Ποσόστωση για τους μουσουλμάνους

agent007

Νεοφερμένος

Ο agent007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Κατ΄αρχήν γεια σας !
θα ήθελα να μάθω τι ισχύει νομοθετικά για τους μουσουλμάνους (μειονότητα)
σχετικά με την είσοδο τους στο πανεπιστήμιο.
Σας ευχαρηστώ εκ των προτέρων.

Ps. Παρακαλώ να απαντήσουν μονο αυτοι που γνωρίζουν:no1:
-Thanks;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
0,5 % των θέσεων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης κατοχυρωμένες σε υποψηφίους ΜΟΝΟ από τη μουσουλμανική μειονότητα της Θράκης και όχι γενικά για μουσουλμάνους. Αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
συναγωνιζονται μεταξυ τους οι μουσουλμανοι της θρακης δηλαδη μπορει καποιος απο αυτους να περασει π.χ.ιατρικη στην αθηνα με 15000 μορια αν δεν το εχει δηλωσει καποιος αλλος μουσουλμανος ή το εχει δηλωσει απλα να εχει λιγοτερα μορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epas

Νεοφερμένος

Ο epas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Γιατί οι μουσουλμάνοι έχουν άλλες βάσεις ?

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα Μαρτυράμε τα Μηχανογραφικά μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jack_noris21

Νεοφερμένος

Ο jack_noris21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
οχι οι μουσλουμάνοι ανταγωνιζομαστε μεταξη μας..π.χ οποιος εχει τα μεγαλητερα μορια περνα στη σχολη που θέλει..καπως ετσι δλδ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
οχι οι μουσλουμάνοι ανταγωνιζομαστε μεταξη μας..π.χ οποιος εχει τα μεγαλητερα μορια περνα στη σχολη που θέλει..καπως ετσι δλδ..
Φίλε μπαίνετε καθ'υπέρβασι στις σχολές, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jack_noris21

Νεοφερμένος

Ο jack_noris21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
φιλε μπορει να φαινεται οτι μπαινουμε ευκολα σε οποιο πανεπιστημιο θελουμε αλλα αμα σκεφτεις οτι κατα μεσο ορο δινουν πανελληνιες κατα μεσο ορο πεντακοσιοι και σε καθε σχολη παιρνουν εναν μουσλουμανο πιστευεω οτι δεν ειναι και τοση ευκολη υποθεση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Μα είναι δυνατόν η θρησκεία να αποτελεί κριτήριο για την κατανομή στις σχολές;Καταρχάς την τυπική θρησκεία μας από την οποία καθορίζεται αυτό δεν την επιλέγουμε εμείς.Και κατά δεύτερον είναι ρατσιστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos0712

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Μα είναι δυνατόν η θρησκεία να αποτελεί κριτήριο για την κατανομή στις σχολές;Καταρχάς την τυπική θρησκεία μας από την οποία καθορίζεται αυτό δεν την επιλέγοιυμε εμείς.Και κατά δεύτερον είναι ρατσιστικό.
ελα ντε τι ειναι κ αυτο....κ εμενα τα χαρτια μου λενε οτι ειμαι χριστιανος ...ε και???γενικα οι θρησκευτικες πεποιθησεις θεωρω οτι ειναι μεσο δημαγωγησης και δεν τασομαι υπερ καμιας θρησκειας...με ποιο δικαιωμα καποιος που πιστευει πχ στον αλλαχ μου "τρωει" την θεσει ακομα και αν ειναι χειροτερος απο μενα....δεν αξιζει να ελπιζεις πλεον σε αυτην τη χωρα...ντροπη σε αυτους π θεσπισαν το μετρο ντροπη και σε αυτους που το επωμιζονται....δεν εχω τπτ αλλο να πω...η κατασταση ειναι αηδιαστικη!!!:sick:
-----------------------------------------
*θεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelospektis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelospektis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
φιλε μπορει να φαινεται οτι μπαινουμε ευκολα σε οποιο πανεπιστημιο θελουμε αλλα αμα σκεφτεις οτι κατα μεσο ορο δινουν πανελληνιες κατα μεσο ορο πεντακοσιοι και σε καθε σχολη παιρνουν εναν μουσλουμανο πιστευεω οτι δεν ειναι και τοση ευκολη υποθεση!!

