Πολιτικών επιστημών και ιστορίας Παντείου - γνώμες

pinelopikaxrila20@gm

Νεοφερμένος

Η pinelopikaxrila20@gm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, γνώμη για το τμήμα Πολιτικών επιστημών και Ιστορίας στο Πάντειο;; Αξίζει σαν σχολή;
 

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Φέτος έδωσα Πανελλαδικές για πρώτη φορά. Την ΠΕΚΙ την σκεφτόμουνα επειδή πάντοτε μου άρεσαν οι πολιτικές επιστήμες και οι ιστορία. Γενικά όμως άμα διαβάσεις εδώ απο ότι φαίνεται ένα τεράστιο μέρος πάει καπάκι αμέσως μετά το πτυχίο για κατατακτήριες νομικής επειδή απλά η πολιτική επιστήμη δεν έχει επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα, άμα δεν έχεις μέσο βέβαια. Γενικά στην θεωρητική εκτός απο τις ψυχολογίες και τις νομικές, άλλες σχολές που να εγγυούνται ένα επάγγελμα δεν υπάρχουν. Άμα το ήξερα αυτό στην Β λυκείου ίσως να έμενα στην Θετική.

Σαν σχολή απο ότι διαβάζω είναι αρκετά καλή για αυτό που είναι. Δύσκολη, με αρκετό διάβασμα παρά τα σχετικά λίγα μόρια που χρειάζεται πια για να μπεις. Έχει πολύ ιστορία, για να ξέρεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,071 μηνύματα.
Ναι ελάτε σε σχολές ιστορίας και πολιτικών επιστημών να σας κερνάω τσίπουρα να τα πίνουμε να ξεχνιόμαστε. Παιδιά, όσο καλές σχολές και αν είναι αυτές δυστυχώς έτσι όπως μας έχουν κάνει τη χώρα είναι απλά να σπουδάσεις για να σπουδάσεις. Μετά το πτυχίο, έρχεται το χάος. Άμα το γουστάρετε να το κάνετε αλλά δυστυχώς μην έχετε φιλοδοξίες ούτε για το εσωτερικό ούτε για το εξωτερικό για επαγγελματική ανέλιξη. Καλά στον τομέα των πολιτικών δεν υπάρχει καμμία ελπίδα στην ιστορία ίσως αν γνωρίζετε και ξένες γλώσσες να πετύχετε τίποτα στα περί ξεναγών, μουσεία και έτσι.
 

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Έ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εσύ τουλάχιστον έχεις και την Φιλολογία, που ας μην γελιόμαστε, όλοι στην σχολή σας φιλόλογοι θα γίνουνε στο τέλος.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,071 μηνύματα.
Εσύ τουλάχιστον έχεις και την Φιλολογία, που ας μην γελιόμαστε, όλοι στην σχολή σας φιλόλογοι θα γίνουνε στο τέλος.
Ναι από το κακό στο χειρότερο. Γιατί, αυτοί της φιλολογίας έχουν καλλίτερη τύχη θεωρείς; Πλέον βέβαια από όλες τις σχολές φιλόλογος βγαίνεις ( φιλολογία, φιλοσοφία, ιστορία παίζει και από πολιτικών αυτή που λέτε ). Εις την χώραν μας δεν υπάρχουν δυστυχώς ειδικεύσεις του στυλ ιστορικός. Όλοι και όλες βαφτίζονται φιλόλογοι και γίνεται μία υπέροχη ταραμοσαλάτα.

