Πολιτικο-Ιστορική Συζήτηση

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Από πού συμπερανες το ότι ήταν χουντικοι?Το αν προσπαθεί να πείσει χρυσαυγιτες να μπουν στο κόμμα του δεν βρίσκω κάτι το κακό.Παλιοτερα είχαν κάποιες σχέσεις αλλά σήμερα η χρυσή αυγή σαν κόμμα απέχει πολύ από το λαος κάτι που διαπιστώνει κανείς εύκολα αν διαβασει τις θέσεις κάθε κόμματος.

Αν θες κάτσε να δεις το video. Λέει καθαρά σε βασιλικούς, χουντικούς και χρυσαυγίτες να μπούν στην παράταξή του ΝΕΑ ΕΛΠΙΔΑ. Από εδώ φαίνεται πόσο ανεύθυνος και διπρόσωπος είναι αυτός ο άνθρωπος και ολόκληρο το κόμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Αν θες κάτσε να δεις το video. Λέει καθαρά σε βασιλικούς, χουντικούς και χρυσαυγίτες να μπούν στην παράταξή του ΝΕΑ ΕΛΠΙΔΑ. Από εδώ φαίνεται πόσο ανεύθυνος και διπρόσωπος είναι αυτός ο άνθρωπος και ολόκληρο το κόμμα.
Δεν εξαρτάται από το αν θέλω να δω το βίντεο.Αν μπορούσα θα το έβλεπα.
Αλλά εσυ πες μου ρε παιδί μου από ΠΟΥ κατάλαβες ότι τα άτομα που τον άκουγαν ήταν βασιλικοι ή χουντικοι?Σου είναι τόσο δύσκολο να μου πεις??Πες μου από αυτό από αυτό κι από εκείνο φαίνεται ότι αυτοί είναι χουντικοι.Μπορεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ρε συ epsilon, αν δεν κάτσεις να ακούσεις τα video δεν έχει νόημα η συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Ρε συ epsilon, αν δεν κάτσεις να ακούσεις τα video δεν έχει νόημα η συζήτηση.
Sorry ρε παιδιά αλλά εδώ που σπουδαζω δεν έχω βάλει ιντερνετ στο σπίτι.Από το κινητό μπαίνω.Νομιζω όμως πως αν θέλει μπορεί να μου πει ο ίδιος από πού έβγαλε τα συμπεράσματα του.Δε νομίζω να είναι τόσο τραγικά δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Δεν πιστευω οτι εχουμε δικαιωμα να ζηταμε κατι τετοιο, μονο να τη διατηρουν σωστα, αλλα να λειτουργησει ως ορθοδοξος ναος τι θα προσφερει ακριβως; Η εκκλησια ειναι σε αλλη χωρα με αλλη θρησκεια, δεν υπαρχει κανενας λογος να το δεχτουν αυτο.

Τότε να κοπούν και οι συζητησεις για τζαμία στην αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Πιστεύεις ότι η Αγια Σοφια διατηρείται σωστά τώρα?Παζαρι το έκαναν.Η Αγια Σοφια είναι ορθόδοξος ναός και από τη στιγμή που στη Πολη ζουν 2500 Έλληνες πρέπει να επιτρέψουν να λειτουργησει ο ναός.Να μη μιλήσω για οποιαδήποτε παρεμπόδιση άσκησης των θρησκευτικών δικαιωμάτων των Ελλήνων που έμπαιναν Τούρκοι και διεκοπταν τις λειτουργίες.Σύγχρονα πράγματα!Οσο ζητανε οι μουσουλμάνοι που ζουν στην Ελλάδα να δημιουργηθούν τζαμια και να τους επιτρέψουν να ασκούν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα ελεύθερα το ίδιο πρέπει να γίνει και στη Πολη.

Kαλα ας χτιστουν πρωτα 2-3 τζαμια στην αθηνα και μετα λειτουργει και η Αγια Σοφια. Παντα υπαρχουν και οι 2 οψεις σε ενα νομισμα. Και εμεις κανουμε παραβιασεις, και εμεις σφαξαμε οταν μπηκαμε στην μικρα ασια, και εμεις συμπεριφερομαστε σαν γουρουνια στους μουσουλμανους. Ακου κει θα παρουμε πισω την πολη, που εδω και 5 αιωνες δεν ειναι δικια μας, επειδη το ειπε ο Παϊσιος λες και ειναι διπλωματικος ακολουθος. Ελεος ρε φιλε με τις μλκιεσ βραδυατικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τότε να κοπούν και οι συζητησεις για τζαμία στην αθήνα.

