Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ

delta-mi

Νεοφερμένος

Ο delta-mi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
μα ουτε μια απαντηση...????!!!!! ¨καλα συγγνωμη ειμαι καθαρμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ας κάνω την αρχή εγώ ο παλιός :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Ρεσυ civilara βγηκε το προγραμμα https://www.civil.auth.gr/content/view/62/76/lang,el/
και λεει σε καποια μαθηματα α και β αλλα δεν λεει ποιοσ ειναι ο διαχωρισμος...λεει μονο στα μαθηματικα....μηπως ενοουν κατι αλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal-Militiaman

Νεοφερμένος

Ο Metal-Militiaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Ρεσυ civilara βγηκε το προγραμμα https://www.civil.auth.gr/content/view/62/76/lang,el/
και λεει σε καποια μαθηματα α και β αλλα δεν λεει ποιοσ ειναι ο διαχωρισμος...λεει μονο στα μαθηματικα....μηπως ενοουν κατι αλλο?

Τεχνική Μηχανική,Φυσική και Στατιστική σας χωρίζουν σε 2 τμήματα όπου συνήθως το (α) είναι για τα επώνυμα που ξεκινούν από Α έως Ο ενώ το (β) από Π έως Ω, στις τεχνικές σχεδιάσεις σας χωρίζουν σε τρία τμήματα (α),(β),(γ) πάλι αλφαβητικά αλλά βοηθητική διδασκαλία σ' αυτο το μάθημα πέρσυ δε υπήρχε στο πρόγραμμα. Εσύ ξεκίνα να παρακολουθείς τις πρωινές ώρες δηλαδή τα πρώτα τμήματα και των τεσσάρων μαθημάτων μέχρις ότου αναρτήθει ο πίνακας με τα τμήματα έξω από την αιθ.542
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariw

Νεοφερμένος

Η Mariw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Θα 'μαι και εγώ εκεί!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ρεσυ civilara βγηκε το προγραμμα https://www.civil.auth.gr/content/view/62/76/lang,el/
και λεει σε καποια μαθηματα α και β αλλα δεν λεει ποιοσ ειναι ο διαχωρισμος...λεει μονο στα μαθηματικα....μηπως ενοουν κατι αλλο?

Είναι τα τμήματο που θα δημιουργθούν. Τα μαθήματα με α και β θα γίνουν σε δύο τμήματα ενώ εκείνα με α,β και γ θα γίνου σε τρία τμήματα. Ο πιο συνήθης διαχωρισμός είναι με βάση το επώνυμο, καμιά φορά όμως και με βάση τον αριθμό μητρώου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.

Nagathor

Νεοφερμένος

Ο Nagathor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα , σπουδαζω πολιτικων μηχανικων στην Ξανθη και σκεφτομαι να χρησιμοποισω το 10% το καλοκαιρι μιας και ημουν αρκετα κοντα στη βαση της θεσσαλονικης για αρκετους λογους ( κυριως οικονομικους επειδη ειμαι απο Γιαννενα)

Το ερωτημα μου είναι αν εχετε επιγνωση στο θεμα Αναγνωριση μαθηματων . Θα με βοηθουσε καποιος που εχει περασει στην θεσσαλονινη απο Ξανθη με το 10% ωστε να εχω μια εικονα για τα μαθηματα που προκειται να μου αναγνωρισουν

Ευχαριστω για τον χρονο σας
-----------------------------------------------------------
Όποιος έχει γνώση επί του θέματος αν μπορεί ας επικοινωνήσει μαζί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Metal-Militiaman

Νεοφερμένος

Ο Metal-Militiaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Καλησπερα , σπουδαζω πολιτικων μηχανικων στην Ξανθη και σκεφτομαι να χρησιμοποισω το 10% το καλοκαιρι μιας και ημουν αρκετα κοντα στη βαση της θεσσαλονικης για αρκετους λογους ( κυριως οικονομικους επειδη ειμαι απο Γιαννενα)

Το ερωτημα μου είναι αν εχετε επιγνωση στο θεμα Αναγνωριση μαθηματων . Θα με βοηθουσε καποιος που εχει περασει στην θεσσαλονινη απο Ξανθη με το 10% ωστε να εχω μια εικονα για τα μαθηματα που προκειται να μου αναγνωρισουν

Ευχαριστω για τον χρονο σας
-----------------------------------------------------------
Όποιος έχει γνώση επί του θέματος αν μπορεί ας επικοινωνήσει μαζί μου.