Στις ιστορικές σχολές αρχαία και λατινικά δεν διδάσκεσαι ( άιντε από το φιλολογικό τμήμα να πρέπει να έχεις ένα μάθημα σε αυτά προσφερόμενο ) οπότε δεν μπορείς να χτυπήσεις εύκολα τους φιλόλογους εις περίπτωσιν που διενεργηθεί ποτέ ξανά διαγωνισμός ΑΣΕΠ για διορισμό φιλολόγων εις την δευτεροβάθμιαν εκπαίδευσιν. Ούτε στα φροντιστήρια προτιμούν εύκολα αποφοίτους ιστορικών σχολών εκτός εάν έχεις προσωπική επιτυχία εις αυτά ως μαθητής.
 

pinelopikaxrila20@gm

Νεοφερμένος

Η pinelopikaxrila20@gm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ναι ελάτε σε σχολές ιστορίας και πολιτικών επιστημών να σας κερνάω τσίπουρα να τα πίνουμε να ξεχνιόμαστε. Παιδιά, όσο καλές σχολές και αν είναι αυτές δυστυχώς έτσι όπως μας έχουν κάνει τη χώρα είναι απλά να σπουδάσεις για να σπουδάσεις. Μετά το πτυχίο, έρχεται το χάος. Άμα το γουστάρετε να το κάνετε αλλά δυστυχώς μην έχετε φιλοδοξίες ούτε για το εσωτερικό ούτε για το εξωτερικό για επαγγελματική ανέλιξη. Καλά στον τομέα των πολιτικών δεν υπάρχει καμμία ελπίδα στην ιστορία ίσως αν γνωρίζετε και ξένες γλώσσες να πετύχετε τίποτα στα περί ξεναγών, μουσεία και έτσι.
Καλά από σχολές 1ου πεδίου, δυστυχώς τα περισσότερα θα έλεγα ότι είναι να σπουδάσεις για να σπουδάσεις εκτός από τα πιο υψηλόβαθμα και ίσως τα παιδαγωγικά στα οποία δε θα χρειαστεί να ψαχτείς και πολύ.
 

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Καλά από σχολές 1ου πεδίου, δυστυχώς τα περισσότερα θα έλεγα ότι είναι να σπουδάσεις για να σπουδάσεις εκτός από τα πιο υψηλόβαθμα και ίσως τα παιδαγωγικά στα οποία δε θα χρειαστεί να ψαχτείς και πολύ.
Μην το λες, και τα παιδαγωγικά από ότι ακούω δεν είναι πια σίγουρα. Υπήρχε μια εποχή που όλοι στα παιδαγωγικά πήγαιναν, με αποτέλεσμα τώρα η αγορά να είναι τίγκα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,071 μηνύματα.
Καλά από σχολές 1ου πεδίου, δυστυχώς τα περισσότερα θα έλεγα ότι είναι να σπουδάσεις για να σπουδάσεις εκτός από τα πιο υψηλόβαθμα και ίσως τα παιδαγωγικά στα οποία δε θα χρειαστεί να ψαχτείς και πολύ.
Τα παιδαγωγικά έχουν καταρρεύσει χρόνια τώρα. Πάνω από μία δεκαετία. Κάποτε τα είχαν και δική τους ξεχωριστή κατεύθυνση. Χτύπαγαν μόρια έως και 18.000+ κάποτε στα χρόνια τα παλιά που η δική μας η γενιά δεν πρόλαβε. Όποιος έμπαινε εκεί έβγαινε δημόσιο. Αυτά τελείωσαν. Από παιδαγωγικά μη σε πω είσαι χειρότερα από ότι εις αυτήν την σχολή.
 