Αλλο να χτισουν νεα και αλλο να χρησιμοποιηθει παλι η Αγια Σοφια. Εξαλλου ειναι μνημειο πλεον δε νομιζω να ειναι σωστο να χρησιμοποιειται κανονικα σαν ναος, μπορει να ειναι και επικινδυνο αφου δεν την συντηρουν σωστα. Και ναι αν ειναι να ζηταμε να λειτουργησει η Αγια Σοφια θα πρεπει να επιτρεψουμε να χτιστουν τζαμια και στην Αθηνα και στις υπολοιπες πολεις που το ζητανε οι πιστοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Kαλα ας χτιστουν πρωτα 2-3 τζαμια στην αθηνα και μετα λειτουργει και η Αγια Σοφια. Παντα υπαρχουν και οι 2 οψεις σε ενα νομισμα. Και εμεις κανουμε παραβιασεις, και εμεις σφαξαμε οταν μπηκαμε στην μικρα ασια, και εμεις συμπεριφερομαστε σαν γουρουνια στους μουσουλμανους. Ακου κει θα παρουμε πισω την πολη, που εδω και 5 αιωνες δεν ειναι δικια μας, επειδη το ειπε ο Παϊσιος λες και ειναι διπλωματικος ακολουθος. Ελεος ρε φιλε με τις μλκιεσ βραδυατικο.
Όχι ΠΡΩΤΑ θα πρέπει να λειτουργήσει η Αγια Σοφια και μετά να γίνουν τζαμια εδώ.Αμοιβαίος συμβιβασμος.Οχι μόνο από τη δική μας πλευρά.Δεν είπα ότι εμείς δεν κάναμε τίποτα αλλά εμείς ειμασταν σε άμυνα και ότι κάναμε δεν συγκρίνεται ούτε στο ελάχιστο με τις φρικαλεοτητες που περάσαμε από τους τουρκους.
Όσο για τον πατέρα Παισιο ο οποίος πέθανε το 1994(δεν είναι δηλαδή παλιά η προφητεία του ή κάτι τέτοιο) μπορείς να λες ότι θέλεις.Ο πατέρας Παισιος δεν το είπε έτσι ξεκαρφωτα.Ανέλυσε παρά πολλά θέματα και πολλές προφητείες του επαληθεφτηκαν(πχ η πτώση της ΕΣΣΔ,οι διεκδικήσεις των Τούρκων στο αιγαίο και τα εξαμιλια δλδ τα 6 ναυτικά μίλια και όλα πολύ πριν γίνουν και υπάρχουν παρά πολλές μαρτυρίες).Θα σε παρακαλούσα όμως να μην αποκαλεις μλκς τις προφητείες του γιατί με προσβάλλεις.Αν είχες την ελάχιστη γνώση σχετικά με αυτόν τον χαρισματικό άνθρωπο δεν θα μιλουσες έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η Αγια Σοφια ειναι μουσειο πλεον και καλυτερα να μεινει ετσι. Για τον ιδιο λογο που δεν κανεις εκδηλωσεις στον Παρθενωνα...
Και επισης οταν στη χωρα σου αναγνωριζεται επισημα η μουσουλμανικη μειονοτητα δε νομιζω οτι εχεις περιθωριο να πεις "πρωτα αυτοι και μετα εμεις".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Όχι ΠΡΩΤΑ θα πρέπει να λειτουργήσει η Αγια Σοφια και μετά να γίνουν τζαμια εδώ.Αμοιβαίος συμβιβασμος.Οχι μόνο από τη δική μας πλευρά.Δεν είπα ότι εμείς δεν κάναμε τίποτα αλλά εμείς ειμασταν σε άμυνα και ότι κάναμε δεν συγκρίνεται ούτε στο ελάχιστο με τις φρικαλεοτητες που περάσαμε από τους τουρκους.
Όσο για τον πατέρα Παισιο ο οποίος πέθανε το 1994(δεν είναι δηλαδή παλιά η προφητεία του ή κάτι τέτοιο) μπορείς να λες ότι θέλεις.Ο πατέρας Παισιος δεν το είπε έτσι ξεκαρφωτα.Ανέλυσε παρά πολλά θέματα και πολλές προφητείες του επαληθεφτηκαν(πχ η πτώση της ΕΣΣΔ,οι διεκδικήσεις των Τούρκων στο αιγαίο και τα εξαμιλια δλδ τα 6 ναυτικά μίλια και όλα πολύ πριν γίνουν και υπάρχουν παρά πολλές μαρτυρίες).Θα σε παρακαλούσα όμως να μην αποκαλεις μλκς τις προφητείες του γιατί με προσβάλλεις.Αν είχες την ελάχιστη γνώση σχετικά με αυτόν τον χαρισματικό άνθρωπο δεν θα μιλουσες έτσι.


