Γενικό -  Πού είστε στην ύλη;

Κατερίνα ***

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα *** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Καλή ιδέα η δημιουργία αυτού του θέματος, παιδιά, αλλά προσέξτε να μην αγχωθείτε διαβάζοντας ότι κάποιος έχει προχωρήσει περισσότερο στην ύλη. Γενικά, το ζητούμενο δεν είναι να τελειώσετε γρήγορα και να κάνετε 10 επαναλήψεις.. Ας γίνει μία, άρτια επανάληψη- είναι αρκετή αν έχετε κατανοήσει σε βάθος την ύλη. Επιπλέον, ο κάθε μαθητής έχει τους δικούς του ρυθμούς. Κάπου μπορεί να επιμείνει περισσότερο και αλλού να τρέξει, αν κάποιο κομμάτι της ύλης του φανεί πιο εύκολο. Να φροντίζετε να αντιλαμβάνεστε όσο πιο ολοκληρωμένα γίνεται το κάθετι προτού προχωρήσετε παρακάτω, χρόνος υπάρχει αρκετός.
Καλή τύχη σε όλους:)
Θα συμφωνήσω μαζί σου. Παιδιά μην αγχώνεστε . Εγώ τελειωσα τη φυσική κατεύθυνσης αρχές Μαρτίου και δεν είχα ξεκινήσει από δευτέρα λυκείου ούτε είχα κάνει καλοκαιρινό και μάλιστα έγραψα 20. Στα μαθηματικά κατεύθυνσης τέλειωσα Φλεβάρη τη στιγμή που άλλοι συμμαθητές μου βρίσκονταν στην τρίτη ή και τέταρη επανάληψη και περηφανεύονταν γι΄αυτό!Κι εκεί έγραψα πολύ καλά! Θέλω να πω ότι νόημα έχει να τελειώνεις ΚΑΛΑ την ύλη και όχι απλά να την τελειώνεις.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω μαζί σου. Παιδιά μην αγχώνεστε . Εγώ τελειωσα τη φυσική κατεύθυνσης αρχές Μαρτίου και δεν είχα ξεκινήσει από δευτέρα λυκείου ούτε είχα κάνει καλοκαιρινό και μάλιστα έγραψα 20. Στα μαθηματικά κατεύθυνσης τέλειωσα Φλεβάρη τη στιγμή που άλλοι συμμαθητές μου βρίσκονταν στην τρίτη ή και τέταρη επανάληψη και περηφανεύονταν γι΄αυτό!Κι εκεί έγραψα πολύ καλά! Θέλω να πω ότι νόημα έχει να τελειώνεις ΚΑΛΑ την ύλη και όχι απλά να την τελειώνεις.........
Οπως λεει και ενας καθηγητης μου. Για να κανεις επαναληψεις πρεπει να εχουν γινει πρωτα ληψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα ***

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα *** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Οπως λεει και ενας καθηγητης μου. Για να κανεις επαναληψεις πρεπει να εχουν γινει πρωτα ληψεις
Πολύ σωστός ο καθηγητής σου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rarabylum

Νεοφερμένος

Η rarabylum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Οπως λεει και ενας καθηγητης μου. Για να κανεις επαναληψεις πρεπει να εχουν γινει πρωτα ληψεις

χαχα,εγραψε ο ανθρωπος!;)
και σωστα ειπε κ ο/η παραπανω(σορυ που δε θυμαμαι ποιος/α ^^)..μην αγχωνεστε αν ακουτε πως καποιος ειναι πολυ πιο μπροστα στην υλη απο εσας.κοιταξτε να μην μπειτε στο τριπακι ''δε θα βγαλω την υλη..δεν προλαβαινω..δε μπορω να τα μαθω'' και ολα αυτα που σκεφτομαστε στις ''bad days''..
κοιταξτε να αφησετε λιγο στην ακρη οτι σας βαραινει και να αφοσειωθειτε στο στοχο σας..
προγραμμα θελουμε..να μπουμε σε μια σειρα..και την υλη θα τη βγαλουμε.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas09

Νεοφερμένος

Ο kostas09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Μαθημ. Κατευθ: Ασυμπτωτες-De l hopital
Μαθημ. Γενικης: Μετρα θεσης-διασπορας
Φυσικη κατευθ.: Στασιμα κυματα
ΑΟΔΕ: συντελεστες management
Αοθ: μπαινουμε στο κοστος επιχειρησεων
ΑΕΠΠ: εχω βγαλει 1-2-7-8 και μπαινω στο 6ο κεφ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Αοθ: μπαινουμε στο κοστος επιχειρησεων

Να ρωτήσω πότε ξεκινήσατε τα μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas09

Νεοφερμένος

Ο kostas09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Αρχες Οκτωβρη ηρθε οικονομολογος στο σχολειο μας,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
εμενα μ δυσκολευει παρα πολυ τ ΑΟΔΕ και γενικα οτι εχει να κανει μ θεωρια και μπλα μπλα απ'εξω...