pinelopikaxrila20@gm

Νεοφερμένος

Η pinelopikaxrila20@gm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Τα παιδαγωγικά έχουν καταρρεύσει χρόνια τώρα. Πάνω από μία δεκαετία. Κάποτε τα είχαν και δική τους ξεχωριστή κατεύθυνση. Χτύπαγαν μόρια έως και 18.000+ κάποτε στα χρόνια τα παλιά που η δική μας η γενιά δεν πρόλαβε. Όποιος έμπαινε εκεί έβγαινε δημόσιο. Αυτά τελείωσαν. Από παιδαγωγικά μη σε πω είσαι χειρότερα από ότι εις αυτήν την σχολή.
Τουλάχιστον στα παιδαγωγικά ξέρεις ότι θα βγεις αυτό και θα μπορείς να δουλέψεις εκεί. Ακόμη κι αν αργήσεις να μπεις. Στην πολιτικών επιστημών θεωρω είναι πολύ πιο αβέβαιο το μετά αν δεν έχεις άκρες σε εξωτερικό, μέσο κλπ και ειδικά αν δεν σε ενδιαφέρει το να μπεις νομική. Όλα είναι κορεσμένα αλλά δεν συγκρίνονται πιστεύω
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Η γενική άποψη ότι όλα είναι κορεσμένα δεν οδηγεί κάπου. Υπάρχει και η ευθύνη της ατομικής επιλογής. Κάποιες επιστήμες κανονικά θα έπρεπε να μην υπάρχουν σε επίπεδο πτυχίου αλλά μόνο ως διδακτορική επιλογή ή ως κατεύθυνση σε άλλο Τμήμα ώστε να υπάρχει σανίδα επαγγελματικής σωτηρίας από το κύριο πτυχίο. Στην Ελλάδα οι περισσότεροι νέοι στα 18 τους πάνε και επιλέγουν κάτι και έχει ο θεός, αφού όλα είναι κορεσμένα, χρυσώνοντας το χάπι στον εαυτό τους, και έρχονται μετά από μια 5ετία να μας πουν με σοφία γέροντα ότι έκαναν βλακεία. Κάτι δεν πάει καλά εδώ.
 

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Γενικά αυτή την στιγμή βρίσκομαι σε δίλημμα. Η να ξαναδώσω και να τα δώσω όλα του χρόνου Πανελλαδικές για να προσπαθήσω για τις ψυχολογίες, η να πάω να τα δώσω όλα στις πολιτικές επιστήμες να πάρω τουλάχιστον το πτυχίο με καλό βαθμό και να δω μετά για μεταπτυχιακά. Κάπου διάβασα ότι μπορείς να πας στο διπλωματικό σώμα. Για Νομική ούτε που το σκέφτομαι, αδιάφορο επάγγελμα για εμένα, άσε που δεν έχω και στο οικογενειακό μου περιβάλλον δικηγόρους τουλάχιστον να με βοηθούσαν.

Σκεφτόμουνα για κατατακτήριες ψυχολογίας, αλλά διάβασα εχτές το βράδυ κάτι ιστορίες τρόμου πραγματικά, άρα μέχρι στιγμής τις κατατακτήριες ψυχολογίας τις βάζω στο πάτο της λίστας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

pinelopikaxrila20@gm

Νεοφερμένος

Η pinelopikaxrila20@gm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Γενικά αυτή την στιγμή βρίσκομαι σε δίλημμα. Η να ξαναδώσω και να τα δώσω όλα του χρόνου Πανελλαδικές για να προσπαθήσω για τις ψυχολογίες, η να πάω να τα δώσω όλα στις πολιτικές επιστήμες να πάρω τουλάχιστον το πτυχίο με καλό βαθμό και να δω μετά για μεταπτυχιακά. Κάπου διάβασα ότι μπορείς να πας στο διπλωματικό σώμα. Για Νομική ούτε που το σκέφτομαι, αδιάφορο επάγγελμα για εμένα, άσε που δεν έχω και στο οικογενειακό μου περιβάλλον δικηγόρους τουλάχιστον να με βοηθούσαν.