Βασικα απο τι φαινεται αγνοεις την ιστορια, η την ξερεις ετσι οπως την λεει το σχολειο. Εμες μπηκαμε πρωτοι στην μικρα ασια και φτασαμε πολυ πιο μετα την αγκυρα και μετα εγινε η αντεπιθεση απο τους Τουρκους, αφου ειχε εξασθενησει ο ελληνικος στρατος, και στην συνεχεια υποχωρηση του μεχρι την μικρα ασια. Ουτε εγω ουτε εσυ φανταζομαι ειμαστε ιστορικοι αλλα 2-3 πραγματακια πρεπει να τα ξερουμε, η τουλαχιστον να μην εκφερουμε αποψη αμα τα αγνοουμε.
Και 2ον δν με ενδιαφερει περι Παίσιου απλα αμα καθομαστε να πιστευουμε μλκσ και προφητειες τετοιου στυλ, αστα βραστα. Ασε τις προφητειες του Παισιου για το Αγιο Ορος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Βασικα απο τι φαινεται αγνοεις την ιστορια, η την ξερεις ετσι οπως την λεει το σχολειο. Εμες μπηκαμε πρωτοι στην μικρα ασια και φτασαμε πολυ πιο μετα την αγκυρα και μετα εγινε η αντεπιθεση απο τους Τουρκους, αφου ειχε εξασθενησει ο ελληνικος στρατος, και στην συνεχεια υποχωρηση του μεχρι την μικρα ασια. Ουτε εγω ουτε εσυ φανταζομαι ειμαστε ιστορικοι αλλα 2-3 πραγματακια πρεπει να τα ξερουμε, η τουλαχιστον να μην εκφερουμε αποψη αμα τα αγνοουμε.
Και 2ον δν με ενδιαφερει περι Παίσιου απλα αμα καθομαστε να πιστευουμε μλκσ και προφητειες τετοιου στυλ, αστα βραστα. Ασε τις προφητειες του Παισιου για το Αγιο Ορος.
Το λες σαν να πήγαμε στη Μικρα Ασια ως κατακτητές.Αυτό που ισχύει είναι ότι οι πρώτες μετακινήσεις έγιναν με τη μορφή μετανάστευσης,όπου οι Έλληνες αναμειχτηκαν με τα υπάρχοντα φύλα και από τα οποία πήραν πολλά στοιχεία.Σε παραπεμπω στο αρθρο της wikepedia https://el.wikipedia.org/wiki/Μικρά_Ασία#.CE.99.CF.83.CF.84.CE.BF.CF.81.CE.AF.CE.B1
Σου ζήτησα να μιλάς με περισσότερο σεβασμό για τον πατέρα Παισιο αλλά συνεχίσεις τα ίδια.Σου επιστρέφω λοιπόν τον χαρακτηρισμό μλκς μιας και σου ταιριάζει γάντι.
Άμα δεν μπορείς να μιλάς με σεβασμό προφανώς έχεις έλλειψη παιδείας.Δεν μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Το λες σαν να πήγαμε στη Μικρα Ασια ως κατακτητές.Αυτό που ισχύει είναι ότι οι πρώτες μετακινήσεις έγιναν με τη μορφή μετανάστευσης,όπου οι Έλληνες αναμειχτηκαν με τα υπάρχοντα φύλα και από τα οποία πήραν πολλά στοιχεία.Σε παραπεμπω στο αρθρο της wikepedia https://el.wikipedia.org/wiki/Μικρά_Ασία#.CE.99.CF.83.CF.84.CE.BF.CF.81.CE.AF.CE.B1
Σου ζήτησα να μιλάς με περισσότερο σεβασμό για τον πατέρα Παισιο αλλά συνεχίσεις τα ίδια.Σου επιστρέφω λοιπόν τον χαρακτηρισμό μλκς μιας και σου ταιριάζει γάντι.
Άμα δεν μπορείς να μιλάς με σεβασμό προφανώς έχεις έλλειψη παιδείας.Δεν μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό.

Ακριβως ετσι το ειπα.
-----------------------------------------
Kαι για την ακριβεια μετα την συνθηκη οπου προεβλεπε οτι μας ανηκουν τα παραλια της μικρας ασιας, ο ελληνικος στρατος με διαταγη του Βενιζελου προχωρησε προς την Ενδοχωρα. Διαφωνεις η συμφωνεις?

Σορρυ που σε προσβαλλω αλλα ουτε καν ειδα το λινκ που παρεθεσες γιατι μαλλον ασχετα θα λεει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Ακριβως ετσι το ειπα.
-----------------------------------------
Kαι για την ακριβεια μετα την συνθηκη οπου προεβλεπε οτι μας ανηκουν τα παραλια της μικρας ασιας, ο ελληνικος στρατος με διαταγη του Βενιζελου προχωρησε προς την Ενδοχωρα. Διαφωνεις η συμφωνεις?

Σορρυ που σε προσβαλλω αλλα ουτε καν ειδα το λινκ που παρεθεσες γιατι μαλλον ασχετα θα λεει.
Αφού δεν είδες το λινκ δεν έχω λόγο να σου απαντήσω.Αν εμπαινες στο κόπο να το διαβάσεις θα εβλεπες ότι οι Έλληνες δεν πήγαν σαν κατακτητές στη Μικρα Ασια αλλά με μεταναστεύσεις.Το λινκ είναι ένα σοβαρό άρθρο της wikepedia.Τα άσχετα τα λες εδώ και ώρα εσυ αλλά δεν εκπλησσομαι.
Δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά στις πολιτισμένες κοινωνίες όταν γίνεται διάλογος πρώτα ακούς(ή στη περιστωση μας διαβάζεις) και μετά απαντάς.Άμα βαριέσαι να το κανείς μην απαντάς μόνο και μόνο για να δείξεις ότι είσαι σπουδαίος γιατι αποδεικνυεις το ακριβως αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Sorry ρε παιδιά αλλά εδώ που σπουδαζω δεν έχω βάλει ιντερνετ στο σπίτι.Από το κινητό μπαίνω.Νομιζω όμως πως αν θέλει μπορεί να μου πει ο ίδιος από πού έβγαλε τα συμπεράσματα του.Δε νομίζω να είναι τόσο τραγικά δύσκολο.