Συνήθως εξαρτάται από το τμήμα αλλά και από το πόσο παραπλήσια είναι η σχολή επανεισαγωγής.
Ξέρω ότι με τις μετεγγραφές που γίναν με το νομοσχέδιο του αρβανιτόπουλου (χωρίς χρήση του 10%) όλα τα όμοια μαθήματα αναγνωρίζονται, οπότε με την ίδια λογική δεν υπάρχει λόγος να μην αναγνωριστούν και τα δικά σου. Αν και το ξαναλέω εξαρτάται και από το εκάστοτε τμήμα.
Οπότε, επικοινώνησε με τη γραμματεία του τμήματος https://www.civil.auth.gr/content/view/107/93/lang,el/
(πάρε και στο υπαιθ για να είσαι 100% καλυμμένος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Κατόπιν παράκλησης από χρήστη, επισυνάπτω το δικό μου πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας μαθημάτων και παράρτημα διπλώματος ώστε να λυθεί η απορία στους φοιτητές του τμήματος (έχω διαγράψει μόνο τα προσωπικά μου στοιχεία και τους βαθμούς των μαθημάτων):


ΥΓ: Ενδεχομένως να τα αποσύρω στο μέλλον επειδή έχουν μεγάλο μεγέθος και έτσι δεν θα είμαι σε θέση να αναρτήσω άλλα αρχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Για να γίνει αντιληπτή η διεπιστημονικότητα του αντικειμένου (κυρίως από τους φοιτητές του τμήματος), κάνω μία ταξινόμηση των μαθημάτων ανά γνωστικό πεδίο.


Μαθήματα Δεξιοτήτων
1) Τεχνικές σχεδιάσεις
2) Εφαρμογές πληροφορικής σε θέματα πολιτικού μηχανικού

Μαθήματα Θετικών Επιστημών
1) Μαθηματικά Ι
2) Μαθηματικά ΙΙ
3) Μαθηματικά ΙΙΙ
4) Στατιστική
5) Αριθμητική ανάλυση
6) Φυσική
7) Πληροφορική
8 ) Τεχνική Γεωλογία Ι

Μαθήματα Επιστημών Οικονομίας και Διοίκησης
1) Βασικές αρχές οικονομικής θεωρίας και πολιτικής
2) Οργάνωση και προγραμματισμός έργων

Μαθήματα Μηχανολόγου Μηχανικού
1) Δομικές μηχανές

Μαθήματα Μηχανικού Πολεοδομίας, Χωροταξίας & Περιφερερειακής Ανάπτυξης
1) Περιφερειακή ανάπτυξη, Πολεοδομία, Χωροταξία

Μαθήματα Αγρονόμου-Τοπογράφου Μηχανικού
1) Γεωδαισία Ι
2) Γεωδαισία ΙΙ
3) Φωτογραμμετρία-Γεωπληροφοριακά Συστήματα

Μαθήματα Μηχανικού Περιβάλλοντος
1) Τεχνική Περιβάλλοντος

Μαθήματα Επιστήμης των Υλικών
1) Δομικά Υλικά Ι
2) Δομικά Υλικά ΙΙ

Μαθήματα Δομικής Μηχανικής
1) Τεχνική μηχανική
2) Αντοχή υλικών και δομικών στοιχείων Ι
3) Αντοχή υλικών και δομικών στοιχείων ΙΙ
4) Εφαρμοσμένη στατική Ι
5) Εφαρμοσμένη στατική ΙΙ
6) Εφαρμοσμένη στατική ΙΙΙ
7) Επιφανειακοί φορείς Ι
8 ) Επιφανειακοί φορείς ΙΙ
9) Εφαρμογές θεωρίας ελαστικότητας
10) Δυναμική των κατασκευών Ι
11) Δυναμική των κατασκευών ΙΙ
12) Εφαρμογές ελαστοδυναμικής
13) Ειδικά θέματα στατικής
14) Ελαστοπλαστικός υπολογισμός κατασκευών
15) Αριθμητικές μέθοδοι ανάλυσης των κατασκευών Ι
16) Αριθμητικές μέθοδοι ανάλυσης των κατασκευών ΙΙ
17) Πειραματική μηχανική