Απο ωρες οκ ειμαι ευχαριστημενος απο τ διαβασμα μου,5-6 ωρες καθε μερα και παραπανω,ειμαι κουρασμενος αλλα πλεον το εχω ψηλοσυνηθησει
Να φτιαξω και τη φυσικη και θα ειμαι πολυ ευχαριστημενος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Μαθηματικα: τοπικα ακροτατα
Φυσικη: Ροπη αδρανειας
Μαθ. Επιλογης (Γεν Παιδειας για τα ΓΕ.Λ.): 2 κεφαλαιο στατιστικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SeCTeen

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Μαθ. Κατ.: Ακρότατα
Φυσ. Κατ.: Κρούσεις
Χημ. Κατ.: Τέλος :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Μαθ.Κατ.: Ολοκληρώματα - λίγο έμεινε...
Φυσ.Κατ.: Θα μπω στροφορμή
Μαθ.Γεν: τέλος
ΑΕΠΠ: τέλος
ΑΟΔΕ: 5-6 σελίδες ακόμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Μαθ κατευθ μονοτονια με παραγωγο και αοριστο ολοκληρωμα
Φυσ τωρα μπαινω στερεο
Αεππ πινακες δυσδιαστατους
αοδε παρακινηση
Μαθ γεν τωρα μπαινω μεση τιμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μαθ. κατ ακρότατα και ορισμένο ολοκλήρωμα
Φυσ. κατ. στάσιμα και έργο στο στερεό
μαθ. γεν. πιθανότητες
χημεία οργανική
βιοχημεία τέλος
ηλεκτρολογία κρυσταλοτρίοδος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Μαθ.Κατ.: Ολοκληρώματα - λίγο έμεινε...
Φυσ.Κατ.: Θα μπω στροφορμή
Μαθ.Γεν: τέλος
ΑΕΠΠ: τέλος
ΑΟΔΕ: 5-6 σελίδες ακόμα
Same here. Μόνο που φυσική έχω τελειώσει.

Μαθ κατευθ μονοτονια με παραγωγο και αοριστο ολοκληρωμα
Φυσ τωρα μπαινω στερεο
Αεππ πινακες δυσδιαστατους
αοδε παρακινηση
Μαθ γεν τωρα μπαινω μεση τιμη
Είσαι μια χαρά στην ύλη. Δε βλέπω υπερβολή σε κάποιο μάθημα. :thumbup:


Έχω ακούσει και περιπτώσεις όπου τελειώνουν ολοκληρώματα αρχές Δεκέμβρη. :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
στο φρονt/ιδιεταιρα: μαθηματικα κατ:ΘΜΤ
φυσικη κατ:ροπη αδρανειας
χημεια κατ: αντιδρασεις πολυμερισμου
βιολογια κατ:μεταλλαξεις
μαθηματικα γεν:στατιστικη
στο σχολειο:μαθηματικα κατ:τοπικα ακροτατα
φυσικη κατ :στασιμο
χημεια κατ :υβριδισμος
βιολογια κατ :μεταλλαξεις
μαθ γεν :στατιστικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Έχω ακούσει και περιπτώσεις όπου τελειώνουν ολοκληρώματα αρχές Δεκέμβρη. :eek:

Μερικοί κάνουν από αρχές - μέσα καλοκαιριού ή ακόμα και από τη Β λυκείου, οπότε...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ειμαι Β λυκειου και εχουμε μπει στα ορια συν/σης.Αρα εχει δικιο ο Μπαμπης.Μεχρι τον Οκτωβρη του 2011 θα εχουμε τελειωσει την υλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Δεν υπάρχει πιο τραγικό πράγμα, κατά τη γνώμη μου, από το να κάνεις τα της Γ' στη χρονιά της Β'. Η ύλη δεν είναι όσο μεγάλη σας λένε, και πραγματικά, ο χρόνος για προετοιμασία από το καλοκαίρι της Γ' και μετά είναι ΥΠΕΡαρκετός - ακόμα και στα μαθηματικά -. Δεν ξέρω ποιο είναι το μυστικό τους (φροντιστήρια), πάντως οι άνθρωποι αν μη τι άλλο έχουν πειθώ. Και φυσικά, δεν ευθύνονται μόνο αυτοί για όλο αυτό. Έχουν και κάποιον να χορεύει στο ρυθμό που οι ίδιοι βάζουν.