Αν έχεις υπολογιστή συνδέσου με το κινητό :P
Είναι δύσκολο, εκτός αν κάτσει και γράψει την ομιλία. Όταν ο άλλος μας δίνει τεκμήρια, καλό είναι να τα βλέπουμε πριν συνεχίζουμε το συλλογισμό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Αν έχεις υπολογιστή συνδέσου με το κινητό :P
Είναι δύσκολο, εκτός αν κάτσει και γράψει την ομιλία. Όταν ο άλλος μας δίνει τεκμήρια, καλό είναι να τα βλέπουμε πριν συνεχίζουμε το συλλογισμό μας.
Από το κινητό μπαίνω μέσω 3G.
Για το βίντεο δεν ζητούσα πολλά,2-3 στοιχεία από τους ανθρώπους που άκουγαν την ομιλία και βγήκαν αυτά τα συμπεράσματα.Τεσπα,μάλλον θα πρέπει να βάλω κανονικό ιντερνετ γιατί με το κινητό δε παλευεται:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Αφού δεν είδες το λινκ δεν έχω λόγο να σου απαντήσω.Αν εμπαινες στο κόπο να το διαβάσεις θα εβλεπες ότι οι Έλληνες δεν πήγαν σαν κατακτητές στη Μικρα Ασια αλλά με μεταναστεύσεις.Το λινκ είναι ένα σοβαρό άρθρο της wikepedia.Τα άσχετα τα λες εδώ και ώρα εσυ αλλά δεν εκπλησσομαι.
Δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά στις πολιτισμένες κοινωνίες όταν γίνεται διάλογος πρώτα ακούς(ή στη περιστωση μας διαβάζεις) και μετά απαντάς.Άμα βαριέσαι να το κανείς μην απαντάς μόνο και μόνο για να δείξεις ότι είσαι σπουδαίος γιατι αποδεικνυεις το ακριβως αντίθετο.

Βασικα με προκαλεις αν και πραγματικα δεν σε συμφερει να συνεχισεις να "συζηταμε" γιατι προφανως λες οτι να ναι. (παντα κακοπροαιρετα)
Βασικα επειδη θελω να το παιξω πολιτισμενος διαβασα το λινκ και λεει οντως ασχετα. Το μονο που εχει σχεση ειναι το αποσπασμα:

"Το 1922 η προσπάθεια του ελληνικού κράτους να θέσει τη δυτική Μ. Ασία υπό ελληνικό έλεγχο είχε άδοξη κατάληξη, Το ίδιο συνέβη και με την προσπάθεια να δημιουργηθεί Ποντο-Αρμενικό κράτος βάσει της συνθήκης των Σεβρών. Την ίδια περίοδο συνέβησαν τα γεγονότα το οποία οι Αρμένιοι και Πόντιοι χαρακτηρίζουν ως γενοκτονία, και η Καταστροφή της Σμύρνης. Με την συνθήκης της Λωζάνης σφραγίστηκε η καταστροφή του Χριστιανισμού της Μ Ασίας. Οι Χριστιανοί μέχρι εκείνη την περίοδο αποτελούσαν το 10% του πληθυσμού της Μ. Ασίας."

Το οποιο πες μου ακριβως λεει οτι οι Ελληνες δεν πηγαν με κατακτιτικους σκοπους στην Τουρκια?

Ισα ισα το αντιθετο. Η Ελλαδα με την συνθηκη τον Σεβρων(επειδη ειχε τις πλατες των μεγαλων τοτε δυναμεων) περνει τα παραλια της Μικρας Ασιας, και στην συνεχεια η κυβερνηση του Βενιζελου συνεχιζει προς την αγκυρα με τους στρατιωτες που ειχαν πολεμησει στο Α παγκοσμιο πολεμο. Στην συνεχεια οι τοτε αντιβενιζελικοι υποσχονται στον λαο οτι θα γυρισουν τα στρατευματα πισω απο την Τουρκια, πραγμα που δεν εγινε ποτε, περνουν με καλπικα λογια την εξουσια, και στην συνεχεια τα εξασθενημενα Ελληνικα στρατευματα οχι μονο δεν υποχωρουν, αλλα συνεχιζουν την πορεια τους, πραγμα που οδηγει στην καταστροφη του στρατου και την αντεπιθεση των Τουρκων που οδηγει στην Μικρασιατικη καταστροφη.