Σκεφτόμουνα για κατατακτήριες ψυχολογίας, αλλά διάβασα εχτές το βράδυ κάτι ιστορίες τρόμου πραγματικά, άρα μέχρι στιγμής της κατατακτήριες ψυχολογίας της βάζω στο πάτο της λίστας.
Για το διπλωματικό το ήθελα και εγώ πολύ, γι'αυτο σκεφτόμουν και τις πολιτικές γιατί κι εγω δε θέλω τη νομική, αλλά διπλωματικό μπορείς να μπεις από οποιαδήποτε σχολή είσαι γιατί είναι ξεχωριστές οι εξετάσεις εισαγωγής που απαιτούνται, απλά θα αναγνωρίζεται ίσως κάποια μαθήματα. Ψυχολογία κι εγώ είχα ως πρώτη επιλογή πέρυσι, ωστόσο τώρα το ξανασκεφτομαι πολύ για να το ακολουθούσα. Πολύ ενδιαφέρον αντικείμενο αλλά στην πράξη αλλάζει λίγο το πράγμα κατ'εμέ
 

VFD59

Νεοφερμένος

Ο VFD59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Για το διπλωματικό το ήθελα και εγώ πολύ, γι'αυτο σκεφτόμουν και τις πολιτικές γιατί κι εγω δε θέλω τη νομική, αλλά διπλωματικό μπορείς να μπεις από οποιαδήποτε σχολή είσαι γιατί είναι ξεχωριστές οι εξετάσεις εισαγωγής που απαιτούνται, απλά θα αναγνωρίζεται ίσως κάποια μαθήματα. Ψυχολογία κι εγώ είχα ως πρώτη επιλογή πέρυσι, ωστόσο τώρα το ξανασκεφτομαι πολύ για να το ακολουθούσα. Πολύ ενδιαφέρον αντικείμενο αλλά στην πράξη αλλάζει λίγο το πράγμα κατ'εμέ
Εγώ ξέρω ακριβώς τι θέλω να κάνω με την ψυχολογία, άρα δεν είναι θέμα αυτό για εμένα.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Ναι από το κακό στο χειρότερο. Γιατί, αυτοί της φιλολογίας έχουν καλλίτερη τύχη θεωρείς; Πλέον βέβαια από όλες τις σχολές φιλόλογος βγαίνεις ( φιλολογία, φιλοσοφία, ιστορία παίζει και από πολιτικών αυτή που λέτε ). Εις την χώραν μας δεν υπάρχουν δυστυχώς ειδικεύσεις του στυλ ιστορικός. Όλοι και όλες βαφτίζονται φιλόλογοι και γίνεται μία υπέροχη ταραμοσαλάτα.

Στις ιστορικές σχολές αρχαία και λατινικά δεν διδάσκεσαι ( άιντε από το φιλολογικό τμήμα να πρέπει να έχεις ένα μάθημα σε αυτά προσφερόμενο ) οπότε δεν μπορείς να χτυπήσεις εύκολα τους φιλόλογους εις περίπτωσιν που διενεργηθεί ποτέ ξανά διαγωνισμός ΑΣΕΠ για διορισμό φιλολόγων εις την δευτεροβάθμιαν εκπαίδευσιν. Ούτε στα φροντιστήρια προτιμούν εύκολα αποφοίτους ιστορικών σχολών εκτός εάν έχεις προσωπική επιτυχία εις αυτά ως μαθητής.
Γιατί αυτό το κόλλημα με τα λατινικά; Δεν το καταλαβαίνω. Εντάξει, πολύ ωραίο μάθημα, το αγαπημένο μου μάλιστα, αλλά προσωπικά, όταν έδωσα στο ΑΣΕΠ δεν εξετάστηκα σε λατινικα, οπότε καθόλου μειονεκτικά δεν ένιωσα, αν και από ΦΠΨ, σε σχέση με τις φίλες μου που είχαν τελειώσει φιλολογία.

Επίσης, ναι στο τμήμα μου δεν έκανα κανένα μάθημα λατινικών, προτίμησα να επιλέξω λαογραφία που μου φάνηκε πιο ενδιαφέρον καθώς και με πιο λογικό τρόπο εξέτασης σε σχέση με τον αντίστοιχο των λατινικών (τους ζητούσε για παράδειγμα στο α εξάμηνο να γράψουν γράμμα στα λατινικά στους γονείς τους. Το άσχετο, δηλαδή).