Και εγώ με αυτό τον τρόπο μπήκα στη νομική κομοτηνής.
Αλλά εξαρτάται και από τις ικανότητες σου.. Αν άλλοι έχουν περισσότερα μόρια μπαίνουν αυτοί και όχι εσύ.
+ Το σημαντικότερο είναι να μπορέσεις να βγάλεις τη σχολή και να πάρεις το πτυχίο, όχι να περάσεις σε μια σχολή και 1000 χρόνια να μην μπορέσεις να τη βγάλεις! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelospektis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelospektis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
ελα ντε τι ειναι κ αυτο....κ εμενα τα χαρτια μου λενε οτι ειμαι χριστιανος ...ε και???γενικα οι θρησκευτικες πεποιθησεις θεωρω οτι ειναι μεσο δημαγωγησης και δεν τασομαι υπερ καμιας θρησκειας...με ποιο δικαιωμα καποιος που πιστευει πχ στον αλλαχ μου "τρωει" την θεσει ακομα και αν ειναι χειροτερος απο μενα....δεν αξιζει να ελπιζεις πλεον σε αυτην τη χωρα...ντροπη σε αυτους π θεσπισαν το μετρο ντροπη και σε αυτους που το επωμιζονται....δεν εχω τπτ αλλο να πω...η κατασταση ειναι αηδιαστικη!!!:sick:
-----------------------------------------
*θεση

Καλά αν λάβεις υπόψη το Σύνταγμα που λέει ότι απαγορεύονται οι διακρίσεις με βάση το φύλο, θρήσκευμα etc δεν είναι το μόνο πράγμα αηδιαστικό σε τούτη τη χώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos0712

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Καλά αν λάβεις υπόψη το Σύνταγμα που λέει ότι απαγορεύονται οι διακρίσεις με βάση το φύλο, θρήσκευμα etc δεν είναι το μόνο πράγμα αηδιαστικό σε τούτη τη χώρα...
δεν εχω κατι με τα παιδια π το χρησιμοποιουν...δεν φταινε αυτα...οτι τους εμαθαν πιστευουν....το θεμα ειναι η καταφορη παραβιαση του συνταγματος(οπως ειπες) κ η αδικια στην οποια υποκεινται τοσα παιδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelospektis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelospektis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
δεν εχω κατι με τα παιδια π το χρησιμοποιουν...δεν φταινε αυτα...οτι τους εμαθαν πιστευουν....το θεμα ειναι η καταφορη παραβιαση του συνταγματος(οπως ειπες) κ η αδικια στην οποια υποκεινται τοσα παιδια...

Και εγώ συμφωνώ σε αυτό.
Εντάξι εγώ είχα βγάλει τα μόρια που απαιτούνταν. οπότε δεν μπήκα και άδικα στη Νομική.
Αλλά υπάρχουν άτομα που έχουν 1000 - 2000 μόρια και μπαίνουν στις σχολές που θέλουν (αρκεί να μην υπάρχει κανείς άλλος που να έχει δηλώσει τη σχολή που επιθυμούν και αυτοί και έχουν περισσότερα μόρια).
Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει ένα όριο, π.χ. όσοι έχουν πάνω από 10.000 μόρια.


Από την άλλη πλευρά, ναι μεν υπάρχει το Σύνταγμα, αλλά επειδή η Ελλάδα ακουλουθεί το σύστημα του μονισμού στο διεθνές δίκαιο (τήρηση συμφωνημένων (διεθνών συμφωνιών -> Σύνταγμα --> Νόμοι etc...) , μάλλον υπάρχει διμερής συμφωνία μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας και αυτό είναι μια συμφωνία που ισχύει αμοιβαία, δηλαδή ότι ισχύει εδώ για τους Μουσουλμάνους της Θράκης ισχύει και στη Τουρκία για τους Έλληνες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos0712

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Και εγώ συμφωνώ σε αυτό.
Εντάξι εγώ είχα βγάλει τα μόρια που απαιτούνταν. οπότε δεν μπήκα και άδικα στη Νομική.
Αλλά υπάρχουν άτομα που έχουν 1000 - 2000 μόρια και μπαίνουν στις σχολές που θέλουν (αρκεί να μην υπάρχει κανείς άλλος που να έχει δηλώσει τη σχολή που επιθυμούν και αυτοί και έχουν περισσότερα μόρια).
Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει ένα όριο, π.χ. όσοι έχουν πάνω από 10.000 μόρια.


Από την άλλη πλευρά, ναι μεν υπάρχει το Σύνταγμα, αλλά επειδή η Ελλάδα ακουλουθεί το σύστημα του μονισμού στο διεθνές δίκαιο (τήρηση συμφωνημένων (διεθνών συμφωνιών -> Σύνταγμα --> Νόμοι etc...) , μάλλον υπάρχει διμερής συμφωνία μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας και αυτό είναι μια συμφωνία που ισχύει αμοιβαία, δηλαδή ότι ισχύει εδώ για τους Μουσουλμάνους της Θράκης ισχύει και στη Τουρκία για τους Έλληνες! :)
καλα μην ανοιξουμε τωρα τετοια συζητηση...πρςωτα απο ολα οι μουσουλμανοι της θρακης ειναι ελληνες πολιτες(η μηπως δεν ειναι?)κ αν το παμε κ ετσι ειδαμε παλαιοτερα την αντιμετωπιση π ειχαν οι ελληνες της κων/νουπολης ας πουμε σε σχεση με των τουρκων(?) της θρακης....κ στο κατω κατω κ ελλαδα ανηκει στην ΕΕ η τουρκια οχι....η ελλαδα κανει το παιχνιδι στις διμερεις(???) σχεσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelospektis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelospektis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
καλα μην ανοιξουμε τωρα τετοια συζητηση...πρςωτα απο ολα οι μουσουλμανοι της θρακης ειναι ελληνες πολιτες(η μηπως δεν ειναι?)κ αν το παμε κ ετσι ειδαμε παλαιοτερα την αντιμετωπιση π ειχαν οι ελληνες της κων/νουπολης ας πουμε σε σχεση με των τουρκων(?) της θρακης....κ στο κατω κατω κ ελλαδα ανηκει στην ΕΕ η τουρκια οχι....η ελλαδα κανει το παιχνιδι στις διμερεις(???) σχεσεις...

Δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται στους Ελληνες στη Τουρκια. Δεν εχω παει ποτε εκει και ουτε σκοπεύω να το κάνω :no1:

Αλλά όπως είπα εφόσον δεν υπάρχει αμοιβαία συμφωνία, τότε είναι παράνομο αυτό που γίνεται με βάση το Σύνταγμα! :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos0712

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται στους Ελληνες στη Τουρκια. Δεν εχω παει ποτε εκει και ουτε σκοπεύω να το κάνω :no1:

Αλλά όπως είπα εφόσον δεν υπάρχει αμοιβαία συμφωνία, τότε είναι παράνομο αυτό που γίνεται με βάση το Σύνταγμα! :xixi:
ναι ρε συ το ιδιο λεμε απλα λεμε οτι υπαρχουν μουσουλμανοι στην ελλαδα κ ελληνες στην τουρκια....δεν κολαει....η θα πεις τουρκοι στην ελλαδα η χριστιανοι στην τουρκια...απο την στιγμη ομως που μιλανε τουρκικα δεν ειναι ελληνες μουσουλμανοι ...ειναι τουρκοι μουσουλμανοι....περα απο αυτο κ για ελληνες πολιτες δν μπορει να συμβαινει αυτο ειναι ΧΟΥΝΤΙΚΟ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelospektis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelospektis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
ναι ρε συ το ιδιο λεμε απλα λεμε οτι υπαρχουν μουσουλμανοι στην ελλαδα κ ελληνες στην τουρκια....δεν κολαει....η θα πεις τουρκοι στην ελλαδα η χριστιανοι στην τουρκια...απο την στιγμη ομως που μιλανε τουρκικα δεν ειναι ελληνες μουσουλμανοι ...ειναι τουρκοι μουσουλμανοι....περα απο αυτο κ για ελληνες πολιτες δν μπορει να συμβαινει αυτο ειναι ΧΟΥΝΤΙΚΟ!!!

Τούρκοι και Χριστιανοί είναι λάθος. Αν πεις Τούρκοι αυτό σημαίνει ότι είναι πολίτες της Τουρκίας η έχουν ιθαγένεια της Τουρκίας, που σημαίνει ότι αυτή η χώρα είναι αρμόδια σε θέματα που σχετίζονται με αυτούς.

Μουσουλμάνοι και Χριστιανοί νομίζω είναι το σωστό! :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται στους Ελληνες στη Τουρκια. Δεν εχω παει ποτε εκει και ουτε σκοπεύω να το κάνω :no1:

Αλλά όπως είπα εφόσον δεν υπάρχει αμοιβαία συμφωνία, τότε είναι παράνομο αυτό που γίνεται με βάση το Σύνταγμα! :xixi:

μπερδευτηκα
παραπανω δεν ειπες οτι η υπαρχει αμοιβαια συμφωνια και αυτο ισχυει τοσο για τους ελληνες της τουρκιας οσο και για τους μουσουλμανους της θρακης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos0712

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Τούρκοι και Χριστιανοί είναι λάθος. Αν πεις Τούρκοι αυτό σημαίνει ότι είναι πολίτες της Τουρκίας η έχουν ιθαγένεια της Τουρκίας, που σημαίνει ότι αυτή η χώρα είναι αρμόδια σε θέματα που σχετίζονται με αυτούς.

Μουσουλμάνοι και Χριστιανοί νομίζω είναι το σωστό! :xixi:
ναι ετσι ακριβως....το ελληνες κ μουσουλμανοι εχει δημιουργηθει καθαρα χαριν δημαγωγιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelospektis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelospektis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
μπερδευτηκα
παραπανω δεν ειπες οτι η υπαρχει αμοιβαια συμφωνια και αυτο ισχυει τοσο για τους ελληνες της τουρκιας οσο και για τους μουσουλμανους της θρακης;

Υποθετικά μίλησα και στα δύο post.
Στο πρώτο post είπα ότι εφόσον υπάρχει συμφωνία είναι νόμιμο
Στο δεύτερο post είπα ότι εφόσον δεν μπορεί να υπάρξει τέτοια συμφωνία για το λόγο που είπε ο Νίκος τότε είναι παράνομο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top