Βασικα το πιο αστειο κατ΄με ειναι οτι παραθετεις ενα λινκ το οποιο αφενως δεν λεει τιποτα για το θεμα μας, αφετερου αντικρουει αυτα που υποστιριζεις, και προφανως αφου εχεις παντελη αγνοια κατσε να διαβασεις λιγο αυτα που παραθετεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Όρεξη έχεις μου φαίνεται βραδιατικα.Αν διαβαζες στο άρθρο στο τμήμα που μιλάει για την ιστορία θα έβλεπες να λέει ότι οι πρώτες επαφές των Ελληνων με τη Μικρα Ασια έγιναν στην αρχαιότητα με τη μορφή μεταναστευσεων και όχι επιδρομων όπως εσυ λες.Αναφέρει επίσης ότι στις περιοχές που μετανάστευσαν οι πρώτοι Έλληνες αφομοιωσαν πολλά στοιχεία από τους υπάρχοντες εκεί πολιτισμούς.Ανέκαθεν η Μικρα Ασια ήταν πεδίο δράσης των Ελληνων.Φυσικά πάμε πολύ πίσω,δεν μιλάμε για τη νεότερη Ελλαδα.Αυτό που πραγματικά αναρωτιέμαι είναι ότι αντί να υπερασπιζεσαι τα συμφεροντα της χώρας σου και να διεκδικεις να αναγνωριστούν η γενοκτονία των Ποντίων,οι σφαγές,οι βιασμοί και όσα πέρασαν οι Ελληνες κατα τη Μικρασιατικη Καταστροφη,την εισβολή στη Κυπρο κλπ εσυ επιμένεις να παρουσίαζεις τους Έλληνες ως επιδρομείς και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.Προσπαθείς με κάποιο τροπο να εξομοιωσεις τις βιαιότητες των τουρκων με τις ελληνικες διεκδικήσεις?
Να σου τονίσω επίσης το γεγονός ότι κατα την εποχη του Βενιζελου υπήρχε οντως φιλία μεταξύ Ελλήνων και Τούρκων η οποία χάθηκε και κατα την εισβολη των τουρκων στη Κύπρο.Δεν υπήρχε δλδ επεκτατική σχέδιο από πλευράς των Ελλήνων.Οι επεκτατικές τάσεις της τουρκιας παρατηρούνται κατα το ξεκίνημα από το τουρκεσταν όπου στη συνέχεια κατέλαβαν τη Μ.Α,τη Πολη και προχώρησαν μέχρι τη Δυση.

Σχετικά με αυτά που παρέθεσες παραπάνω θα σου απαντήσω αύριο γιατί από κινητό δεν μπορώ να κάνω εύκολα copy paste μερικές από τις πηγές μου.Τέλος για σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Όρεξη έχεις μου φαίνεται βραδιατικα.Αν διαβαζες στο άρθρο στο τμήμα που μιλάει για την ιστορία θα έβλεπες να λέει ότι οι πρώτες επαφές των Ελληνων με τη Μικρα Ασια έγιναν στην αρχαιότητα με τη μορφή μεταναστευσεων και όχι επιδρομων όπως εσυ λες.Αναφέρει επίσης ότι στις περιοχές που μετανάστευσαν οι πρώτοι Έλληνες αφομοιωσαν πολλά στοιχεία από τους υπάρχοντες εκεί πολιτισμούς.Ανέκαθεν η Μικρα Ασια ήταν πεδίο δράσης των Ελληνων.Φυσικά πάμε πολύ πίσω,δεν μιλάμε για τη νεότερη Ελλαδα.Αυτό που πραγματικά αναρωτιέμαι είναι ότι αντί να υπερασπιζεσαι τα συμφεροντα της χώρας σου και να διεκδικεις να αναγνωριστούν η γενοκτονία των Ποντίων,οι σφαγές,οι βιασμοί και όσα πέρασαν οι Ελληνες κατα τη Μικρασιατικη Καταστροφη,την εισβολή στη Κυπρο κλπ εσυ επιμένεις να παρουσίαζεις τους Έλληνες ως επιδρομείς και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.Προσπαθείς με κάποιο τροπο να εξομοιωσεις τις βιαιότητες των τουρκων με τις ελληνικες διεκδικήσεις?
Να σου τονίσω επίσης το γεγονός ότι κατα την εποχη του Βενιζελου υπήρχε οντως φιλία μεταξύ Ελλήνων και Τούρκων η οποία χάθηκε και κατα την εισβολη των τουρκων στη Κύπρο.Δεν υπήρχε δλδ επεκτατική σχέδιο από πλευράς των Ελλήνων.Οι επεκτατικές τάσεις της τουρκιας παρατηρούνται κατα το ξεκίνημα από το τουρκεσταν όπου στη συνέχεια κατέλαβαν τη Μ.Α,τη Πολη και προχώρησαν μέχρι τη Δυση.

Σχετικά με αυτά που παρέθεσες παραπάνω θα σου απαντήσω αύριο γιατί από κινητό δεν μπορώ να κάνω εύκολα copy paste μερικές από τις πηγές μου.Τέλος για σήμερα.

Λοιπον αστο μην το συνεχιζεις γιατι γινεσαι πολυ γιωργακης. Αλλα ελεγες πριν, σε αλλα απαντας τωρα, αλλα θες να εξηγησεις.
Λοιπον ακου Γιωργακη αφου ειναι και βραδυ και δεν εχεις κ ορεξη. Μεχρι εκει που ειναι με κοκκινο απαντας στο ερωτημα "ελληνισμος στην Μικρα Ασια". Ωραια θεμα για εκθεση. Καμια σχεση ομως με το θεμα μας.

