Πρέπει οι μαθητές να μπορούν να αξιολογούν τους καθηγητές τους;

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
ναι εγω θεωρω πως πρεπει να αξιολογουνται απο τους μαθητες οι καθηγητες.εξαλλου κ οι καθηγητες ανθρωποι ειναι,δεν ειναι θεοι κ ουτε τα εχουν ολα τελεια..δεν ειναι και λιγοι οι καθηγητες που αδιαφορουν για το μαθημα που οι ιδιοι κανουν..ισως δεν ειναι και οι ιδιοι τοσο μορφωμενοι αν και ο τιτλος τους,τους το επιβαλλει ωστε να διαφωτιζουν και να καθοδηγουν τα παιδια για περαιτερω αναγνωση.επομενως η αποψη μου ειναι πως πρεπει να εφαρμοστει ενα συστημα αξιολογησης καθηγητων ωστα να αποφευγονται "αχρηστοι" καθηγητες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina98

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 175 μηνύματα.
H άποψή μου είναι ότι βεβαίως πρέπει να γίνεται αξιολόγηση των καθηγητών από τους μαθητές, έτσι ώστε να μπορούν οι καθηγητές να βελτιώνονται και να γίνονται καλύτεροι, έτσι ώστε να προσφέρουν μόρφωση με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
Κατά την γνώμη μου, η ιστοσελίδα www.rateyourteacher.gr είναι μια πραγματικά ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα. Οι μαθητές μπορούν να βαθμολογούν τους καθηγητές τους, με βάση τη μεταδοτικότητα, την κατάρτιση, το ενδιαφέρον, το αν είναι ευχάριστοι και ένα γενικό χαρακτηρισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Κι εγω αυτό πιστεύω.. Πάντως οι καθηγητές με τους οποίους έκανα μάθημα φέτος, οχι του σχολείου, όταν βγήκαμε -μιας και τώρα έχουν τελειώσει οι εξετάσεις- μου ζήτησαν να τους πω αν θεωρώ πως έπρεπε κάτι να γίνει διαφορετικά κ.α. Το βρήκα πολύ σωστό και εγω με την σειρά μου τους είπα κάποιες λεπτομέρειες που εγώ θα ήθελα λίγο διαφορετικά..Μια αξιολόγηση απο έναν μαθητή μπορεί να βελτιώσει και τον καθηγητή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μου έρχονται στο μυαλό μερικοί καθηγητές -της κακιάς ώρας- που θα πρέπει να απολυθούν. Αν υπήρχε αξιολόγηση ίσως έκαναν το κόπο να ασκήσουν την δουλειά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Η αξιολόγηση είναι επιβεβλημένη. Οι συνθήκες κάτω από τις οποίες μπορεί αυτή να διεξαχθεί χρήζουν συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Η αξιολόγηση είναι επιβεβλημένη. Οι συνθήκες κάτω από τις οποίες μπορεί αυτή να διεξαχθεί χρήζουν συζήτησης.

Ακριβώς!!! Η αξιολόγηση ει ναι απαραίτητη αλλά δεν ξέρω πόσο αντικειμενικά μπορεί να διεξαχθεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Έχω πέσει σε περίπτωση δασκάλου σε δημοτικό που έβρισε μια μαθήτρια μέσα στα μούτρα της. Ήμουν δίπλα όταν της έλεγε πως είναι "ένα μηδενικό", και δεν θα καταφέρει τίποτα στη ζωή της, επειδή απλά μιλούσε με μια συμμαθήτριά της.
Σε τέτοια περίπτωση δεν τίθεται θέμα ανωριμότητας. Άμα τα παιδιά αξιολογούσαν καθηγητές, δεν θα υπήρχε περίπτωση να μην παραπονεθούν ΟΛΑ τα παιδιά στην τάξη, και σε τέτοιες περιπτώσεις είναι που χρειάζεται περισσότερο η αξιολόγηση. Γιατί η συγκεκριμένη δασκάλα δεν έχασε τη θέση της και ακόμα δουλεύει στο ίδιο σχολείο, 4 χρόνια αργότερα, παρ' όλα τα παράπονα που έκαναν γονείς και μαθητές μετά το συμβάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Σαφώς θα πρέπει να υπάρχει αξιολόγηση από το μέρος των μαθητών. Γιατί αν ο καθηγητής είναι σε θέση να κρίνει ένα μαθητή γιατί να μην είναι και ο μαθητης σε θεση να κρίνει τον καθηγητή του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Έχω πέσει σε περίπτωση δασκάλου σε δημοτικό που έβρισε μια μαθήτρια μέσα στα μούτρα της. Ήμουν δίπλα όταν της έλεγε πως είναι "ένα μηδενικό", και δεν θα καταφέρει τίποτα στη ζωή της, επειδή απλά μιλούσε με μια συμμαθήτριά της.



