Πρακτική άσκηση: η γνώμη σας κι οι εμπειρίες σας

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κάποια στιγμή έρχεται η ώρα που πολλοί φοιτητές στο τελευταίο τους έτος (ή και σε προγενέστερα) έρχεται η ώρα να κάνουν πρακτική άσκηση, που συνήθως έχει σχέση με το αντικείμενο σπουδών τους, είτε γιατί είναι υποχρεωμένοι λόγω της σχολής τους, είτε από δική τους επιλογή.


Ας συζητήσουμε σχετικά με αυτό: τι εμπειρίες είχατε πάνε σε πρακτική άσκηση, όσοι κάνατε; Ήταν δική σας επιλογή; Αν ήταν στο πρόγραμμα της σχολής σας σας φάνηκε αγγαρεία ή μια ευκαιρία να μάθετε καινούρια πράγματα;


Επίσης, ποια η γνώμη σας για την αναγκαιότητά της; Οι σχολές οφείλουν να βάζουν πρακτική άσκηση στο πρόγραμμά τους για να καταπιάνονται οι φοιτητές με πράγματα του ενδιαφέροντός τους ή (όπως υποστηρίζει η άλλη πλευρά) είναι ανεπίτρεπτο να υποχρεώνουν τους φοιτητές να δουλεύουν για 700 ευρώ το μήνα; (τυχαίο το ποσό)
Όσοι θεωρείτε αναγκαία την πρακτική άσκηση, πιστεύετε ότι τα πανεπιστήμια πρέπει να έχουν διασυνδέσεις με εταιρίες για τη διευκόλυνση των φοιτητών ή "έξω οι εταιρίες από τα πανεπιστήμια" και κάθε φοιτητής να ψάχνει από μόνος του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είναι ΠΟΛΥ χρήσιμη εμπειρία, θα την έκανα σα φοιτήτρια έως και δωρεάν, αν ήταν λίγες ώρες μες στο εξάμηνο, ή ένας πχ μήνας. Οκ, θα προτιμούσα να πληρωθώ, αλλά τελικά μετράει πολύ στο βιογραφικό...

Αν ξεκινούσα πρακτική για έξι μήνες πριν πιάσω κανονική δουλειά, ως πτυχιούχος δηλαδή, ίσως δεχόμουν να μην πληρώνομαι, αλλά θα εξασφάλιζα πολύ καλή συστατική.
Αν διαρκούσε παραπάνω, όπως και ήταν σε μένα, θα ήταν καλό να πληρώνομαι λίγο...

Κάντε το!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Η πρακτική άσκηση είναι πολύ σημαντική, καθώς αποτελεί ένα προθάλαμο για την αγορά εργασίας. Εάν πληρώνεται κι όλας ακόμα καλύτερα. Μην ξεχνάτε ότι σε ορίσμενα πανεπιστήμια στο εξωτερικού είναι υποχρεωτική και μάλιστα άνευ πληρωμής. Το μεγάλο θετικό είναι ότι κανείς βλέπει στην πράξη κάποια πράγματα και ποετοιμάζεται γι' αυτά έχοντας ακόμα πολύ φρέσκιες θεωρητικές γνώσεις που έχει αποκτήσει στη σχολή. Θεωρώ ότι πρέπει όλοι να κάνουν κάτι τέτοιο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είμαι υπέρ, αλλά όχι να είναι υποχρεωτική. Διότι ο φοιτητής μπορεί να έχει ήδη κάποια δουλειά (σχετική με τις σπουδές του) ή ακόμα και να είναι αυτοαπασχολούμενος. Οπότε θα ήταν άσκοπος φόρτος σε αυτές τις περιπτώσεις. Ωστόσο είναι πολύ χρήσιμη για την πλειοψηφία που δεν εμπίπτει σε αυτές τις περιπτώσεις, άρα θα έπρεπε να υπάρχει σαν option.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antemian