Με το μοβουλι θα σου απαντησω. Οχι δεν υπερασπιζομαι τα συμφεροντα της χωρας μας(?) και ουτε με ενδιαφερουν. Τα γεγονοτα ειναι γεγονοτα και δεν με ενδιαφερει αν εσυ θες να βγαζεις την Ελλαδα ως προς την πιο αψεγαδιαστη και προνταντως αδικημενη χωρα. Και αν η Ελλαδα εχει τετοιους "πατριωτες" σαν και σενα να την "υπερασπιζονται" θα χαρω πολυ αν δεν με λες Ελληνα.

Με το πρασινουλι παλι θα σου απαντησω. Οι Τουρκοι τα βλεπουν μαυρα, οι Ελληνες τα βλεπουν ασπρα. Η αληθεια ειναι καπου προς γκρι. Σε εναν πολεμο και οι δυο πλευρες κανουν βιαιοτητες, οπως εσφαξε ο Μεγας Αλεξανδρος ετσι εσφαξε κ ο Κεμαλ, οπως εσφαξε και εβγαλε απο τα σπιτια τους Τουρκους ο ελληνικος στρατος στην αγκυρα, ετσι και οι Τουρκοι εσφαξαν στην Σμυρνη. Η διαφορα? Καμια.

Με τα μαυρα δεν ξερω απο που τα βρισκεις περι φυλειες και κολλητιλικια αλλα εγω παντως δεν θα συμφωνισω. Ετσι κ αλλιως οι σχεσεις Ελλαδας-Τουρκιας ελενχονταν παντοτε απο τις μεγαλες δυναμεις.

Αντε καληνυχτα και καλο ψαξιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Λοιπον αστο μην το συνεχιζεις γιατι γινεσαι πολυ γιωργακης. Αλλα ελεγες πριν, σε αλλα απαντας τωρα, αλλα θες να εξηγησεις.
Λοιπον ακου Γιωργακη αφου ειναι και βραδυ και δεν εχεις κ ορεξη. Μεχρι εκει που ειναι με κοκκινο απαντας στο ερωτημα "ελληνισμος στην Μικρα Ασια". Ωραια θεμα για εκθεση. Καμια σχεση ομως με το θεμα μας.

Με το μοβουλι θα σου απαντησω. Οχι δεν υπερασπιζομαι τα συμφεροντα της χωρας μας(?) και ουτε με ενδιαφερουν. Τα γεγονοτα ειναι γεγονοτα και δεν με ενδιαφερει αν εσυ θες να βγαζεις την Ελλαδα ως προς την πιο αψεγαδιαστη και προνταντως αδικημενη χωρα. Και αν η Ελλαδα εχει τετοιους "πατριωτες" σαν και σενα να την "υπερασπιζονται" θα χαρω πολυ αν δεν με λες Ελληνα.

Με το πρασινουλι παλι θα σου απαντησω. Οι Τουρκοι τα βλεπουν μαυρα, οι Ελληνες τα βλεπουν ασπρα. Η αληθεια ειναι καπου προς γκρι. Σε εναν πολεμο και οι δυο πλευρες κανουν βιαιοτητες, οπως εσφαξε ο Μεγας Αλεξανδρος ετσι εσφαξε κ ο Κεμαλ, οπως εσφαξε και εβγαλε απο τα σπιτια τους Τουρκους ο ελληνικος στρατος στην αγκυρα, ετσι και οι Τουρκοι εσφαξαν στην Σμυρνη. Η διαφορα? Καμια.

Με τα μαυρα δεν ξερω απο που τα βρισκεις περι φυλειες και κολλητιλικια αλλα εγω παντως δεν θα συμφωνισω. Ετσι κ αλλιως οι σχεσεις Ελλαδας-Τουρκιας ελενχονταν παντοτε απο τις μεγαλες δυναμεις.

Αντε καληνυχτα και καλο ψαξιμο.