λολ
εαν ημουν το κοριτσακι θα ελεγα "δλδ κυρια θα γινω δασκαλα οταν μεγαλωσω; :( "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Σαφώς θα πρέπει να υπάρχει αξιολόγηση από το μέρος των μαθητών. Γιατί αν ο καθηγητής είναι σε θέση να κρίνει ένα μαθητή γιατί να μην είναι και ο μαθητης σε θεση να κρίνει τον καθηγητή του;

Συμφωνώ απόλυτα με τον Τάσο 97. Η αξιολόγηση πρέπει να είναι αμφίδρομη.Οι μαθητές/τριες έχουν κρίση και είναι σε θέση να διατυπώσουν την άποψή τους, εν αναφορά με την ποιότητα του έργου του/της εκπαιδευτικού. Εξάλλου, τα σημερινά παιδιά (και έφηβοι/ες) είναι αρκετά ώριμα και οφείλουμε εμείς οι ενήλικοι να το εμπεδώσουμε. :hmm:Το βλέπω κι από τα ανήψια μου.Η προβολή του/της εκπαιδευτικού ως παντογνώστη/τριας με βρίσκει καθέτως αντίθετη. Στα χρόνια που ήμουν εγώ μαθήτρια -συγνώμη που καταθέτω την εμπειρία μου, γιατί είμαι κάπως παλιά- δυστυχώς υπήρχε αυτή η νοοτροπία. Για όλα είχε ο/η εκπαιδευτικός τον πρώτο λόγο και εμείς καθόμασταν στο θρανίο και ακούγαμε άκριτα τα πάντα, χωρίς να έχουμε το δικαίωμα να εκφράσουμε την άποψή μας για τίποτα. Όποιος/α τολμούσε να εκφέρει αντίθετη άποψη, ήταν στις συνειδήσεις όλων (εκπαιδευτικών και μαθητών) το ταραχοποιό στοιχείο της τάξης. Υιοθετούσαμε, λοιπόν, μια παθητική και κομφορμιστική συμπεριφορά.

Φιλικά,
Λυσιστράτη

Σωστό. Τα ανώνυμα ερωτηματολόγια είναι καλή ιδέα. Ξέρω φροντιστήριο που το κάνει και αξιολογεί έτσι τους καθηγητές του.

Dias,
συμφωνώ απόλυτα και με τη δική σου άποψη. Είναι πολύ καλή ιδέα. Θα σου πω, όμως, κάτι που έχω παρατηρήσει ως φοιτήτρια: δίνουν ερωτηματολόγια μόνο οι καθηγητές/τριες που νιώθουν σίγουροι/ες για τον εαυτό τους και έχουν πλήρη επίγνωση ότι θα αξιολογηθούν θετικά. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epistaths

