylife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
συγγνωμη αγαπητη μου φιλη που δε σου ειχα απαντησει αλλα εχω κι εγω τα ντερτια μου...λοιπον ακου ειμαι της αποψης οτι οτιδηποτε χαλαει την ποιοτητα της ζωης μας πρεπει να το αλλαζουμε για να ειμαστε ευτυχισμενοι και ψυχικα ισορροπημενοι..αυτο να το εχεις παντα στο μυαλο σου!!οσον αφορα στο θεμα του διαβασματος θα ακολουθησεις το ιδιο σκεπτικο που σου προανεφερα!!στην αρχη θα ειναι λιγο δυσκολο οπως οταν καποιος ναρκωμανης δεν μπορει να παρει τη δοση του(καλα ,ισως να υπερβαλω λιγο αλλα πιστεψε με υπαρχουν αρκετες αναλογιες ,για σενα το ναρκωτικο που πρεπει να αποφυγεις ειναι η αναβλητικοτητα η οποια οπως καταλαβαινω σου εχει δυσκολεψει αρκετα τη ζωη)καποια πρακτικα πραγματακια ειναι να μην εχεις διπλα σου οσο διαβαζεις κινητα,mp3,η/υ κλπ..αν διαβαζεις απο νωρις θα ευχαριστιεσαι το διαβασμα σου,θα αποδιδεις τελεια,δε θα νοιωθεις τυψεις (που ειμαι σιγουρη οτι ειχες),θα ευχαριστιεσαι τα παντα,θα γραφεις τελεια στα διαγωνισματα και εν τελει θα ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ!!!χρυσος κανονας:μην ακους τις μαλ..... που λενε για τις πανελληνιες οτι πρεπει να ξενυχτας και να πινεις τον καφε σαν νερο..ρυθμισε το προγραμμα σου μονο με βαση τις δικες σου δυνατοτητες!!κανε ο,τι χρειαζεται και σε βοηθα !!ακομα και υπερβολες αλλα μονο αν εισαι συνειδητοποιημενη και ειναι δικη σου αποφαση!!να εχεις φιλους ,να μιλατε,να τρως και μη σε νοιαζει για τα κιλα και τα σπυρακια θα εξαφανιστουν ολα,να εχεις δυναμη και να σκεπτεσαι θετικα !ειναι το κλειδι!!να μη σε ενδιαφερει για τους αλλους (τι θα πουν οι γονεις οι καθηγητες)εισαι εσυ κι ο εαυτος σου...τα κανεις ολα για σενα!!κι αν τυχει να εισαι down καμια μερα μην καταπονεις τον εαυτο σου..ηρεμησε ..σταματα να διαβαζεις σαν την τρελλη και μετα συνεχιζεις...!ενας gay χρονος ειναι...θα περασει..!!καλη επιτυχια κουκλιτσα μου και χαλλλαραα!!!(α!τον ενα μηνα του καλοκαιριου που δε θα εχεις φροντιστηριο μη διαβασεις ειναι ασκοπο το εχω τσεκαρει)φιλιααα πολλααα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Λοιπόν δεν είμαι και το πιο οργανωτικό άτομο αλλά κάποια tips ίσως σε βοηθήσουν να γίνεις περισσότερο οργανωτικός.Πρέπει να σημειώσω ότι πριν 1 χρόνο και κάτι δεν ήξερα καν τι σημαίνει η λέξη "οργάνωση" (τραγική) :P
Αρχικά πάντα μα πάντα πριν ξεκινήσω να διαβάζω έχω κόλλες Α4 και κάνω ένα σχεδιάγραμμα για το πόσες ώρες θα διαβάσω,ποια θα είναι τα διαλείμματά μου,ποια μαθήματα θα διαβάσω κλπ.Το κολλάω αυτό το χαρτί στον πίνακα ανακοινώσεων που έχω στον τοίχο μου και ξεκινάω.Επίσης στον πίνακα έχω κολλημένα κίτρινα χαρτάκια <ΕΦΑΡΜΟΣΕ> <ΕΦΑΡΜΟΣΕ> <ΕΦΑΡΜΟΣΕ> (όχι δεν είμαι τρελή:whistle:).Κάθε φορά που πάω να βγω εκτός προγράμματος κάθομαι κλείνω τα μάτια μου για 5 λεπτά σκέφτομαι τι χάνω και για πιο λόγο το χάνω και έτσι καταλήγω να συνεχίσω το διάβασμα!Στην αρχή για να βάλω πρόγραμμα δυσκολεύτηκα αρκετά μιας και είχα "εθισμό" με το facebook και γενικότερα με τον υπολογιστή,έτσι τα κατάργησα!Δεν ήταν καθόλου μα καθόλου εύκολο όμως έγινε.Γενικά συμβουλή μου για την αρχή βγάλε από την καθημερινότητά του κάθε τι που μπορεί να σε βγάλει εκτός προγράμματος είτε αυτό λέγεται τηλεόραση,είτε υπολογιστής,είτε ατελείωτες βόλτες.Για αρχή πάντα....Και μετά θα δεις πόσο όμορφα θα αισθάνεσαι όταν μπορείς να ανταπεξέρχεσαι σε αυτά που εσύ θέτεις ως στόχους.!Μπορεί σε κάποια σημεία να είμαι ολίγον τι τραγική αλλά....κάθε αρχή και δύσκολη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elisaaavetV

