Γενικό -  Πού βρίσκεστε στην ύλη;

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Α εγω νομισα οτι κανετε επαναληψη ολα τα κεφαλαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Για σχολείο (δεν πάω φροντιστήριο)
Μαθηματικά κατεύθυνσης: εξίσωση ευθείας
Άλγεβρα: Διαίρεση πολυωνύμων
Γεωμετρία: Θεώρημα διαμέσων
Φυσική γενικής: Ένταση ρεύματος
Φυσική κατεύθυνσης: Γενικές ασκήσεις θερμοδυναμικής (γράφουμε διαγώνισμα)
Χημεία γενικής: μεθάνιο
Χημεία κατεύθυνσης: ταχύτητα αντίδρασης
Βιολογία: κύτταρο
Αστρονομία: ήλιος
[για τα υπόλοιπα δεν είμαι και πολύ σίγουρος, (χα)²]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
wow πολύ καλά:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Σχολείο:
Μαθ.Κατ.: Εξίσωση ευθείας δλδ πριν τον εμβ τργ και την αποσταση σημειου απο ευθεια
Άλγεβρα: μπήκαμε επιτέλους στην β΄ λυκειου και ίσα που προλαβε να μας εξηγησει ττι ειναι περιοδικοτητα
Φυσ. Κατ.: ασκήσεις θερμοδυναμικης
Φυσ. Γεν.: Πριν τους πυκνωτες γραφουμε διαγωνισμα

Φροντηστήριο:
Μαθ. Κατ.: μπαίνω την αλλη φορα εξισωση κυκλου
Άλγεβρα: δεν κανουμε το 3ο κεφαλαιο και μπηκαμε στο 4ο κεφ- εκθετική συναρτιση(ωραιο αλλα σχετικα πιο δυσκολο από το υπόλοιπα που καναμε φετος, αλλά εντάξη αντεχετε σχετικα ανετα)
Φυσ. Κατ.: Κινησεις φορτ. σωματιδιων σε ο.η.π.(καθετες ταχυτητες με τις δυναμικες γραμμες) και στο εππμενο μαθημα τελειωνω το κεφαλαιο, ή μπαίνω στο επόμενο, δεν θυμαμαι:P
Φυσ. Γεν.: ισχυς και ηλ.ενερ.(P και Wηλ) και τελειώνω και αυτο το κεφ. στο αλλο μαθημα..

Εσείς??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^EctiMel^

Νεοφερμένος

Ο ^EctiMel^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Μαθ.Κατ:Ευθείες (πριν απο εμβαδό τριγώνου και απόσταση σημείου)
Φυσ.Κατ:Μηχανή Carnot
Χημ.Κατ:Χημική Ισσοροπία, σχέδον το έχουμε τελειώσει

Αναφέρομαι στο σχολείο, γι αυτο και τονισα τη χημεια κατεύθυνσης, μου φαίνεται οτι είμαστε αρκετά μπροστά :P Βεβαια αμα δεν κανεις με το χημικό μου δεν θα καταλάβεις :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
WTF;:!:Δηλαδή θέλετε ένα κεφάλαιο να τελειώσετε το βιβλίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Σχολείο:
Μαθ.Κατ.: Εξίσωση ευθείας δλδ πριν τον εμβ τργ και την αποσταση σημειου απο ευθεια
Άλγεβρα: μπήκαμε επιτέλους στην β΄ λυκειου και ίσα που προλαβε να μας εξηγησει ττι ειναι περιοδικοτητα
Φυσ. Κατ.: ασκήσεις θερμοδυναμικης
Φυσ. Γεν.: Πριν τους πυκνωτες γραφουμε διαγωνισμα

Φροντηστήριο:
Μαθ. Κατ.: μπαίνω την αλλη φορα εξισωση κυκλου
Άλγεβρα: δεν κανουμε το 3ο κεφαλαιο και μπηκαμε στο 4ο κεφ- εκθετική συναρτιση(ωραιο αλλα σχετικα πιο δυσκολο από το υπόλοιπα που καναμε φετος, αλλά εντάξη αντεχετε σχετικα ανετα)
Φυσ. Κατ.: Κινησεις φορτ. σωματιδιων σε ο.η.π.(καθετες ταχυτητες με τις δυναμικες γραμμες) και στο εππμενο μαθημα τελειωνω το κεφαλαιο, ή μπαίνω στο επόμενο, δεν θυμαμαι:P
Φυσ. Γεν.: ισχυς και ηλ.ενερ.(P και Wηλ) και τελειώνω και αυτο το κεφ. στο αλλο μαθημα..