Πραγματικά, πολύ κακό για το τίποτα. Κάνουν αγώνα δρόμου για το ποιος θα βγάλει την ύλη πιο νωρίς, με σκοπό να κάνουν όσο το δυνατόν περισσότερες επαναλήψεις στο τέλος, λέει...
Μα, πώς να κάνεις επανάληψη όταν δεν έχει γίνει σωστή λήψη; Πάνω σε τί;
Είναι δυνατόν να ακούς ότι περνάνε το Rolle λύνοντας 6-7 "ενδεικτικές" ασκήσεις; Κι όμως είναι. Αλλά δεν είναι δυνατόν να θεωρείς τον εαυτό σου προετοιμασμένο αν δε λύσεις καμιά 20αριά minimum. Γι' αυτό και λέω ότι δεν γίνεται απαραίτητα σωστή δουλειά όταν τελειώνεις την ύλη από τον Οκτώβριο (ήμαρτον - πρώτη φορά το ακούω).


Ένιγουεϊ, ο καθένας πράττει όπως θέλει. Μεγάλα παιδιά εί(μα)στε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aμα υπηρχε και η δυνατοτητα της επιλογης λογω ανταγωνισμου,ΟΚ.
Απλα να επισημανω πως σε καμια περιπτωση δεν τρεχει.Καναμε εισαγωγη συναρτησεων κανα μηνα,μας εκανε επιπλεον ασκησεις ΔΙΚΙΕΣ του( περι τις 50 απο τις σημειωσεις) αλλα και αρκετες απο το βιβλιο,γραψαμε διαγωνισμα πανω σε αυτα και προχωρησαμε στα όρια.Δεν ειδα ούτε να τρεχει ούτε τίποτα.Ουτε μπορω να πω πως δυσκολευομαι.Κανει τόσο εκλαϊκευμενα το μαθημα του ο τυπος.Ειναι κορυφη.Εχει πάνω απο 25 χρονια φροντιστηριο,και όσα παιδια και αν ρωτησα δεν εχουν ΚΑΝΕΝΑ παράπονο.Βγαζει δηλαδη εξαιρετικη δουλεια.Και απο τη στιγμη που συμφωνα με αυτον το συστημα αυτο ανεβασε τις επιδοσεις,εγω τι αλλο μπορω να πω;Να μην κανω καθολου μαθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Απλα να επισημανω πως σε καμια περιπτωση δεν τρεχει.
Fail. :P

Να σου θυμίσω ότι είσαι Β' λυκείου και ακόμα δεν πήρες τους βαθμούς του Α' τετραμήνου. Με αυτή τη λογική, ΤΡΕΧΕΙ.
Και μάλιστα χωρίς λόγο.

Καναμε εισαγωγη συναρτησεων κανα μηνα,μας εκανε επιπλεον ασκησεις ΔΙΚΙΕΣ του( περι τις 50 απο τις σημειωσεις) αλλα και αρκετες απο το βιβλιο,γραψαμε διαγωνισμα πανω σε αυτα και προχωρησαμε στα όρια.
Εντάξει, μπορεί και όχι και τόσο ΔΙΚΕΣ του. :P
Σημασία έχει ότι σας βάζει να δουλεύετε. Πράγμα θετικό.

Και απο τη στιγμη που συμφωνα με αυτον το συστημα αυτο ανεβασε τις επιδοσεις,εγω τι αλλο μπορω να πω;Να μην κανω καθολου μαθημα;
Να κάνεις. Αλλά να μη χορεύεις στο ρυθμό που σου επιβάλλουν και να επαναπαύεσαι. Ξαναλέω, η ύλη πρέπει να βγαίνει στην ώρα της, γύρω στις αρχές Μάρτη κατ' εμέ. Υπερβολές του στυλ "Οκτώβρη έχω τελειώσει ολοκληρώματα" δεν τις καταλαβαίνω, και προφανώς τις κατακρίνω. Σκοπός είναι να εκμεταλλεύεσαι το φροντιστήριο, όχι να σε εκμεταλλεύεται.


Ps: Τα σχόλια ήταν γενικά εννοείται, δεν γνωρίζω προσωπικά τον καθηγητή σου. :)
Ps2: Ας επανέρθουμε στην κανονική ροή του προγράμματός μας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top