Νεοφερμένος

Η antemian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κρύα Βρύση (Πέλλας). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καταρχήν είμαι καινούργια στην παρέα σας, τυχαία σας βρήκα κ μου αρέσει πολύ το site!!! Σχετικά με το θέμα τώρα, έχω να πω ότι είμαι υπέρ κ εγώ. Θα κάνω την πρακτική μου τώρα τον Απρίλιο. Πιστεύω ότι είναι καλύτερο να έχεις μια μικρή εμπειρία πριν βγεις στην αγορά εργασίας κ πέσεις στα βαθιά...είναι καλό επίσης ότι μπαίνει κ στο βιαγραφικό. Από την άλλη το αρνητικό είναι ότι οι εργοδότες δεν πληρώνουν, αν και είναι υποχρεωμένοι. Πληρωνόμαστε μόνο από τον ΟΑΕΔ και αυτά που μας δίνει το ΟΑΕΔ είναι γύρω στα 200 ευρώ. Εκμετάλλευση δηλαδή. Πολλά παιδιά που ξέρω αναγκάζονται να κάνουν πρακτική κάπου που θα πληρώθουν κ ας είναι άσχετο με αυτό που σπούδασαν, μόνο κ μόνο επειδή θα πέρνουν τουλάχιστον το βασικό μισθό. Νομίζω ότι όλα τα πράγματα έχουν θετική κ αρνητική πλευρά...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
κάπου που θα πληρώθουν κ ας είναι άσχετο με αυτό που σπούδασαν
Με δεδομένο αυτό, παίδες, πώς θα κρίνατε το ενδεχόμενο συνεργασίας των δημοσίων ιδρυμάτων με κάποιες επιχειρήσεις για προώθηση των φοιτητών σε πρακτική άσκηση του αντικειμένου τους; :hmm:




(εδώ ξεσκονίζω μία μεγάλη ιστορία τώρα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antemian

Νεοφερμένος

Η antemian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κρύα Βρύση (Πέλλας). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Με δεδομένο αυτό, παίδες, πώς θα κρίνατε το ενδεχόμενο συνεργασίας των δημοσίων ιδρυμάτων με κάποιες επιχειρήσεις για προώθηση των φοιτητών σε πρακτική άσκηση του αντικειμένου τους; :hmm:

Συμφωνώ και δεν συμφωνώ. Συμφωνώ στην συνεργασία αυτών των 2 από την άποψη κ της πρακτικής αλλά και ότι θα πέσουν λεφτά στα διάφορα ιδρύματα (το ΤΕΙ το δικό μου κάνει οικονομία και το χειμώνα ξεπαγιάζουμε από το κρύο αφού δεν ανοίγουν τα καλοριφέρ, άσε που παραπάνω από τις μισές αίθουσες δεν έχουν θέρμανση) αλλά από την άλλη αν χρηματοδοτήσουν τα διάφορα ιδρύματα οι ιδιώτες νομίζω ότι κατά κάποιο τρόπο θα κάνουν "κουμάντο" αυτοί... δεν ξέρω αν θα είναι για καλό ή όχι. Ας το δοκιμάσουν μπορεί να πετύχει, σε σχέση με την κατάσταση που είναι τώρα τα ΤΕΙ (για τα ΑΕΙ δεν μπορώ να φέρω γνώμη). Μπορεί και να είμαι λάθος όμως....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Συμφωνώ και δεν συμφωνώ. Συμφωνώ στην συνεργασία αυτών των 2 από την άποψη κ της πρακτικής αλλά και ότι θα πέσουν λεφτά στα διάφορα ιδρύματα (το ΤΕΙ το δικό μου κάνει οικονομία και το χειμώνα ξεπαγιάζουμε από το κρύο αφού δεν ανοίγουν τα καλοριφέρ, άσε που παραπάνω από τις μισές αίθουσες δεν έχουν θέρμανση) αλλά από την άλλη αν χρηματοδοτήσουν τα διάφορα ιδρύματα οι ιδιώτες νομίζω ότι κατά κάποιο τρόπο θα κάνουν "κουμάντο" αυτοί... δεν ξέρω αν θα είναι για καλό ή όχι. Ας το δοκιμάσουν μπορεί να πετύχει, σε σχέση με την κατάσταση που είναι τώρα τα ΤΕΙ (για τα ΑΕΙ δεν μπορώ να φέρω γνώμη). Μπορεί και να είμαι λάθος όμως....:hmm:

να προσυπογράψω το ποστ της antemian λέγοντας ότι κάνοντας replace το ΤΕΙ με το ΑΕΙ περιγράφει την κατάσταση πολύ καλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Είμαι υπέρ της πρακτικής, δηλαδή με τα 1000. Μόλις τελείωσα την σχολή ξεκίνησα πρακτική σε 1 κέντρο ειδικής αγωγής αμισθί και ήταν πολύ καλά. Ήμουν άπειρη (είχα εμπειρία μόνο με ιδιαίτερα και μόνο στην αυτιστική διαταραχή) και εκεί είδα πολλά περιστατικά και πολλές διαταραχές (ειδική παιδαγωγός γαρ). Επίσης, ήταν σημαντικό ότι είδα την δουλειά κι άλλων ειδικοτήτων, λογοθεραπείας κι εργοθεραπείας συγκεκριμένα και έμαθα πολλά πράγματα. Στην συνέχεια με προσέλαβαν!:P

Συμφωνώ με Michelle στο να είναι επιλογής η πρακτική. Και για τον λόγο που ανέφερε, δηλαδή εργαζόμενοι φοιτητές και για να ξεχωρίζουν αυτοί που πραγματικά έχουν ενδιαφέρον για το εκάστοτε αντικείμενο.