Εσείς??
καλα γιατι ετσι στην Αλγεβρα?ειχατε καταληψεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^EctiMel^

Νεοφερμένος

Ο ^EctiMel^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ενταξει και εμεις που ειμαστε στην κατευ8υνση στο σχολειο παραξενευτηκαμε, και εσεις και ο χημικος μου στο φροντιστηριο... Βεβαια επιμενω οτι ο χημικος στο σχολειο μου ειναι περιπτωσαρα!! Αλλα τι να πεις.. Και να φανταστειτε οτι αν το μαθημα γινοταν κανονικα κα8ε φορα θα μπαιναμε 5ο κεφαλαιο τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Tεστ δεν γράφετε;Ασκήσεις δε κάνετε;Γενικα τι κερδίζετε από αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Εμείς δεν έχουμε καταλήψεις, μόνο 1 βδομαδα κλείσαμε για την γρίπη, αλλά δεν ξέρω γιατί δεν προχωράει πιο φυσιολογικά(μαλλόν ξέρω, αν και έμεινε τόσο πολύ σχεδόν κανένα παιδί από τους θεωριτικούς δεν ξέρει ακόμα και τώρα τις βασικές τργ. ταυτότητες, και ΔΕΝ φταίει ο καθηγητής το υπογράφω)..

Άστον αυτόν

Μή καναμιλήσεις έτσι για μένα γιατί θα έχουμε σκατά ξεμπερδέματα..(:P)

Πραγματικά φαίνεται πως η κάλυψη της ύλης κατά 4/5 πριν τα Χριστούγεννα είναι πολύ...

^EctiMel^JΚαλώς τον!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
ΣΧΟΛΕΙΟ

Μαθηματικα κατ. μπηκαμε στο εμβαδον τριγωνου
Φυσικη κατ. μηχανη Carnot
Φυσικη γεν. ηλεκτρικο ρευμα
Χημεια γεν. 2ο Κεφαλαιο(καυσεις)
Χημεια κατ. 2ο κεφαλαιο...

φροντ.
Μαθημ. κατ. ευθεια
Φυσικη κατ. τελειωσαμε το 2ο κεφαλαιο
Φυσικη γεν. παραλληλη συνδεση και σε σειρα...
Χημεια κατ. 2ο κεφαλαιο
Χημεια γεν. καυσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nightwish 4 ever

Νεοφερμένος

Η Nightwish 4 ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Μαθηματικα κατ:Κυκλος
Φυσικη κατ:Ηλεκτρικο πεδιο
Χημεια κατ:Παραγοντες απο τους οποιους εξαρταται η ταχυτητα αντιδρασης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Aλγεβρα:Mπαίνουμε προόδους
Χημεία Γεν:Αλκένια τέλος
Χημεία Κατ:Παράγοντες
Φυσική Γεν:Συνδεσμολογία
Φυσική Κατ:3.10(?)
Μαθηματικά:Tελειώνουμε το 2
Έκθεση:Bioγραφικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Σχολείο:

Άλγεβρα: Πολυώνυμα
Μαθηματικά κατ: Ευθεία
Χημεία Γεν: Καύσεις
Χημεία κατ: Χημική Κινητική
Φυσική Γεν: Συνδεσμολογία αντιστάσεων
Κατεύθυνση: Βολές σε ηλεκτρικά πεδία
Έκθεση: Είδηση

