Γενικό -  Ποτέ δεν είναι αργά

dgsvids

Νεοφερμένος

Ο dgsvids αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γεια σας με λενε Γιωργο και ειμαι 28 ετων.

Εργαζομαι ως υπαλληλος σε μια εταιρια απογευματινες ωρες και σημερα,πηρα την μεγαλυτερη μου απογοητευση και νομιζω πως ειναι σχετικο το φορουμ για να τη μοιραστω.

Αποφασισα λοιπον, φετος να κανω αυτο που επρεπε να κανω οταν ημουν κι εγω μαθητης.Να συνεχισω και να βγαλω ενα χαρτι λυκειου.Το συναντω συνεχεια μπροστα μου,οταν σε καθε δουλεια μου κλεινουν οι πορτες επειδη εχω τιτλο"αποφοιτος γυμνασιου".
Ετσι λοιπον,πηγα σημερα,1 Σεπτεμβριου με χαρα να γραφτω σε καποιο λυκειο αλλα αντιμετωπισα μια σκληρη πραγματικοτητα..
"Εισαι μεγαλος"μου λενε..Δε μπορω να γραφτω στο σχολειο γιατι με πηραν τα χρονια,μου πανε να παω σε νυχτερινο που εινια και πιο επιεικες για τους εργαζομενους..Ναι ,αλλα εγω που δουλευω τα αποευματα τι πρεπει να κανω? Να μεινω ανεργος? Μου πηρε τοσο καιρο να βρω αυτη τη δουλεια και να την χασω?Ενταξει,το εισοδημα που μου προσφερει ειναι σχεδον ανεπαρκες για τα εξοδα που τρεχουν αλλα απ το τιποτα?..Νομιζω πως ειναι καλυτερο..
Καταλαβαινετε λοιπον,ποση απογοητευση μπορει να νιωθει καποιος στη θεση μου οταν λογω ηλικιας απορριπτεται καθε του ελπιδα να προσπαθησει για κατι καλυτερο στο μελλον..
Αυτα και συγνωμη αν κουρασα....
Ευχαριστω. Γ.Σ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
γιατι δεν απευθύνεσε σε κάποιο άλλο λύκειο? όντως ειναι κριμα και αφου το πηρες απόφαση μην το παρατήσεις! αν ειναι ψαξτο μεσω της δευτεροβάθμιας του νομού σου......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banis

Νεοφερμένος

Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
μπουρδελο γραφειοκρατια....βλεπεις φιλε μου εισαι επικινδυνος μπορει να παραπλανισεις αθωες κορασιδες...στο κατω κατω δικαιωμα σου ειναι....
εδω κατω(στα επαλ τουλαχιστο)εχω δει και 45αρηδες.
ωστοσο αν σκοπευεις να σπουδασεις απο το νυχτερινο οι βασεις ειναι ποοοολυ χαμηλοτερες.σκεψου,κρινε αποφασισε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgsvids

Νεοφερμένος

Ο dgsvids αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας .Για νυχτερινο δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα να αφησω την δουλεια μου,μιας και το εισοδημα μου ειναι αυτο το οποιο με συντηρει στις υποχρεωσεις μου κλπ. Θα το ρωτησω ομως και σε αλλα σχολεια,μεχρι στιγμης με απερριψαν τα 5 του δημου μου,ο λογος πανω κατω ηταν ο ιδιος,δεν μπορει καποιος στην ηλικια μου να κανει με παιδια 15 χρονων.Θα το ψαξω ομως και σε αλλα σχολεια,θα το κυνηγησω μεχρι να εξαντλησω ολα τα περιθωρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Βασικά όντως, στα ΕΠΑΛ και τα τεχνικά είναι καλύτερα τα πράγματα, κι αν είσαι και Αθήνα, μπορείς να πας στη Σιβιτανίδειο στη Καλλιθέα που έχει και μεγαλύτερους οπότε δε θα υπάρξει πρόβλημα, και έτσι κερδίζεις και κάποιο δίπλωμα για κάποιο επάγγελμα.
Πάντως ψάξε το όσο μπορείς, είναι κρίμα να σου κόβουν τα φτερά σου έτσι απλά. Ποτέ δεν είναι αργά, και μη το βάλεις κάτω.