Με δεδομένο αυτό, παίδες, πώς θα κρίνατε το ενδεχόμενο συνεργασίας των δημοσίων ιδρυμάτων με κάποιες επιχειρήσεις για προώθηση των φοιτητών σε πρακτική άσκηση του αντικειμένου τους; :hmm:

Μα αυτό γίνεται ούτως ή άλλως.:P Στην προηγούμενη δουλειά πήγαιναν φοιτητές για πρακτική και πολλά παιδιά από ΤΕΙ ξέρω ότι έκαναν πρακτική σε εταιρείες σαν απαιτούμενη για το πτυχίο, και δεν τις έβρισκαν αυτοί, τους στέλναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Τι πρακτική και μπούρδες.....Στην Ελλάδα κορόιδα ψάχνουν να κάνουν δουλειές που βαριούνται οι μόνιμοι υπάλληλοι της εκάστοτε επιχείρησης,ιδρύματος κτλ.Η γνώμη μου είναι αν δεν έχετε χρόνο για χάσιμο μείνετε μακριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τι πρακτική και μπούρδες.....Στην Ελλάδα κορόιδα ψάχνουν να κάνουν δουλειές που βαριούνται οι μόνιμοι υπάλληλοι της εκάστοτε επιχείρησης,ιδρύματος κτλ.Η γνώμη μου είναι αν δεν έχετε χρόνο για χάσιμο μείνετε μακριά.



Eλα μωρε μην είσαι απόλυτος... Βγάζεις λεφτά.
Εγώ πχ έβγαλα καθαρά 100 χιλιάρικα (λολ... δραχμές, αρχαία ιστορία)
για μια μελέτη
που
...έδωσα να την κάνει μια φίλη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Τι πρακτική και μπούρδες.....Στην Ελλάδα κορόιδα ψάχνουν να κάνουν δουλειές που βαριούνται οι μόνιμοι υπάλληλοι της εκάστοτε επιχείρησης,ιδρύματος κτλ.Η γνώμη μου είναι αν δεν έχετε χρόνο για χάσιμο μείνετε μακριά.

Δυστηχως στα Τει η πρακτικη ειναι αναποφευκτη.Εχω απογοητευτει πληρως απο οσα εχω ακουσει και οσα παιδια εχω ρωτησει κανενα δεν ειναι ικανοποιημενο.Αυτο που λεγεται οτι βγαζουν φωτοτυπιες και τους στελνουν να περνουν καφεδες για τους διευθυντες ισχυει 100%.Χανεις 6 μηνες απο τη ζωη σου για να μη μαθαινεις ΤΙΠΟΤΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Χανεις 6 μηνες απο τη ζωη σου για να μη μαθαινεις ΤΙΠΟΤΑ.



...όχι δα. αντιθέτως μαθαίνεις αυτά που δεν στα λέει κανείς στην σχολή


1) Οι κοπέλες και επτά πτυχία να χουν, θα φτιάχνουν καφέδες

2) οι πάσης φύσεως μανατζερζ, είναι πιο άσχετοι και από αυτόν που αλλάζει το νερό

3) χωρίς κρατική επιδότηση, η επιχείρηση θα κλείσει


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ILHM

Νεοφερμένος

Η ILHM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γεια σας,σπουδάζω σε αει και θελω να κανω πρακτική ασκηση,κάπου διάβασα στο ίντερνετ οτι εφόσον στην πρακτική που θα κάνεις δεν έχεις πληρωθεί και δεν σου δώσει λεφτά το ΕΣΠΑ ,μπορείς να κάνεις και δεύτερη φορά κάπου αλλού. Γνωρίζετε κατά πόσο ισχύει αυτό?Δεν θελω να ρωτήσω τον υπεύθυνο καθηγητή πρακτικής άσκησης διότι θα πει οτι δεν επιτρέπεται δια ροπαλων για να μπουν περισσότεροι φοιτητές.τεσπα.