Φροντιστήριο

Μαθηματικά κατεύθυνσης Β: Τέλος (αυτές οι κωνικές τομές την πίστη μου έβγαλαν. Βαρέθηκα να λύνω συστήματα :p )
Φυσική κατεύθυνσης Β: Τελειώσαμε την ηλεκτρομαγνητική επαγωγή, θα κάνουμε μια επανάληψη και τέλος
Άλγεβρα: Τέλος
Φυσικά Γενικής: Συνδεσμολογία αντιστάσεων
Χημεία κατεύθυνσης: Αρχή le chatellier
Χημεία Γενικής: Αλκίνια
Έκθεση: Βιογραφικά

Aυτά

:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
(χε-χε σήμερα είναι χριστούγεννα κι εμεις τα κωλόφυτα πρωί-πρωί συζητάμε για μαθήματα. Εμένα οι συμμαθητές μου αν το ήξεραν θα΄μου έριχναν φάπες :P)

Λοιπόν: Στα μαθηματικά κατεύθυνσης
τελειώσαμε την ευθεία και αμέσως μετά τις γιορτές θα μπούμε στο 3ο κεφάλαιο (κωνικές τομές). Επειδή δεν πάω φροντιστήριο και θέλω από αύριο να προχωρήσω μόνος μου θέλω αν ξέρετε να μου πείτε είναι όλο το κεφ.3 στην ύλη? γιατί άκουσα ότι κάποιες παράγραφοι είναι οφφ.

Υ.Γ.1. χρόνια πολλά σε όλους!!!:)

Υ.Γ.2. και ένα μαθηματικοχριστουγεννιάτικο προβληματάκι:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Κεφ. 3ο: Κωνικές τομές.

Παρ. 3.1. Ο κύκλος.
Παρ. 3.2. Η παραβολή χωρίς:
α) την απόδειξη της εξίσωσης παραβολής,
β) την απόδειξη της εξίσωσης της εφαπτομένης της παραβολής,
γ) την απόδειξη της ανακλαστικής ιδιότητας της παραβολής και
δ) την εφαρμογή 1 της σελίδας 96 και το σχόλιο της σελίδας 97.
Παρ. 3.3. Η έλλειψη χωρίς:
α) την απόδειξη της εξίσωσης της έλλειψης
β) τις παραμετρικές εξισώσεις της έλλειψης και
γ) την εφαρμογή 2 της σελίδας 110 με τις αντίστοιχες ασκήσεις.
Παρ. 3.4. Η υπερβολή χωρίς την απόδειξη της εξίσωσης της υπερβολής, και χωρίς την απόδειξη των εξισώσεων των ασυμπτώτων της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Κεφ. 3ο:............................

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Επειδή διαβάζω μόνος μου πριν κάνουμε κάτι σχολείο τόχω πάθει να διαβάσω και κομάτια εκτός ύλης. Αν και εδώ από ότι είδα βασικά έχουν αφαιρεθεί αποδέιξεις και θα παίρνουμε έτοιμους κάποιους τύπους. Δεν μου πολυαρέσει να παίρνω κάποιον τύπο και να μην ξέρω πώς βγήκε. Θα ρίξω ίσως μια ματιά και στις οφφ αποδείξεις. Πάντως σε ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Υ.Γ. Να και η λύση του χριστουγεννομαθηματικού προβλήματος:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Tϊποτα Δίας .Ούτε εγώ κάνω εξωσχολικά αλλά δεν έχω την όρεξη για πιο κάτω:zilia:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Tϊποτα Δίας .Ούτε εγώ κάνω εξωσχολικά αλλά δεν έχω την όρεξη για πιο κάτω:zilia:
Δοκίμασε να έχεις διαβάσει από πριν από το σχολείο τα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν. Θα δεις πόσο καλύτερα θα τα καταλαβαίνεις και πόσο πιο ωραία θα νοιώσεις. :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kass0la

Νεοφερμένος

Η Kassy Christina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Μόλις φτάσαμε στο πρώτο μάθημα του 2ου κεφαλαίου!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top