P.S: Γενικό Λύκειο θες οπωσδήποτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgsvids

Νεοφερμένος

Ο dgsvids αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Λαουρα,οι σχολες που προανεφερες ειναι ισαξιες με τα Γενικα λυκεια?Κατι τελος παντων που να ναι ισαξιο αυτου αλλα πρωινες ωρες,γιατι οσο να ναι δεν"με παιρνει"να αλλαξω δουλεια,μακαρι να χα την δυνατοτητα αυτη,η να ειχα μια διευκολυνση οικονομικη απ τους δικους μου,αλλα δυστυχως συμβαινει το αντιθετο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Αρχικα σε συγχαιρω για αυτο που ξεκινας να κανεις και ελπιζω να βρεις τον τροπο για να το επιτυχεις.
Για να πουμε ομως και του στραβου το δικιο ρε παιδια, και εγω αν εσκαγε μυτη ενας ολοκληρος αντρας που δεν τον ξερω απο πουθενα, δεν θα τον αφηνα να μπει στην ιδια ταξη με τα 15χρονα.
Το γεγονος οτι εργαζεσαι απογευμα οντως περιπλεκει τα πραγματα. Ισως αν απευθυνθεις σε καποια αρμοδια υπηρεσια (τοπικη ή πανελλαδικη) θα ξερουν τι πρεπει να κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Βασικά είναι βλακεία αυτό που σου είπαν. Και στο γυμνάσιο και στο λύκειο έτυχε ένα τμήμα να έχει ως μαθητή πάτερ. Νομίζω πως πρέπει να πας κατευθείαν στη δευτεροβάθμια της περιοχής σου και να το συζητήσεις. Είναι λίγο παρόλο να επιτρέπονται άτομα 40+ και να απορρίπτεσαι εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Λαουρα,οι σχολες που προανεφερες ειναι ισαξιες με τα Γενικα λυκεια?Κατι τελος παντων που να ναι ισαξιο αυτου αλλα πρωινες ωρες,γιατι οσο να ναι δεν"με παιρνει"να αλλαξω δουλεια,μακαρι να χα την δυνατοτητα αυτη,η να ειχα μια διευκολυνση οικονομικη απ τους δικους μου,αλλα δυστυχως συμβαινει το αντιθετο!

Κοίτα, παίρνεις κανονικά Απολυτήριο Λυκείου, και συν ένα δίπλωμα του επαγγέλματος που θα διαλέξεις ανάμεσα σε διάφορες επιλογές (δε ξέρω πιο συγκεκριμένα, αλλά μπορείς να το ψάξεις ο ίδιος), απλά το ανέφερα γιατί συνήθως εκεί είναι πιο ελαστικοί, γιατί θυμάμαι από παλιά που άκουγα από τον αδερφό μου ότι είχε στη τάξη του μεγάλα άτομα, 40+ με οικογένεια και παιδιά κτλ..:P
Όσο για την ώρα, πρωινά είναι και αυτά που σου λέω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArisKo

Νεοφερμένος

Ο ArisKo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Μπραβο σου φιλε για το κουραγιο σου και την μεγαλη αποφαση. Μην το βαζεις κατω. Πηγαινε και σε αλλα λυκεια. Ισως ο λυκος του σχολειου να ηταν μ@λ@κ@ς και κομπλεξικος και δεν σε αφησε να γραφτεις. Μην τον αφησεις να σου χαλασει τη ζωη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgsvids

Νεοφερμένος

Ο dgsvids αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Θα το κοιταξω τοτε και εκει.Στην αρχη απελπίστηκα αλλα δεν πρεπει ,γιατι αυτο που θελω να καταφερω-αν με δεχτουν εν τελει καπου-φέρει ακόμα μεγαλύτερες δυσκολιες απο αυτην και δεν κερδιζω κατι αν απογοητεύομαι με την πρώτη..