Άλλωστε, το συγκεκριμένο μάθημα στο σχολείο είναι πολύ εύκολο να το διδάξεις, οποιοπδήποτε τμήμα που βγάζει φιλολόγους και να έχεις τελειώσει, αν και εφόσον ήσουν πολύ καλός κι εσύ ο ίδιος σε αυτό. Εγώ ας πούμε είχα γράψει στα 25 κείμενα 19,6. Ε...πόσο πια δύσκολο θα μου ήταν να διδάξω τα ίδια ακριβώς κείμενα, την ίδια γραμματική, το ίδιο συντακτικό με αυτά που έιχα διαβάσει ως μαθήτρια κι ας μην έχω παρακολουθήσει ούτε ένα μάθημα στη σχολή. Ακόμα και τώρα που η ύλη είναι αυξημένη, ανετότατα μελετάω τα υπόλοιπα κείμενα και τα διδάσκω.

Όσο για τα αρχαία, το 2000 που μπήκα στο τμήμα μου, είχαμε 5 μαθήματα αρχαίων και αυτά διπλά. Ούτε εκεί αισθάνομαι μειονεκτικά, καθώς και στα αρχαία του γυμνασίου και του λυκείου η ύλη είναι συγκεκριμένη. Αν κάποιος έχει μάθει να διαβαζει, να κάνει συντακτική ανάλυση και να οργανώνει το μάθημά του, μια χαρά μπορεί να τα καταφέρει. Αυτός, μάλιστα, είναι και ο βασικός στόχος του πανεπιστημίου.

Για να μην πω ότι στη φιλολογία κάνουν έργα αρχαίων συγγραφέων που δεν διδάσκονται καν στο γυμνάσιο και στο λύκειο, οπότε σε ποιό σημείο ακριβώς βρίσκονται σε πλεονεκτικότερη θέση σε σύγκριση με έναν απόφοιτο του ΦΠΨ;Επειδή έχουν ασχοληθεί με συντακτική ανάλυση σε 8 μαθήματα αντί για 5;

Δηλαδή, τι ακριβώς είναι η γνώση;Είναι κουκιά;Είναι κάτι μετρήσιμο, ώστε να μπορούμε με βεβαιότητα να πούμε ότι αυτός που έχει διδαχθεί 8 μαθήματα από ένα συγκεκριμένο αντικείμενο είναι καλύτερος; Και ποιος μου λέει εμένα ότι αυτός που παρακολούθησε 8 μαθήματα και όχι 5, δεν τα πέρασε με σκονάκι, ενώ εγώ εστώ και το 5 ή το 6 στα 5 μαθήματα που παρακολούθησ το πήρα με την αξία μου.

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι οποιοδήποτε τμήμα και να έχεις τελειώσει, αν δεν κάτσεις ύστερα να μελετήσεις μόνος σου και να εμβαθύνεις, την ίδια μοίρα θα έχεις με τους άλλους που επίσης δεν θα έχουν στρωθεί στο διάβασμα και στη δουλειά.Το τμήμα σου δίνει κάποιες βάσεις. Από εκεί και πέρα είναι στο χέρι του καθενός, να βελτιωθεί, να εμπλουτίσει τις γνώσεις του, όπου νιώθει πως υστερεί είτε αυτό είναι τα αρχαία είτε τα λατινικά είτε η γλώσσα, ακόμα και η ψυχολογία, τα παιδαγωγικά και η διδακτική.

Και...για μένα είναι πολύ σημαντικότερα τα 3 τελευταία, ειδικά όταν ακούω για περιπτώσεις όπως στο γυμνάσιο του παιδιού μου που μπαίνει η καθηγήτρια των αγγλικών μέσα στην τάξη και ανεβοκατεβάζει τους μαθητές της "βλαμμένους και ηλίθιους", ε...θα προτιμούσα, λοιπόν, να έχει στα αγγλικά κάποιον που να είχε κάνει λιγότερα μαθήματα βρετανικής λογοτεχνίας, αλλά περισσότερα μαθήματα ψυχολογίας και παιδαγωγικής, ώστε να γνωρίζει πώς πρέπει να αντιμετωπίσει τους μαθητές της, γιατί...απ'όσο φαίνεται η λογοτεχνία δεν της έμαθε τρόπους σωστής διαχείρισης της τάξης της.