Νεοφερμένος

Η elisaaavetV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!!Είμαι νέο μέλος και βρίσκω το site πραγματικά πολύ ενδιαφέρον! Είμαι μαθήτρια Β' Λυκείου!Έχω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω από το Γυμνάσιο..Αν και πάντα ήμουν πολύ καλή μαθήτρια έχω πρόβλημα στο πως να οργανώνω τον χρόνο μου..Έχω συνηθίσει στο να διαβάζω το βραδυ!Απλά τότε βρίσκω ησυχία και αφομοιώνω τα πάντα καλύτερα! Όσες φορες και να έχω "προσπτηισει" να το αλλάξω αυτό δηλαδή να "προσπαθήσω" να τελειώσω τα μαθήματα από νωρίς ..δεν μπορώ να συγκεντρωθώ! Το μεσονύκτιο διάβασμα όμως έχει επιπτώσεις στην καθημερινότητα μου γιατί την ημερα στον σχολειό νιώθω αρκετά κουρασμένη και το μεσημέρι χρειάζομαι "τουλαχτιον" 2 ώρες ύπνου! Αν και μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα στην επίδοση μου ξέρω πως αν συνεχίσω έτσι και του χρόνου δεν θα τα καταφέρω... θέλω να με βοηθήσετε προτείνοντας μου τρόπους ώστε να αλλάξω σταδιακά αυτή τη συνήθεια και να μάθω να λειτουργώ σε ένα πρόγραμμα πιο λογικό για μαθήτρια :) Ευχαριστώ εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
1) καλος ηρθες στο τρελοκομειο :look:

2) προφανως περα απο το μεταμεσονυχτιο διαβασμα ψαχνεις και φορουμ :look:

3) κοιτα αυτο που κανεις εσυ θελει μια σταδιακη (οπως ειπες αλλαγη). δοκιμασε να κανεις μικρα μικρα κομματια μεσα στην μερα και σιγα σιγα αυξανε το αυτο. δεν ειναι δυσκολο :)

4) ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ :wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elisaaavetV

Νεοφερμένος

Η elisaaavetV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
1) καλος ηρθες στο τρελοκομειο :look:

2) προφανως περα απο το μεταμεσονυχτιο διαβασμα ψαχνεις και φορουμ :look:

3) κοιτα αυτο που κανεις εσυ θελει μια σταδιακη (οπως ειπες αλλαγη). δοκιμασε να κανεις μικρα μικρα κομματια μεσα στην μερα και σιγα σιγα αυξανε το αυτο. δεν ειναι δυσκολο :)

4) ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ :wall:
Εντάξει ;) τώρα είμαι με ίωση και δεν θα πάω σχολείο αύριο..αλλίώς δεν θα ήμουν τέτοια ώρα στον υπολογιστή!Απλά το έχω προσπαθήσει πολλές φορές και δεν μπορώ να προσαρμοστώ σε άλλο πρόγραμμα..είμαι τουλάχιστον αισιόδοξη πως του μέχρι του χρόμου θα το έχς ηδη καταφερει..:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
1) περαστικα :)

2) ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα κανεις δεν ειπε οτι ειναι ευκολο! keep trying
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vasool

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
εχω το ιδιο προβλημα. μεχρι την Γ γυμνασιου ημουν αριστη! Στην Α λυκειου φαινοταν που τα πηγαινα καλα και που οχι, συνεπως και οι βαθμοι ηταν πολυ πεσμενοι σε συγκριση με του γυμνασιου. Μεχρι τον δεκεμβρη δεν ειχα καθολου χρονο και λογω των φροντιστηριων αλλα και των αγγλικων που εδινα (proficiency). Αφου εδωσα πηρα μια ανασα και αφου ειδα οτι πλεον θα ειχα περισσοτερο ελευθερο χρονο, χαλαρωσα. και απο τη στιγμη που γυρισαμε στο σχολειο απο τις διακοπες των Χριστουγεννων δεν μπορω να μαζεψω το μυαλο μου! δεν ξερω γιατι, αλλα δεν μπορω να βαλω την σκεψη μου σε μια σειρα. Δεν ειναι οτι δεν διαβαζω, απλα απο τη στιγμη που θυμομουν απο την παραδοση και με μια μονο αναγνωση ημουν καλυμενη, τωρα μπορει να διαβαζω για ωρες και στο τελος να μου μενουν πολυ λιγα :/ δεν ξερω τι να κανω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimaraz97

Νεοφερμένος

Ο Jimaraz97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γεια σας παιδια..
Ειμαι πρωτη λυκειου,κκαλος μαθητης του 19. Φετος ομως καταλαβα οτι ενω ειμαι καλος στα μαθηματα πρεπει να αλλαξω διοτι εχω το κακο ΝΑ ΜΗ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΓΙΑ ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ λογω βαρεμαρας,
και αυτο θα μου κοστισει τα επομενα χρονια...

Μπορειτε να μου πειτε πως να το αντιμετοπισω?? γιατι ειναι βασικο προβλημα

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Επισήμανση: Τα μηνύματα 16 - 18 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Γεια σας παιδια..
Ειμαι πρωτη λυκειου,κκαλος μαθητης του 19. Φετος ομως καταλαβα οτι ενω ειμαι καλος στα μαθηματα πρεπει να αλλαξω διοτι εχω το κακο ΝΑ ΜΗ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΓΙΑ ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ λογω βαρεμαρας,
και αυτο θα μου κοστισει τα επομενα χρονια...

Μπορειτε να μου πειτε πως να το αντιμετοπισω?? γιατι ειναι βασικο προβλημα

Ευχαριστω εκ των προτερων.
Δεν είναι βασικό πρόβλημα. :)
Κκαι εγώ και πολλοί γνωστοί μου θέλαμε να αλλάζουμε συχνά μάθημα γιατί βαριόμασταν όλη τη χρονια. Εγώ μάλιστα άλλαζα και δωμάτια μέσα στο σπίτι. :P Επίσης, δεν είναι μόνο το ''βαριέμαι''. Αν λύνεις ασκήσεις μαθηματικών ξέρω γω για 4-5 ώρες μετά καίγεται το μυαλό και δεν μπορείς να αποδώσεις, το ίδιο ισχύει αν μαθαίνεις απ' έξω κάτι. Οι μονες περιπτώσεις που (αναγκαστικα) θα διαβάζεις πολλές ώρες συνεχόμενα το ίδιο μάθημα θα είναι για να προετοιμαστείς για κάποιο διαγώνισμα ή την περίοδο των πανελληνίων. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Γεια σας παιδια..
Ειμαι πρωτη λυκειου,κκαλος μαθητης του 19. Φετος ομως καταλαβα οτι ενω ειμαι καλος στα μαθηματα πρεπει να αλλαξω διοτι εχω το κακο ΝΑ ΜΗ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΓΙΑ ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ λογω βαρεμαρας,
και αυτο θα μου κοστισει τα επομενα χρονια...

Μπορειτε να μου πειτε πως να το αντιμετοπισω?? γιατι ειναι βασικο προβλημα

Ευχαριστω εκ των προτερων.
ποιος σου ειπε οτι αυτο ειναι προβλημα και μαλιστα βασικο και θα σου κοστισει κιολας για τα επομενα χρονια;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top