Απλα να ,είπα μεσα μου" Μάθηση ζηταω,οχι δανεικα,ουτε ζητιάνεψα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αρχικα σε συγχαιρω για αυτο που ξεκινας να κανεις και ελπιζω να βρεις τον τροπο για να το επιτυχεις.
Για να πουμε ομως και του στραβου το δικιο ρε παιδια, και εγω αν εσκαγε μυτη ενας ολοκληρος αντρας που δεν τον ξερω απο πουθενα, δεν θα τον αφηνα να μπει στην ιδια ταξη με τα 15χρονα.
Το γεγονος οτι εργαζεσαι απογευμα οντως περιπλεκει τα πραγματα. Ισως αν απευθυνθεις σε καποια αρμοδια υπηρεσια (τοπικη ή πανελλαδικη) θα ξερουν τι πρεπει να κανεις.
..
Εγώ είμαι αντίθετος από αυτή την άποψη. Του αξίζουν συγχαρητήρια μόνο και μόνο για αυτήν την απόφαση... Νομικά δεν νομίζω να το απαγορεύει κανένας γιατί θυμάμαι στο παρελθόν στις ειδήσεις κάθε χρόνο αναφέρουν άτομα πολύ μεγαλύτερη ηλικίας που πηγαίνουν σχολείο...

@dgsvids Συμβουλέψου δικηγόρο και κινήσου ανάλογα... Είσαι φορολογούμενος πολίτης και δικαιούσαι να εγγραφείς στο σχολείο.... Δεν νομίζω να υπάρχει νόμος που να υποχρεώνει του μεγάλους να εγγράφονται σε νυχτερινά σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γιατί να συμβουλευτεί δικηγόρο και να μην πάει κατευθείαν σε μία δευτεροβάθμια;
Και μετά σου λέει πως η παιδεία είναι για όλους και ότι είναι αντιρατσιστική ενώ κάνει διακρίσεις βάση ηλικίας...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ναι εξάλλου ο Δικηγόρος θέλει και λεφτά, πού καιρός για έξοδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgsvids

Νεοφερμένος

Ο dgsvids αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για το κουραγιο,θα ενημερωσω για εξελιξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Καλή τύχη! :)
Αν έχεις χρόνο ψάξε και για σχετικές διατάξεις στο internet, όλο και κάτι θα υπάρχει. Έτσι, για να είσαι ενημερωμένος και να μη σε κάνουν ό,τι θέλουν.
Αναμένουμε τα νέα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γιατί να συμβουλευτεί δικηγόρο και να μην πάει κατευθείαν σε μία δευτεροβάθμια;
Και μετά σου λέει πως η παιδεία είναι για όλους και ότι είναι αντιρατσιστική ενώ κάνει διακρίσεις βάση ηλικίας...:whistle:

Ναι εξάλλου ο Δικηγόρος θέλει και λεφτά, πού καιρός για έξοδα;

Αυτό με τη δευτεροβάθμια είναι σωστό (δεν σκέφτηκα)... Απλώς είπα να συμβουλευτεί δικηγόρο για να δει αν υπάρχει κανένα νόμος (που δεν υπάρχει) που να μην του επιτρέπει να εγγραφεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Συμφωνώ 100% με τον φόκο.Η παιδεία είναι για όλους και είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ σου να γραφτείς σε ένα Λύκειο εφ'όσον θες να πάρεις το απολυτήριο σου.Οι διευθυντές που σε απέρριψαν ίσως πιστεύουν όπως είπε και κάποιος άλλος πιο πάνω ότι μπορεί να δημιουργήσεις προβλήματα με τα ''κοριτσάκια'' ή και τα αγόρια του σχολείου (γενικά μιλάω,δεν λέω ότι θα το έκανες).
Πάντως όντως πρέπει ή να συμβουλευτείς δικηγόρο ή να πας σε κάποιο γραφείο της β/θμιας για να ενημερωθείς για αυτό το θέμα.Ίσως βοηθήσει αν επισκεφτείς κάποιο ΚΕΠ (δεν ξέρω αν δίνουν πληροφορίες για τέτοια θέματα,μπορεί και να πέταξα πατάτα :P)
Αυτά από μένα..και καλό κουράγιο..μπράβο που αποφάσισες να τελειώσεις το λύκειο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgsvids

Νεοφερμένος

Ο dgsvids αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου,ναι,η αληθεια ειναι οτι κοιτουσαν γεματοι καχυποψια,τι να πω....:/:
Θα το παλεψω οσο παει!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Συγχαρητηρια κι απο μενα...το να γίνει η εργασία πρωίνή να υποθέσω πως απορρίπτεται? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top