Με κάλυψες φίλε!!!Αυτά ακριβώς που ήθελα να απαντήσω!!!Το ότι βλέπω την Ιστορία (ή τουλάχιστον προσπαθώ να την βλέπω) με αντικειμενικότητα, δεν με κάνει να έχω μίσος για την ίδια μου την πατρίδα,αν είναι ποτέ δυνατον!!!!! Απλά όπως αυτόι είχανε τον Κεμάλ,έναν ικανότατο ηγέτη(αντικειμενικά),έτσι και εμείς έιχαμε τον Μ.Αλέξανδρο....Έναν ηγέτη,ικανό,αποφασιστικό,γενναίο ο οποίος όμως δεν ήταν άλλο από ένας ιμπεριαλιστής...και βέβια,αν διαβάζεις αντικειμενικά γραμμενη ιστορία,θα δεις και πιο πρόσφατα παραδείγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Οχι δεν υπερασπιζομαι τα συμφεροντα της χωρας μας(?) και ουτε με ενδιαφερουν
Δεν είχα καμία αμφιβολία.
Τα γεγονοτα ειναι γεγονοτα και δεν με ενδιαφερει αν εσυ θες να βγαζεις την Ελλαδα ως προς την πιο αψεγαδιαστη και προνταντως αδικημενη χωρα.
Ποτέ δεν προσπάθησα να βγάλω την Ελλαδα ως την πιο αψεγάδιαστη χώρα.Δυστυχώς άνθρωποι με τις δικές σου ιδέες την γέμισαν ψεγάδια.Ο νοων νοειτω.
Και αν η Ελλαδα εχει τετοιους "πατριωτες" σαν και σενα να την "υπερασπιζονται" θα χαρω πολυ αν δεν με λες Ελληνα
Πίστεψέ με ο χαρακτηρισμός Έλληνας θα ήταν ο τελευταίος που θα μπορούσα να σου δώσω.
Με το πρασινουλι παλι θα σου απαντησω. Οι Τουρκοι τα βλεπουν μαυρα, οι Ελληνες τα βλεπουν ασπρα. Η αληθεια ειναι καπου προς γκρι.
Με επαληθεύεις και παλι.Προσπαθείς να εξομοιώσεις με κάποιον τρόπο τις βιαιότητες των τούρκων με τις ελληνικές διεκδικήσεις.Θα ήταν ανούσιο να κάτσω να αναφέρω ακριβώς το τί εκαναν οι τούρκοι στους ελληνες.Είναι όμως τραγικό να προσπαθείς να εξομοιώσεις τις ελληνικές διεκδικήσεις με τα εγκλήματα πολέμου των τούρκων.Αναρωτιέμαι από πού έμαθες ιστορία.Μάλλον από καμιά σαν την εθνοφοβική αριστερή ρεπούση που έγραψε το βιβλίο ιστορίας της 6ης δημοτικού που περιγράφει τη σφαγή ως "συνωστισμό" στο λιμάνι της Σμυρνης,σφαγές, εγκλήματα, λεηλασίες, ταπεινώσεις, βίαιοι εξισλαμισμοί, παιδομαζώματα,γενοκτονίες όλα αποσιωπούνται.
Λέγοντας λοιπόν ότι η αλήθεια είναι κάπου στο γκρι λες ότι ελληνες και τουρκοι καναν περιπου τα ιδια.Σωστά?
Σε εναν πολεμο και οι δυο πλευρες κανουν βιαιοτητες, οπως εσφαξε ο Μεγας Αλεξανδρος ετσι εσφαξε κ ο Κεμαλ, οπως εσφαξε και εβγαλε απο τα σπιτια τους Τουρκους ο ελληνικος στρατος στην αγκυρα, ετσι και οι Τουρκοι εσφαξαν στην Σμυρνη. Η διαφορα? Καμια
Είσαι σοβαρός???Θεωρείς δηλαδή ότι είναι το ίδιο ο Μέγας Αλέξανδρος με τον κεμαλ??
Αφού δεν μπορείς να δεις τη διαφορά μεταξύ των δύο θα σε βοηθήσω εγώ.

Μέγας Αλέξανδρος

1. Ο Αλέξανδρος αγαπήθηκε από του λαούς που κατέκτησε, το δέχτηκαν σαν ελευθερωτή και νέο βασιλιά τους και από πολλούς λατρεύτηκε σαν θεός. Αν είχε υπάρξει βάρβαρος και καταπιεστικός, δεν θα μπορούσε να έχει αγαπηθεί και λατρευθεί σαν θεός.
2. Έδειξε απίστευτη γενναιοψυχία και ιπποτισμό στους ηττημένους αντιπάλους του. Τα παραδείγματα είναι πάρα πολλά, με κύριο αυτό της οικογένειας του Δαρείου.
3. Φρόντισε αντί ερειπίων να αφήσει πόλεις που έγιναν κέντρα πολιτισμού, κυριότερο εκ των οποίων η Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου.
4. Έβλεπε πολύ πιο μπροστά από την εποχή του, όπως φανερώνει ο εμπνευσμένος του λόγος του (Όρκος της Όπης)
[*], ο οποίος, μεταξύ
άλλων, ανοίγει τον δρόμο στην μονοθεΐα, και φανερώνει έναν άνθρωπο που δεν θέλει να βασιλεύσει σαν κοινός δυνάστης, ούτε να επιβάλει τον δικό του πολιτισμό πάνω στους άλλους, αλλά να καταστήσει τους κατακτητές ίσους απέναντι στους κατακτημένους, με άλλα λόγια, πράγματα πρωτάκουστα όχι μόνο για την εποχή του, αλλά για όλες τις εποχές.
5. Δεν προέβ
η σε περισσότερες σφαγές, ιδίως αμάχων, από όσες οποιοσδήποτε άλλος κατακτητής, αντιθέτως δείχτηκε πολύ φειδωλός σε τέτοιου είδους βαρβαρότητες (ας θυμηθούμε τον Τζεγκίς Χαν, τον Ταμερλάνο, τον Αττίλα κ.ά.)
6. Για κανέναν άλλον στρατηλάτη και υποθέτω για οποιονδήποτε δεν έχει χυθεί τόσο μελάνι. Η βιβλιογραφία του Μ. Αλεξάνδρου ξεπερνά τα 50.000 βιβλία.
7. Για όλα αυτά, δεν είναι τυχαίο που υπήρξε ο πρώτος που η Ιστορία τίμησε με τον τίτλο του ΜΕΓΑΛΟΥ, που ακόμη και σήμερο υπάρχουν
κατάλοιπα του πολιτισμού του και των απογόνων του στην Ασία και την Αφρική, αλλά και λαοί που τον λατρεύουν σαν θεό ή απλώς τον τιμούν (οι Άραβες λ.χ. τον ονομάζουν Iskandar Al-Akbar, που θα πει Αλέξανδρος ο Τρισμέγιστος), που προσπαθούν να οικειοποιηθούν την καταγωγή του. Πέρασε στον θρύλο και απόδειξη ότι ακόμη και σήμερο συνεχώς γράφονται βιβλία, γυρίζονται ταινίες, ντοκιμαντέρ κ.λπ., εν ολίγοις εξακολουθεί το πρόσωπό του να απασχολεί τους ιστορικούς και όχι μόνο..