Νεοφερμένος

Ο epistaths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Βεβαίως οι μαθητές πρέπει να αξιολογούν τους καθηγητές τους. Φυσικά με αξιοκρατικό τρόπο. Πχ δεν μπορεί ένεκα οτι δεν αρέσει σε κάποιον μαθητή ένα μάθημα να λέει δεν είναι καλός ο καθηγητής. Απλά πρέπει να υπάρχει ένα σύστημα αξιολόγησης καθηγητών, που θα διασφαλίσει την αξιοκρατία και το αδιάβλητο. Είναι αρκετοί καθηγητές ακατάλληλοι για να διδάξουν τους μαθητές. Αυτό χρήζει μιας τακτικής αξιολόγησης. Και φυσικά πρέπει η αξιολόγηση των μαθητών προς τους καθηγητές, να λαμβάνεται υπόψιν και να ερευνάται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ναι πρεπει! Πρεπει να μαθουμε να κρινουμε αυτους που μας κρινουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ναι πρεπει! Πρεπει να μαθουμε να κρινουμε αυτους που μας κρινουν....
Σας κρίνουν τόσο απο την Α'Γυμνασίου; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Ναι πρεπει! Πρεπει να μαθουμε να κρινουμε αυτους που μας κρινουν....
Όντως. Οι μαθητές είναι αυτοί που πρέπει να αξιολογούν κατά μεγάλο ποσοστό τον καθηγητή τους. Αλλά αυτό προϋποθέτει ώριμη σκέψη. Επομένως, δε μπορεί να γίνει σωστά στην Α' Γυμνασίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Όντως. Οι μαθητές είναι αυτοί που πρέπει να αξιολογούν κατά μεγάλο ποσοστό τον καθηγητή τους. Αλλά αυτό προϋποθέτει ώριμη σκέψη. Επομένως, δε μπορεί να γίνει σωστά στην Α' Γυμνασίου.
Χμ, μπορώ να φανταστώ αρκετά παιδιά, ακόμα και στην ηλικία μου που για να εκδικηθούν κάποιο καθηγητή θα έλεγαν ακόμα και ψέματα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Μιλαμε για το ελληνικο σχολειο έτσι; Δε νομίζω πως ο Έλληνας μθητής θα κρίνει αντικειμενικά τον καθηγητή του. Μιλάω για την πλειοψηφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Χμ, μπορώ να φανταστώ αρκετά παιδιά, ακόμα και στην ηλικία μου που για να εκδικηθούν κάποιο καθηγητή θα έλεγαν ακόμα και ψέματα:)
Μα δεν είναι αποκλειστικά θέμα ωριμότητας (αντίφαση με το προηγούμενο ποστ μου :P). Είναι θέμα ανάπλασης του ατόμου από την προσχολική ηλικία. Δεν είναι τυχαίο ότι ευχόμαστε να τρακάρει ο καθηγητής για να χάσουμε την πρώτη ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Μα δεν είναι αποκλειστικά θέμα ωριμότητας (αντίφαση με το προηγούμενο ποστ μου :P). Είναι θέμα ανάπλασης του ατόμου από την προσχολική ηλικία. Δεν είναι τυχαίο ότι ευχόμαστε να τρακάρει ο καθηγητής για να χάσουμε την πρώτη ώρα.

Χαχαχαχαχαχα, όχι και να τρακάρει :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
εχω ευχηθει να πεθανει συγγενικο του προσωπο :hehe: και δεν πεθανε γαμωωωωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Από την στιγμή που ως νεοέλληνες κληρονομήσαμε από τις προηγούμενες γενιές τον κουτοεγωϊσμό του κριτή των πάντων λόγω των έντονων κοινωνικών προβλημάτων που έχει η χώρα μας εκ δημιουργίας της, δεν νομίζω ότι έχουμε την ανάλογη παιδεία για να κάνουμε αυτό που λέει ο τίτλος του θέματος. Ας αποβάλλουμε πρώτα αρρωστημένες σκέψεις και απόψεις σχετικά με διάφορες κοινωνικές αξίες όπως η φιλία, η δουλειά,.. και μετά ας προβούμε σε αξιολογήσεις. Από την στιγμή που μεγάλο μέρος των Ελλήνων πολιτών δεν δέχεται αξιολόγηση για τις πράξεις του, για ποιο λόγο η αξιολόγηση των μαθητών (ως μέρη του κοινωνικού συνόλου) να είναι αξιόπιστη; Νομίζω ότι μεγαλώσαμε και συνεχίζουμε να μεγαλώνουμε γενιές..με την μεροληπτική κριτική απέναντι σε κάτι που πάει να μας ξεβολέψει από την χρόνια ζεστασιά του καναπέ. Μια αξιολόγηση θα μας φέρει προ των ευθυνών μας, ως δασκάλους, ως μαθητές, ως γονείς, ως πολίτες..Είμαστε έτοιμοι να ρίξουμε την μάσκα της παραλογικής και να στήσουμε τον εαυτό μας στον τοίχο για αξιολόγηση των πράξεών του ως προς τα οφέλη των στο κοινωνικό σύνολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top