Μαθήματα Δομικών Έργων
1) Οικοδομική Ι
2) Οικοδομική ΙΙ
3) Σιδηροπαγές σκυρόδεμα Ι
4) Σιδηροπαγές σκυρόδεμα ΙΙ
5) Σιδηροπαγές σκυρόδεμα ΙΙΙ
6) Προεντεταμένο σκυρόδεμα
7) Ειδικές κατασκευές σκυροδέματος
8 ) Προκατασκευασμένα κτίρια από σκυρόδεμα
9) Αντισεισμική τεχνολογία-Παθολογία κατασκευών σκυροδέματος
10) Μεταλλικές κατασκευές Ι
11) Μεταλλικές κατασκευές ΙΙ
12) Μεταλλικές κατασκευές ΙΙΙ
13) Λεπτότοιχες διατομές-Ελαστική ευστάθεια
14) Κατασκευές από φέρουσα τοιχοποιία
15) Ολόσωμες γέφυρες
16) Σιδηρές γέφυρες

Μαθήματα Γεωτεχνική Μηχανικής
1) Εδαφομηχανική Ι
2) Εδαφομηχανική ΙΙ

Μαθήματα Γεωτεχνικών Έργων
1) Θεμελιώσεις, αντιστηρίξεις και γεωτεχνικά έργα

Μαθήματα Υδραυλικής Μηχανικής
1) Μηχανική ρευστών
2) Υδραυλική
3) Υπόγεια υδραυλική και υδρολογία

Μαθήματα Υδραυλικών Έργων
1) Υδρεύσεις-Αποχετεύσεις
2) Αρδεύσεις-Διευθετήσεις υδατορρευμάτων

Μαθήματα Θαλάσσιων Έργων
1) Ακτομηχανική και λιμενικά έργα

Μαθήματα Μεταφορών
1) Συγκοινωνιακή Τεχνική
2) Σχεδιασμός Μεταφορών

Μαθήματα Συγκοινωνιακών Έργων
1) Οδοποιία Ι
2) Οδοποιία ΙΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Οδηγός Σπουδών 2010-2011
https://www.civil.auth.gr/images/stories/Odigos_Spoudon/osp_2011.pdf

Πρόγραμμα Προπτυχιακών Σπουδών 2011-2012
https://diavgeia.gov.gr/luminapi/api/decisions/457Ε46Ψ8ΧΒ-ΙΘΩ/document?inline=true

Πρόγραμμα Προπτυχιακών Σπουδών 2012-2013
https://diavgeia.gov.gr/luminapi/api/decisions/ΒΕΝΤ46Ψ8ΧΒ-ΨΕΒ/document?inline=true
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μιας και μου ζητήθηκε αναρτώ το αντίγραφο διπλώματος και το πιστοποιητικό ισοδυναμίας με MASTER που μου χορηγήθηκε από το τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mamamouxos

Νεοφερμένος

Ο mamamouxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Οσοι πέρασαν πολιτικους μηχανικους ΑΠΘ φετος (την ακαδημαικη χρονια 15-16) ας γραψουν εδω...Οσοι πιστοι προσέλθετε ;):):clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εννοείται ότι, για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε (σχολή, πόλη, μετακινήσεις κτλπ), μην διστάσετε να στείλετε pm. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mamamouxos

Νεοφερμένος

Ο mamamouxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εννοείται ότι, για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε (σχολή, πόλη, μετακινήσεις κτλπ), μην διστάσετε να στείλετε pm. :D

Φιλε DumeNuke τελικα πολιτικων μηχανικων ΑΠΘ..συναδελφοι απο οκτωβρη... :clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::hmm::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Φιλε DumeNuke τελικα πολιτικων μηχανικων ΑΠΘ..συναδελφοι απο οκτωβρη... :clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::hmm::worry:
Εξοπλίσου με υπομονή τύπε..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mamamouxos

Νεοφερμένος

Ο mamamouxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εξοπλίσου με υπομονή τύπε..!

γιατι? απο πλευρας δυσκολιας εννοείς φιλε??? :hmm::)
για το συγκεκριμενο τμημα η γενικα για γενικα για την πολυτεχνικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Μαλλον για ολα (χωρις να ειμαι στους πολιτικους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top