Ο κεμάλ ειναι υπευθυνος για δύο γενοκτονίες και είναι αυτός αποφάσισε να ενοποιήσει τον λαό του με τη μέθοδο της εθνοκάθαρσης και του βίαιου εκτουρκισμού των εναπομείναντων.Ουδεμία σχέση με το Μ.Αλεξανδρο που σεβάστηκε τα πιστεύω των λαων που κατέκτησε διατηρώντας τα ηθη και έθιμα τους διαδιδοντας παράλληλα τον ελληνικό πολιτισμό.
O κεμαλ ήταν απο τα ιδρυτικά στελέχη του κομιτάτου «Ένωση και Πρόοδος» (CUP, Νεότουρκοι), η οποία είναι αρμόδια για τις σφαγές εκατομμυρίων άοπλων πολιτών για χάρη του ΠΑΝ-ΤΟΥΡΚΙΣΜΟΥ.
Χωρις την υποστηριξη των μεγαλων δυναμεων δεν θα ειχει καταφερει τιποτα από οσα ακολουθησαν ενώ υπάρχουν πολλές πηγές που αναφέρουν τη σχέση του κεμάλ με τον λενιν και τον κομμουνισμό.
Με τα μαυρα δεν ξερω απο που τα βρισκεις περι φυλειες και κολλητιλικια αλλα εγω παντως δεν θα συμφωνισω. Ετσι κ αλλιως οι σχεσεις Ελλαδας-Τουρκιας ελενχονταν παντοτε απο τις μεγαλες δυναμεις.
Το βρίσκω εδώ https://www.livepedia.gr/index.php/%CE%9C%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%AC_%CE%91%CF%83%CE%AF%CE%B1
Συγκεκριμένα αναφέρει:Οι σχέσεις Ελλάδας - Τουρκίας ήταν κυρίως εχθρικές. Κατά την εποχή του Βενιζέλου η ελληνοτουρκική φιλία ήταν πραγματικότητα. Αλλά η υπόθεση της Κύπρου, ιδιαίτερα μετά τη βάρβαρη εισβολή των Τούρκων στο νησί (Ιούλιος του 1974), αποτέλεσε βασική αιτία των ψυχρών σχέσεων των δύο κρατών.

Σχετικά με τα περί επιδρομών των ελλήνων κατά των τούρκων:
Η Μικρά Ασία από αρχαιοτάτων χρόνων κατοικόταν από τους Έλληνες.
Οι Τούρκοι εμφανίζονται μόλις το 1.048
Επομένως είναι επιδρομείς καί κατακτητές.
Καί όπως οι Εβραίοι είχαν το δικαίωμα μετά από σχεδόν δύο χιλιετίες να γυρίσουν στο έδαφός τους(70 Καταστροφή Ιεροσολύμων από τους Ρωμαίους καί 1.948 Ίδρυση του Ισραήλ), έτσι καί οι Έλληνες έχουν το ίδιο δικαίωμα να επανακτήσουν τα υπόδουλα εδάφη τους.
Διότι κατά το Διεθνές Δίκαιο τα εθνικά δίκαια ενός εκάστου των εθνών, δεν
παραγράφονται, δεν ανατρέπονται καί δεν υποχωρούν ποτέ, αλλά παραμένουν σταθερά καί αναλλοίωτα.

Σχετικά με τις πρώτες παρουσίες ελληνων στη Μ.Ασία
Περίπου το 1100 π.Χ. ωθούμενοι από την πίεση των Δωρικών φυλών αρκετοί Έλληνες μετανάστευσαν ανατολικά από την Ήπειρο και τη ΘεσσαλίαΈκτισαν τις πόλεις τους, αναμείχθηκαν με τους γηγενείς πληθυσμούς υιοθέτησαν τμήμα της θρησκείας τους (βλ. πολύστηθη 'Άρτεμις) και σύντομα εγκαθίδρυσαν έναν αξιόλογο πολιτισμό. για να εγκατασταθούν σε νησιά του Αρχιπελάγους και στις νότιες ακτές της Μ. Ασίας, όπου οι εκβολές ποταμών και η διαμόρφωση των ακτών ευνοούσαν την ανάπτυξη του εμπορίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top