Τέλος, αν κάποιος είναι καλός και κάνει αυτό που αγαπάει, θα τη βρεί την άκρη οποιοδήποτε τμήμα και να τελειώσει.
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Για κοινωνική εργασία σκέφτεται κανείς από εσάς; Έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια και εγώ αν ήμουν θεωρητική θα ήταν η πρώτη μου επιλογή σίγουρα!
 

pinelopikaxrila20@gm

Νεοφερμένος

Η pinelopikaxrila20@gm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Πιστεύετε το τμήμα δημόσιας διοίκησης παντειου είναι καλύτερο όσον αφορά την επαγγελματική προοπτική;;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,071 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,071 μηνύματα.
Έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο;
Κοίτα για να στο θέσω απλά. Καμμία από αυτές τις σχολές δεν έχει επαγγελματική ανέλιξη. Δυστυχώς εις την κατεύθυνσιν μας δεν υπάρχει εύκολα μέλλον. Με ένα απλό πτυχίο τουλάχιστον. Αν αριστεύσεις εις την σχολήν σου και κάνεις και ένα έξυπνο μεταπτυχιακό που σου ανοίγει δρόμους έχεις προοπτικές αλλά ως εκεί. Μη περιμένεις ανέλιξη με ένα πτυχίο. Οι σχολές του πεδίου μας δεν είναι και στα καλλίτερα τους.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο;

Προσπάθησε από τώρα να δεις με τι άλλο και αυτή η σχολή θα έδενε επαγγελματικά. Φτιάξε ένα δεύτερο πλάνο αν πάει κάτι λάθος. Λάθη στη ζωή γίνονται και όλοι δεν κάνουν για όλα. Καλώς ή κακώς ζούμε στην εποχή της τεχνολογίας και επαγγελμάτων που απαιτούν ειδικές γνώσεις και όχι τόσο γνώσεις ακαδημαϊκής χρησιμότητας ή για να στήνονται μόνο συνέδρια πολιτικών απατεώνων με λεφτά των φορολογουμένων και άλλων χορηγών και να δίνουν αοριστολογικές διαλέξεις για την πολιτική. Η ιστορία και η πολιτική είναι ενδιαφέρουσα επιστήμη. Να συζητήσουμε και να μάθουμε ωραία πράγματα. Το ερώτημα είναι τι επάγγελμα θέλεις να κάνεις; Πώς θα ζήσεις; Έχεις σκεφτεί αυτή την ερώτηση; :)

Μιλάμε τελείως φιλικά και ανθρώπινα, γιατί όλοι περάσαμε ή περνάμε από την φάση τη δική σου ή έχουμε παραδείγματα από συγγενείς μας, γονείς κτλ που βιώνουν την κρίση της επαγγελματικής αποκατάστασης με τελείως διαφορετική ματιά από έναν 18χρονο. Γενικές απόψεις υπεκφυγής ότι όλα είναι κορεσμένα ή ότι όποιος επιμένει σε κάτι που αγαπάει, πετυχαίνει δεν πιάνουν, γιατί η αγορά εργασίας δεν λειτουργεί έτσι. Η επιμονή σε λάθος βάση δεν οδηγεί πουθενά. Καλώς ή κακώς ζούμε σε αυτή την εποχή και όχι στην εποχή του Μπεκαρία ή του Βολταίρου.

Επιμένω σε plan b. H σκέψη πρέπει να είναι ανοιχτή και όχι δεδομένη στην σημερινή κατάσταση. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top