Επίσης θελω να ρωτήσω το εξής:όταν πας στο γραφείο πρακτικής ειναι βέβαιο οτι θα σε πάρουν για πρακτική εφόσον έχεις τα προσόντα που λέει η ανακοίνωση (λένε οτι παίρνουν με προτεραιότητα τους καλύτερους,αν ειμαι στους καλύτερους θα με πάρουν σίγουρα σε πρακτική?)Γίνεται παράλληλα να κανω αιτήσεις alone σε θέσεις που με ενδιαφέρουν στο ίντερνετ?
Αυτα,ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Αν δεν μπορείτε να βρείτε πρακτική άσκηση της προκοπής ή ότι εταιρεία βρείτε σας αμείβει με φιστίκια αντί για €,κάντε αιτήσεις για πρακτική στο εξωτερικό!
Πραγματικά δε μπορώ να ακούω κλαψουρίσματα για τους καφέδες και τις φωτοτυπίες...όταν πάτε για πρακτική σε γραφεία καθηγητών σας για να σας περάσουν το μάθημα ή σε γραφειάκια που ασχολούνται με απλές διεκπεραιώσεις τι ακριβώς περιμένετε να μάθετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Εγώ πάντως που κάνω πρακτική από το δεύτερο έτος το θεωρώ ίσως και το καλύτερο στοιχείο της σχολής μου.
Καταρχάς αρχίζεις να μπαίνεις στο κλίμα, ασχολείσαι με αυτό που θεωρητικά επέλεξες και δεδομένου ότι σπουδάζω προσχολική αγωγή, βρίσκεσαι σε ένα υπέροχο περιβάλλον. Βασικά είναι απαραίτητη. Αν δεν μεσολαβούσε η πρακτική και βρίσκαμε κατευθείαν δουλειά (λέμε τώρα ) δεν θα ξέραμε που παν τα τέσσερα.

Είναι βέβαια και ανάλογα τη σχολή. Σε διαφορετικό βαθμό χρειάζεται σε νηπιαγωγούς, γιατρούς κτλ και σε διαφορετικό σε επαγγέλματα όπως οικονομικά. Γι'αυτό και ξεκινάμε από πολύ νωρίς.

Όσο για την πρακτική στο εξωτερικό το έχω ακούσει και είναι πολύ ενδιαφέρον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Αν έχεις κάνει πρακτική μέσω εσπα μπορείς να ξανακάνεις;Ξέρει κανείς άν υπάρχουν ανεξάρτητοι φορείς για να κάνεις πρακτική σε μουσείο η βιβλιοθήκη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Αυτό το θέμα γιατί έχει πιάσει αράχνες; :P

Kirdou δεν είμαι 100% σίγουρη αλλά νομίζω πως πρακτική άσκηση επί πληρωμή (που κι αυτό δεν είναι απαραίτητο, εξαρτάται από το εκάστοτε τμήμα) μόνο μέσω ΕΣΠΑ μπορείς να κάνεις. Αν θες να δουλέψεις σε βιβλιοθήκη ή μουσείο για την εμπειρία δυστυχώς μόνο εθελοντικά μπορείς. Γενικά ζητάνε βιβλιοθηκονόμους απ'όσο γνωρίζω (άρα χρειάζονται γνώσεις καταλογογράφησης) ή γενικότερα άτομα που γνωρίζουν από τέχνη (ιστορικούς της τέχνης, φωτογράφους, μουσειολόγους).

Στο τμήμα μου η πρακτική είναι προαιρετική, αλλά προσωπικά θα κάνω γιατί νομίζω πως θα είναι χρήσιμη εμπειρία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδια. Λοιπόν μπαίνω στο 3ο ετος φετος και σκέπτομαι το καλοκαίρι εαν μπορώ να κανω αιτηση για πρακτικη ασκηση θα με ενδιεφερε κυριως για τραπεζα όμως δεν ξερω τι χρειαζεται διαβασα τα βασικα που λενε αλλα δεν ξερω ουτε χρονικο διαστημα δηλαδη ποσο θα ειναι η πρακτικη 3 μηνες?? Εαν πληρωνεσαι.. ποσο καιρο πριν πρεπει να κανεις αιτηση.. εαν θα σου βρει το πανεπιστημιο κάποιες θεσεις ή πρεπει να ψαξω εγω και πως?? Θα παω σε κοντινη τραπεζα και θα ρωτησω εαν θελουν φοιτητες για πρακτικη κυριως καλοκαιρι??
Εαν γνωριζει κανεις παρακαλω ας απαντησει γιατι δεν γνωριζω τιποτα για αυτο το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Eδώ υπάρχει καθεστώς παρατεταμένης διαθεσιμότητας στις Ελληνικές τράπεζες με αβέβαιο μέλλον :P Μα καλά που ζείς ρε Άγγελε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top